Ako

Týmto spôsobom môžete počítač spustiť rýchlejšie

Po stlačení tlačidla Štart na počítači si prirodzene chcete čo najskôr pozrieť pracovnú plochu na obrazovke. SSD ako bootovací disk dokáže zázraky, ale existuje aj niekoľko softvérových trikov, vďaka ktorým je možné rýchlejšie spustenie.

Tip 01: Zmerajte čas na lodi

V tomto článku vám ponúkneme tipy a nástroje na skrátenie času spustenia systému Windows. Teraz môžete samozrejme pomocou stopiek zaznamenávať rozdiely, čo funguje celkom spoľahlivo. Ale potom poznáte iba celkový čas spustenia. Dá sa to urobiť aj inak: pomocou bezplatného nástroja BootRacer. Tento nástroj rozdeľuje proces zavádzania do štyroch po sebe nasledujúcich fáz: Predštartovať, Windows Boot, Časový limit hesla a Desktop. Fáza pred spustením prebieha hlavne na úrovni biosu, a preto ju nemôže merať program Bootracer (pozri tiež tip 7). Vďaka Časový limit heslafázy nástroj zámerne nezohľadňuje: to je čas, ktorý Windows čaká na zadanie vášho hesla (pozri tiež tip 5). Program Bootracer umožňuje zahrnúť do výpočtu času spustenia ďalšie dve fázy. Tie sú Windows Boot: inicializácia systému, ktorá spočíva hlavne v načítaní ovládačov a spustení služieb, a Dekstop: príprava pracovnej plochy a spustenie programov, ktoré sa spúšťajú automaticky. V predvolenom nastavení BootRacer vykonáva tento test pri každom spustení systému Windows, ktorý môžete deaktivovať pomocou Pokročilé / možnosti / Iba raz. Cez tlačidlo História BootRacer vám ukáže počiatočné časy postupných reštartov: užitočné na spočítanie vašich časových úspor.

Tip 02: Inteligentné zatváranie

Môže sa to zdať čudné, ale jednou z akcií, ktorá má najväčší vplyv na čas zavedenia systému, je spôsob vypínania systému Windows. Normálne vo Windows 10 funkcia patrí Quick Boot zapnutý. Táto funkcia kombinuje prvky normálneho vypnutia a dlhodobého spánku. To sa deje tak, že systém Windows už nemusí pri reštartovaní načítať jadro, ovládače a stav systému po jednom, pretože po vypnutí sú prehľadne uložené v špeciálnom súbore. V ojedinelých prípadoch môže táto funkcia spôsobiť problémy: určité aktualizácie sa nenainštalujú, nastavenie dualboot nefunguje správne alebo váš počítač už nemôže správne dosiahnuť BIOS.

Pokiaľ nemáte žiadnu z týchto nevýhod, robíte svoju prácu určite dobre Quick Boot zapnúť. Môžete to urobiť nasledovne: stlačte kláves Windows + S, klepnite na energie v, vyberte si Vyberte plán napájania a kliknite na ľavú časť obrazovky Určte správanie tlačidiel napájania. V prípade potreby kliknite na Zmeniť nastavenia ktoré momentálne nie sú k dispozícii, a skontrolujte, či je vedľa nich začiarknutie Povoliť rýchle spustenie (odporúčané). Upozorňujeme, že toto zvýši rýchlosť zavádzania iba po účinnom vypnutí systému Windows, a nie pri „teplom“ reštarte.

Spôsob vypínania systému Windows má veľký vplyv na čas spustenia vášho počítača

Tip 03: Časovanie automatického spustenia

Ďalším zásahom, ktorý môže mať znateľný vplyv na čas spustenia, je optimalizácia takzvaných „automatických štartov“: programov, ktoré sa automaticky spúšťajú v systéme Windows. Rýchly prehľad o tom získate v systéme Windows 10 pomocou klávesovej skratky Ctrl + Shift + Esc, ktorá vás zavedie do Správcu úloh. V prípade potreby kliknite Viac detailovOn a potom otvorte kartu Začiatok. V stĺpci Ovplyvňuje spustenie už máte predstavu o dopade každej položky na čas zavedenia (Malý, Normálne alebo Veľa).

Existujú nástroje, ktoré dokážu vypočítať príslušný podiel týchto automatických štartérov ešte presnejšie, napríklad už spomínaný BootRacer. Kliknite na ikonu v BootRacer Pokročilé nastavenia a otvorte záložku v dolnej časti Kontrola spustenia. kliknite na Povoliť ovládanie a uistite sa, že je vedľa neho značka začiarknutia Merajte čas spustenia programov a s Protokol histórie spustených aplikácií. Potvrďte pomocou Uložiť. Ak teraz používate História nasledujúce časy spustenia, kliknite pravým tlačidlom myši na jeden zo vstupov a Spustenie programov História spustenia môžete si prečítať presné časy načítania každého automaticky sa spúšťajúceho programu.

Záznamy

Pokročilí používatelia môžu byť oboznámení s funkciou Windows Event Viewer. Sleduje najmenšie podrobnosti o tom, čo sa deje vo vašom systéme ... vrátane výkonu člna. Stlačte kláves Windows + R a zadajte eventvwr.msc od. Otvorené postupne tu Aplikácie denníkova služby / Microsoft / Windows / Diagnostics-Performance / Operational. Informácie sú trochu ohromujúce, ale môžete ich rýchlo priblížiť: kliknite na pravý panel Filtrovať aktuálny denník a zadajte nasledujúce údaje: Výkon diagnostiky (Včela Zdroje udalosti) a 100-199 (Včela ID udalosti). Teraz uvidíte všetky druhy spätnej väzby o výkonnosti člna: kliknutím na položku podrobnejšie získate podrobnejšie informácie. Pri troche šťastia zistíte, ktoré položky spôsobujú ďalšie oneskorenie v procese zavádzania.

Tip 04: Optimalizácia automatického spustenia

BootRacer tiež obsahuje nástroj na deaktiváciu nechcených štartérov (natrvalo alebo nie) a na zmenu vzájomného poradia bootovania. V hlavnom okne kliknite na ikonu Kontrola spustenia. Ak chcete takúto čiernu bodku dočasne zakázať, zrušte začiarknutie vedľa položky. Môžete ho tiež natrvalo vymazať pomocou tlačidla Odstrániť, ale samozrejme to robíte iba vtedy, ak ste si sami sebou istí.

Môžete tiež upraviť poradie zavádzania položiek. stlač tlačidlo Nastaviť objednávku, potom pomocou šípok vľavo a vpravo od položiek nastavíte požadované poradie. Potvrďte tlačidlom Dokončite zmenu poradia.

Okrem BootRaceru existuje ešte jeden výkonnejší správca bootovania, ktorý je zameraný na pokročilejšieho používateľa: HiBit StartUp Manager. Stiahnite si program a vyberte inštalačnú verziu; niektoré možnosti v prenosnej verzii chýbajú. Tento nástroj vám tiež poskytne zoznam všetkých automatických štartérov, ale z kontextového menu je možné okrem iného prostredníctvom možnosti Pridať do oneskorenia sami sa rozhodnite, či chcete zámerne odložiť načítanie autostartéra, a ak áno, o aký čas. Týmto spôsobom uvidíte pracovnú plochu o niečo rýchlejšie, pretože odložený program sa spustí až potom. Prostredníctvom možnosti Automatické oneskorenie je dokonca možné definovať predpoklady pre odklad, ako napr 80% alebo CPU musí byť nečinný alebo 60% alebo Disk musí byť nečinný.

Výkonný správca spustenia HiBit StartUp Manager je zameraný na pokročilého používateľa

Crapware

Ak ste si zakúpili nový počítač alebo notebook, môže byť už vybavený systémom Windows. Šikovné, ale bohužiaľ veľa výrobcov to používa na inštaláciu všetkých druhov dodatočného softvéru. Často ide o vyňaté bezplatné aplikácie. Aj tie môžu spomaliť čas spustenia a prevádzku vášho systému. Dobrou pomôckou na rýchle zbavenie sa toho neporiadku je program PC Decrapifier. Tlačidlo je dosť Analýza na výber nevhodných aplikácií (možno najmä tých na karte Odporúčané) a potvrďte pomocou Vymazať označené.

Tip 05: Optimalizácia služieb

Systém Windows načítava nielen automaticky sa spúšťajúce programy na pozadí, ale existuje aj veľa služieb, ktoré sa aktivujú automaticky. Vypnutím nadbytočných služieb možno nezískate veľa času na spustenie, ale môže to váš systém urobiť trochu rýchlejším alebo stabilnejším. Prehľad týchto služieb môžete získať z Správa úloh (Ctrl + Shift + Esc) na karte Služby. Odkaz nájdete aj tu Otvorené služby , ktorá vás zavedie do modulu Služby systému Windows končí. Trvalé ukončenie služby nie je odtiaľ také zložité: kliknite pravým tlačidlom myši na službu a vyberte si Vlastnosti a nastav to Typ spustenia ďalej Vypnutý.

Otázkou je, ako viete, ktoré služby sú nadbytočné? Čítajte: nie je potrebné pre (správne fungovanie) vášho systému alebo určitých aplikácií? Tu môže byť Google vaším priateľom, ale existujú aj slušné stránky, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere, vrátane tejto (pre Windows 10). Posunutím nadol zobrazíte zoznam služieb Windows, ktoré sú štandardne dodávané so systémom Windows. Poznámka: je k dispozícii niekoľko stránok, kliknite na Ďalšie v dolnej časti ho môžete prehliadať. V stĺpci Bezpečné pre notebook a Bezpečné pre počítač zakaždým si môžete prečítať, ktorú službu môžete bežne bezpečne vypnúť (Zakázané). V prípade najmenších pochybností je lepšie ponechať súčasný stav nedotknutý.

Tip 06: Reštart auta

Ak ste jediným používateľom svojho počítača, nemusíte sa nevyhnutne prihlasovať do systému Windows pomocou hesla - ak v tom samozrejme sami nevidíte žiadne problémy so zabezpečením. Môžete nastaviť Windows tak, aby sa systém automaticky reštartoval s konkrétnym používateľským kontom. To vám môže opäť ušetriť čas. Stlačte kláves Windows + R a zadajte netplwiz od. V okne vyberte svoj vlastný účet Používateľské účty a zrušte začiarknutie Používatelia musia na používanie tohto počítača uviesť používateľské meno a heslo. Potvrďte pomocou Ok a dvakrát zadajte príslušné heslo. Znovu stlačte Ok: Odteraz bude systém Windows s vaším účtom fungovať plynule.

Dualboot

Nainštalovali ste do počítača viac ako jeden fyzický operačný systém a na zavedenie z druhého operačného systému musíte počítač reštartovať? Potom môžete tiež ušetriť čas pomocou nasledujúcich tipov. Štandardne také nastavenie dualboot nainštaluje bootovacie menu s otázkou, z ktorého operačného systému chcete bootovať, s časovým limitom 30 sekúnd. To by mohlo byť o niečo kratšie, že? Ako správca prejdite na príkazový riadok a spustite nasledujúci príkaz: bcdedit / timeout x (na ktorom X požadovaný časový limit je v sekundách, po ktorých sa spustí pôvodný OS).

Ďalším užitočným nástrojom je iReboot, ktorý je bezplatný na nekomerčné použitie. Po inštalácii kliknite na príslušnú ikonu na systémovej lište Windows a vedľa nej začiarknite políčko Reštartujte pri výbere. Od tejto chvíle musíte v tejto rozbaľovacej ponuke iba označovať, s ktorým OS chcete reštartovať počítač. Uvidíte: je to znateľne rýchlejšie ako pri bežnom spôsobe.

Tip 07: Bios

V tipe 1 sme už istý čas diskutovali o biose (základný vstupný výstupný systém) vášho počítača a konštatovali sme, že BootRacer nedokáže vypočítať čas, ktorý BIOS potrebuje na prípravu vecí. Je to preto, že Windows (spolu so všetkými aplikáciami v tomto OS) sa stane aktívnym až po dokončení fázy bootovania z BIOSu. Počas tejto fázy sú okrem iného identifikované a inicializované prítomné zariadenia, ako aj test POST (autotest pri zapnutí). Ak zistí platný systémový disk, načíta sa súvisiaci bootovací záznam, po ktorom sa pochodeň konečne odovzdá nainštalovanému OS.

Na urýchlenie tejto fázy nemôžete urobiť veľa. Je dôležité, aby ste všetkým hardvérovým komponentom poskytli najnovší firmvér. Tiež by ste mali urobiť kontrolu nastavení biosu. Ako presne sa dostanete do okna nastavenia vášho uefi / bios, závisí od vášho systému: pozrite si príručku k vášmu systému, často ide o kláves F alebo kláves Escape.

Presné možnosti, ktoré sú k dispozícii vo vašom uefi / biose, závisia od výrobcu a verzie biosu. Tipy, ktoré si môžete vziať so sebou: aktivujte možnosť, ako je Quick Boot alebo Rýchle zapnutie automatického testu (ak je k dispozícii), aby sa test POST zvládol o niečo rýchlejšie. Ďalej by ste mali najlepšie nastaviť poradie bootovania tak, aby sa najskôr pokúsil zaviesť systém z vášho pevného disku, aby bios nemusel hľadať vhodné bootovacie médium. Najlepšie je nepoužívané hardvérové ​​komponenty vo vašom biose zakázať čo najviac.

Tip 08: Zmerajte znova

Všetky tieto tipy poskytujú malú optimalizáciu, ale spolu môžu poskytnúť pomerne veľkú akceleráciu. A aj keď je to len pár sekúnd, zrátajte, koľkokrát za rok počkáte, kým sa objaví vaša pracovná plocha, a uvedomíte si, že každá sekunda je zisk.

Postupovali ste podľa všetkých tipov? Potom znova zmerajte čas zavedenia systému! To je možné pomocou stopiek alebo pomocou nástroja, ako je BootRacer. O koľko rýchlejší je váš počítač pri štarte?

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found