Ako

Rozbité PC? Takto zistíte, čo nie je v poriadku

Počítačový systém je komplexná súhra všetkých druhov hardvérových komponentov, systémového softvéru, ovládačov a aplikácií. Na skončenie s nevrlým alebo dokonca „mŕtvym“ systémom však netreba veľa. Ak je váš počítač poškodený, mali by ste problém najskôr diagnostikovať čo najpresnejšie.

  • Tu je príklad, ako opraviť najväčšie problémy v systéme macOS 11 Big Sur 2. decembra 2020 6:12
  • FreeMeter - Merať znamená vedieť 22. novembra 2020 15:11
  • Problémy s UEFI môžete vyriešiť 21. novembra 2020 09:11

Čo urobíme?

Skúmame rôzne možné príčiny nefunkčného počítačového systému (správne). Robíme to na základe niekoľkých jednoduchých pozorovaní. Na základe tejto diagnózy potom navrhujeme najvhodnejšie nápravné opatrenia.

Tip 01: Diagnóza

Ak používateľ nahlási počítačový problém IT oddeleniu svojej spoločnosti, je pravdepodobné, že bude vyžadovaný podrobný popis príznakov. Logické, pretože riešenie je často možné už do veľkej miery odvodiť od príznakov. Napríklad je veľký rozdiel v tom, či váš systém už neposkytuje žiadne známky života, alebo či stále počujete zvukové signály, či svietia kontrolky LED alebo určité správy - a ak áno, ktoré z nich presne. Preto sme tento článok o riešení problémov prispôsobili takýmto pozorovaniam a na základe nich klasifikovali možné problémy. Ak sa niekedy budete musieť vyrovnať s problémami, okamžite viete, v ktorej „kategórii problémov“ musíte byť, aby ste rýchlejšie našli správnu príčinu a riešenie.

Riešenie technologických problémov sa dá často do veľkej miery odvodiť od príznakov

Tip 02: Výživa

Väčšina zdrojov napájania má tiež LED indikátor. Potom skontrolujte, či LED svieti nepretržite (zelene). Ak táto LED dióda bliká (na chvíľu), môže to znamenať chybný kondenzátor. Môžete ho nahradiť sami, ale pokiaľ nie ste spájkovacím virtuózom, radšej si zaobstarajte nový zdroj napájania. Tu nájdete „test kancelárskych sponiek“, pomocou ktorého môžete skontrolovať, či je zdroj napájania skutočne chybný, ale zdá sa nám bezpečnejšie, že odpoveď môžete získať „krížovým testom“: pripojte k problematickému zdroju iný zdroj napájania Počítač a pripojte podozrivé napájanie k inému počítaču. Ak prvý funguje a druhý stále nefunguje, viete, že váš zdroj napájania je skutočne chybný. Skontrolujte tiež, či sú všetky konektory napájacieho zdroja (správne) pripojené: tu nájdete prehľad najbežnejších pripojení.

Tip 03: Základná doska

Je samozrejme tiež možné, že sa vo vnútri systémovej skrinky niečo uvoľnilo, takže je najlepšie skontrolovať, či sú všetky konektory stále pevne na základnej doske. Môže sa tiež stať, že je štartovacie tlačidlo počítača PC trochu zablokované. Najlepšie je vyhľadať príručku k počítačovému systému. Pred otvorením systémovej skrinky by ste sa mali ubezpečiť aspoň o tom, že je počítač úplne vypnutý, že je zástrčka mimo zásuvky a či ste „uzemnení“ sami, najlepšie pomocou špeciálneho antistatického náramku - k dispozícii na nákup v obchodoch s počítačmi a na webových stránkach - alebo najskôr dotykom s holým kovom (napríklad) z ústredného kúrenia alebo zásobovania vodou.

Ak sa zdá, že je všetko v poriadku a počítač stále nič nerobí, je pravdepodobné, že je vaša základná doska pokazená. Urobili by ste, keby ste si túto diagnózu nechali potvrdiť profesionálnym opravárom.

Tip 04: Monitorujte

Počítač prijíma energiu - napríklad môžete počuť spustené ventilátory alebo rozsvietiť LED diódy - na obrazovke však nič nevidíte. Najskôr skontrolujte, či je monitor zapnutý a či je správne pripojený k počítaču pomocou videokábla. Môže to byť tiež spôsobené nesprávnym zdrojom signálu v OSD (On Screen Display); Takmer každý monitor má tlačidlo, pomocou ktorého získate na obrazovke konfiguračné menu. Aj tu môže krížový test poskytnúť definitívnu odpoveď: pripojte monitor k inému počítaču a pripojte ďalší monitor k vlastnému počítaču.

Skontrolujte, či váš monitor stále funguje, jednoznačnú odpoveď vám môže poskytnúť krížový test

Tip 05: BIOS

Pravdepodobne došlo k poškodeniu systému BIOS vášho systému alebo ste pri nastavovaní systému BIOS omylom vybrali nesprávne nastavenia. Tento BIOS obsahuje sériu základných pokynov, ktoré poskytujú počiatočnú komunikáciu s hardvérom; koniec koncov, hneď po zapnutí PC nie je operačný systém ešte načítaný. Ak je na tejto úrovni niečo vážne zlé, môže sa skutočne stať, že váš systém iba zablokuje.

V takom prípade nezostáva nič iné, než „resetovať“ BIOS. Vo väčšine prípadov to možno urobiť dočasným presunutím „jazdca“ (prepojky) na základnej doske: v každom prípade si prečítajte príručku dodanú s vaším systémom. Alebo môžete odpojiť batériu CMOS na niekoľko minút po odpojení napájacieho kábla. Táto batéria, zvyčajne gombíková batéria typu CR2032, uchováva časť pamäte systému BIOS, keď je počítač vypnutý. Pamätajte, že táto operácia spôsobí, že sa systém BIOS vráti na predvolené nastavenia, ale váš systém sa bude môcť stále reštartovať. Preto je vhodné následne skontrolovať nastavenie systému BIOS a v prípade potreby chrániť ponuku nastavení pomocou (nového) hesla. V systémovej príručke sa dozviete, ako sa dostanete do tejto ponuky nastavenia systému BIOS, ale zvyčajne je potrebné pri spustení počítača podržať určitú klávesu (napríklad Esc, Del, F2 alebo F8).

Tip 06: Kódy BIOS

Neuvidíte obraz, ale váš chorľavý systém sa môže snažiť objasniť, čo sa deje, iným spôsobom. To sa často deje pomocou série zvukových signálov alebo prípadne pomocou LED. Koniec koncov, hneď ako zapnete počítač, BIOS vykoná množstvo diagnostických testov a keď takýto test zlyhá, vygeneruje systém BIOS sériu zvukových signálov. Množstvo a rýchlosť týchto zvukových signálov potom naznačuje, kde je problém: napríklad chybná pamäť RAM alebo chybná grafická karta. V príručke k systému alebo v službe Google vyhľadajte niečo ako „zvukové kódy A. Ak sa jedná o problém s pamäťou, často pomôže, keď „znovu usadíte“ pamäťové banky: vyberte ju, odfúknite prach a pevne ju zapojte späť. Ak sa ukáže, že ide o procesor alebo základnú dosku, je najlepšou voľbou často návšteva profesionálneho opravára.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found