Preskúmanie

12 najlepších mini počítačov práve teraz

Ahoj veľká šedá skrinka! Naozaj už nemusíte zapĺňať svoj stôl obrovským počítačom, všetko môže byť oveľa menšie. Mini PC sú dnešné počítačové skrinky. Všestranný, rovnako ako bežný počítač, ale oveľa kompaktnejší. Pohodlné, ak máte obmedzený priestor, a ideálne, ak sa vám zdá obrazovka notebooku príliš malá a oceníte pohodlie väčšieho monitora. Môžete ich tiež použiť na mnoho ďalších úloh. Jediným limitom je vaša kreativita!

 • WinDirStat - zameranie na vesmírnych stravníkov 12. januára 2017 07:01
 • Toto je 10 najlepších reproduktorových zostáv pre váš počítač 30. novembra 2016 14:11
 • MEmu -Android na vašom PC 25. novembra 2016 10:11

Štruktúra počítača je teraz oveľa jednoduchšia a kompaktnejšia ako pred desiatimi rokmi. Žiadna spleť drôtov a všetky druhy zásuvných kariet. Za túto zmenu vďačíme hlavne čoraz výkonnejšej technológii notebookov. Menšie diely, ekonomické procesory a kompaktné disky SSD a pevné disky. Nemusia však byť priamo pripojené k batérii a obrazovka, krabica a adaptér sú tiež v poriadku! A to je presne to, čo vidíte na mini počítačoch.

Tieto počítače sú v mnohých prípadoch založené na technológii používanej v prenosných počítačoch. To ponúka značné výhody: nielen to vedie k podstatne kompaktnejšiemu krytu, ale aj to, že sa generuje menej tepla. To znamená, že chladenie je menej náročné, čo robí priemerný mini PC veľmi tichým. Vďaka malým rozmerom sú mini počítače skvelé aj na umiestnenie vedľa televízora, čo je ideálne riešenie na vytvorenie skutočne inteligentnej inteligentnej televízie.

Na čo treba pamätať, ak chcete prejsť na niečo menšie bez prílišných kompromisov? Dávame niekoľko všeobecných tipov a porovnávame 12 modelov.

Kompaktný

Niektoré modely sú také kompaktné, že sa dajú namontovať aj za monitor. Preto je často súčasťou držiak, ktorý je možné umiestniť na upevňovacie body obrazovky vesy. Týmto spôsobom môžete ľahko vytvoriť svoj vlastný all-in-one, ktorý je často výkonnejší a všestrannejší ako all-in-one, ktorý si kúpite ako kompletný počítač v obchode.

Zápory

Minipočítače samozrejme nemajú iba výhody. Nevýhodou malého počítača je, že je tu oveľa menej miesta na pripojenie. Ak to porovnáte s bežným stolovým počítačom, počet pripojení USB je často oveľa nižší. Na veľkom počítači budete čoskoro mať k dispozícii osem alebo viac týchto pripojení. Pri minipočítači zostáva často iba na štvrtej. Aj keď sa pozriete na počet pripojení monitorov, tí najmenší majú často čo ponúknuť, zvyčajne sú dve. Postačuje pre väčšinu situácií používania, ale ak chcete rozsiahle nastavenie obrazovky, často skončíte s bežnou stolnou skriňou.

Preferujete trochu starší model? Minulý rok sme robili rovnaký test. To boli vtedy výsledky.

Čistá sila

S menším počítačom stratíte tiež čistý výkon. Ak potrebujete extrémne rýchly počítač s duálnou grafickou kartou a procesor s desiatimi výpočtovými jadrami, skončíte s klasickým desktopom. Väčšina mini počítačov je založená na mobilných procesoroch, ktoré sú pomalšie ako štandardné modely pre stolné počítače. To si všimnete, keď začnete pracovať s náročným softvérom, ako sú napríklad úpravy videa a fotografií. Pre hry je výkon vo väčšine prípadov tiež neadekvátny. Ďalšou nevýhodou je, že zvyčajne nie je takmer žiadny priestor na rozšírenie. Možno budete môcť upgradovať pamäť raz alebo vymeniť disk za iný, ale to je všetko.

Afraders

Mini PC základnej úrovne majú často veľmi minimalistické špecifikácie. Sú napríklad vybavené procesorom Intel Celeron alebo Pentium; čipy, ktoré sú vhodné len na veľmi jednoduché úlohy. Ak hľadáte počítač, ktorý používate iba na niektoré prehliadanie internetu, môžete ho ľahko použiť. Ak však máte viac želaní, potrebujete rýchlejší stroj. Napríklad na základe čipu zo série Intel Core. Všeobecne platí, že čím je procesor energeticky efektívnejší, tým je pomalší. Procesor Core zo série Y je najpomalší, procesory série U sú o niečo rýchlejšie, procesor T je o niečo výkonnejší a bez pridania alebo s písmenom K najrýchlejší. Niektorí výrobcovia sa tiež bohužiaľ stále rozhodli vybaviť svoje mini-PC pevným diskom. To ich robí nepríjemne pomalými. Je lepšie zvoliť model, ktorý má SSD. To často ponúka podstatne menej úložného priestoru ako variant s HDD, ale vyššia rýchlosť umožňuje, aby sa s ním pracovalo oveľa krajšie.

Vystúpenia

Máte mini PC v zhruba troch rôznych formách: nuc, barebone a stick PC. Nuc je výraz od spoločnosti Intel a znamená „ďalšia výpočtová jednotka“. Vzhľad malého štvorcového boxu napodobnili mnohí výrobcovia, čo znamená, že v kategórii nuc môžete nielen prejsť na počítač Intel.

Stick PC sú novšie. Jedná sa o počítače v podobe trochu veľkého USB kľúča. Namiesto pripojenia USB majú konektor HDMI. Sú určené na priame pripojenie k monitoru alebo televízii. Sú také malé, že sa za obrazovkou stávajú prakticky neviditeľnými.

Klasickejším tvarom je takzvaný barebone. Najznámejším výrobcom týchto technológií je spoločnosť Shuttle, ktorá vyrába mini PC so zrelou rozšíriteľnosťou. Do takého barebónu sa zmestí skutočný stolný procesor, grafická karta a oveľa viac. Drahšie, väčšie a výkonnejšie. Ideálne pre náročných používateľov!

Ockel Sirius B čierna čerešňa

Ockel Sirius B Black Cherry je najnovším členom trubice Ockel, ktorá sa vám vojde dokonca do vrecka. Je vybavený procesorom Intel Atom X5-Z8300 a 4 GB RAM a má ako úložisko zabudovaný eMMC od spoločnosti Samsung s kapacitou 64 GB. To je možné rozšíriť pomocou micro-SD karty až do 128 GB. To všetko postačuje na väčšinu bežných úloh na počítači, ako sú úpravy textu a obrázkov, a na prehrávanie hudby a videa. Existujú iba dva porty USB, z ktorých jeden je typu 3.0. Odporúčame rozbočovač USB na pripojenie nielen klávesnice a myši. Kvôli malým rozmerom Sirius B Black Cherry chýba sieťové pripojenie, ale našťastie má na palube modul WiFi-ac. Nemá aktívne chladenie, a preto je úplne tichý.

Ockel Sirius B čierna čerešňa

cena

Webová stránka

 • Pros
 • Kompaktný
 • Tichý
 • Negatíva
 • Málo USB portov
 • Žiadne sieťové pripojenie

MSI Cubi N-033WE

Za necelých 250 eur je tento mini počítač od spoločnosti MSI váš. Za tieto peniaze získate doslova a do písmena minimalistický počítač. Poháňa ho procesor Intel Celeron N3060. To je čip z grabber bin u Intelu a neuveriteľne pomalý. To je trochu vyvážené skladovaním. To je iba 32 GB a je založené na blesku. Aj keď je to pomalšie ako skutočné SSD, zaisťuje to, že Cubi funguje celkom hladko. Kvôli obmedzenej kapacite nie je pre vaše súbory takmer žiadny priestor. Ak ste šikovný, stále ho môžete vymeniť za väčší. V interiéri je miesto pre mSata SSD aj 2,5 palcový disk. Malý štandardný úložný priestor je dosť nevýhodou. Rýchlo sa plní aj pracovná pamäť, ktorá meria iba 2 GB. Na pripojenie k bezdrôtovej sieti sa používa iba starý štandard 802.11n, káblové siete je možné realizovať cez gigabit. Celkovo box ponúka štyri pripojenia USB3.0 a pre pripojenie s obrazovkou sú tu HDMI a VGA.

MSI Cubi N-033WE

cena

Webová stránka

 • Pros
 • Získať lacnejšie je takmer nemožné
 • Negatíva
 • Veľmi pomalý
 • Minimálne špecifikácie

Základňa Acer Revo

Táto malá nádoba na sušienky dostala štýlový vzhľad. Kombinácia bielej a striebornej farby znamená, že sa dá umiestniť na dohľad bez akýchkoľvek bolestí hlavy. Aj keď je Revo Base úplne nová, má na palube pomerne starú technológiu: Core i5-5200U. Jedná sa o čip z piatej generácie, zatiaľ čo siedma je už na trhu. Napriek tomu je to stále pomerne plynulý procesor. RAM je 8 GB, viac ako dostatočná a úložisko je veľmi priestranné s 1 TB. Je to bohužiaľ normálny pevný disk, a preto je v praxi pomalý. Vďaka štyrom portom USB 3.0 máte jednoduché možnosti pripojenia na dosah ruky. Sieť je možná cez gigabit a 802.11ac a obrazovky je možné pripojiť pomocou HDMI a zobrazovacieho portu.

Základňa Acer Revo

cena

€ 599,-

Webová stránka

www.acer.nl

 • Pros
 • Vyzerá pekne
 • Hladký procesor
 • Negatíva
 • Žiadny ssd

4 Spustenie Mini PC NUC 220 i3 120

Napriek miniatúrnemu vzhľadu tu máme do činenia s hladkým strojom. A to vďaka procesoru Intel Core i3-6100U. Jedná sa o mobilný čip z generácie Intel Skylake. V takom prípade je kombinovaný s 8 GB RAM, čo znamená, že sa okamžite nezačne koktať, aj keď kedysi vykonávate o niečo ťažšiu prácu. Úložisko je tiež rýchle, pretože bol zvolený 120 GB SSD disk od Kingstonu. Ak máte veľa fotografií a videí, rýchlo narazíte na túto obmedzenú úložnú kapacitu. Sme veľmi spokojní s možnosťami pripojenia. Štyrikrát pripojenie USB 3.0 a dve obrazovky (port HDMI a mini displej). Sieť je možná prostredníctvom pevného gigabitového pripojenia a WiFi 802.11ac.

4 Spustenie Mini PC NUC 220 i3 120

cena

€ 549,-

Webová stránka

www.4launch.nl

 • Pros
 • Pekne a rýchlo
 • Dostatočné možnosti pripojenia
 • Negatíva
 • Obmedzená skladovacia kapacita

HP Elite Slice

HP Elite Slice je veľmi špeciálny počítač, môžete si ho vyskladať. Slice sa štandardne dodáva s procesorom Core i3-6100T, 4 GB pamäte a pomalým 500 GB pevným diskom. Môžete sa tiež rozhodnúť pre 220 eur drahší variant s procesorom i5 a SSD 256 GB. Mini môžete zložiť so zvukovým modulom Bang a Olufsen, modulom DVD-ROM a doskou vesa na pripevnenie. Špeciálne je, že plátok je možné zabezpečiť pomocou vstavanej čítačky odtlačkov prstov. Periférne zariadenia môžete pripojiť pomocou známych USB pripojení. Okrem toho ponúka dvakrát USB-C a pre monitory je k dispozícii port HDMI a displej.

HP Elite Slice

cena

€ 725,-

Webová stránka

www.hp.nl

 • Pros
 • Stohovateľné
 • USB-C
 • Negatíva
 • Žiadny ssd

Lenovo ThinkCentre M700

Tento mini PC je určený pre obchodný trh, a preto získal menej frivolný vzhľad v porovnaní s ostatnými modelmi v tomto článku. To znamená, že ho možno dodať nielen so systémom Windows 10, ale aj so systémom Windows 7. Staršia verzia operačného systému Microsoft je stále používaná v mnohých spoločnostiach. Štandardne je M700 jednoducho vybavený procesorom Core i3-6100T a 128GB SSD. Vďaka tomu je hladký pracovný zásobník pre nie príliš ťažké úlohy. Len za zhruba 100 eur navyše ho máte s oveľa rýchlejšou i5-6400T. Existujú aj varianty s pevným diskom, ale tie by sme neodporúčali.

Lenovo ThinkCentre M700

cena

€ 549,-

Webová stránka

www.lenovo.nl

 • Pros
 • Veľa spojení
 • Negatíva
 • Nudný vzhľad

Intel Compute Stick STK2M364CC

Je to nepochybne jeden z najpozoruhodnejších mini počítačov v tomto teste. Hovoríme o Intel Compute Stick STK2M364CC. Tam, kde je väčšina týchto počítačov stick poháňaná super pomalými procesormi Intel Atom, má tento model na palube skutočný procesor Intel Core. Je to Core M3-6Y30. Jedná sa o čip, ktorý sa používa aj v mnohých tenkých notebookoch. Často sú pasívne chladené, bohužiaľ táto tyč nie je. Každú chvíľu začujete malý vrčiaci ventilátor. Ak peniaze nie sú problémom: je k dispozícii aj s rýchlejším Core M5, ktorý stojí asi 200 eur navyše. Úložisko má veľkosť iba 64 GB. Nestačí na veľa mediálnych súborov, ako sú filmy, fotografie a hudba. Možnosti pripojenia sú obmedzené. K dispozícii je pripojenie USB3.0, micro-sd a samozrejme HDMI. Napája sa cez USB-C a na adaptéri sú k dispozícii dve pripojenia USB 3.0. Hodí sa napríklad na externý pevný disk. Stick môžete samozrejme pripojiť aj k bezdrôtovej sieti, pre ktorú má na palube rýchly adaptér 802.11ac.

Intel Compute Stick STK2M364CC

cena

€ 299,-

Webová stránka

www.intel.nl

 • Pros
 • Nízka cena
 • Veľké špecifikácie
 • Negatíva
 • Ventilátor vydáva hluk

4 Spustenie Mini PC NUC 230 i5 120

Základom tohto mini PC od 4Launch je Intel nuc. Je vybavený rýchlym procesorom Core i5-6260U s procesorom Intel Iris Graphics 540. Robí to oveľa lepšie ako štandardný grafický čip v jednoduchších procesoroch Intel. Ak nie ste príliš nároční, môžete sa s tým trochu pohrať. Pre tento model sa 4Launch rozhodol pre SSD s veľkosťou iba 120 GB. Ak si ho objednáte, rozhodli by sme sa pre trochu väčší. K dispozícii je 8 GB pamäte a dostatočné možnosti pripojenia. Toto z neho robí praktické mini PC vhodné pre mnoho úloh.

4 Spustenie Mini PC NUC 230 i5 120

cena

€ 649,-

Webová stránka

www.4launch.nl

 • Pros
 • Rýchly procesor
 • Vhodné pre hranie (základnej úrovne)
 • Negatíva
 • Obmedzená skladovacia kapacita

MSI Cubi 2-002EU

Cubi 2 je úplne iného kalibru ako diskutovaný Cubi N od MSI. Pomalý Celeron tu bol vymenený za úplne nový Core i5-7200U. Je štandardne dodávaný s hardvérovým dekódovaním pre Ultra HD video, okrem iného. To ho robí zaujímavým ako htpc. Ako pracovnému PC ho považujeme za menej zaujímavé kvôli iba 4 GB RAM. SSD je tiež veľmi malý a má iba 128 GB. Napriek malým rozmerom sú možnosti pripojenia na vysokej úrovni: štyri pripojenia USB 3.0, ďalšie pripojenie USB 2.0 a USB-C na prednej strane. Na zadnej strane nájdete dva porty HDMI a displej. Všestranné zariadenie.

MSI Cubi 2-002EU

cena

Webová stránka

 • Pros
 • Veľa spojení
 • Vhodné ako HTPC
 • Negatíva
 • Pamäť iba 4 GB
 • Obmedzená skladovacia kapacita

ASUS GR8-R124Z

Výkonný herný počítač, menší ako PlayStation. To je ASUS GR8. Je široký iba 4,4 cm, vysoký 23,8 cm a hlboký 24,5 cm. Verzia, na ktorú sa pozeráme, je špičkový model, vybavený pekným a rýchlym procesorom Core i7. Bohužiaľ starší model, ale napriek tomu rýchlo vychádza zo štartovacích blokov. Je to čiastočne spôsobené 128 GB SSD, bohužiaľ trochu obmedzeným úložným priestorom. Špeciálnym bodom tohto modelu je grafická karta GTX 750Ti. To postačuje na nie príliš náročné hry na Full HD. Bohužiaľ sa jedná aj o starší model. Napríklad, ak hľadáte pre svoju televíziu kompaktný počítač na hranie hier, je to veľmi atraktívna voľba. Ak sa vám zdá SSD príliš malý, je veľmi ľahké ho vymeniť za väčší.

ASUS GR8-R124Z

cena

€ 899,-

Webová stránka

www.asus.nl

 • Pros
 • Rýchly procesor
 • Slušná grafická karta
 • Negatíva
 • Obmedzená skladovacia kapacita
 • Drahý

Shuttle R8 1710GA

Pre tých, ktorí skutočne chcú najrýchlejšie mini, má Shuttle v programe R8 1710GA. Jedná sa o veľmi exkluzívny model a vyrába sa iba na objednávku. Čiastočne to súvisí s cenovkou takmer dvetisíc eur. Špecifikácie majú zomrieť. Superrýchly desktop Core i7 6700K (ktorý môžete pretaktovať) a 16 GB RAM znamená, že málo úloh je pre neho priveľa. Grafický výkon patrí do rúk GTX 1080. To je špičková karta a môžete s ňou hrať veľmi ťažké hry. Systém ponúka viac ako dosť miesta pre vaše hry: vďaka 2 TB pevnému disku a 256 GB SSD. Vďaka kompaktnej veľkosti je ideálny systém, ktorý si môžete vziať so sebou, napríklad na LAN párty.

Shuttle R8 1710GA

cena

€ 1894,-

Webová stránka

www.shuttle.eu

 • Pros
 • Superspecs
 • Ideálne PC na LAN párty
 • Negatíva
 • Vysoká cena

MSI Trident-007EU

Toto je možno najzaujímavejšia bomba v tomto teste. MSI Trident je kompaktný systém, ktorý je koncipovaný ako mini PC pre váš pracovný stôl alebo ako herný počítač s rozlíšením Full HD s televízorom. Grafický výkon pochádza z rýchlej grafickej karty Nvidia GeForce GTX 1060, ktorá je kombinovaná s i5 6400, 128 GB SSD a 1 TB pevným diskom pre všetky vaše hry, videá a ďalšie veci. Môžete ju pripojiť bezdrôtovo k svojej sieti vďaka vstavanému adaptéru 802.11ac. K dispozícii je tiež luxusnejšia verzia s i7 a 256 GB SSD. Stojí to asi o 200 eur viac.

MSI Trident-007EU

cena

€ 1299,-

Webová stránka

eu.msi.com

 • Pros
 • Kompaktné hranie
 • Veľa spojení
 • Negatíva
 • Drahý

Záver

Mini PC sa dodávajú v rôznych cenových reláciách a na rôzne účely. Za necelých 300 eur máte skvelý školský alebo kancelársky stroj, ktorý môžete schovať za monitor. Ale tiež sme videli, že mini PC nemusia mať minimalistické špecifikácie. Ak miniete trochu viac, máte na dosah aj dobré hranie. Najvýkonnejší pochádza z raketoplánu, a to je R8 1710GA, čo je mimoriadne výkonný stroj vhodný aj na najťažšie úlohy a hry. Ak sa však pozrieme aj do našej peňaženky, vyzerá ASUS GR8 tiež dobre. Stojí iba 899 eur a na palube má stále pomerne veľa grafického výkonu, a to vďaka GTX 750Ti. Ideálnym a zároveň cenovo dostupným mini PC na hranie je MSI Trident. Ak chcete pekný prehrávač médií, Intel Compute Stick s Core M je vhodný pre bežný televízor s vysokým rozlíšením. Za predpokladu, že vás otravuje fanúšik, pretože potom radšej nakupujte v Ockel. Ak potrebujete trochu viac energie, napríklad pre svoj 4K televízor, vyberte si Cubi 2 od MSI so svojou úplne novou i7 na palube.

V tabuľke (pdf) nájdete výsledky testov 12 testovaných mini-počítačov.

Copyright projectwriteasmile.com 2024

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found