Ako

Bezdrôtová tlač: tlačte zo svojho smartphonu

Tlač niečoho cez počítač je veľmi jednoduchá, ale čo ak chcete na tlač použiť svoj telefón? To si vyžaduje trochu viac vedomostí. Bezdrôtová tlač: funguje to takto.

Wifi tlačiareň

Mnoho tlačiarní má zabudované WiFi. Zvyčajne stačí stlačiť tlačidlo WiFi a zvoliť požadovanú bezdrôtovú sieť na pripojenie. Ak používate režim overovania s heslom, je zvyčajne jednoduchšie najskôr pripojiť tlačiareň k počítaču pomocou sieťového kábla a surfovať na adrese IP tlačiarne. Ak je to potrebné, bezplatný nástroj ako Angry IP Scanner vám pomôže rýchlejšie nájsť túto p-adresu. Z tohto webového rozhrania môžete zvyčajne konfiguráciu bezdrôtovej siete nastaviť oveľa jednoduchšie ako pomocou obrazovky na tlačiarni.

Tip 01: Tlačová služba

Začíname scenárom: tlač z vašej siete na sieťovej tlačiarni so zariadením Android. Android má funkciu centrálnej tlače (od verzie 4.4). V Androide nájdete cez nastavenie / Pripojenéspotrebiče / Tlač. Nájdete tu dve možnosti: Štandardná tlačová služba a Cloud Print. S poslednou možnosťou začneme pracovať od tipu 5. Skontrolujte, či je zapnutá predvolená tlačová služba a či máte pripravenú tlačiareň, ktorá dokáže prijímať údaje cez Wi-Fi.

Ak teraz otvoríte dokument napríklad v aplikácii Microsoft Word, môžete použiť tlačidlo ponuky Tlač a vyberte tlačiareň. Nastavte požadované možnosti tlače a stlačením tlačiarne odošlite výtlačok do tlačiarne.

Nainštalujte doplnok zodpovedajúci značke vašej tlačiarne z Obchodu Play a povoľte ho

Tip 02: Služby a aplikácie

Väčšina výrobcov tlačiarní, napríklad Brother, Epson a HP, má bezplatný doplnok na tlač na svojich sieťových tlačiarňach, ktorý sa označuje aj ako „doplnok tlačovej služby“. Nainštalujte doplnok zodpovedajúci značke vašej tlačiarne z Obchodu Play a potom ho povoľte prostredníctvom nastavenie / Pripojené zariadenia / Tlač. Po aktivácii môžete tlačiť z určitých aplikácií, napríklad Word. Aktivujte iba potrebné servisné doplnky, aby ste zabránili zbytočnému používaniu batérie.

Existujú aj výrobcovia tlačiarní, ktorí ponúkajú svoje vlastné tlačové aplikácie pre Android a iOS. Vďaka tomu môžete tiež tlačiť e-maily, dokumenty, fotografie a webové stránky v rámci rovnakej bezdrôtovej siete. Príklady týchto aplikácií sú Brother iPrint & Scan, Epson iPrint a HP ePrint.

Tip 03: AirPrint

Potom nasleduje druhý scenár: tlač zo siete na sieťovú tlačiareň so zariadením iOS. S iOS 4.2 (v roku 2010) prišiel Apple so službou AirPrint. Táto technológia umožňuje tlačiť na tlačiarni, ktorá je v rovnakej sieti WiFi. Sú to dve podmienky: tlačiareň musí podporovať AirPrint a aplikácia musí byť tiež kompatibilná. Potom už stačí iba stlačiť tlačidlo zdieľania v danej aplikácii, zvoliť tlačiareň a stlačiť Tlač ťukanie. Väčšina aplikácií dodávaných so systémom iOS, ako sú Fotky, Mail, Poznámky a Safari, podporuje AirPrint a mnoho aplikácií tretích strán má tiež zabudovanú podporu. Tu nájdete informácie o tom, či vaša tlačiareň zvládne protokol AirPrint.

Tip 04: Alternatívy

Čo však v prípade, že vaša tlačiareň nepodporuje AirPrint? Tu nájdete pokyny pre počítač Mac, ale existujú aj alternatívy pre zariadenie so systémom iOS. Prvou možnosťou je pripojenie tlačiarne k počítaču Mac alebo Windows cez USB. Pomocou správneho softvéru je potom možné presvedčiť zariadenie iOS, aby verilo, že zdieľaná tlačiareň vyhovuje AirPrint. Pre počítače Mac môžete použiť bezplatný program handyPrint. Pokiaľ ide o počítač s Windows, môžete ísť do O'Print, kde po tridsiatich dňoch testovania musíte zaplatiť zhruba 22 eur, aby ste ho mohli naďalej používať.

Druhou možnosťou je stiahnuť si patentovanú tlačovú aplikáciu, ak existuje pre váš model tlačiarne, pozrite si tiež tip 2. Ak sa vám to nezdá užitočné alebo nefunguje, pozrite si Cloud Print (pozri tip 9) .

Nas a AirPrint

Možno budete môcť pridať podporu AirPrint aj prostredníctvom NAS. Na populárnom modeli Synology DS214 to možno urobiť nasledujúcim spôsobom - v kombinácii so sieťovou tlačiarňou. Otvor to Ovládací panel z tvojho nas a chod do Externé zariadenia / Tlačiareň. kliknite na Pridajte sieťovú tlačiareň a zadajte adresu IP vašej tlačiarne (pozri tiež rámček „Wifi tlačiareň“). Pomenujte svoju tlačiareň, zvoľte LPR ako protokol a tiež pomenujte poradie. Stlačte Ďalší, začiarknite políčko vedľa Povoliť Apple Wireless Printing (tiež nájdete tu Povoľte službu Google Cloud Print zapnuté) a vyberte správnu značku a model tlačiarne. Potvrďte pomocou Uplatňovať.

Tip 05: Google Cloud Print

Teraz môžete tlačiť z domácej siete. Je ale tiež užitočné mať možnosť tlačiť na domácej tlačiarni cez internet, aby ste mohli tlačiareň spustiť aj na cestách alebo napríklad z práce. Jednou z lepších a bezplatných služieb, ktorá to umožňuje, je Google Cloud Print. Registrujete svoje tlačiarne v službe. Po prihlásení pomocou účtu Google nájdete zoznam prepojených tlačiarní. Vyberiete tlačiareň a vaše dokumenty sa na vašu tlačiareň odošlú cez pripojenie https.

Vaša tlačiareň musí byť v zásade kompatibilná. Prejdite tu a nájdite svoju tlačiareň. Ak sa za názvom tlačiarne uvádza (v2), jedná sa o cloudovú tlačiareň verzie 2.0. Ak nič nie je uvedené, máte k dispozícii cloudovú tlačiareň verzie 1.0. Ak vaša tlačiareň nie je súčasťou balenia, nemáte cloudovú tlačiareň. Nemusíte sa báť, aj tak môžete urobiť takúto tlačiareň, pozri tiež tip 6. Potom musíte pripojiť počítač (Windows alebo macOS) k rovnakej sieti WiFi ako tlačiareň.

Užitočné informácie: po otvorení sekcie so značkou vašej tlačiarne na webovej stránke nájdete v dolnej časti odkazy na online príručky týkajúce sa konfigurácie.

Je tiež užitočné mať možnosť tlačiť na domácej tlačiarni cez internet

Tip 06: Zaregistrujte tlačiareň

Ako cloudovú tlačiareň môžete stále používať tlačiareň, ktorá v zásade nie je podporovaná. V počítači v sieti Wi-Fi, ku ktorej je tiež pripojená tlačiareň, otvorte prehliadač Google Chorme a klepnite na v paneli s adresou chrome: // zariadenia v. Kliknite na Klasické tlačiarne na Pridajte tlačiarne. Vyberte tlačiareň a potvrďte pomocou Pridať tlačiarne.

Ak máte verziu Cloud Print 1.0, zaregistrujte svoju tlačiareň podľa pokynov od výrobcu tlačiarne. Spravidla sa to deje pomocou webového rozhrania vašej tlačiarne pomocou sprievodcu. Príklad: s našim Brother HL-L2365DW to šlo cez kolónu Protokol / Google Cloud Print / Pokročilé nastavenia.

Ak máte Cloud Print verzie 2.0, spustite tiež Google Chrome a spustite chrome: // zariadenia v. Svoju tlačiareň nájdete na Nové zariadenia. Kliknite na ikonu vedľa vašej tlačiarne Spravovať a ďalej Registrovať.

Ak ste vykonali jeden z troch vyššie uvedených postupov, prejdite na ne a kliknite na ikonu Tlačiarne skontrolovať, či bola registrácia úspešná.

Tip 07: Stačí vyskúšať

Predpokladáme, že sa vaša tlačiareň v zozname skutočne objavila. Ako tlačíte na taký Cloud Print? Prvý test môžete vykonať v prehliadači Google Chrome. Prejdite na webovú stránku a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + P. Dialógové okno Tlač objaví sa všade, kam prejdete Upraviť do sekcie Google Cloud Print a tam cez tlačidlo Zobraziť všetky vyberte svoju tlačiareň. Potvrďte pomocou Tlač. Toto teraz funguje aj z ľubovoľného počítača s internetom, minimálne z aplikácií ako Google Chrome a rôznych mobilných aplikácií Google, ako je Gmail alebo Disk Google. Musíte sa prihlásiť pomocou účtu Google, ktorý používate pre službu Cloud Print.

Tip 08: Cloudová tlačiareň pre Android

Na tlač zo smartphonu alebo tabletu potrebujete aplikáciu, ktorá zvládne službu Google Cloud Print. Tu nájdete prehľad. Medzi vaše zariadenia s Androidom patria PrinterShare (Mobile Dynamix), Fiabee a samozrejme Cloudprinter od samotného Google (systémová aplikácia pre Android, ktorú je možné stiahnuť samostatne). Ako je popísané v tipoch 1 a 2, musíte túto tlačovú službu aktivovať prostredníctvom služby nastavenie / Pripojené zariadenia / Tlač. Tu môžete tiež použiť tlačidlo ponuky a možnosti nastavenie / Spravujte tlačiarne zistite, ktoré tlačiarne sú k dispozícii.

Tip 09: Cloudová tlačiareň iOS

Google bohužiaľ neposkytuje oficiálnu aplikáciu Cloud Print pre iOS. Táto funkcionalita je však zabudovaná aj do aplikácií Google pre túto platformu (pozri tiež tip 7). Jednou z lepších aplikácií, ktorá tiež umožňuje tlač na tlačiarni typu Cloud z iných aplikácií, je PrintCentral Pro. Táto aplikácia stojí 6,99 eur pre iPhone a 8,99 eur pre iPad. Funguje to dobre a dobre, ale stojí to nejaké peniaze. K dispozícii je tiež bezplatná aplikácia pre iPhone a iPad: CloudPrint od ameu8. Ukážeme vám, ako začať s iPadom. Po registrácii v službe Google sa zobrazí okno s tromi panelmi: Prebieha, V poradí a Spracované. Ak chcete pridať tlačovú úlohu, klepnite na tlačidlo plus a potom choďte cez Vyberte súbor vyberte súbor alebo cez Tlač obsahu schránky pridať obsah schránky. Na záver označte požadovaný Google Cloud Print. Nezabudnite, že táto aplikácia nefunguje tak spoľahlivo ako PrintCentral Pro.

Tip 10: Modul správy

Svoje tlačiarne a tlačové úlohy môžete spravovať prostredníctvom webového rozhrania a tiež z mobilných aplikácií pre službu Google Cloud Print. Pracovná metóda hovorí sama za seba prostredníctvom aplikácií. Krátko sa ponoríme do modulu správy cez webové rozhranie. Prejdite na adresu www.google.com/cloudprint a kliknite na ikonu Tlačiarne. Vyberte tlačiareň, pomocou ktorej môžete okrem iného zmeniť názov, vyžiadať podrobnosti, prezerať tlačové úlohy alebo odstrániť tlačiareň. Ak chcete zobraziť tlačové úlohy zo všetkých cloudových tlačiarní súčasne, kliknite na na ľavom paneli Tlačové úlohy.

Túto možnosť nájdete aj v ponuke zdieľam On. Toto umožňuje ostatným umožniť tlač na vašej tlačiarni. Predvolene je tlačiareň nastavená na Súkromne, ale prostredníctvom Upraviť to je možné zmeniť v položke Každý, kto má odkaz, má prístup k tlačiarni. Za Odkaz na zdieľanie uvidíte odkaz. Našťastie môžete nastaviť, koľko stránok je možné vytlačiť denne. Je tiež možné poskytnúť prístup iba určitým používateľom. Zadajte mená alebo e-mailové adresy týchto ľudí v doméne Pozvať ľudí. Cez tlačidlo Práva na tlač Na záver zistite, či sú títo ľudia spolusprávcami vašej tlačiarne alebo či majú iba oprávnenie na tlač.

Tlačte fotografie kdekoľvek

Ak chcete tlačiť aj vonku, môžete zvážiť takzvanú vreckovú tlačiareň. S takou malou tlačiarňou, ktorá, ako už názov napovedá, sa doslova zmestí do vrecka, môžete tlačiť fotografie behom okamihu. Užitočné, ak na večierku urobíte peknú fotografiu a chcete si ju ihneď vytlačiť.