Ako

Má pre vás SSD zmysel?

V lepších zariadeniach NAS je možné použiť SSD ako medzipamäť. Niekedy obetovaním jednej zo svojich pozícií pre jednotku pre SSD, ale niektoré zariadenia NAS majú dokonca konkrétne sloty pre medzipamäťové disky SSD. Aké užitočné je to však teraz? Alebo skôr: kedy to má zmysel? Dva roky sme na našom NAS používali medzipamäť SSD, teraz bilancujeme.

Koncept „cache“ sa v počítačoch používa už celé desaťročia. Napríklad moderný procesor má niečo ako vyrovnávaciu pamäť, ale mechanické disky a SSD (disky SSD) takmer vždy používajú určitú formu vyrovnávacej pamäte. Vyrovnávacia pamäť je jednoducho vyrovnávacia pamäť, ktorá je rýchlejšia ako zvyšok základného hardvéru. Pridaním o niečo rýchlejšej a nákladnejšej pamäte cache môžete dramaticky zvýšiť výkon dielu bez toho, aby to bolo extrémne vysoké.

Cache je možné použiť na rýchlejšie načítanie údajov, inými slovami, požadované údaje sú k dispozícii rýchlejšie, ale tiež na rýchlejší zápis. V takom prípade môže vyrovnávacia pamäť rýchlejšie spracovať údaje pred spracovaním týchto údajov.

Vyrovnávacia pamäť v nose

NAS, ktorý sa skladá výlučne z SSD, je extrémne rýchly, ale zároveň veľmi drahý. Ak budete mať malé množstvo úložného priestoru SSD ako medzipamäť pre väčšie množstvo mechanického úložiska, môžete výrazne zvýšiť výkon. Čítaná vyrovnávacia pamäť SSD v systéme NAS kontroluje, ktoré súbory najčastejšie používate, a zaisťuje, že sú okamžite pripravené na použitie. Okrem zvýšenia rýchlosti to má ešte jednu výhodu: skutočnosť, že vaše mechanické disky musia vykonávať menej úkonov, je pozitívna z hľadiska ich životnosti a produkcie hluku. Vyrovnávacia pamäť SSD pre medzipamäť zaisťuje, že pri ukladaní údajov budete súbory zrejme zapisovať rýchlejšie, zatiaľ čo samotný systém NAS potom potichu prenesie údaje z medzipamäte na mechanické disky.

Rýchlejšie a tichšie, ale ...

Dva roky fungovali dva porovnateľné systémy NAS, z ktorých jeden mal SSD cache. Určite si nemôžeme sťažovať na efektívnosť funkcie vyrovnávacej pamäte nášho Synology DS918 +, 4-šachtového NAS s dvoma cache SSD. Asi po dvoch mesiacoch používania pochádza asi tretina všetkých údajov, ktoré sme požadovali, z vyrovnávacej pamäte a toto percento teraz stúplo na viac ako deväťdesiat percent. Aj keď sa to samozrejme bude líšiť podľa scenára použitia, stále si myslíme, že je to veľmi pozitívne znamenie. A to hovoríme iba o 256 GB SSD cache na 32 TB pevných diskoch.

Zaujíma nás, do akej miery je tento zisk skutočne badateľný. Otvorenie priečinka s fotografiami na NAS bez vyrovnávacej pamäte je v skutočnosti len jemné. Už len preto, že sme boli schopní obe situácie porovnať, je skutočne badať niečo rozdielu, odhadujeme však pravdepodobnosť, že vás ako koncového používateľa zrazu zvýši výkon. A aj keď je ssd cache nas určite výrazne tichší, stále to nie je zariadenie, ktoré chcete umiestniť do dosahu sluchu. Pri vyrovnávacej pamäti pre zápis sme ešte kritickejší. Aký je zmysel extra rýchlej vyrovnávacej pamäte pre zápis, keď je prekážkou prenosu údajov vaša gigabitová sieť? Z takejto medzipamäte na zápis majú skutočne úžitok iba nadšenci s viacgigabitovou sieťou a viacgigabitovým operačným systémom NAS.

Zložité úvahy

Realita je teda taká, že zisk a užitočnosť medzipamäte SSD veľmi závisí od scenára, v ktorom sa nachádzate. Je hrkanie pevných diskov vecou vo vašom okolí? Potom je výhoda medzipamäte SSD veľmi zaujímavá už z tohto dôvodu. Ak neplánujete modernizáciu svojho gigabitového operačného systému a siete, zvýšenie rýchlosti nie je práve niečo, na čo by ste si mali v obchode zabehnúť. A pri niektorých zariadeniach NAS zohráva svoju úlohu aj obetovanie jednej z vašich bežných pozícií pre jednotku. Takže vyrovnávacia pamäť SSD nie je ani uskutočniteľnou voľbou pre každého.

Záver

Aj keď v koncepte existujú určité medzery, nesmieme zabúdať, že SSD disky dnes nie sú veľmi drahé a že s SSD cache robíme aj niečo skutočne zásadné: odľahčujeme jednu z najzraniteľnejších častí pomerne vysokým rizikom zlyhania: mechanický pevný disk. Teraz by ste mali mať aj tak vždy zálohu svojho NAS, ale ak môžete týmto častiam uľaviť v skromnej miere, váš NAS sa stíši a získate výkon navyše, hovoríme: ak máte priestor pre cache, SSD naozaj nie je zlý nápad!

Alternatíva: dať disku SSD vlastný priečinok

Namiesto použitia SSD ako medzipamäte pre celý váš NAS môžete tiež zvážiť pridanie SSD k vášmu NAS a priradiť mu vlastný priečinok v rámci vašej siete. SSD disky poklesli na cene a 1 alebo 2 TB modely sú veľmi dostupné. Týmto spôsobom môžete svoje najpoužívanejšie a menšie súbory jednoducho natrvalo zaparkovať na SSD, inými slovami bez zvuku a pri maximálnej rýchlosti, zatiaľ čo väčšie priečinky, ako napríklad vaše videosúbory, ktoré by sa za normálnych okolností aj tak nedali do pamäti, ponecháte na pomalšie pohony. Ďalšou výhodou (pretože jednotka SSD je vlastnou entitou v rámci vášho operačného systému NAS) je to, že je tiež možné spustiť konkrétne aplikácie, ktoré na vašom NAS spúšťate, z SSD, napríklad kontajnery Docker.