Preskúmanie

Motorola One Vision: Najlepšie dostupný smartfón?

S 300 eurami vo vrecku si môžete kúpiť veľa dobrých smartfónov s Androidom. Spoločnosť Motorola dúfa, že si vyberiete zariadenie One Vision, zariadenie s pevným hardvérom a dlhodobou softvérovou podporou. V tejto recenzii spoločnosti Motorola One Vision zisťujeme, či má segment strednej triedy nového kráľa.

Motorola One Vision

cena €299,-

Farby Modré a hnedé

OS Android 9.0 (Android One)

Obrazovka 6,3 palcový LCD (2520 x 1080)

procesor 2,2 Ghz oktacore (Exynos 9609)

RAM 4 GB

Skladovanie 128 GB (rozšíriteľný o pamäťovú kartu)

Batéria 3 500 mAh

fotoaparát 48 a 5 megapixelov (zadný), 25 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC

Formát 16 x 7,1 x 0,87 cm

Váha 180 gramov

Iné USB-C, port pre slúchadlá

Webová stránka www.motorola.com 8,5 skóre 85

  • Pros
  • Softvér Android One (zásady)
  • Slušné fotoaparáty
  • Hladký a kompletný hardvér
  • Negatíva
  • Pomer strán 21: 9 zatiaľ nie je ideálny
  • Hĺbkový senzor má obmedzené použitie
  • Veľký otvor pre fotoaparát na obrazovke
  • Sklamaním je výdrž batérie

One Vision je nástupcom modelu One, ktorý vyšiel koncom minulého roka. S dizajnom podobným iPhonu, obrazovkou s nízkym rozlíšením, starým procesorom a priemerným fotoaparátom to bolo zariadenie, ktoré je sklamaním. Spoločnosť Motorola tvrdí, že sa poučila a podporuje konkurenčný pomer ceny a kvality modelu One Vision, ktorý má odporúčanú maloobchodnú cenu 299 eur. Aký dobrý je smartphone?

Prémiový a pevný dizajn

V každom prípade nás exteriér veľmi teší. Motorola One Vision je vyrobená zo skla a pôsobí luxusne a robustne. Má pekný reproduktor, 3,5 mm konektor pre slúchadlá a port USB-C a je odolný proti striekajúcej vode. Logo Motorola má na zadnej strane spoľahlivý a rýchly snímač odtlačkov prstov. V ľavom rohu nájdete dvojitý blesk a mierne vyčnievajúci modul fotoaparátu. Druhá z nich zaisťuje, že smartphone nie je úplne položený na stole, ale nie je rušivý.

Motorola One Vision si môžete kúpiť v dvoch farbách: modrej a hnedej. Výrobca nám poslal prvú verziu, ktorá je podľa nás veľmi pekná. Tí, ktorí hľadajú menej nápadné zariadenie, sú na tom lepšie s hnedou verziou.

Keď držíte One Vision, všimnete si, že je dlhší ako väčšina ostatných smartfónov. Spoločnosť Motorola sa rozhodla pre pomer obrazovky 21: 9, ktorý je dlhší ako obvyklý pomer 19: 9. Vďaka tomu je displej vyšší a pri sledovaní filmov nie sú žiadne hrany. Na obrazovku sa zmestí aj viac textu. Nevýhodou je, že málo aplikácií a hier je momentálne optimalizovaných pre pomer 21: 9, takže čierne okraje sú často viditeľné zhora alebo zdola. Tento problém sa týka aj nových smartfónov Sony, ktoré majú tiež displej 21: 9.

Pozoruhodne dlhá obrazovka

Obrazovka One Vision meria 6,3 palca, čo je podstatné. V kombinácii s predĺženým pomerom je ťažké nemožné ovládať smartphone jednou rukou. Samotný LCD displej je v poriadku. Farby vyzerajú pekne, rozlíšenie Full HD poskytuje ostrý obraz a pozorovacie uhly sú dobré. Maximálny jas bude vo väčšine dní dostatočný, ale drahšie zariadenia môžu byť zreteľne jasnejšie.

S dizajnom spoločnosti Motorola, s ktorým sme menej spokojní, je otvor pre fotoaparát v pravom hornom rohu obrazovky. Obsahuje 25 megapixelový selfie fotoaparát. Čoraz viac inteligentných telefónov, vrátane Honor View 20 a Samsung Galaxy S10, má taký otvor pre fotoaparát namiesto hrubšej hrany obrazovky alebo výrezu. Dobré riešenie, ak sa vykoná správne. V prípade Motorola One Vision je otvor pre fotoaparát taký veľký, že odvádza pozornosť a bráni aplikáciám, hrám a filmom. Konkurenčné smartfóny majú menší otvor pre fotoaparát, čo je preto menej nápadné.

Hardware

Tam, kde väčšina smartfónov Motorola pracuje na procesore od spoločnosti Qualcomm, používa One Vision čip Exynos od spoločnosti Samsung. Je to zvláštne, pretože spoločnosť Samsung vkladá čipy hlavne do svojich vlastných zariadení. Procesor Exynos 9609 v Motorola One Vision je veľká neznáma a čo sa týka funkcií a výkonu veľmi podobný čipu 9610, ktorý je súčasťou iba jedného smartfónu, Samsung Galaxy A50.

Neznáme môže byť nemilovaným, ale Exynos 9609 si stojí za svojím. Spolu s priestrannou 4 GB RAM beží One Vision ako kúzlo a výkonu mu nemáme čo vytknúť. Je pravda, že najťažšie hry môžu spôsobiť nejaké štikútanie a všeobecná rýchlosť nie je porovnateľná so špičkovým smartfónom, ale podľa toho stojí aj cena.

Kapacita interného úložiska najmenej 128 GB je zarážajúca. Môžete do nej uložiť množstvo aplikácií, fotografií a hier. Väčšina konkurenčných zariadení má 64 GB pamäte, takže One Vision tu má výhodu. Je pekné, že ak je to potrebné, môžete zvýšiť pamäť pomocou karty micro-sd s veľkosťou až 512 GB.

Čo sa týka možností pripojenia, smartfón je tiež dobre vybavený. Okrem NFC čipu nechýba podpora pre najrýchlejší WiFi štandard, Bluetooth 5.0, FM rádio a dual SIM. Môžete teda používať dve SIM karty súčasne.

Jednou časťou, ktorá robí Motorola One Vision menej pôsobivou, je jej výdrž na batériu. Nevymeniteľná batéria má kapacitu 3 500 mAh, čo je na tento typ smartfónov priemer. Výdrž batérie je stále trochu sklamaním a pri intenzívnom používaní musíte zariadenie pred spánkom nabiť. Ak to vezmete pomalšie, ušetríte celý deň bez medzičasového nabíjania, ale už to nie je nič. Je to škoda, pretože veľa zariadení bez obáv vydrží jeden až jeden a pol dňa. Ukázalo sa tiež, že Motorola One Vision je menej energeticky efektívna ako konkurencia v pohotovostnom režime.

Nabíjanie cez USB-C našťastie prebieha hladko. Priložená nabíjačka TurboPower má výkon 15W, čo je rovnaké ako pri drahších zariadeniach, ako je Samsung Galaxy S10. Batéria sa do tridsiatich minút vybije z 0 na 40 percent, čo je užitočné, ak chcete natankovať. Úplné nabitie batérie trvá asi dve hodiny. Bezdrôtové nabíjanie nie je možné, a to je v prípade smartfónu strednej triedy pochopiteľné obmedzenie.

Fotoaparáty

Predný fotoaparát s rozlíšením 25 megapixelov v otvore pre obrazovku robí počas dňa vynikajúce selfie. Sú dostatočne ostré, majú dobré farby a automatická funkcia HDR vylepšuje dynamický rozsah. V tme môžete nechať obrazovku krátko rozsvietiť, čo je užitočný doplnok.

Na zadnej strane telefónu Motorola One Vision je umiestnený duálny fotoaparát. Primárnym objektívom je snímač Samsung GM1 s maximálnym rozlíšením 48 megapixelov. V predvolenom nastavení však sníma v rozlíšení 12 megapixelov a kombinuje štyri pixely do jedného väčšieho pixelu, čo by malo mať za následok kvalitnejšie fotografie. Túto takzvanú technológiu quad-bayer vidíme aj na konkurenčných smartfónoch s 48 megapixlovým fotoaparátom.

Fotografický výkon One Vision nesklame, a to čiastočne vďaka automatickej funkcii HDR, ktorá zlepšuje kvalitu obrazu. Počas dňa fotoaparát sníma ostré fotografie s presnými farbami a dobrým dynamickým rozsahom. Zarážajúce je, že fotoaparát po stlačení spúšte neodfotí okamžite. V pohyblivých situáciách, napríklad s domácimi miláčikmi, sa niekedy zobrazia pohyblivé obrázky.

Večer fotoaparát zjavne nepodáva taký dobrý výkon, napriek tomu však môžete robiť užitočné snímky. Použite na to špeciálny nočný režim. Trvá niekoľko sekúnd, kým nasnímate niekoľko fotografií a potom ich skombinujete do jedného svetlejšieho obrázka, aj keď je tu najmä po stranách šum.

Spoločnosť Motorola poskytuje fotoaparátu optickú stabilizáciu obrazu (OIS), techniku ​​pôsobiacu proti trhaným fotografiám a videám. OIS nie je v tejto cenovej kategórii štandardom, a preto je pekným doplnkom. Fotoaparát sníma v rozlíšení 4K pri 30 snímkach za sekundu alebo vo Full HD pri 60 snímkach za sekundu. Stabilizácia obrazu funguje najlepšie v režime Full HD. S dostatkom (denného) svetla robí Motorola One Vision vynikajúce videá.

Druhý fotoaparát na zadnej strane je snímač hĺbky 5 megapixelov. Funguje to pri fotografovaní portrétu a rozmazáva pozadie, zatiaľ čo objekt alebo osoba v popredí zostáva zaostrená. V aplikácii fotoaparát môžete nastaviť, aké zlé by malo byť rozmazanie na jednej fotografii, a preto je zábavné experimentovať. Funkcia portrétu funguje pekne, ale určite nie je dokonalá. Najmä pri kvetoch sa fotoaparát niekedy pokazí rozmazaním listov, ak to nie je zámer, alebo naopak. Je to zábavná funkcia, ale v tejto cenovej kategórii sú aj smartfóny so širokouhlým objektívom, ktoré na fotografii zachytia viac obrazu. Považujeme takýto objektív za užitočnejší.

Softvér Android One

Motorola One Vision je - rovnako ako jej predchodca - vybavená softvérom Android One. To znamená, že smartphone má prakticky nemodifikovanú verziu systému Android a má zaručenú politiku aktualizácií. Do júna 2022 budete od spoločnosti Google dostávať aktualizáciu zabezpečenia každý mesiac a môžete rátať aj s dvoma aktualizáciami pre Android. V referenčný dátum 26. júla bola v smartfóne spustená aktualizácia zabezpečenia z 5. júna.

Pretože zariadenie teraz beží na Androide 9.0 (Pie), čoskoro získate Android 10.0 (Q) a budúci rok Android R. Môže sa jednať o tretiu aktualizáciu, ale to je stále neisté. Zdĺhavá a dôsledná politika aktualizácií je porovnateľná s politikou oveľa drahších smartfónov s Androidom. Každý, kto si - správne - váži dobrú softvérovú podporu, ale nechce minúť tisíc eur za smartfón, by si mal kúpiť zariadenie Android One.

Mimochodom, Motorola nie je jediným výrobcom, ktorý vydáva smartfóny s Androidom One, pretože značky ako Nokia a Xiaomi ponúkajú aj rôzne modely.

Spoločnosť Motorola sotva zmenila softvér pre Android pre One Vision. Niektoré farby a nastavenia boli upravené a boli nainštalované dve aplikácie spoločnosti Motorola. Jedným z nich je Moto, pomocou ktorého môžete nastavovať všetky druhy akcií na ovládanie smartfónu. Táto aplikácia je k dispozícii na všetkých zariadeniach Motorola. Dvakrát zatrasením spustíte fotoaparát, otočením dvakrát zapnete alebo vypnete baterku a mávnutím ruky nad obrazovkou v pohotovostnom režime zobrazíte čas, upozornenia a percento batérie.

Záver: kúpiť si Motorola One Vision?

Každý, kto chce za nový smartfón minúť až 300 eur, by mal určite zvážiť Motorola One Vision. Zariadenie má krásny dizajn, dobrú obrazovku, slušné fotoaparáty a schopný hardvér. Výdrž batérie je trochu sklamaním, ale nie zlou. Negatívnou stránkou je aj veľká diera pre fotoaparát na obrazovke, ktorá s ňou však bude mať väčšie problémy ako iná. Veľkým plusom je softvér Android One, ktorý zaisťuje príjemné užívateľské prostredie vďaka zdĺhavej politike aktualizácií. Zrátané a podčiarknuté, Motorola One Vision je jedným z najlepších cenovo dostupných smartfónov roku 2019.

Zaujímavými alternatívami sú Motorola Moto G7 Plus, Samsung Galaxy A50, Nokia 8.1 a Xiaomi Redmi Note 7 (Pro).

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found