Ako

Odinštalujte aktualizácie systému Windows 10

Microsoft čoraz častejšie spúšťa „panické aktualizácie“. A rovnako často tieto aktualizácie systému Windows 10 vedú k ďalším problémom, ako ich vyriešia. Ako sa zbavíte takejto buggy aktualizácie po jej nainštalovaní?

Každý používateľ systému Windows 10 pozná hrôzu z vynútených aktualizácií. Teraz sa objavujú niekoľkomesačné opravy. Oficiálne iba druhý utorok v mesiaci, ale teraz sa na „zlepšenie kvality“ začal používať tretí utorok (alebo štvrtý v závislosti od počasia a polohy mesiaca). Ďalšie aktualizačné kolo. Vidíme tiež, že .NET tiež dostal svoje vlastné aktualizačné kolo, zvyčajne utorok pred Patch Tuesday. Všetky vyžadujú reštart vášho systému. A potom sú tu zvláštne medzipriestory, ktoré často nie sú ani zdokumentované.

V poslednej dobe sa to s produktom KB4524244 zle pokazilo. Microsoft stále oficiálne neoznámil, čo presne mala táto aktualizácia urobiť, aspoň niečo s biopsom (U) EFI. Oprava sa však ukázala byť taká chybná, že sa prestali zavádzať rôzne systémy. Núdzový režim niekedy fungoval, ale väčšinou plakal a začínal odznova. Je dobré byť veľmi opatrný aj pri iných uvoľnených záplatách mimo mesačných „oficiálnych“ aktualizačných kôl. Najmä ak ich Microsoft nezdokumentuje.

Až príliš často ide o panické riešenie problému, ku ktorému dochádza iba vo veľmi exotických prípadoch. Máte pravdu: chyba je opravená na niekoľkých postihnutých systémoch, ale chyby dostávajú všetci ostatní. Stručne povedané: ako odstránite náhodne nainštalovanú aktualizáciu mimo pásma, ktorá spôsobuje viac problémov ako ich riešenie?

Zbaviť sa toho!

Spustite aplikáciu Nastavenia z ponuky Štart a kliknite na ikonu Aktualizácia a zabezpečenie. Potom kliknite na panel vpravo Zobraziť históriu aktualizácií. Potom sa zobrazí zoznam nainštalovaných aktualizácií. Teraz je to trochu nelogické: ak chcete aktualizáciu odstrániť, kliknite na odkaz Inštalácia aktualizácií Vrátenie späť. Tento zoznam aktualizácií sa znova zobrazí, teraz však v inom prostredí. Vyberte aktualizáciu, ktorá má byť odstránená a ktorá spôsobuje problémy, a potom kliknite na tlačidlo odstrániť. Chvíľu počkajte (s hlavnými aktualizáciami počkajte o niečo dlhšie ...), kým sa aktualizácia neodstráni.

Pre úplnú bezpečnosť je rozumné - aj keď sa to nevyžaduje - reštartovať systém po odstránení aktualizácie. A čo sa týka nelogiky celku: po odstránení aktualizácia z tohto okna zmizla. Ak sa však pozriete na štandardný prehľad nainštalovaných aktualizácií, bude stále uvedený ako nainštalovaný. Takže v tomto zozname nebude žiadna správa o tom, že bola aktualizácia odstránená. To je nelogické, pretože spočiatku existuje rozdiel medzi týmito dvoma zoznamami s históriou aktualizácií, ale pre koncového používateľa je tiež veľmi nejasný.

Každopádne: takéto nelogiky nie sú pre Windows 10 čudné, treba to mať na pamäti. Jediný platný zoznam so skutočne nainštalovanými aktualizáciami nájdete pod odkazom Odinštalujte aktualizácie...