Novinky

Prehliadač CCleaner nie je taký, aký sa zdá, ale je to zlá vec?

S CCleaner môžete ľahko vyčistiť svoj systém. Mnoho nevyžiadaných súborov, ktoré prechádzajú digitálnym skartovačom, prichádzajú cez internet. Prehliadač so zabudovaným programom CCleaner preto znie ako logický ďalší krok. Ešte...

Prehliadač CCleaner má skutočne užitočné funkcie, ale skôr, ako pôjdeme ďalej, je tiež dôležité prediskutovať, o čo konkrétne v prehliadači nejde. Menovite úplne nový softvér. V skutočnosti je to v podstate Avast Secure Browser s pripojeným názvom CCleaner.

Ako je to možné? CCleaner navrhol Piriform. Tohto vývojára získala spoločnosť Avast v roku 2017. Prehliadač Avast Secure Browser existuje už roky, a to aj ako súčasť antivírusového balíka Avast. Ale CCleaner má väčšie povedomie o značke, veľa ľudí sa už na to spolieha. A tak sa zrodil klon.

Tým podobnosti mimochodom nekončia. Oba prehľadávače sú postavené na prehliadači Chromium a sú preto do veľkej miery totožné s prehliadačom Chrome. Ochranou domácich miláčikov je možnosť odstrániť po prehliadaní súbory cookie, vyrovnávaciu pamäť, históriu a ďalšie „zvyšky“, aby sa nelepili na váš systém. Táto funkcia je však rovnaká ako v Chrome. Pozerať:

To znamená, aká je pridaná hodnota prehliadača CCleaner? Teraz k tomu prichádzame.

Funkcie prehliadača CCleaner

Po spustení inštalačného súboru môžete pokračovať priamo Prijať a nainštalovať kliknite. Obľúbené položky sa potom predvolene prenášajú z prehliadača Chrome. Prechádzate z iného prehliadača? Najskôr kliknite na možnostia vyberte pod Importovať údaje z pre Firefox, Edge alebo Internet Explorer. Po inštalácii sa okamžite otvorí prehliadač CCleaner.

Vedľa panela s adresou vyniknú dve ďalšie ikony. Jedným z nich je štandardný blokovač reklám, takže tento prehliadač automaticky blokuje reklamy. Druhou je rozšírenie na sťahovanie online videí na offline použitie, ktoré funguje okrem iného aj s videami z YouTube.

Zvyšné doplnky nájdete v Centre zabezpečenia a ochrany osobných údajov. Týmto si okrem iného prejdete v paneli s adresou secure: // security-privacy-center / a stlačte Zadajte tlačiť. Alebo kliknite na ikonu CCleaner vpravo hore. Teraz môžete vidieť, čo ešte robí prehliadač, aby zabezpečil vaše súkromie, vrátane ochrany pred sledovačmi, phishingom, odtlačkami prstov a nezabezpečeným (http) pripojením.

Pomocou niektorých možností je možné upraviť niektoré ďalšie nastavenia. Webové stránky môžete napríklad pridať do „bielej listiny“ v rozšírených nastaveniach možnosti adblock. Stále tam teda vidíte reklamu, ktorá je často jedným z najväčších zdrojov príjmu na bezplatných stránkach. Ak už máte vo svojom systéme program CCleaner, softvér je možné spustiť aj z tohto centra.

Ak sa pozrieme trochu ďalej, zistíme, že do prehliadača bolo predvolene pridaných veľa funkcií, ako sú napríklad rozšírenia. Prehliadač CCleaner je preto vhodný najmä pre používateľov, ktorí majú radi tieto typy volieb na vhodnom mieste a ktorí nechcú sami hľadať ďalšie bezpečnostné funkcie.

A na tom samotnom nie je nič zlé, aj keď pridaná hodnota samostatného prehliadača v porovnaní s prehliadačom Chrome s samostatne vybranými rozšíreniami je obmedzenejšia, ako sa na prvý pohľad zdá.