Ako

Takto vytvoríte pub test v PowerPointe

Máte chuť na párty? Usporiadajte krčmový kvíz! Vo futbalovom klube, počas dlhých prázdninových večerov alebo len tak medzi priateľmi: krčmový kvíz zaručuje niekoľko príjemných hodín. Na internete nájdete hotové kvízy, ale zábavnejšie je vyrobiť si ich sami. Nie je to ťažké: takto vytvoríte pub test v PowerPointe.

Otázka 01: Čo je to krčmový kvíz?

Krčmový kvíz je fenomén, ktorý vznikol v Anglicku. V stanovený večer v týždni sa tam organizuje kvíz v mnohých dedinských kaviarňach, často v tímoch súťažiacich o hlavnú cenu. Kvíz často pozostáva z niekoľkých kôl: kolo s fotografiami, kolo so zvukovými klipmi a historické kolo - nie je to však potrebné. Môžete prísť s otázkami na akýkoľvek predmet, ktorý chcete, a samozrejme len pridať dedinské správy, najnovšie klebety a predovšetkým veľa triviálnych faktov. Práve vďaka nim je vzrušujúci a zábavný. Máte všetku slobodu urobiť niečo zábavné presne tak, ako chcete.

Otázka 02: Ktorý PowerPoint je najlepší?

Čím novšia je verzia aplikácie PowerPoint, tým užitočnejšie funkcie obsahuje, a tým viac možností s každou funkciou môžete doladiť každú z týchto funkcií presne podľa svojich predstáv. Preto je správna odpoveď na túto otázku: akákoľvek verzia PowerPointu je dobrá, ale posledná je najlepšia a momentálne je to PowerPoint 2016. PowerPoint 2013 a v menšej miere 2010 sa tiež stále dajú dobre použiť. Používajte verziu pre Windows, teda ani jednu z aplikácií PowerPoint pre iOS alebo Android, ani online webovú aplikáciu. Všetci majú oveľa menej možností. PowerPoint 2016 pre Mac je opäť veľmi užitočný, ale niekedy sa veľmi líši od verzie systému Windows použitej v tomto článku. Predchádzajúce verzie PowerPointu pre Mac sú pre tvorbu krčmového kvízu menej užitočné.

Otázka 03: Ako získam otázky?

Otázky sú samozrejme nevyhnutnou súčasťou vášho krčmového kvízu. Prichádzať s takými otázkami je dosť ťažké, ale s internetom máte nekonečný zdroj faktov a udalostí priamo na dosah ruky. Dobrým zdrojom sú aj spravodajské weby. Ak máte otázku, ale stále máte nedostatočné informácie, hľadajte ďalej pomocou známych vyhľadávacích nástrojov alebo navštívte stránku www.wikipedia.org. Wikipedia je tiež veľmi užitočná, ak ešte nemáte tému. Stačí začať hľadať z hlavnej stránky; zaručene nájdete pekný predmet a všetky druhy obrázkov, pomocou ktorých môžete veľmi rýchlo vymyslieť otázku. Zvláštna pozornosť si zaslúži časť Wikipedia Trivia, čo je dobré pre zábavné fakty. Ak ste prišli s otázkou, nezabudnite si tiež zapísať správnu odpoveď. Takto sa vyhnete nutnosti neskoršieho hľadania.

Otázka 04: Kedy mám začať?

Nájsť zábavné otázky je dosť ťažké a vytvorenie zábavného krčmového kvízu zaberie veľa času. Nemôžete začať dosť skoro a to určite platí pre zhromažďovanie otázok a odpovedí. Veľa si to uľahčíte umiestnením dokumentu na OneDrive, Google Drive alebo Dropbox a vždy, keď narazíte na niečo pekné alebo nápadné online, použijete potrebné informácie, aby ste z neho neskôr vytvorili otázku. Často stačí vložiť adresu URL novinky alebo fotografie do dokumentu. Pretože je dokument v cloude, môžete ho pridať kedykoľvek a z ľubovoľného zariadenia. Takto takmer nepozorovateľne nazbierate dostatok otázok a odpovedí na zábavný krčmový kvíz.

Osobný kontakt

Ak organizujete krčmový kvíz pre priateľov alebo rodinu, je mimoriadne zábavné zahrnúť niekoľko otázok týkajúcich sa samotných účastníkov. Môžete si samozrejme skontrolovať ich stránku na Twitteri alebo Facebooku, ale môžete tiež položiť niekoľko otázok všetkým účastníkom e-mailom niekoľko týždňov pred kvízom v krčme. Zábavné otázky sú napríklad: „Aká je tvoja najväčšia chyba v roku 2017?“ alebo „Aká je Vaša obľúbená dovolenková destinácia?“. Môžete jednoducho použiť odpovede, ale môžete ich tiež zlúčiť do všeobecných otázok typu „Koľkí z nás idú radšej na dovolenku do Francúzska?“ alebo „Koľkí z nás hrajú iba v lotérii PSČ, aby sme neboli jediní naokolo bez tiketu, keď cena padne?“ Všimnete si: také otázky sú v krčmovom kvíze s rodinou a priateľmi fantastické!

Krčmový kvíz je ideálnou aktivitou pre príjemný večer s priateľmi alebo rodinou

Otázka 05: Aké je najlepšie rozloženie?

Teraz, keď máme témy, začnime kvízom. Vyrábame ich v PowerPointe. Krčmový kvíz ale nie je prezentácia a pri návrhu by ste to mali určite zohľadniť. Pri usporiadaní je v prvom rade dôležité, aby účastníci krčmového kvízu boli schopní dobre prečítať otázky. To isté platí aj pre fotografie, videá a zvukové fragmenty: musia byť zreteľne viditeľné a zrozumiteľné. Najväčším úlovkom je prílišné vyťaženie krčmového kvízu. Davy rušia a zábavná otázka alebo odpoveď je oveľa zábavnejšia ako pohyblivý GIF. Snažte sa čo najviac dodržiavať nasledujúce pravidlá: obmedzte použitie farieb, ale zabezpečte jasný kontrast medzi textom otázok a odpovedí na jednej strane a pozadím na strane druhej, animácie používajte iba vtedy, keď sú skutočne potrebné otázka, nepoužívajte animované obrázky GIF, používajte iba fotografie vo vysokom rozlíšení, na jednu snímku používajte iba jednu fotografiu, na všetok text používajte jednu farbu a čo najviac automatizujte krčmový kvíz. O mnohých z týchto tém sa bude diskutovať neskôr.

Organizovať

Krčmový kvíz v PowerPointe so všetkými týmito fotografiami, videami a zvukovými klipmi sa rýchlo stane veľkým a zložitým súborom. Je preto chytré správne usporiadať všetko, čo používate. A to určite platí, ak krčmový kvíz robíte na inom počítači, ako na ktorom ho nakoniec dáte. Aj keď sú všetky videá a fotografie v prezentácii, je lepšie ich mať po ruke a rýchlo ich nájsť. Otvorené Prieskumník Windows a kliknite na Dokumenty. Vytvorte priečinok s názvom Krčmový kvíz a otvorte ho dvojitým kliknutím na priečinok. Potom v tomto priečinku vytvorte niekoľko podpriečinkov: Fotografie, Videá, Zvuk, Zdroje, Odpovede. Vložte PowerPoint samotného krčmového kvízu do hlavného priečinka a všetky použité časti najskôr uložte do správneho priečinka a až potom ich importujte do PowerPointu.

Otázka 06: Môžem použiť fotografie?

Sakra áno! Fotografie sú dôležitou súčasťou krčmového kvízu. Môžete položiť otázku s fotografiou, ale pomocou fotografie môžete tiež zistiť, či sú účastníci na nesprávnej ceste. Fotografie sú veľmi vhodné aj ako komiks k otázke. Najlepšie je použiť iba jednu fotografiu na snímke. Vytvorte novú snímku a vyberte ju kliknutím pravým tlačidlom myši na snímku pre Rozloženie / prázdne. Potom vyberte Vložiť / Obrázky a vyberte fotografiu, ktorú chcete použiť. Potvrďte pomocou Vložte. Teraz oddialite zobrazenie tak ďaleko, že vidíte celú snímku. Potom fotografiu potiahnite tak, aby vyplňovala celú snímku. Ak sa pomer strán úplne nezhoduje s tvarom snímky, urobte fotografiu širšou alebo vyššou potiahnutím jednej z bočných rukovätí pomocou myši. Ak sa pomery strán pokazia, zväčšite celú fotografiu potiahnutím jednej z rukovätí v rohoch a potom fotografiu posuňte vzhľadom na snímku tak, aby dôležitá časť otázky zostala zreteľne viditeľná.

Otázka 07: Kde nájdem dobré fotografie?

Ak nemáte svoje vlastné fotografie, vďačným zdrojom je opäť internet. Najmä vyhľadávače tu majú hodnotu zlata, zvlášť keď použijete ďalšie možnosti vyhľadávania. Spustite webový prehliadač a choď do www.google.nl. Do vyhľadávacieho poľa zadajte predmet, pre ktorý hľadáte fotografiu. Čím viac výrazov použijete, tým konkrétnejšie fotografie nájdete. Nepoužívajte však príliš veľa výrazov: existuje veľká šanca, že nenájdete vôbec žiadne fotografie, aj keď tam skutočne sú. Potom kliknite na Vyhľadávanie. Potom kliknite na Obrázky a potom Náradie / Veľkosť / Veľké. Takto získate iba fotografie s vysokým rozlíšením. Ďalšie užitočné možnosti, ktoré sa dajú použiť na filtrovanie, sú Farba / čierna a biela ak konkrétne hľadáte čiernobiele a staré fotografie a Práva na používanie ak hľadáte iba fotografie, ktoré môžete znova použiť bez porušenia autorských práv. Ak hľadáte fotografie členov rodiny, priateľov alebo kolegov, skontrolujte ich stránku na Facebooku alebo účte na Twitteri, často ich je viac, ako (chcú) vedieť ...

Popredia, pozadia, skupiny

Hneď ako začnete intenzívnejšie pracovať s médiami v PowerPointe, prídete do kontaktu s niektorými menej známymi funkciami. Ak ste vybrali fotografiu alebo inú časť, môžete prejsť cez Formátovanie na stužkovej zvoliť Todopredu, Tovzadu. Týmto určíte, čo sa bude nachádzať vpredu a čo vzadu v prípade prekrývajúcich sa častí. Druhou užitočnou funkciou je Zoskupenie. Ak máte niekoľko fotografií, ktoré patria k sebe, vyberte ich všetky tak, že najskôr kliknete na prvú fotografiu a potom na ikonu Ctrl-test kliknite na všetky ostatné fotografie. Keď sú všetky vybrané, kliknite na Formát / Skupina / Skupina. PowerPoint ich teraz zlučuje do jednej fotografie, na ktorú môžete presunúť, zväčšiť alebo použiť formátovací filter. Skrz Format / Group / Ungroup vždy môžete tieto časti od seba oddeliť.