Preskúmanie

Fairphone 3 - opraviteľnosť z holandskej pôdy

Fairphone 3 je veľmi zvláštny smartphone. Je to jediný holandský telefón, ktorý je vyrobený s ohľadom na ľudí a životné prostredie. Môžete ho takmer úplne rozobrať a vymeniť tak diely. V posledných týždňoch sme testovali zariadenie za 450 eur a v tejto recenzii Fairphone 3 si môžete prečítať naše zistenia.

Fairphone 3

MSRP € 450,-

Farby Sivá modrá

OS Android 9.0 (skladový Android)

Obrazovka 5,65 palcový LCD (2160 x 1080)

procesor 2,2 Ghz oktacore (Snapdragon 632)

RAM 4 GB

Skladovanie 64 GB (rozšíriteľný)

Batéria 3 000 mAh

fotoaparát 12 megapixelov (zadný), 8 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC

Formát 15,8 x 7,2 x 1 cm

Váha 189 gramov

Iné modulárny, snímač odtlačkov prstov, port pre slúchadlá

Webová stránka www.shop.fairphone.com/en 8 Skóre 80

  • Pros
  • Skladový Android a dlhý prísľub aktualizácie
  • Pokiaľ je to možné, udržateľné a spravodlivé
  • Modulárne, opraviteľné puzdro
  • Negatíva
  • Dlhodobý hardvér
  • Sklamaná obrazovka

Šanca, že poznáte Fairphone, nie je taká veľká. Výrobca smartfónov existuje iba šesť rokov a za ten čas predal dve zariadenia, Fairphone 1 a 2. Spoločne sa predali 170 000-krát, uviedla na predstavení Fairphone 3 v Berlíne, kde sa koná Computer!, Riaditeľka Fairphone Eva Gouwens. Prítomný bol aj Totaal. Zariadenie som používal týždeň a nižšie si môžete prečítať, v čom je Fairphone 3 taký zvláštny a ako funguje ako smartfón.

Dizajn Fairphone 3: jediný svojho druhu

Pred tromi rokmi sme v našej recenzii Fairphone 2 napísali, že je fajn, že ste zariadenie mohli čiastočne rozobrať a vymeniť napríklad obrazovku a batériu. Fairphone 3 na tom stavia, pretože výrobca považuje za dôležité, aby ste mohli vymeniť čo najviac súčiastok sami. Napríklad preto, že ste spadli zo zariadenia a došlo k rozbitiu obrazovky alebo fotoaparátu, alebo preto, že výdrž batérie sa po niekoľkých rokoch zníži.

Náhradné diely je možné objednať prostredníctvom webového obchodu Fairphone. Nová batéria stojí tri desiatky, fotoaparát (pre zadnú stranu) päťdesiat eur a nová obrazovka deväťdesiat eur.

Malý skrutkovač # 00 je súčasťou balenia Fairphone 3. Kliknite na polopriehľadnú zadnú stranu smartfónu, prstami vyberte batériu a pozeráte sa dovnútra. Je tu miesto pre dve SIM karty a micro SD kartu, čo je pekné. Pomocou skrutkovača uvoľnite trinásť (štandardných) skrutiek. Potom displej trochu zatlačíte nahor a uvoľní sa zo zvyšku krytu.

Teraz môžete vymeniť diely, aj keď Fairphone radšej hovorí o moduloch. Obrazovka je taký modul, rovnako ako reproduktor, fotoaparát na zadnej strane, pripojenie USB-C, selfie kamera s 3,5 mm portom a plošný spoj (doska s plošnými spojmi). Ak chcete tieto moduly demontovať, znova použite skrutkovač a odpojte konektory. Podľa Fairphone sa to druhé dá urobiť prstami, ale nešlo to hladko. Bolo by pekné, keby v krabici bol nejaký nástroj, ktorý by umožňoval túto prácu robiť rýchlejšie a pohodlnejšie. Koncept vo všeobecnosti funguje veľmi dobre a obrazovku alebo iný modul môžete vymeniť do 15 minút.

Možné nové moduly v budúcnosti

Modulárny dizajn je nielen pohodlný, pretože môžete moduly vymeniť, ale v budúcnosti tiež pripravuje cestu pre lepšie moduly. Dva roky po vydaní Fairphone 2 uviedol výrobca na trh nový, lepší modul fotoaparátu, ktorý môžete pripevniť na zadnú stranu smartfónu. Napríklad staršie zariadenie zrazu urobilo lepšie fotografie a videá.

Výkonná riaditeľka spoločnosti Fairphone Eva Gouwens odchádza na požiadanie Počítač! Celkom Vedzte, že spoločnosť skúma moduly, ktoré by mohla a v budúcnosti chce vydať pre Fairphone 3. Zatiaľ nevie povedať, čo sú a kedy budú vydané. „To však chvíľu potrvá, pretože smartphone musí byť ešte vydaný a má zatiaľ veľmi dobrý hardvér.“

Cieľom opravy je, aby používatelia používali telefón Fairphone 3 čo najdlhšie. Zlomenú časť je možné vymeniť, takže nemusíte hneď kupovať úplne nové zariadenie. Gouwens by bol rád, keby ste smartphone používali päť rokov. Fairphone preto sľubuje, že bude predávať moduly a distribuovať softvérové ​​aktualizácie najmenej na päť rokov. Veľmi ušľachtilé úsilie a neskôr pôjdeme hlbšie do oblasti softvéru (podpory).

Na prvom mieste je udržateľnosť a čestnosť

Spoločnosť Fairphone sa profiluje nielen ako výrobca, ktorý uvádza na trh opraviteľné smartfóny. Tieto zariadenia sú tiež čo najviac vyrobené zo surovín pochádzajúcich z trvalo udržateľných zdrojov a sú zostavované zamestnancami čínskej továrne, ktorí sú ošetrení dobre. Dva body, ktoré o iných výrobcoch smartphonov nepočujete. Má to svoj dôvod: spravodlivejšie suroviny a pracovníci v továrňach s normálnymi platmi predražujú smartphone. A keďže každý chce čo najlacnejšie zariadenie, prakticky všetky modely obsahujú napríklad zlato, kobalt a ďalšie materiály napríklad z konfliktných baní. Tieto smartphony potom v Ázii montujú ľudia, ktorí sú zle platení a musia pracovať veľa nadčasov.

Je dobré, že sa to spoločnosť Fairphone nezúčastňuje. Ale plne udržateľný smartphone neexistuje a v súčasnosti je nerealizovateľný, tvrdí Gouwens. Bude to trvať roky, kým sa udržateľne extrahujú všetky desiatky materiálov v jednom prístroji. Spoločnosť dúfa, že tento vývoj urýchli povzbudením ďalších značiek smartfónov, aby sa tiež rozhodli pre udržateľnosť.

Žiadna nabíjačka, ale túto musíte mať

Teraz, keď viete, prečo a do akej miery je možné Fairphone 3 rozobrať a čo spoločnosť myslí udržateľným smartfónom, je čas sa bližšie pozrieť na obal a zariadenie. Okamžite je viditeľné, že v krabici nie je žiadna zástrčka a nabíjací kábel. Fairphone to vynecháva, pretože pravdepodobne už sami máte nabíjačku, ale to samozrejme tiež šetrí peniaze výrobcovi. Pretože Fairphone 3 podporuje rýchle nabíjanie, je najlepšie kúpiť si nabíjačku s certifikátom Quick Charge 3.0 (18 W). Batéria sa potom nabíja najlepšie a najrýchlejšie. Existuje veľa nabíjačiek Quick Charge 3.0. Samotný Fairphone jeden predáva za dvadsať eur (bez kábla).

Objemné, silné puzdro

To, že praktický modulárny dizajn má nevýhodu, sa ukáže, keď začneme Fairphone 3 používať. Smartfón má 5,7 palcovú obrazovku s dlhším pomerom 1: 2 a môže byť preto pomerne kompaktný. Nie je to tak, pretože nad a pod obrazovkou sú veľké okraje (rámy). Tieto poskytujú zariadeniu starý vzhľad a robia ho dlhším / vyšším ako smartfóny s väčšou obrazovkou, ale s užšími hranami. Pre relatívne malý smartphone je Fairphone 3 ťažký aj so 189 gramami. Nepovažujeme to za nevýhodu ako takú, ale za pozornosť. Vďaka certifikácii IP54 je zariadenie odolné voči troche vody a prachu: vždy pekné.

Ďalším ústredným bodom je zadná strana, ktorá je vyrobená z viac ako päťdesiatich percent recyklovaného plastu. Materiál sa rýchlo poškriabe, a preto dodávané puzdro nie je nadbytočným luxusom.

Vynikajú tiež umiestnenie skenera odtlačkov prstov na zadnej strane (ktorý mohol byť o niečo nižší) a tlačidiel, ktoré sú umiestnené na ľavej strane. Nie je ideálne pre pravákov. Okrem toho musíte silno stlačiť tlačidlá a to si vyžaduje určitý zvyk. Je pekné, že zariadenie má 3,5 mm konektor pre slúchadlá, čo je funkcia, ktorá chýba na čoraz väčšom počte zariadení.

Obrazovka je trochu sklamaním

Ako už bolo spomenuté, obrazovka meria 5,7 palca. Podľa nášho názoru vynikajúca veľkosť, najmä preto, že mnohým ľuďom pripadá obrazovka s veľkosťou najmenej 6 palcov. Fairphone 3 môže, ale nemusí byť ovládaný jednou rukou, čo sa líši podľa osoby.

Kvalita obrazovky je trochu sklamaním. Aj keď je ostrosť vďaka Full HD rozlíšeniu v poriadku, displej si v iných veciach nepodáva až také dobré výsledky. LCD panel má relatívne nízky maximálny jas, a preto nemôžete správne čítať obrazovku na priamom slnku. Minimálny jas je veľmi vysoký. Ak stále kontrolujete telefón v noci, množstvo svetla z displeja je nepríjemne jasné. Reprodukcia farieb navyše nie je prirodzená a je tu veľká odchýlka šedej. V skratke: obrázky nevyzerajú tak realisticky a krásne ako na drahších zariadeniach, ako je Samsung Galaxy S10.

technické údaje

Pohľad na zoznam špecifikácií smartfónu neukazuje nič prekvapujúce. Vynikajúcim komponentom je procesor Snapdragon 632, 4 GB RAM a 64 GB úložná pamäť. Za zariadenie, ktoré stojí dve až tristo eur, to je. Fairphone 3 stojí 450 eur a za tieto peniaze sú k dispozícii modely s lepším hardvérom. Ale áno, nevyrábajú sa udržateľne.

Momentálne nemáme čo vytknúť hardvéru Fairphone 3. Smartfón sa ľahko používa a má dostatok úložného priestoru vrátane slotu pre micro SD. Otázka znie: aké rýchle bude zariadenie o pár rokov? Spoločnosť Fairphone chce dať smartfónu minimálne päť rokov softvérových aktualizácií a je možné, že aktualizácia pre Android od roku 2022 bude vyžadovať výkonnejší hardvér, ako má Fairphone 3. Aktualizácia procesora ako modulu znie pohodlne, ale je takmer nemožné, hovorí nám Miquel Ballester Salvà z Fairphone. Toto je jedna z častí, ktorá tvorí tlkot srdca prístroja, a preto je veľmi ťažké ho vymeniť za novší, lepší čip.

Za tri doláre si kúpite ďalšiu batériu a už nepotrebujete powerbanku

Batéria a výdrž batérie

Predtým sme napísali, že batériu z telefónu Fairphone 3 môžete vybrať do desiatich sekúnd. To je v dnešnej dobe v smartfónoch vzácnosť. Bohužiaľ, pretože je to veľmi užitočné. Vložte ďalšiu batériu do tašky alebo vrecka a keď je smartphone takmer prázdny, vymeňte batériu a máte opäť plné zariadenie. To je oveľa praktickejšie a rýchlejšie ako vláčenie powerbanky alebo hľadanie zásuvky. Fairphone predáva samostatnú batériu za tridsať eur.

Výdrž batérie smartfónu je dobrá, ale nie pôsobivá. Pri bežnom používaní vydrží batéria bez problémov celý deň, potom je však potrebné ju pripojiť k nabíjačke v noci alebo ráno. Ak veľa hráte alebo navigujete hodiny, musíte skôr hľadať energiu - napríklad v podobe extra batérie.

Nabíjanie je vec, pretože - ako sme tiež písali - musíte si sami zariadiť zástrčku a kábel USB-C. Ak si zaobstaráte nabíjačku Quick Charge 3.0, batéria bude po niečo vyše hodine opäť takmer plná.

fotoaparát

Na prednej strane smartfónu je 8 megapixelová selfie kamera. Dokončí to prácu a urobí skvelé selfie, ale zázraky nečakajte. Na zadnej strane je 12 megapixelový fotoaparát s duálnym bleskom. To je zarážajúce, pretože v dnešnej dobe majú prakticky všetky smartphony dva, tri alebo dokonca štyri objektívy fotoaparátu.

Fairphone 3 je výnimkou, rovnako ako Google Pixel 3a - nie je k dispozícii v Holandsku. Má tiež rovnaký snímač, IMX363 od Sony. Pixel s týmto vie robiť veľmi pekné fotografie a to čiastočne vďaka vynikajúcemu softvéru spoločnosti Google. Spoločnosť Fairphone tiež tvrdí, že implementovala pokročilé optimalizácie, a to skutočne: smartphone vytvára nádherné obrázky. Cez deň potom, pretože v (súmraku) tme je dosť veľa šumu a obraz stráca ostrosť. Spoločnosť Fairphone môže byť schopná vylepšiť fotoaparát prostredníctvom aktualizácií. Moje zariadenie stále používalo (iba) nedefinovateľný softvér.

Softvér

Na Fairphone 3 bol pri vydaní nainštalovaný Android 9.0 (Pie), najaktuálnejšia verzia. Android 10 vyjde čoskoro a bude zrejmé, ako rýchlo dokáže spoločnosť Fairphone zaviesť aktualizáciu na svoj najnovší smartphone. Politika aktualizácií je veľmi sľubná: výrobca zaručuje minimálne päťročnú softvérovú podporu. Väčšina značiek sa drží dvoch rokov, OnePlus a Google sú niektoré odľahlé hodnoty až tri roky. Tým to končí.

Je samozrejme nemožné povedať, či Fairphone tých päť rokov skutočne ušetrí. Spoločnosť má v každom prípade dobrú povesť. Fairphone 2, ktorý vyšiel koncom roku 2015, stále dostáva aktualizácie. Nie často a s verziami pre Android zaostáva. Fairphone však tvrdí, že sa z toho poučil, a sľubuje zlepšenie s tretím modelom.

Samotný softvér je prakticky neupravenou verziou systému Android. Pri inštalácii zariadenia dostanete žiadosť o stiahnutie populárnych aplikácií. Jeden to s radosťou použije, druhý bude ignorovať. Softvér ďalej neobsahuje žiadne ďalšie aplikácie a neboli vykonané žiadne vizuálne ani technické úpravy. Stock Android, čo je pekné, pretože operačný systém je užívateľsky príjemný a dostatočne rozsiahly.

Fairphone 3 má operačný systém Android a mal by byť aktualizovaný päť rokov

Záver: kúpiť Fairphone 3?

Fairphone 3 je bezpochyby najšpeciálnejší smartphone, aký som za posledné roky používal. Nie preto, že má najlepšie technické parametre alebo pôsobivú hodnotu za peniaze, to určite nie. Napríklad fotoaparát a výdrž batérie sú v poriadku, ale obrazovka je sklamaním a Fairphone 3 je menej výkonný ako konkurencia. Je to zaujímavé, pretože výrobca sa zaviazal k smartfónu, ktorý je maximálne udržateľný. S Fairphone 3 kupujete zariadenie, ktoré je lepšie pre životné prostredie a pre ľudí na celom svete, ktorí sa priamo alebo nepriamo podieľajú na výrobe. Zaplatíte za to ďalšiu cenu, rovnako ako za spravodlivý obchodný produkt zo supermarketu.

Okrem spravodlivejšieho charakteru je Fairphone 3 pozoruhodný aj tým, že ho môžete do značnej miery opraviť sami. To je v priemysle inteligentných telefónov jedinečné. Výrobca navyše sľubuje, že v budúcnosti bude zariadenie inovovať a vy budete dostávať aktualizácie roky. Otázkou je, či bude fungovať druhý a ak áno, ako hladko smartphone zostane.

Vďaka kombinácii čestnosti, opraviteľnosti a dlhej softvérovej podpory je Fairphone 3 jedinečný v preplnenom svete smartfónov. To je prvá výhra. Teraz musia údaje o predaji ukazovať, či sú ľudia ochotní zaplatiť 450 EUR za najudržateľnejšieho chlapca v triede.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found