Ako

Takto digitalizujete svoje staré LP platne

Vinyl je späť. Umelci opäť hromadne vydávajú hudbu na tomto tradičnom zvukovom nosiči a čísla o predaji stúpajú. Najvyšší čas dostať svoje vlastné LP späť do starých koľají. Tiež vás baví počúvanie hudby na cestách alebo na počítači? Môžete digitalizovať svoje staré LP platne. Počúvajte svojich obľúbených interpretov navždy!

Tip 01: Prečo práve digitálne?

Zberatelia vinylov by urobili dobre, keby tiež uložili digitálnu kópiu svojej zbierky analógovej hudby. LP sú dosť citlivé na poškodenie. Každý škrabanec je počuť napríklad ako praskanie alebo klepanie pri prehrávaní zvuku. V prípade hlbokého poškodenia môže doska dokonca preskočiť. Ak poukladáte LP na seba alebo ich umiestnite na slnko, riskujete tiež, že sa zdeformujú. Navyše pri častom prehrávaní sa kvalita záznamu pomaly, ale isto zhoršuje v dôsledku opotrebovania. Ak chcete dať hudbe nahrávky nekonečný život, je rozumné uložiť si jej digitálnu kópiu. Ďalšou výhodou je, že môžete prehrávať domáce súbory MP3 alebo Flac na rôznych zariadeniach, ako sú napríklad smartfóny, tablety, prenosné prehrávače, autorádia a počítače.

Stiahnite si kód LP

Pri nových LP nie je často potrebné digitalizovať hudbu. Dôvod je ten, že veľké nahrávacie spoločnosti zvyčajne vložia do rukávu jedinečný kód na stiahnutie. Toto vám umožní sťahovať MP3 celého albumu z internetu, aby ste si ho mohli vychutnať aj digitálne. Obal LP niekedy obsahuje aj CD.

Tip 02: Umyte záznamy

Pred uložením LP v digitálnej podobe je rozumné príslušné záznamy dôkladne vyčistiť. Digitalizácia sa vykonáva v reálnom čase. Ak počas záznamu bude počuť prasknutie alebo klepnutie, táto nedokonalosť sa skončí aj v digitálnej verzii. LP platňu môžete vyčistiť niekoľkými spôsobmi. Lacným riešením je použitie špeciálnej antistatickej kefy na utieranie prachu z dosky. Okrem toho sú na predaj aj špecifické čistiace prostriedky. Napríklad Knosti Disco Antistat je veľmi populárny medzi vinylovými nadšencami. Toto zariadenie sa skladá z úzkej nádoby s integrovanými kefami, do ktorej používateľ nalieva čistiacu tekutinu. Môžete ho vyčistiť otáčaním LP v tejto nádobe. Potom už stačí len umyté taniere nechať vyschnúť v odkvapkávači. Antistat Knosti Disco stojí asi päťdesiat eur. Chcete digitalizovať veľa záznamov, ktoré sú vážne kontaminované? Možno je práčka na elektrické záznamy niečo pre vás. Známym príkladom je takzvaná Okki Nokki. Necháte LP rotovať na plošine a nanesiete trochu čistiacej kvapaliny. Roztierajte tekutinu štetcom po drážkach. Potom môžete pomocou integrovaného vysávača vysávať všetky voľné nečistoty. Vaše záznamy vyzerajú a znejú znova ako nové. Elektrická práčka na záznam je dosť drahá. Napríklad Okki Nokki stojí asi 450 eur. Je dobré vedieť, že niektoré hi-fi obchody prenajímajú umývačky elektronických záznamov za dennú cenu.

Pred digitalizáciou najskôr LP dôkladne očistite

Tip 03: Pripojte sa

Ak chcete digitalizovať svoju zbierku záznamov, najskôr pripojte prehrávač záznamov (nepriamo) k počítaču. To sa dá urobiť rôznymi spôsobmi. Tradičný gramofón prehráva vlastnú hudbu pri veľmi nízkej hlasitosti, čo znemožňuje prenos skladieb priamo do počítača. Je to preto, lebo je potrebný zosilnený signál. Z tohto dôvodu pripojíte počítač k (pred) zosilňovaču alebo prijímaču, ku ktorému je pripojený prehrávač záznamov. Mnoho (pred) zosilňovačov má analógový výstup na zasielanie zvuku z vášho prehrávača do počítača. Spravidla je tento výstup označený páskou alebo rec. Mimochodom, existujú aj gramofóny so zabudovaným predzosilňovačom. Pripojíte ho priamo k počítaču, pretože tieto zariadenia už samy vysielajú zosilnený signál. Zvyčajne (pred) zosilňovač alebo prehrávač so zabudovaným predzosilňovačom majú dva výstupy RCA. V takom prípade potrebujete kábel adaptéra s dvoma zástrčkami RCA a 3,5 mm zástrčkou na druhom konci. Potom pripojte túto 3,5 mm zástrčku k vstupu modrej čiary vášho počítača.

Slúchadlový výstup

Nemá váš zosilňovač žiadne analógové RCA výstupy? Prípadne použite výstup na slúchadlá na pripojenie zvukového zariadenia k počítaču. S 3,5 mm zvukovým výstupom použijete bežný kábel mini-jack k vstupu modrej čiary vášho počítača. Mnoho zosilňovačov a prijímačov má na prednej strane zvukový výstup 6,35 mm. V takom prípade potrebujete špeciálnu zásuvku adaptéra, aby ste mohli stále pripojiť štandardný kábel mini-jack. Alternatívne existujú aj káble s 3,5 mm konektorom na jednej strane a 6,35 mm konektorom na druhej strane.

Tip 04: USB predzosilňovač

Z praktického hľadiska je často nepohodlné pripojiť (pred) zosilňovač s pripojeným gramofónom k ​​počítaču. Napríklad vzdialenosť medzi všetkým vybavením je príliš veľká alebo nemáte po ruke správne káble. Je samozrejme tiež možné, že nevlastníte vhodný (pred) zosilňovač. Skvelým riešením v takýchto situáciách je takzvaný phono USB predzosilňovač. Obsahuje minimálne dva RCA vstupy a USB pripojenie. Pretože toto zariadenie vysiela zosilnený signál do PC alebo notebooku, môžete ľahko nahrávať prehrávanie pomocou nahrávacieho programu. USB predzosilňovače sú k dispozícii v rôznych cenových reláciách. MAGIX ponúka zaujímavé riešenie s balíkom Save your LPs. Nemecký výrobca dodáva okrem predzosilňovača USB aj program Audio Cleaning Lab na digitálne nahrávanie hudby. Odporúčaná maloobchodná cena vašich kníh LP MAGIX Red je 79,99 eur, ale veľa (webových) obchodov ponúka tento produkt za menej peňazí.

Tip 05: Prehrávač USB

Mnoho moderných prehrávačov už má pripojenie USB samo. Užitočné, pretože na pripojenie k počítaču nepotrebujete ďalšie zariadenia ani káble. Ihneď po pripojení gramofónu USB k počítaču je často potrebné nainštalovať samostatný ovládač. Systém detekuje gramofón USB ako samostatný zdroj zvuku. Na digitalizáciu LP platní nemusíte ani pripájať pokročilé prehrávače USB k počítaču. Namiesto toho vložte USB kľúč (alebo SD kartu) do krytu. Prehrávač záznamov potom vytvorí zo súborov MP3 súbory. Mimochodom, s takýmito produktmi je k dispozícii samostatné tlačidlo nahrávania na manuálne určenie začiatku a konca každej skladby. Je výhodné, že mnoho výrobcov prehrávačov USB dodáva svoj vlastný program, pomocou ktorého môžete digitalizovať LP.

Niektoré gramofóny USB prenášajú hudbu z LP platní priamo na USB kľúč

Tip 06: Laboratórium čistenia zvuku

Balík MAGIX Rescue your LP obsahuje USB predzosilňovač a program Audio Cleaning Lab. Stručne povedané, kompletné riešenie na digitalizáciu vašej zbierky LP s akýmkoľvek gramofónom. Pretože je tento produkt široko dostupný, používame softvér na vysvetlenie fungovania procesu digitalizácie. Ďalej v tomto článku sa venujeme aj bezplatnému programu Audacity (pozri tip 10). Hneď ako pripojíte predzosilňovač USB od spoločnosti MAGIX k počítaču, systém Windows 10 toto zariadenie automaticky rozpozná. Prepnite prepínač At Input na Phono. Drvivá väčšina gramofónov má kazetu mm, takže v takom prípade prepnite predzosilňovač na MM. Mimochodom, tento program je tiež veľmi užitočný, keď ste pripojili gramofón cez iný (pred) zosilňovač. Po inštalácii laboratória na čistenie zvuku sa okamžite zobrazí okno nahrávania.

Tip 07: Nastavenia nahrávania

Je dôležité, aby program Audio Cleaning Lab rozpoznal pripojený (pred) zosilňovač alebo prehrávač záznamov so zabudovaným predzosilňovačom ako záznamové zariadenie. Najskôr si zahrajte LP s pripojeným gramofónom. Spočiatku to nevadí, ak nepočujete žiadny zvuk. Štart potom Laboratórium čistenia zvuku a vyberte pri položke Import pred Lp. Skrz Počúvať Skontrolujte, či reproduktory PC reprodukujú zvuk gramofónu. Nie je to tak? Potom vyberte nastavenie a Audio vstup. Včela Audio vstup potom vyberte správny vstupný zdroj, konkrétne port USB alebo vstup analógovej linky. Niekedy tu môžete vidieť názov (pred) zosilňovača alebo gramofónu. Je rozumné využiť túto možnosť Automatické nastavenie úrovne aby softvér mohol nezávisle zvoliť prijateľnú úroveň hlasitosti. Stále nepočujete žiadny zvuk? Systém Windows možno vybral nesprávne prehrávacie zariadenie. Ísť do Windows mixer a hraťpotom vyberte požadované prehrávacie zariadenie. Za normálnych okolností si tu vyberiete pripojené reproduktory PC alebo integrované reproduktory monitora. Zatvorte všetky otvorené okná pomocou Ok a Zavrieť.

Tip 08: Vyberte zvukový formát

Samozrejme, že chcete uložiť skladby z LP v správnom zvukovom formáte, aby ste mohli počúvať hudobné súbory na svojich obľúbených zariadeniach. kliknite na nastavenie a Pokročilé. Včela Formát záznamu Predvolene je vybratá vlna. Tento nekomprimovaný zvukový formát vyžaduje pomerne veľa úložného priestoru. Môžete ako alternatívu k MP3 aby bolo možné skladby prehrávať na ľubovoľnom smartfóne a modernom hudobnom prehrávači. Včela Možnosti formátu sami si nastavte požadovanú kvalitu s maximom 320 kbit / s. MP3 má tú nevýhodu, že k strate kvality vždy dôjde v dôsledku vysokej kompresie. V takom prípade je lepšou voľbou formát súboru flac. Aj keď je použitá kompresia, tento zvukový formát si všeobecne zachováva rovnakú zvukovú kvalitu ako zdroj. Flac zaberá viac miesta na disku ako MP3. Vyberte si a kliknite dozadu Cesta k súboru ikonu priečinka vyberte umiestnenie na uloženie. Nakoniec potvrďte pomocou Ok a Zavrieť.

Tip 09: Nahrávajte hudbu

Najvyšší čas na digitalizáciu LP! stlač tlačidlo Záznam a potom spustite lp z požadovanej drážky. Na to je potrebný dobrý pocit z načasovania. Funkcia Čistenie zvuku teraz zaznamenáva zvuk záznamu v reálnom čase do digitálneho hudobného súboru. Zodpovedajúce zvukové vlny sa zobrazia na obrazovke v hlavnom okne. V prípade potreby upravte úroveň záznamu pomocou zvislého posúvača. Toto je obzvlášť dôležité, keď softvér červeným písmom indikuje, že úroveň hlasitosti je nastavená príliš vysoko. Po skončení skladby znova kliknite na Záznam ukončiť nahrávanie. Nakoniec kliknite Ok.

Kliknite na tlačidlo nahrávania a potom spustite LP z požadovaného slotu

Rozdelená hudba

Namiesto nahrávania jednotlivých skladieb môžete zachytiť aj celú stranu záznamu. Je samozrejme stále potrebné potom hudobný súbor rozdeliť na rôzne skladby. Môžete si tiež zavolať do laboratória na čistenie zvuku. Vyberte si na Import pred Súbory. Potom vyhľadajte priečinok, do ktorého ste uložili príslušný zvukový súbor, a dvakrát naň kliknite. Na obrazovke sa zobrazia zvukové vlny záznamu. Trik spočíva v umiestnení značky vertikálneho prehrávania presne pred skladbu. Ak je to potrebné, pomocou dolných ovládacích tlačidiel vyhľadajte túto stopu opatrne a potom pozastavte prehrávanie. Potom nožnicami vľavo rozrežte zvukovú stopu na dve časti. Kliknite na prvú zvukovú časť a stlačte kláves Delete. Potom umiestnite značku prehrávania priamo na koniec piesne, potom znovu použite nožnice. Odstráňte poslednú časť. Teraz už musíte iba uložiť číslo pomocou Súbor / Exportovať zvuk. Vyberte požadovaný zvukový formát a potvrďte pomocou Export.

Tip 10: Drzosť

Namiesto komerčného programu Audio Cleaning Lab môžete začať tiež s bezplatnou službou Audacity. Možnosti tohto editora zvuku v holandčine sú zväčša rovnaké, aj keď úroveň obtiažnosti je o niečo vyššia. Softvér si môžete stiahnuť tu. Po inštalácii skončíte v trochu holom používateľskom prostredí. V hornej časti panela s nástrojmi za ikonou mikrofónu vyberte správny zdroj zvuku, konkrétne pripojený (pred) zosilňovač alebo prehrávač záznamov. Tiež vyberiete túto možnosť 2 nahrávacie kanály keď chcete nahrávať stereo. Nakoniec skontrolujete v zadnom poli, či Audacity rozpoznáva reproduktory počítača, aby ste mohli počas nahrávania počúvať hudbu.

Tip 11: Vytvorte záznam

Počas nahrávania by ste samozrejme chceli počúvať. Za týmto účelom sa ponoríte do nastavení. Ísť do upraviť / Predvoľby / Záznam a začiarknite túto možnosť Prehranie softvéru On. Potom zatvorte okno pomocou Ok. Nahrávanie môžete ľahko spustiť v aplikácii Audacity, a to kliknutím na červené tlačidlo na paneli nástrojov Záznam kliknúť. Potom vložte ihlu do požadovanej drážky LP. V prípade potreby upravte úroveň hlasitosti pomocou posúvača za mikrofónom na paneli nástrojov. Nahrávanie ukončíte kliknutím na žlté tlačidlo Prestaň. Všetko, čo musíte urobiť, je uložiť digitalizovanú hudbu ako zvukový súbor. Skrz Súbor / Exportovať zvuk vyhľadajte požadovaný priečinok. Potom zadajte názov súboru a zvoľte požadovaný formát súboru. Môžete si vybrať z formátov wav, aiff, flac, wma a mp3. Na ukladanie súborov MP3 je potrebný ďalší nástroj, a to takzvaný Lame encoder. Tento nástroj si môžete stiahnuť tu. Podľa toho, aký formát ste vybrali, môžete nastaviť aj požadovanú kvalitu. Nakoniec kliknite Uložiť.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found