Preskúmanie

Testované 8 spravovaných prepínačov pre domácnosť

Spravovaný prepínač vám poskytuje užitočnejšie možnosti ako „hlúpy“ prepínač, aby ste získali väčšiu kontrolu nad svojou sieťou. Môžete napríklad pracovať s VLAN, nastaviť priority prenosu, ako je VoIP, alebo zväzkové porty pre väčšiu šírku pásma - užitočné pre NAS. Je vaša sieť tiež pripravená na takúto aktualizáciu? Osem spravovaných prepínačov sme pre vás obrátili naruby a dobehneme vás.

Máte príliš málo sieťových portov alebo chcete viac možností pre svoju sieť? Spravovaným prepínačom môžete zabiť dve muchy jednou ranou. Ale rozsah je široký a technické výrazy vám lietajú okolo uší. Preto sme hľadali relatívne jednoduché a cenovo dostupné (do zhruba 120 eur) spravované prepínače pre domácu alebo malú obchodnú sieť. Ponúkajú päť až šestnásť gigabitových ethernetových portov (a niekedy bludný optický port), praktické webové rozhranie a veľa doplnkov. Možno ich teraz nebudete potrebovať všetky, ale možno ich budete potrebovať neskôr!

Napríklad sme testovali prepínače

Zvyčajne prepnete prepínač niekam mimo dohľadu a nemusí nutne vyzerať pekne. V tomto teste venujeme väčšiu pozornosť kvalite krytu a možnostiam montáže. U všetkých modelov sme pri prvom použití aktualizovali firmvér, ktorý sa takmer vždy odporúča. Niekedy sa pridajú možnosti alebo sa bezpečnostné diery zatvoria. Ďalej je obzvlášť dôležité, aby podporovali možnosti, ktoré hľadáte ako domáci užívateľ alebo malý podnik, s užívateľsky prívetivým webovým rozhraním na nastavenie všetkého. Mnoho spravovaných prepínačov je plných obchodných trikov, ktoré pravdepodobne tak skoro nebudete potrebovať a ktoré považujeme za bonus. Schopnosť pracovať s virtuálnymi sieťami LAN alebo VLAN je možno jedným z najlepších dôvodov na získanie takého prepínača. Tomu venujeme zvýšenú pozornosť. Na test použijeme smerovač s portom LAN aj s kufrovým portom, na ktorom sú tri VLAN. Router zabezpečuje prenos medzi sieťami VLAN a smerom k internetu. Pripojíme niekoľko počítačov k rôznym podsieťam na prepínači. Ďalej používame prístupový bod, ktorý dokáže spracovať viac VLAN, pre ktoré používame hlavný port s požadovanými VLAN. Niektoré prepínače, ktoré sme testovali, sú v predaji už roky, ale zvyčajne sme o niekoľko hardvérových revízií a verzií firmvéru vopred. Dalo by sa teda povedať, že sú prinajmenšom celkom v súlade s budúcnosťou.

Krok k multi-gigabitovému?

Stretávate sa s nimi častejšie: prepínače, ktoré prenášajú 10 gigabitov za sekundu. Spravidla sa to deje cez jeden alebo viac optických portov typu sfp +, ale dá sa to aj priamo cez normálny ethernetový port. V tomto teste jeden prepínač, model D-Link, používa vlákno, ale to sú porty SFP. Pridaná hodnota v tomto prípade nie je v rýchlosti (ktorá sa rovná gigabitovému ethernetu na SFP), ale v oveľa väčšej vzdialenosti, ktorú môžete prekonať. Môžete ho použiť doma na pripojenie napríklad dvoch prepínačov, čo je tiež dôležitá aplikácia so SFP +, ale investícia do modulov a káblov v skutočnosti nepreváži použitie bežných káblov z medeného drôtu.

Schopnosť používať VLAN je jedným z najlepších dôvodov na získanie prepínača.

Práca s VLAN

Možnosť používať VLAN je samozrejme pridanou hodnotou spravovaných prepínačov. Pri VLAN sa zvyčajne hovorí o 802.1q, kde prepínač určuje na základe VLAN ID (označenie prenosu), ku ktorému portu prenos patrí. Spravovaný prepínač prirodzene ponúka ďalšie užitočné funkcie. Napríklad QoS (kvalita služby), s ktorou uprednostňujete konkrétny prenos na porte alebo na základe protokolu 802.1p. Ďalej môžete porty často zväzovať vďaka agregácii statických alebo dynamických odkazov. Posledný menovaný sa tiež nazýva lacp (protokol riadenia agregácie odkazov) a rieši problémy, ako je napríklad nesprávna kabeláž. Takéto zoskupenie je užitočné medzi dvoma prepínačmi, ale je možné ho použiť napríklad aj smerom k NAS alebo serveru s viacerými sieťovými portami. Spravidla vám to neprinesie dvojnásobnú priepustnosť, ale väčšiu šírku pásma: dvaja používatelia môžu prenášať súbory plnou rýchlosťou, pokiaľ to zvyšok NAS samozrejme zvládne. Mnoho modelov vám umožňuje používať technológiu IGMP Spoofing na zvýšenie prenosu multicast, napríklad televízneho signálu. Prepínače ďalej môžu chrániť vašu sieť pred nadmerným prenosom (ako je vysielanie, multicast alebo unicast). A pomocou zrkadlenia portov môžete zrkadliť prenos na iný port, napríklad na sledovanie sieťového prenosu.

Správa vášho prepínača

Musíte samozrejme byť schopní nastaviť všetky tie nádherné vlastnosti. Spravované prepínače majú na to webové rozhranie. Mnoho spravovaných prepínačov v súčasnosti preberá konfiguráciu IP prostredníctvom protokolu dhcp, čo je veľmi praktické. Existujú aj prepínače, ktoré sú nastavené na pevnú adresu IP a ktoré spôsobujú niekoľko problémov. Na tejto IP adrese už môžete mať počítač v sieti. Okrem toho nemôžete používať niekoľko súčasne, pretože všetky tieto prepínače sú na rovnakej adrese IP. Nakoniec sa musíte „zmestiť“ do sieťovej konfigurácie vášho PC pre správu, aby ste sa do nej dostali. Pomáha to, že pomocou softvéru môžete vyhľadať niekoľko prepínačov v sieti a poskytnúť vhodnú konfiguráciu protokolu IP.

Napájanie cez Ethernet

Jedným z najdôležitejších trendov posledných rokov je napájanie periférnych zariadení s technológiou Power over Ethernet (PoE). Napájanie potom ide cez samotný sieťový kábel, čo je ideálne napríklad pre prístupové body. Mnoho prepínačov je k dispozícii s alebo bez napájania cez ethernet. Zvyšuje cenu v závislosti od požadovaného výkonu. Hlavnými štandardmi sú 802.3af, ktorý dokáže dodať 15 wattov na port, a 802.3at, ktorý dokáže dodať až 30 wattov. Mnoho sieťových zariadení kompatibilných s technológiou PoE je mimochodom vybavených takzvaným injektorom: napájacím zdrojom, ktorý môžete pripojiť tesne pred sieťovým káblom a potom prepnúť na prepínač. Pri takomto injektore je úplne jedno, či samotný prepínač ponúka PoE. Pri testovaní modelu GS1200-5HP s PoE sa pozrieme podrobnejšie na túto funkciu a jej užitočnosť.

D-Link DGS-1210-10

V sérii DGS-1210 ponúka D-Link gigabitové prepínače s 8, 16, 24 alebo 48 portami a k ​​dispozícii sú aj modely s PoE. Pozeráme sa na DGS-1210-10 bez PoE. Existuje aj P verzia s PoE, ktorá je o niekoľko desiatok drahšia. Jedná sa o odolný prepínač, ktorý je ešte väčší ako niektoré 16-portové modely, ale má výhodu zabudovaného napájacieho zdroja. Okrem ôsmich portov RJ45 nájdete aj dva porty SFP pre pripojenie optickým vláknom. Konfigurujete ich rovnako ako ostatné porty. So softvérom D-Link Network Assistant (DNA) (k dispozícii aj pre Windows) môžete ľahko nájsť prepínač v sieti a aktivovať napríklad dhcp, pretože to tak v predvolenom nastavení nie je. Nájsť správny firmvér bolo úlohou, ale inštalácia nespôsobila žiadne problémy. Webové rozhranie funguje pohodlne, ale tí, ktorí majú malé sieťové skúsenosti, radšej idú priamo za svojím cieľom, napríklad konfigurácia VLAN, ktorá predstavuje niekoľko (navyše) výziev. Je to najkompletnejší prepínač v tomto teste, aj keď väčšina komparzu je obzvlášť zaujímavá v obchodnom prostredí alebo sa samozrejme chcete niečo naučiť. Je veľmi dôležité, aby ste uložili zmeny konfigurácie, pretože prepínač sa po reštarte vráti k uloženým nastaveniam. Našťastie, ak sa niečo pokazí, existuje resetovacie tlačidlo, ktoré - s istým zmyslom pre načasovanie - resetuje zariadenie na továrenské nastavenia.

D-Link DGS-1210-10 (najlepšie testované)

cena

€ 90,-

Webová stránka

//eu.dlink.com/en/sk 8 Skóre 80

 • Pros
 • Zabudovaný napájací zdroj
 • Veľa možností navyše
 • Negatíva
 • Dosť veľké a ťažké
 • Menej prístupné pre začiatočníkov

Netgear GS108Ev3

Netgear GS108PEv3 je jedným z najlacnejších v teste a sotva nákladnejší ako niektoré neriadené modely. Masívny box ponúka takmer všetky funkcie, ktoré by ste od „inteligentného“ prepínača očakávali. Preskočili sme konfiguračný nástroj pre Windows. Pomocou štruktúrovaného webového rozhrania môžete skutočne všetko plynulo nastaviť. V prehliadači Chromium sme narazili na nejaké problémy, ale prechodom na Chrome boli okamžite vyriešené. Nastavenia sa zvyčajne menia samy, aj keď nastavenie VLAN nie je veľmi užívateľsky prívetivé. Najprv musíte pridať VLAN jednotlivo a potom nakonfigurovať porty pre VLAN na samostatnej obrazovke, kde je ťažké nájsť prehľad. Mohlo by to byť lepšie, ale ak ho budete mať správne nastavený, už sa ho nemusíte obávať. Prepínač je jediný z testovaných modelov, ktorý neponúka agregáciu odkazov, preto sa musíte poobzerať po 16 alebo 24 portových modeloch. V domácej situácii vám to tak rýchlo nebude chýbať, hlavne ak máte vysoký prenos z rôznych zariadení na server NAS alebo server, ktorý musí mať tiež dva sieťové porty.

Netgear GS108Ev3

cena

€ 40,-

Webová stránka

www.netgear.nl 7 Skóre 70

 • Pros
 • Ekonomické
 • Pevné puzdro
 • Negatíva
 • Žiadna agregácia odkazov
 • Nejasné nastavenie sietí VLAN

TP-Link TL-SG108E

TL-SG108E je cenovo dostupný a kompaktný prepínač, ktorý je veľmi podobný modelu Netgear. Existuje niekoľko verzií hardvéru, ktoré sa líšia len málo. Je dôležité, aby mal prepínač webové rozhranie pre správu od verzie 2.0. A verzia 4.0, ktorú sme dostali, je predvolene nastavená na dhcp, čo uľahčuje jej používanie. Tiež užitočné: konfigurácia je teraz zachovaná po aktualizácii firmvéru. Reset je tiež jednoduchý: stlačte a podržte resetovacie tlačidlo po dobu desiatich sekúnd a súčasne pripojte napájanie. Rovnako ako v prípade najlacnejších spravovaných prepínačov, nemožno prístup k webovému rozhraniu veľmi dobre tieniť, napríklad umiestnením do samostatnej siete VLAN, aby ste si museli zvoliť aspoň silné heslo. Konfigurácia VLAN je základná, ale jasná. K dispozícii je tiež agregácia odkazov, ale iba statická. A s dvoma skupinami až so štyrmi portami na skupinu bude váš prepínač okamžite plný. Upozorňujeme, že IGMP Snooping je predvolene zapnutý. Ak neexistuje multicastový prenos, napríklad IP televízia alebo streamovanie cez AirPlay a Chromecast, radšej ho vypnite. Celkovo vzaté, čistý prepínač nezmyslov. Pre nadšencov je tu tiež TL-SG108PE so štyrmi portami 802.af PoE a rozpočtom 55 W, ktorý je možné rozdeliť na prvé štyri porty.

TP-Link TL-SG108E (redakčný tip)

cena

€ 35,-

Webová stránka

www.tp-link.com/en/ 8 Skóre 80

 • Pros
 • Ekonomické
 • Pevné puzdro
 • Negatíva
 • Len statická agregácia odkazov

TP-Link TL-SG1016DE

Príležitostne budete potrebovať trochu viac sieťových portov. Najmä v meracej skrini, kde pripojíte väčšinu sieťových zariadení a kde sa často zbiehajú spojenia s inými miestami v dome. TL-SG1016DE sa potom javí ako atraktívna voľba. Jedná sa o najlacnejší spravovaný gigabitový 16-portový switch na trhu. Vzhľadovo je to takmer kópia populárneho neriadeného modelu TL-SG1016D. Zo 16 portov vidíte v prepínačoch častejšie ventilátory, ale dá sa to urobiť aj bez toho, aby zostal tichý a chladný. Kryt je tiež pevný, s háčikmi na zaskrutkovanie napríklad do meracej skrinky, hoci potrebujete šírku takmer pol metra. Napájací zdroj je už zabudovaný. Funkčne neexistujú prakticky žiadne rozdiely s TL-SG108E, takže si ho kupujete hlavne pre ďalšie porty. Najväčším nedostatkom, ak na to máte bránu, je lacp pre agregáciu dynamických odkazov (statický je možný). Tí, ktorí chcú okrem sieťových zariadení začať s PoE, môžu zvážiť TL-SG1016PE. Podporuje PoE aj PoE + a so značným výkonom 110 wattov. To ho tiež robí takmer dvakrát drahším.

TP-Link TL-SG1016DE

cena

€ 80,-

Webová stránka

www.tp-link.com/en/ 8 Skóre 80

 • Pros
 • Veľa sieťových portov
 • Napájanie je zabudované
 • Ekonomické
 • Negatíva
 • Funkčne trochu obmedzené

Ubiquiti UniFi prepínač 8

Ubiquiti má celý ekosystém sieťových zariadení, ktoré navzájom pekne spolupracujú. Môžete ich centrálne spravovať a monitorovať z rozsiahleho softvéru UniFi Controller. Softvér sme nainštalovali na server, ale existuje viac možností. Softvér potrebujete iba na konfiguráciu, nie počas používania. Pokiaľ ide o sieťovú terminológiu, výrobca sa niekedy odchyľuje od zaužívaných, ale zvyčajne to zlepšuje jednoduché použitie. Dodržiavajú sa normy, takže môžete jednoducho všetko kombinovať s iným sieťovým vybavením. Konfigurácia VLAN sa v skutočnosti vykonáva oddelene od prepínača ich samostatným pridaním ako sieť. Potom ich môžete priradiť k sieťovým portom, ak prechádzate na prepínač UniFi, ktorý sa už v sieti automaticky našiel. Okamžite tiež uvidíte, ktoré zariadenia sú pripojené k prepínaču a akou rýchlosťou. Softvér na správu môže byť trochu prehnaný, ak sa držíte 8-portového prepínača, ako je tu otestované, ale určite má pridanú hodnotu, ak ho rozširujete napríklad o prístupový bod UniFi. Môže vysielať jedinečný SSID na jednu VLAN (s maximálne štyrmi). Pokiaľ ide o hardvér, taktiež nie je čo vytknúť. Kryt je pevný a úplne nehlučný, nanajvýš trochu teplý, čo však nespôsobuje žiadne problémy. Spotreba energie je skromná: so štyrmi aktívnymi zariadeniami meriame 5,6 W. Okrem tu testovaných USA-8 s priepustnosťou PoE existuje aj 8–60 W so „skutočným“ PoE: 4 porty pre 60 wattov. Táto verzia je sotva nákladnejšia, takže je atraktívnou alternatívou, ak si myslíte, že môžete použiť tieto doplnky.

Ubiquiti UniFi prepínač 8

cena

€ 100,-

Webová stránka

www.ui.com 8 Skóre 80

 • Pros
 • Rozsiahly softvér na správu
 • Pekne zapadá do ekosystému
 • Negatíva
 • Drahý

DrayTek VigorSwitch G1080

G1080 je veľmi podobný 8-portovým modelom od spoločností TP-Link a Netgear a ponúka tiež rovnaké funkcie, s niekoľkými doplnkami. Napríklad podporuje (iba) agregáciu dynamických odkazov (lacp), mimochodom iba s jednou skupinou s dvoma portami. Prepínač má síce podľa manuálu pevnú IP adresu, ale po pripojení ho našťastie získa cez dhcp. Môžeme teda ísť priamo cez užívateľsky prívetivé menu nastavení. Najmä nastavenie sietí VLAN je jednoduché a jasné: pomocou farieb si môžete okamžite prečítať nastavenie všetkých portov. Môže sa tiež hodiť tabuľka s MAC adresami pripojených sieťových zariadení. Nový firmvér nájdete ľahko na holandskej webovej stránke spoločnosti DrayTek. Inovácia z verzie 1.04.05 na 1.04.07 prebehla bez problémov a priniesla dokonca aj príjemnú novú funkciu: schopnosť izolovať porty. Skutočne zaistíte, že zariadenia na týchto portoch už nebudú môcť navzájom komunikovať, čo si všimnete napríklad zablokovaným „pingom“ medzi zariadeniami. Hovorí sa mu preto aj súkromný lan. Stručne povedané, niekoľko pekných doplnkov, ktoré môžu pre niektorých stáť za extra cenu.

DrayTek VigorSwitch G1080

cena

€ 55,-

Webová stránka

www.draytek.nl 8 Skóre 80

 • Pros
 • Dynamická agregácia odkazov
 • Je možná izolácia portov
 • Vymazať konfiguráciu VLAN
 • Negatíva
 • Pomerne drahé

ZyXEL GS1200-5

GS1200 od spoločnosti ZyXEL je typický model základnej úrovne a mierne sa líši nad modelom Netgear, čo sa týka ceny, vychádza z 8-portového modelu. Testovali sme 5-portovú verziu, ale okrem ceny je rovnaká ako GS1200-8. Na test sme boli vlastne iba krátka brána. Ale ak sa chystáte upgradovať celú svoju sieť pomocou VLAN, existuje veľa miest, kde je to zvyčajne viac než dosť. Napríklad s televízorom, kde ho vďaka kompaktnému krytu ľahko zastrčíte napríklad do televízneho nábytku. Robustné kovové puzdro dokáže zabiť a môžete ho tiež pripevniť k stene. Switch má brata okrem iného aj s PoE, o ktorom si ešte povieme niečo nižšie. Malá nevýhoda prepínačov: predvolene nie je nastavený žiadny dhcp. Webové rozhranie nájdete na adrese 192.168.1.3, čo je zvyčajne adresa, ktorú už možno používate. Ak chcete získať prístup k nej, pridelte počítaču adresu IP, napríklad 192.168.1.4 s maskou podsiete 255.255.255.0, po ktorej získate prístup k smerovaču v sieti. Potom môžete priradenie adresy nastaviť na dhcp.

ZyXEL GS1200-5

cena

€ 30,-

Webová stránka

www.zyxel.com 7 Skóre 70

 • Pros
 • Veľmi kompaktné puzdro
 • Solidne vykonaný
 • Ekonomické
 • Negatíva
 • Žiadny DHCP

ZyXEL GS1200-5HP v2

GS1200-5HP v2 je porovnateľný s vyššie uvedeným GS1200-5 s pridaním PoE. Skrinka je asi jeden a polkrát širšia a ťažšia a dodáva sa s oveľa silnejším zdrojom napájania (so samostatným vypínačom), ktorý je potrebný na napájanie sieťových zariadení priamo z vypínača. Podporované sú PoE (802.3af) aj PoE + (802.3at). Toto z neho robí jeden z najdostupnejších prepínačov s podporou oboch štandardov PoE. S PoE je možné 15 wattov na port, s PoE + je to 30 wattov. Skutočná spotreba je obzvlášť dôležitá. Máte celkový „rozpočet“ 60 wattov, ktorý môžete rozdeliť na, v tomto prípade, štyri porty. Na prednej strane pod pripojeniami môžete vidieť, o ktoré porty ide. 8-portová GS1200-8HP má rovnaký rozpočet a rovnaký počet portov podporujúcich PoE. V zásade nie je problém, že PoE je štandardne aktívny pre všetky porty, pretože dopyt po energii je dohodnutý, ale radšej ho sami vypneme, keď sa nepoužíva. Potom k spotrebe energie. Keď pripojíme prístupový bod, konfiguračná stránka prepínača prehľadne indikuje jeho spotrebu (3,2 wattu) a zostávajúci rozpočet (56,8 wattov) pre ďalšie zariadenia. Vidíme, že spotreba samotného prepínača sa zvýšila z 3,1 W bez prístupového bodu na 8,9 W s prístupovým bodom. Pokiaľ nepoužívate PoE, je GS1200-5 o niečo ekonomickejší (2,2 W).

ZyXEL GS1200-5HP v2

cena

€ 70,-

Webová stránka

www.zyxel.nl 8 Skóre 80

 • Pros
 • Ekonomická možnosť s PoE a PoE +
 • Šikovný displej spotreby
 • Chladný a úplne tichý napriek PoE
 • Negatíva
 • Pomerne veľké bývanie
 • Silný napájací adaptér

Záver

Pri výbere prepínača sú možnosti skutočne prvoradé. Pokiaľ ide o výkon, nebudete merať žiadne výrazné rozdiely, pokiaľ v kábli nie je „skrútenie“. Mnohé z testovaných spínačov ponúkajú takmer rovnaké možnosti a tiež majú takmer identické puzdro. Všetci sú úplne tichí a používajú málo energie. Musíte venovať pozornosť niekoľkým možnostiam. Napríklad agregácia odkazov, ktorá nie je vždy podporovaná a niekedy iba statická alebo iba dynamická. Pre väčšinu ľudí bude možnosť pracovať s VLAN najväčšou pridanou hodnotou a to je možné u všetkých modelov.Nastavenie je najjednoduchšie na prepínačoch od DrayTek a ZyXEL. Ubiquiti vám to tiež uľahčuje, ale potom sa musíte najskôr ponoriť do takmer nevyhnutného softvéru na správu. Ak by cena mala byť rozhodujúcim faktorom, potom tipujeme na TP-Link TL-SG108E. Model D-Link je dobrou voľbou, ak hľadáte ďalšie možnosti teraz alebo z dlhodobého hľadiska. Celkom praktické je aj zabudované napájanie. Cena je ale oveľa vyššia a pridaná hodnota portov SFP je trochu obmedzená, pokiaľ napríklad nechcete pripojiť svoj optický internet priamo. Ak chcete začať s PoE, je ZyXEL GS1200-5HP v2 prepínačom s atraktívnou cenou s PoE aj PoE +. Alebo si okamžite vyberiete kompletnejší (nami netestovaný) 8-portový GS1900-8HP.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found