Preskúmanie

Pomôcka pri rozhodovaní: 10 najlepších smartfónov do 400 eur

Chcete na svoj nový smartphone minúť 300 až 400 eur? Za tieto peniaze získate dobrý model strednej triedy, ktorý môžete používať po celé roky. Ktorá je najlepšia voľba? To sa samozrejme líši na osobu, a preto Computer! Totaal uvádza 10 najlepších smartfónov do 400 eur.

Top 10 najlepších smartfónov do 400 eur
 • 1. Xiaomi Mi 9T Pro
 • 2. OnePlus Nord
 • 3. Xiaomi Mi 9
 • 4. Samsung Galaxy A51
 • 5. Xiaomi Redmi Note 8 Pro
 • 6. Sony Xperia 10 II
 • 7. Motorola Moto G 5G Plus
 • 8. KOČKA S42
 • 9. Oppo Reno 2 Z
 • 10. Samsung Galaxy A70

Prezrite si tiež naše ďalšie pomôcky pri rozhodovaní:

 • Smartfóny do 150 eur
 • Smartfóny do 200 eur
 • Smartfóny do 300 eur
 • Smartfóny do 600 eur
 • Smartfóny od 600 eur

Top 10 smartfónov do 400 eur

1. Xiaomi Mi 9T Pro

9 Skóre 90

+ Veľmi silný

+ Dlhá výdrž batérie

- Žiadne bezdrôtové nabíjanie

- Žiadny slot pre micro SD

Mi 9T Pro je vylepšená verzia Mi 9T od spoločnosti Xiaomi. Najväčšími rozdielmi sú oveľa výkonnejší procesor a lepšie fotoaparáty. Zariadenie má luxusný sklenený exteriér, ale je hladké a citlivé na poškriabanie. 6,4-palcová OLED obrazovka vyzerá veľmi dobre a vypĺňa takmer celú prednú časť. Selfie kamera sa vysúva z vrchnej časti. Veľmi rýchly procesor Snapdragon 855, 6 GB RAM a minimálne 64 GB úložná pamäť robia z Mi 9T Pro prémiový smartphone. Uistite sa, že nepodporuje kartu micro SD. Znížilo sa tiež bezdrôtové nabíjanie - to dokáže mierne drahší Mi 9. Vďaka 4 000 mAh batérii vydrží Mi 9T Pro bez problémov dlhý deň. Nabíjanie sa deje priemernou rýchlosťou: z nuly na sto percent trvá niečo menej ako dve hodiny. Trojitý fotoaparát na zadnej strane sníma bežné fotografie aj širokouhlé obrázky a dokáže niekoľkokrát priblížiť s minimálnou stratou kvality. Fotoaparáty sú o niečo lepšie ako Mi 9T, ale o niečo menšie ako Mi 9 a vo všeobecnosti fungujú veľmi dobre. Softvér Xiaomi MIUI si zvykne, ale dá sa potom dobre využiť. Je pekné, že spoločnosť Xiaomi poskytuje svojim smartfónom aktualizácie pravidelne a niekoľko rokov.

2. OnePlus Nord

9 Skóre 90

+ Hardvér

+ Softvér (politika)

- Plastový rám je menej odolný ako hliník

- Žiadny konektor pre slúchadlá

S modelom Nord sa OnePlus vracia ku koreňom: dobrý smartphone za menej peňazí ako konkurencia. Nord si od OnePlus 8 (699 eur) požičal množstvo špecifikácií vrátane dobrého primárneho 48 megapixelového fotoaparátu a super rýchleho 30W konektora. Zachovaná bola aj veľká a krásna OLED obrazovka s vyššou obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Používanie modelu Nord je bezproblémové, pomáha mu rýchly procesor Snapdragon 765G a minimálne 8 GB RAM. Úložná pamäť je tiež pekná a veľká s minimálne 128 GB. Verzia 12 GB / 256 GB stojí o sto eur viac a stojí za zváženie najmä preto, že zariadenie nemá slot pre micro SD. K dispozícii sú funkcie ako podpora 5G, dva vynikajúce selfie fotoaparáty (jeden pre skupinové fotografie) a rýchly snímač odtlačkov prstov za displejom. Batéria 4115 mAh vám poskytne bezstarostne dlhý deň. Bezdrôtové nabíjanie bolo logicky znížené. OnePlus dodáva Nord s Androidom 10 a jeho ľahkým a jemným OxygenOS plášťom. Zariadenie dostane dva roky aktualizácií verzie (11 a 12) a tri roky bezpečnostných aktualizácií. To je o niečo lepšie ako priemer pre tento typ telefónov. Škoda, že v smartfóne chýba 3,5mm port pre slúchadlá, čo je neobvyklé aj v tomto cenovom segmente. Záverom je, že Nord je kompletný a vynikajúci smartphone pre široké publikum.

Vedieť viac? Skontrolujte našu recenziu na OnePlus Nord.

3. Xiaomi Mi 9

8,5 skóre 85

+ Rýchle (bezdrôtové) nabíjanie

+ Výkonný hardvér

- Žiadny konektor pre slúchadlá

- Nie najlepšia výdrž batérie

Mi 9 od Xiaomi nie je v tomto prehľade najnovším zariadením, stále však ponúka ohromujúci pomer ceny a kvality. Vlajková loď má luxusné sklenené prevedenie, je tenká a relatívne ľahká a veľmi dobre sa drží. Za zmienku tiež stojí kvalitná 6,4-palcová obrazovka s Full HD OLED. Za obrazovkou je rýchly snímač odtlačkov prstov. Mi 9 beží na výkonnom procesore Snapdragon 855 a je možné si ho kúpiť v dvoch verziách. Základný model má 6GB RAM a 128GB úložný priestor. Drahšia verzia má 8 GB / 128 GB pamäť a naozaj sa oplatí, iba ak potrebujete veľa úložného priestoru, pretože Mi 9 chýba slot pre micro-SD. Na zadnej strane smartfónu sa nachádza trojitý fotoaparát. Primárny fotoaparát s rozlíšením 48 megapixelov sníma veľmi pekné fotografie počas dňa aj v tme. Dobre funguje aj širokouhlý objektív a s tretím objektívom so zväčšením priblížite obraz niekoľkokrát bližšie s minimálnou stratou kvality. Mi 9 vydrží pri bežnom používaní iba deň, nie až tak dlho. Nabíjanie cez USB-C je našťastie veľmi rýchle (27W) a môžete nabíjať aj bezdrôtovo (20W). Zariadenie beží na zaneprázdnenom a preplnenom softvéri MIUI spoločnosti Xiaomi a bude dostávať aktualizácie pre nadchádzajúce roky.

4. Samsung Galaxy A51

7,5 Skóre 75

+ Pekná a veľká obrazovka

+ Modul fotoaparátu

- Čítačka odtlačkov prstov je pomalá

- Procesor je trochu pomalý

Samsung Galaxy A51 je nástupcom veľmi populárnej A50 z roku 2019, ktorá sa vďaka svojmu konkurenčnému pomeru ceny a kvality predávala dobre. Našťastie spoločnosť Samsung pokračuje v tomto trende s modelom Galaxy A51 a vylepšila telefón v niekoľkých oblastiach. Napríklad plastové puzdro vyzerá o niečo krajšie a veľká 6,5-palcová obrazovka Full-HD už neobsahuje veľký zárez v tvare kvapky pre selfie kameru. Teraz je v malej diere pre fotoaparát. OLED displej vyzerá opäť nádherne. Ďalším vylepšením je modul fotoaparátu na zadnej strane, ktorý má teraz štyri objektívy. Makro kamera je nová, ktorá umožňuje zachytiť objekty a zvieratá zblízka. Ostatné fotoaparáty (normálny, širokouhlý a hĺbkový senzor pre portrétne fotografie) sú o niečo lepšie ako fotoaparáty Galaxy A50. Aj keď Galaxy A51 nie je najlepším smartfónom s fotoaparátom vo svojej triede, fotoaparáty sú všestranné a dostatočne dobré pre väčšinu ľudí. Ďalšími výhodami telefónu sú príjemný softvér Samsung nad Androidom 10 a prísľub dvojročných softvérových aktualizácií, veľkorysá úložná pamäť (128 GB so slotom pre micro SD) a dobrá výdrž batérie s rýchlym nabíjaním cez USB-C. Aj keď je Galaxy A51 všeobecne pekný a rýchly, pri intenzívnom používaní niekedy pokrivkáva. A snímač odtlačkov prstov za obrazovkou je v poriadku, ale nie tak dobrý ako tradičný snímač odtlačkov prstov. Skontrolujte tiež, či zariadenie nie je odolné voči vode a prachu.

Prezrite si našu recenziu Samsung Galaxy A51 tu.

5. Xiaomi Redmi Note 8 Pro

8 Skóre 80

+ Veľmi dlhá výdrž batérie

+ Výkonný hardvér

- Príliš veľký na použitie jednou rukou

- Krehký dizajn

Xiaomi Redmi Note 8 Pro je jedným z lacnejších smartfónov v tomto zozname, ale to by ste nepovedali. Boduje v mnohých oblastiach porovnateľne s drahšou konkurenciou a to je od spoločnosti Xiaomi veľký úspech. Napríklad Note 8 Pro má luxusné sklenené puzdro s obrazovkou s predným plnením vrátane ostrého Full-HD rozlíšenia. 6,53-palcová obrazovka LCD sa nemôže rovnať OLED displeju, ale vyzerá veľmi pekne. Batéria je tiež pozoruhodne veľká s 4500 mAh a vydrží takmer dva dni. Nabíjanie prebieha hladko, aj keď existujú zariadenia, ktoré sa nabíjajú rýchlejšie. Note 8 Pro beží na rýchlom procesore, má 6 GB RAM a minimálne 64 GB úložnej pamäte. Rozdiel si všimnú iba zanietení hráči s telefónom, ktorý má výkonnejší procesor. Xiaomi Redmi Note 8 Pro obsahuje štyri zadné fotoaparáty. Táto všestrannosť je veľmi pekná a fotografie sú dobré, najmä pri dostatku denného svetla. Drahšie modely robia lepšie obrázky v tme. Softvér Xiaomi MIUI sa líši od ostatných vrstiev Androidu a budete sa v ňom musieť orientovať. Našťastie výrobca vydáva dlhodobé a pravidelné aktualizácie.

6. Sony Xperia 10 II

8 Skóre 80

+ Dobrá obrazovka OLED

+ Vodeodolný a praktický dizajn

- Slabší procesor

- Pomalá nabíjačka v cene

Sony Xperia 10 II je jeden z najlacnejších smartfónov s krytom, ktorý je podľa certifikácie odolný voči vode a prachu. Každý, kto si myslí, že je to dôležité, môže určite zvážiť telefón. Mimoriadne pekné je, že Xperia 10 II má dobrú OLED obrazovku. Mnoho konkurenčných smartfónov používa menej atraktívny LCD displej. 6-palcová obrazovka telefónu Xperia 10 II používa predĺžený pomer 21: 9; ideálne pre internet a filmy. Smartfón je pekný a šikovný a ľahký (151 gramov), s trojitým fotoaparátom fotí vynikajúco a pri bežnom používaní vydrží na jedno nabitie batérie viac ako deň. Nabíjanie pomocou dodanej zástrčky bohužiaľ trvá dlho. Preto stojí za to zariadiť si 18W zástrčku sami. Príjemné je veľké množstvo úložnej pamäte (128 GB), zatiaľ čo procesor Snapdragon 665 trochu sklame. To nie je veľmi rýchle, ale našťastie je to dosť plynulé na to, aby sa bežné aplikácie a hry zvyčajne spúšťali bez problémov. Xperia 10 II beží na ľahko použiteľnom softvérovom prostredí Sony a bude mať minimálne dvojročné aktualizácie. To je priemer pre tento typ telefónu. Chcete sa dozvedieť viac informácií o zariadení?

Prečítajte si našu podrobnú recenziu Sony Xperia 10 II tu.

7. Motorola Moto G 5G Plus

8 Skóre 80

+ Kompletný a dobrý hardvér

+ Cenovo dostupný 5G telefón

- Zatiaľ mierna politika aktualizácií

- Umiestnenie tlačidiel

Motorola Moto G 5G Plus je smartphone, ktorý zaujme predovšetkým pomerom ceny a kvality. Zariadenie ponúka funkcie, ktoré v čase písania tohto článku ešte nie sú v tomto cenovom segmente štandardné, a je pripravené na budúcnosť so svojím kompletným a solídnym hardvérom. Napríklad Moto G 5G Plus beží na rýchlom procesore Snapdragon 765, podporuje 5G internet a úložná pamäť je minimálne 64 GB s micro-SD slotom. Príjemná je tiež veľká batéria s kapacitou 5 000 mAh, ktorá je väčšia ako zvyčajne pre tento typ zariadenia. Batéria vydrží deň a pol alebo dlhšie. Nabíjanie je pekné a rýchle. Moto G 5G Plus získava plusové body aj za puzdro odolné voči striekajúcej vode, krásnu 6,7-palcovú obrazovku s vyššou obnovovacou frekvenciou 90 Hz a duálnu selfie kameru - na displeji. S týmto druhým fotoaparátom môžete robiť široké selfie, aby nikto nebol mimo záberu. Toto funguje veľmi dobre. Štyri fotoaparáty na zadnej strane fungujú správne, nie sú však nadpriemerné. Plastové puzdro je pevné, ale tlačidlá sú pre mňa ako praváka umiestnené trochu vysoko. Politika aktualizácií spoločnosti Motorola zostáva mierna: výrobca zaručuje iba aktualizáciu Android 11 a aktualizáciu zabezpečenia každé dva roky. Lepšie to robia konkurenčné značky ako Samsung a Nokia.

Prečítajte si tiež našu rozsiahlu recenziu spoločnosti Motorola Moto G 5G Plus.

8. KOČKA S42

7,5 Skóre 75

+ Veľmi robustný dizajn

+ Dlhá výdrž batérie

- Slabý výkon

- Micro USB port

CAT S42 je špeciálny smartphone, ktorý sa na tomto zozname nenachádza, pretože ponúka najlepšie technické parametre za málo peňazí. Nie, táto jednotka boduje dizajnom stavebného robotníka. CAT S42 odoláva prachu, piesku, vode, pádu a teplotám hlboko pod alebo tesne nad bodom mrazu. Je to špinavé? Spustite ho pod horúcim kohútikom a očistite ho mydlom. Smartfón je jednoducho ťažké rozbiť a to osloví vybranú cieľovú skupinu. Príjemná je tiež dlhá výdrž batérie jeden a pol dňa alebo dlhšie a ťažko prispôsobený softvér pre Android. CAT sľubuje dva roky aktualizácií a upgrade na Android 11. Hardvér je menej pôsobivý; v tejto oblasti boli urobené škrty. Smartfón funguje správne, ale je pomalý, fotí zle a nabíja sa cez starý port micro USB. CAT S42 nekupujete pre jeho výkon, ale pre jeho schopnosti. Napríklad 5,5-palcová obrazovka je chránená sklom Gorilla Glass 5 a displej môžete ovládať mokrými prstami alebo rukavicami. Každý, kto hľadá smartphone pre stavebných robotníkov, nájde v modeli CAT S42 vynikajúci a cenovo dostupný model.

Prečítajte si tiež našu rozsiahlu recenziu CAT S42.

9. Oppo Reno 2 Z

7,5 Skóre 75

+ Vynikajúca obrazovka

+ Dobrá výdrž batérie

- Slabší grafický výkon

- Štyri fotoaparáty sú hlavne marketingové

Oppo Reno 2 Z je lacnejšia varianta modelu Reno 2. Zariadenie vyniká skleneným krytom a predným výplňou s uhlopriečkou minimálne 6,5 palca. Ovládanie smartfónu jednou rukou je preto ťažké. Obrazovka OLED je farebná a vyzerá ostro vďaka rozlíšeniu Full HD. Maximálny jas obrazovky je však na nízkej strane. Okolo obrazovky nie sú takmer žiadne hranice, čo je spôsobené tým, že selfie kamera sa vysúva z hornej časti telefónu. Takáto vyskakovacia kamera je futuristická, aj keď by nás zaujímalo, aký robustný je tento mechanizmus. Za obrazovkou je presný a rýchly snímač odtlačkov prstov. Reno 2 Z má najmenej 128 GB úložnej pamäte a rýchly procesor MediaTek. Grafický výkon je trochu sklamaním, takže niektoré ťažké hry nie je možné hrať pri najvyšších nastaveniach. Prístroj môžete bez obáv používať dlhý deň a nabíjanie je pekné a rýchle. Softvér ColorOS 6.1 spoločnosti Oppo je preplnený a obsahuje veľa nepotrebných aplikácií. Sľubovaná aktualizácia ColorOS 7 by mala vylepšiť softvér. Výrobca svoje smartfóny aktualizuje pravidelne, ale pomaly. Na zadnej strane Reno 2 Z sú štyri fotoaparáty, aj keď to je hlavne marketing. K dispozícii sú napríklad dva portrétne objektívy, zatiaľ čo jeden v zásade stačil. Telefón robí dobré fotografie počas dňa, ale nie je najlepší v tme.

10. Samsung Galaxy A70

7,5 Skóre 75

+ Dobrá, veľká obrazovka

+ Dlhá výdrž batérie a rýchle nabíjanie

- Priemerný snímač odtlačkov prstov

- Plastové puzdro je lacné

Dizajnovo Samsung Galaxy A70 veľmi pripomína lacnejšiu A50. Plastové puzdro, takmer bezokrajová obrazovka a tri fotoaparáty na zadnej strane: zariadenia sa na prvý pohľad veľmi podobajú. Ale rozdielov je dosť. Napríklad model A70 má ešte väčšiu 6,7-palcovú obrazovku: v skutočnosti ju nedostanete väčšiu. Na tomto Full-HD OLED displeji vyzerajú vaše hry, videá a fotografie nádherne. Skener odtlačkov prstov pod obrazovkou je v poriadku, ale nie taký dobrý ako bežný skener na zadnej strane smartfónu. Vďaka veľkej obrazovke má A70 obrovskú 4500 mAh batériu. Poskytuje dostatok energie na jeden a pol až dva dni používania. Nabíjanie je veľmi rýchle (25 W) cez USB-C zástrčku. Trojitý zadný fotoaparát sníma bežné a širokouhlé snímky a snímač hĺbky rozmazáva pozadie portrétov. Aj keď si fotoaparáty vedú dobre, v tejto cenovej kategórii sú smartfóny s lepšími kvalitami fotoaparátov. A70 beží na rýchlom procesore so 6 GB RAM a 128 GB rozšíriteľného úložného priestoru. Softvér One UI od spoločnosti Samsung sa príjemne používa a pravidelné aktualizácie bude dostávať minimálne do mája 2021.