Ako

Tip: Disk ExFAT pre Windows a Mac

Každý, kto používa Windows PC aj Mac, sa pravdepodobne stretol s problémom, že externý pevný disk je čitateľný iba v OS X alebo prijíma iba súbory, ktoré nie sú väčšie ako 4 gigabajty. Takéto problémy spôsobujú súborové systémy, ale našťastie s exFAT existuje súborový systém, ktorý funguje dobre v systémoch Windows aj OS X.

OS X dokáže čítať iba štandardný súborový systém Windows NTFS, zatiaľ čo Windows zasa nemôžu robiť nič so súborovým systémom OS X HFS +. Niektoré externé pevné disky sú naformátované ako starší FAT32, ktorý bez problémov funguje v systéme Windows aj OS X. Nevýhodou systému FAT32 je však to, že sú podporované iba súbory do veľkosti 4 gigabajtov.

ExFAT je našťastie moderný súborový systém, ktorý podporuje Windows aj OS X a pracuje bezchybne so súbormi väčšími ako 4 gigabajty. Potrebujete Mac OS X 10.6.5 alebo novší a Windows podporujú exFAT zo systému Windows XP. Ak chcete použiť exFAT, zálohujte všetky svoje súbory a kliknite pravým tlačidlom myši na jednotku v prieskumníkovi. Vyberte si Formát a v časti Systém súborov vyberte možnosť exFAT a kliknite na Počnúc.

Naformátujte externý pevný disk pomocou exFAT na výmenu veľkých súborov.