Ako

Nastavte domácu skupinu v systéme Windows 10

Jednoduché zdieľanie súborov v sieti je zložité. Musíte sa vysporiadať s právami, nastaveniami siete, ovládaním a musí to byť tiež užívateľsky príjemné. Microsoft sa toto všetko pokúsil realizovať v „domácej skupine“. Túto časť sa chystáme nastaviť a používať vo Windows 10.

Domáca skupina uľahčuje zdieľanie priečinkov (a teda súborov) s inými počítačmi. Zdieľanie napríklad tlačiarne v štúdii je tiež možné, aj keď nejde o sieťovú tlačiareň. Na tejto tlačiarni môžete napríklad tlačiť z notebooku na gauči. Počítač, ku ktorému je tlačiareň pripojená, musí byť zapnutý. Priečinky a tlačiarne dostupné vo vašej domácej skupine nazývame „zdieľané zdroje“. Domáca skupina v zásade funguje bez centrálneho servera. Zdieľané zdroje sprístupňujú (a poskytujú) počítače v domácej skupine. Prečítajte si tiež: Zdieľajte súbory medzi všetkými svojimi zariadeniami.

Prístupnosť

K domácej skupine nie je možné získať prístup zvonku cez internet. Všetky počítače, ktoré majú prístup k domácej skupine, musia byť v rovnakej sieti a musia mať rovnaké heslo pre domácu skupinu. Typ sieťového pripojenia nie je dôležitý. Môžete použiť vzájomne zameniteľné bezdrôtové alebo káblové pripojenie. V praxi môžeme povedať, že ak sú vaše počítače pripojené k internetu doma, mali by ste byť schopní používať domácu skupinu (pretože sú zvyčajne vzájomne prepojené).

Poruchy a heslo

Trpíte neurčitými poruchami vo vašej domácej skupine? V Prieskumníkovi Windows kliknite pravým tlačidlom myši Domáca skupina a vyber si Poradca pri riešení problémov s domácou skupinou. Stratili ste heslo domácej skupiny? Nepanikár! Otvorte program Windows Prieskumník na jednom z počítačov, ktorý je stále pripojený k domácej skupine. Kliknite pravým tlačidlom myši na Domáca skupina a vyber si Zobraziť heslo domácej skupiny. Zobrazí sa heslo a môžete ho zadať v počítači, ktorý chcete pridať do domácej skupiny.

Nastaviť domácu skupinu

Začneme vytvorením novej domácej skupiny. Otvorte program Prieskumník Windows a kliknite do ľavého stĺpca Domáca skupina. Systém Windows hľadá domácu skupinu. Ak nie, máte na výber Vytvorte domácu skupinunasledovaný čarodejníkom. Najdôležitejšou voľbou je, ktoré položky chcete zdieľať s inými počítačmi, ktoré sa čoskoro pripoja k domácej skupine. Vypnite možnosti, ktoré nechcete používať, napríklad aby ste zabránili zdieľaniu fotografií, videí alebo iných osobných súborov. Na konci sprievodcu uvidíte kód, ktorý budete musieť umožniť ostatným počítačom pripojiť sa k domácej skupine. Majte ju poruke!

Prihláste sa do domácej skupiny

Do domácej skupiny môžete ľahko pridať ďalší počítač. V Prieskumníkovi Windows kliknite na Domáca skupina. Namiesto Vytvorte domácu skupinu dostanete možnosť Pridať sa teraz. Uveďte, ktoré zdroje chcete sprístupniť iným používateľom domácej skupiny. Tiež sa zobrazí výzva na zadanie hesla domácej skupiny. Po zadaní tohto kódu je váš počítač členom domácej skupiny. Tento tip opakujte na všetkých počítačoch, ktoré chcete zahrnúť do domácej skupiny.