Ako

10 tipov pred rozšírením pracovnej pamäte

Pohľad na webovú stránku s počítačovým obchodom v pamäti RAM prinesie výrazy ako DDR, MHz, CAS Latency, SO-DIMM a 204-pin. Pamäť RAM je k dispozícii pre každý typ počítača, ale ako presne viete, ktorá pamäť je pre váš systém vhodná? Všetko si môžete prečítať v tomto článku.

Tip 1: Pamäť

Keď hovoríme o pamäti pre počítač, smartphone alebo tablet, vo väčšine prípadov máme na mysli pracovnú pamäť systému. Ďalšie často používané slová sú vnútorná pamäť alebo RAM (pamäť s náhodným prístupom). Tento druh pamäte vyžaduje funkčnosť počítačového systému. Dočasne zapisuje údaje do pamäte, aby bolo možné spustiť programy alebo vykonať procesy v počítači. Viac pamäte zaisťuje rýchlejší chod vášho systému a vo väčšine prípadov môžete sami aktualizovať počet gigabajtov pamäte RAM. Nezamieňajte pojem vnútorná pamäť s úložným priestorom.

Príkladom úložného priestoru sú pevné disky, pamäťové karty alebo disky SSD. Tieto komponenty sa používajú na trvalé ukladanie súborov a údajov. V prípade pracovnej pamäte nemáte žiadny vplyv na to, čo sa zapisuje do pamäte, a ak vypnete počítač, smartphone alebo tablet, údaje z pracovnej pamäte zmiznú. Je to tak preto, lebo pracovná pamäť je volatilná pamäť, ktorá vyžaduje energiu. Pamäťové médium, napríklad pevný disk, nevyžaduje na ukladanie údajov energiu a označuje sa ako energeticky nezávislá pamäť.

Tip 2: DRAM a SRAM

Existujú rôzne formy pamäte RAM, ale pre počítače, smartphony a tablety hovoríme o pamäti RAM. Pamäť môže byť statická alebo dynamická a rozdiel je v spôsobe uchovania údajov v pamäti. Moderné počítače takmer vždy používajú dynamickú pamäť RAM, skratka pre dynamickú pamäť RAM je DRAM. SRAM znamená statickú RAM a v počítači sa často používa ako vyrovnávacia pamäť procesora, čo je druh pamäťovej pomôcky pre procesor v počítači. Bežne používaným výrazom je tiež SDRAM, čo je trochu nešťastná voľba, pretože naznačuje kombináciu SRAM a DRAM, ale SDRAM je DRAM, ktorý je synchronizovaný so systémovou zbernicou počítača. Skratka preto znamená Synchronous Dynamic Random Access Memory. SDRAM je súčasná generácia pamäťových kariet DRAM a nájdete ju takmer v každom počítači, smartfóne alebo tablete.

Tip 3: DDR

Aby sme to trochu skomplikovali, pojem SDRAM obsahuje aj dodatočné DDR. DDR znamená Double Data Rate a je rozšírením pôvodného štandardu SDRAM. Pamäť DDR3 je v súčasnosti zabudovaná do väčšiny počítačov, ale staršie modely môžu vyžadovať pamäť DDR2.

DDR4 existuje od roku 2014. Je dôležité vedieť, aký druh pamäte DDR potrebujete pre svoj systém. Ak chcete vedieť, aká pamäť je vo vašom počítači zabudovaná, stiahnite si program Speccy tu Stiahnutie zdarma kliknúť. Na nasledujúcej stránke kliknite na jedno z ponúkaných umiestnení sťahovania, napríklad Piriform.com. Nainštalujte program a zrušte začiarknutie Nainštalujte si Panel s nástrojmi Google zadarmo v spojení s Speccy. Po spustení programu sa zobrazí nižšie RAM typ pamäte RAM nainštalovanej vo vašom počítači.

Na počítači Mac kliknite na logo Apple vľavo hore a vyberte O tomto počítači Mac. kliknite na Viac informácií a za pamäťou je typ pamäte nainštalovanej vo vašom počítači Mac.

Tip 4: MHz a ECC

Okrem typu SDRAM je tiež dôležité pozerať sa na frekvenciu hodín alebo rýchlosť pamäte. To je uvedené v MHz (megahertzoch). Základná doska zvyčajne podporuje iba určitý počet typov frekvencií hodín, musíte si kúpiť pamäť podporovanú základnou doskou. Nájdete to v špecifikáciách v príručke k základnej doske. Na rozlíšenie modulov RAM sa používajú rôzne čísla. V prípade modulu DDR3 s taktovacou frekvenciou 200 MHz môžete túto hodnotu vynásobiť ôsmimi, aby ste zistili prenos dát za sekundu. V tomto prípade je to 1 600. Táto DDR pamäť sa preto nazýva aj DDR3-1600. Aby to nebolo všetko jednoduché, na túto pamäť sa niekedy odkazuje predponou PC. V takom prípade vynásobte 1600 o osem viac. Pamäť DDR3-1600 sa teda dá nazvať aj pamäťou PC-12800.

Dva ďalšie výrazy, s ktorými sa často stretávate v kombinácii s frekvenciou hodín, sú ECC (Error Code Correction) a Buffered (tiež nazývané registrované). Základná doska môže požiadať o použitie iba pamäte ECC alebo o odmietnutie pamäte ECC. To všetko je popísané v špecifikáciách základnej dosky. Pamäť ECC často spoznáte podľa toho, že na každej strane modulu je deväť čipov, u iných ako ECC je ich na každej strane osem. Registrovaná pamäť sa niekedy označuje ako RDIMM a je nákladnejšia ako Unregistered Memory (UDIMM).