Ako

Nainštalujte a nakonfigurujte Ubuntu na svojom PC

Pridaná hodnota systému Windows ako operačného systému nie je v žiadnom prípade vždy zrejmá a Chromebook je v mnohých prípadoch trochu obmedzujúci. Nie je preto prekvapením, že čoraz viac ľudí sa pozerá na Linux. Dá sa Linux používať doma, v škole aj v práci? Sakra áno! V tomto článku vám ukážeme, ako získať počítač, ktorý s Ubuntu robí to, čo chcete.

Ak chcete nainštalovať Linux na počítač na domácom počítači pre hobby, do školy alebo do práce, Ubuntu je vynikajúcou voľbou. Nielen, že je táto linuxová distribúcia veľmi užívateľsky príjemná (takmer všetok softvér vyvinutý pre Linux je možné použiť v Ubuntu), ale máte tiež najlepšiu šancu na bezchybný používateľský zážitok v oblasti hardvéru. Väčšina výrobcov hardvéru, ktorí podporujú systém Linux, testuje svoje zariadenia na Ubuntu a dodáva ovládače pre Ubuntu. Niektorí výrobcovia počítačov dokonca dodávajú predinštalovaný Ubuntu na niektoré zo svojich modelov. Zoznam hardvéru certifikovaného pre Ubuntu Desktop obsahuje hlavne notebooky a stolné počítače od spoločnosti Dell, ale Lenovo a HP vyrábajú aj počítače s operačným systémom Ubuntu.

01 Vyberte si verziu

Existujú dve verzie Ubuntu Desktop, takže si musíte najskôr zvoliť: Ubuntu LTS alebo normálna verzia Ubuntu. Verzia LTS vychádza v apríli každé dva roky a normálna verzia v apríli a októbri každých šesť mesiacov.

LTS znamená „dlhodobá podpora“: táto verzia bude dostávať bezpečnostné a údržbové aktualizácie po dobu piatich rokov. To znie dobre, pretože tak nemusíte inovovať na novšiu verziu príliš rýchlo. Pre spoločnosti, kde je aktualizácia vždy vzrušujúca a vyžaduje veľa práce, je verzia LTS ideálna. Nevýhodou však je, že nezískate žiadne nové funkcie. Pokiaľ teda budete päť rokov prevádzkovať rovnakú verziu LTS, nakoniec budete pracovať s vysoko zastaraným softvérom.

Pre domáceho používateľa je normálna verzia Ubuntu logickejšou voľbou, takže v tomto základnom kurze budeme predpokladať, že. Normálna verzia Ubuntu má deväť mesiacov aktualizácií zabezpečenia a údržby. Pretože nová verzia vychádza každý polrok, ​​znamená to, že po vydaní novej verzie máte na aktualizáciu iba tri mesiace. Ak neaktualizujete včas, vaša inštalácia Ubuntu môže byť zraniteľná z hľadiska bezpečnostných dier. Našťastie sa aktualizácia zvyčajne deje bezchybne. Ak vás nebaví pravidelne aktualizovať a nemáte problém so spustením staršieho softvéru, môžete si s pokojom nainštalovať verziu LTS. To je tiež verzia, ktorú nájdete v počítačoch s predinštalovaným systémom Ubuntu.

V čase písania tohto článku boli aktuálnymi verziami Ubuntu 18.04.2 LTS (podporované do apríla 2023) a Ubuntu 19.04 (podporované do januára 2020).

02 Zápis Ubuntu na DVD alebo USB kľúč

Ak chcete prevziať Ubuntu, vyberte správnu verziu na stránke Stiahnutie pracovnej plochy Ubuntu a kliknite na ikonu Stiahnuť ▼. Uložte súbor ISO a zapíšte ho na USB kľúč alebo DVD. Ak chcete dať Ubuntu na USB kľúč, použite napríklad Rufus. Vložte prázdny USB kľúč do vášho PC, spustite Rufus, zvoľte písmeno jednotky USB kľúča a kliknite Vyberám vyberte svoj súbor ISO. Ostatné nastavenia nechajte predvolené a kliknite na ikonu Počnúc napísať iso súbor na USB kľúč. Ak chcete napísať DVD, kliknite pravým tlačidlom myši na súbor iso vo Windows 10 a vyberte Napáliť obrazový súbor disku. Vložte prázdne DVD do počítača, vyberte písmeno jednotky napaľovačky DVD, začiarknite políčko Po napálení disk skontrolujte a kliknite Horieť.

03 Inštalácia Ubuntu

Inštalácia Ubuntu netrvá dlho a je jasne vysvetlená na webových stránkach Ubuntu. Spustite počítač z bootovacieho média, vyberte správny jazyk a potom kliknite na ikonu Nainštalujte si Ubuntu. Počas prípravy sa inštalátor opýta na vaše rozloženie klávesnice a v prípade potreby na nastavenia vašej WiFi siete. Vyberte jedno Normálna inštalácia, takže je možné ihneď nainštalovať všetky druhy štandardného softvéru. Skontrolujte tiež možnosti sťahovania najnovších dostupných aktualizácií počas inštalácie a inštalácie softvéru tretích strán, aby ste získali ďalšiu podporu hardvéru a formáty médií. Nakoniec zvoľte typ inštalácie: dualboot vedľa Windows alebo použite celý disk pre Ubuntu. Len si vyber Niečo iné ak chcete inštalovať inštaláciu iným spôsobom a poznáte schémy rozdelenia disku. Až potom to znova potvrdíte, nainštaluje sa Ubuntu. Medzitým sa zobrazí výzva na potvrdenie vašej polohy a nastavenie informácií o vašom účte. V závislosti od rýchlosti vášho počítača a siete je inštalácia zvyčajne dokončená asi po desiatich minútach. Potom reštartujte počítač a vyberte bootovacie médium, aby sa v počítači spustila novo nainštalovaná inštalácia systému Ubuntu.

04 Nastavenie online účtov

Po zaregistrovaní sa spustí program, ktorý vám položí niekoľko otázok o konfigurácii Ubuntu podľa vašich predstáv. Najprv sa zobrazí otázka, či chcete prepojiť svoje online účty. Ak to nechcete, pokojne kliknite Preskočiť. Ak chcete svoje účty prepojiť až neskôr alebo chcete prepojiť ďalšie účty (napríklad Facebook alebo Microsoft Exchange), môžete to urobiť aj neskôr kliknutím na ľavú hornú časť Činnosti kliknutím a následným vyhľadaním Účty online. Týmto sa otvorí okno nastavení pre online účty. Štandardne Ubuntu navrhuje prepojiť okrem iného účty Google (pre Gmail, Kalendár Google atď.), Nextcloud (ak máte nainštalovaný Nextcloud) a Microsoft (pre e-mail a OneDrive). Ak máte účty s týmito službami a chcete efektívnejšiu integráciu s Ubuntu, sem zadajte informácie o svojom účte: práca s Ubuntu bude potom oveľa príjemnejšia. Pridaný účet sa potom zobrazí napravo od služby v zozname online účtov. Nakoniec kliknite Ďalší. V nasledujúcich krokoch si vyberiete, či chcete poslať anonymné informácie o systéme spoločnosti Canonical, či chcete povoliť lokalizačné služby a či už chcete softvér nainštalovať. Potom môžete začať s Ubuntu.

05 Prístup k vašim online údajom

Keď nastavíte niekoľko vecí, budete mať prístup k svojim online účtom v Ubuntu. Napríklad ak kliknete na dátum v hornej časti, zobrazí sa vám kalendár s udalosťami, ktoré máte dnes na programe. S programom Agenda získate prístup k rovnakej agende a môžete tiež pridávať a upravovať udalosti. A ak ste do služby Google Cloud Print pridali tlačiareň, nájdete ju v zozname dostupných tlačiarní v Ubuntu. A ak otvoríte program Súbory (alebo dvakrát kliknete na ikonu vášho osobného priečinka v ľavom hornom rohu plochy), na ľavom dolnom paneli sa zobrazia virtuálne disky pre vaše online účty, napríklad Disk Google alebo Nextcloud. Napríklad ak kliknete na svoj Disk Google, okamžite budete mať prístup k svojim súborom, ktoré sú uložené v Googli. Dokumenty môžete upravovať lokálne napríklad v LibreOffice a po uložení sa súbor automaticky aktualizuje na vašom Disku Google.

Užitočný softvér pre domácnosť

Môžete ľahko nainštalovať všetky druhy dodatočného softvéru prostredníctvom programu Ubuntu Software Center, ktorý nájdete v spúšťači. To nie je všetko softvér s otvoreným zdrojovým kódom. Tiež programy ako Spotify na počúvanie hudby, Steam na hranie vašich hier (mnohé z nich sú práve podporované v systéme Linux), Discord na komunikáciu s vašimi priateľmi z hier, ElectronPlayer, s ktorým môžete sledovať Netflix, Telegram Desktop pre posla Telegramu a tak dňa nájdete tam. Ak ste kreatívni, môžu vám pomôcť GIMP na úpravu obrázkov, Darktable na úpravu fotografií, Inkscape alebo LibreOffice Draw na vektorovú grafiku a Audacity na úpravu zvukových súborov.

06 Dokumenty a fotografie

Pre ešte lepšiu integráciu napríklad s vaším účtom Google je rozumné nainštalovať si niekoľko ďalších programov GNOME. Ak to chcete urobiť, otvorte program Ubuntu Software Center vľavo v spúšťači a potom nainštalujte programy Dokumenty a fotografie. Ak potom spustíte program Dokumenty, zobrazí sa prehľad vašich dokumentov vrátane tých, ktoré sú uložené online a zdieľajú sa s vami. Okrem toho môžete všetky tieto dokumenty ľahko prehľadať. Ak to chcete urobiť, kliknite na zväčšovacie sklo vľavo hore a potom vedľa vyhľadávacieho poľa vyberte, ktoré zdroje a typ súborov chcete zobraziť. Dokumenty si samozrejme môžete pozrieť aj prostredníctvom aplikácie Dokumenty a otvoriť ich pomocou programu ako LibreOffice na úpravy.

Program Fotky funguje takmer rovnako. Automaticky vyhľadá všetky fotografie vo vašich online účtoch a zobrazí ich vedľa vašich lokálne uložených fotografií. Zobrazia sa tiež fotografie, ktoré ste uložili na Facebook alebo Flickr (ak ste tieto účty pridali). Tieto fotografie môžete tiež poslať do iných zariadení v sieti, aby ste ich mohli napríklad ukázať rodine alebo priateľom v televízii. Ak to chcete urobiť, kliknite na fotografiu, v ponuke zvoľte Zobraziť podľa a vyberte požadovaný vykresľovací modul DLNA.

07 E-mail a kontakty

Online e-mailové účty, bohužiaľ, nemožno integrovať do e-mailového programu Mozilla Thunderbird, ktorý je predvolene nainštalovaný v Ubuntu, ale môžete to urobiť v programe Evolution. Tento program môžete tiež nainštalovať prostredníctvom softvérového centra Ubuntu.

Poznámka: Ak máte v účte Google aktivované dvojstupňové overenie, budete ho musieť pre svoj počítač Ubuntu deaktivovať. Môžete to urobiť napríklad prihlásením sa do Gmailu pomocou prehliadača Firefox v počítači a následným kliknutím na ikonu pri prihlásení Na tomto počítači už nie sú žiadne otázky začiarknite v osobitnom kroku registrácie. Urobte to pred otvorením Evolution!

Ak potom otvoríte Evolution, už nemusíte nič konfigurovať: všetky e-maily nájdete pod Príspevok pod správnym e-mailovým účtom sú kontakty uvedené nižšie Kontakty, môžete upravovať svoj kalendár pod agenda a nižšie môžete vytvárať nové úlohy Úlohy.

Užitočný softvér pre prácu

Ak používate Microsoft Exchange v práci, môžete ho použiť v aplikácii Evolution tak, že si ho nainštalujete (zo softvérového centra Ubuntu) v spodnej časti doplnku Výmena webových služieb zatrhnúť. Tiež doplnok Outlook PST import môže byť zaujímavé, ak niekedy importujete dátové súbory programu Outlook. Medzi ďalšie komunikačné programy súvisiace s prácou, ktoré môžete nainštalovať v Ubuntu, patria Skype, Slack a LibreOffice. LibreOffice ponúka kompletný kancelársky balík, navyše kompatibilita medzi LibreOffice a Microsoft Office je v dnešnej dobe veľmi dobrá, takže si obvykle môžete bez problémov vymieňať dokumenty.

08 Získajte prístup k svojim sieťovým zdieľaniam

Systém Ubuntu vám nielen poskytuje prístup k vašim službám cloudového úložiska, ak máte nastavené online účty, ale program Súbory umožňuje prístup aj k zdieľaným priečinkom na iných počítačoch v sieti. Kliknite na ikonu Súbory vľavo dole Ostatné miesta. Potom uvidíte všetky počítače vo vašej sieti. Kliknutím na počítač získate prístup k zdieľaným súborom. Ak je počítač nastavený, možno budete musieť najskôr zadať používateľské meno a heslo. Potom sa otvorí zdieľaný priečinok vo vašom počítači a všetky súbory z neho budú k dispozícii pre všetky vaše programy v Ubuntu. Takýto zdieľaný priečinok môžete nájsť aj vo svojich sieťových priečinkoch na ľavom bočnom paneli Súbory.

09 Zdieľanie súborov v sieti

Zdieľanie priečinkov vášho počítača Ubuntu s inými počítačmi si vyžaduje bohužiaľ trochu väčšie úsilie. Kliknite pravým tlačidlom myši na priečinok, ktorý chcete zdieľať v priečinku Súbory, a potom kliknite v zobrazenej ponuke Lokálna sieťová jednotka. Finch Zdieľať tento priečinok s. Keď to urobíte prvýkrát, Ubuntu sa vás opýta, či chcete nainštalovať službu zdieľania priečinkov. kliknite na Nainštalujte službu. Potom môžete priečinok premenovať, poskytnúť ostatným prístup na zápis alebo podľa potreby povoliť prístup hostí (bez hesla). Nakoniec kliknite Vytvorte zdieľaný priečinok.

Ak nechcete zdieľať priečinky iba s prístupom hosťa, ale musíte sa prihlásiť, aby ste videli obsah priečinkov, otvorte terminál a do príkazového riadku zadajte príkaz sudo smbpasswd -a s menom používateľa vášho počítača s počítačom Ubuntu. Potom zadajte heslo, ktoré chcete pre svoje zdieľané položky nastaviť, a potvrďte heslo. Potom môžete zdieľaný priečinok so svojím používateľským menom a heslom Ubuntu použiť na inom počítači.

10 Automatické zálohovanie

Aj keď toho v cloude urobíte veľa, v počítači sa vždy nájdu súbory, ktoré by ste najradšej nestratili. Ubuntu našťastie uľahčuje vytváranie záloh. Otvorte program Zálohovanie. Keby si odišiel ďalej Priečinky na zálohovanie uvidíte, že váš osobný priečinok je tam predvolene. So znamienkom plus v dolnej časti pridáte ďalšie priečinky a so znamienkom mínus odstránite priečinky zo zoznamu. Včela Priečinky na ignorovanie nastaviť, ktoré podpriečinky nastavených priečinkov nepotrebujete zálohovať. Kôš a priečinok na stiahnutie sú tam predvolene. Keď nastavíte, čo chcete kopírovať, označte, kam chcete zálohu skopírovať. V Miesto zálohy môžete si zvoliť účet na Disku Google alebo Nextcloud, sieťovom serveri v miestnej sieti alebo lokálnom priečinku. Ten druhý nie je samozrejme taký bezpečný ako miesto zálohy. Ak si vyberiete sieťový server, vyplňte ho Umiestnenie v sieti zadajte adresu URL, napríklad vrátane protokolu smb: // používateľské meno @ NAS / zálohy. Potom zadajte priečinok, v ktorom by sa mala záloha skončiť. Potom choďte doľava do Prehľad a kliknite na Zálohujte teraz otestovať, či to funguje. Keď budete prvýkrát vyzvaní na inštaláciu potrebných balíkov, urobte to. Budete tiež požiadaní o nastavenie hesla na šifrovanie zálohy. Ak bolo zálohovanie úspešné, môžete ísť do Časový plán nastaviť automatické zálohy. Obnovenie zálohy je rovnako ľahké: kliknite dovnútra Prehľad na Obnoviť. Vyskúšajte to, potom si môžete byť úplne istí, že môžete ísť spať s pokojom: vaša práca v Ubuntu sa nielen stratí!

Kompatibilita hardvéru

Skutočne veľké problémy s hardvérom sa v Ubuntu často nestretávajú. Napríklad pridanie tlačiarne je zvyčajne veľmi jednoduché: zapnite tlačiareň, otvorte ju Nastavenia / Zariadenia / Tlačiarne a kliknite na Pridať tlačiareň. Ubuntu vyhľadá vašu tlačiareň (v sieti alebo pripojenú cez USB) a nakonfiguruje ju.

S väčšinou problémov sa stretnete, ak vo vašom počítači nie je nainštalovaný ovládač otvoreného zdroja pre konkrétny hardvér. V takom prípade sa najskôr porozhliadnite Softvér a aktualizácie / ďalšie ovládače alebo preň nenájdete iný ovládač. Ak žiadny skutočne nie je, navštívte webovú stránku výrobcu a podľa uvedených pokynov nainštalujte ovládač. Ak chcete hrať na počítači, budete musieť pri grafických kartách často postupovať týmto spôsobom; Open source ovládače zabudované do Ubuntu vám zvyčajne neposkytujú najvyšší výkon.