Blog

Domovský server: Váš vlastný domáci server

V dnešnej dobe už nie je výnimkou mať vlastný server v domácej sieti. Je ideálne mať centrálne miesto v sieti, kde môžete ukladať všetky svoje dáta, a to je obzvlášť užitočné pre médiá ako hudba a filmy. Existuje však aj iná možnosť ako NAS.

Často sa na to používa NAS, čo je presne to, čo hovorí jeho názov: N.sieť apriložený S.trápenie; miesto v sieti na ukladanie vašich údajov. NAS je často malá skrinka s často niekoľkými (veľkými) pevnými diskami a ako operačný systém zvyčajne beží Linux. Existujú ale aj iné možnosti ako NAS: napríklad domáci server s operačným systémom Windows.

Domáci

Mám tiež server v sieti, ale žiadny NAS s Linuxom. Mám takzvaný domáci server s variantom Windows Server. To určite ponúka výhody oproti Linuxu, už len preto, že moje ďalšie zariadenia používajú aj Windows (8).

Veľkou nevýhodou dnešnej doby je cena. Najskôr mal Microsoft špeciálnu edíciu Homeserver (WHS), ktorá bola na predaj za pár dolárov. Spoločnosť Microsoft sa, bohužiaľ, rozlúčila s týmto domovským serverom. Funkcionalita domáceho servera je teraz v edícii Essentials, ktorá je oveľa nákladnejšia (najlacnejšia licencia, ktorú som videl, bola asi 160 eur). Ale je niečo, čo by sa dalo povedať o používaní predchádzajúcej verzie Homeserveru, potom nemáte najnovší softvér, ale je lacný a jednoducho ponúka všetky potrebné funkcie.

Čo môžete robiť s Windows Home Server?

Domáci server preto ponúka centrálne miesto, kde je možné uložiť všetky vaše médiá - napríklad filmy, hudbu a fotografie. K týmto médiám môžete pristupovať a prehrávať ich zo svojich pracovných staníc a iných zariadení. Aj vonku môžete hrať svoju vlastnú hudbu prostredníctvom smartphonu alebo v kancelárii pomocou sprievodnej aplikácie a webového rozhrania.

Domovský server môže tiež pravidelne zálohovať všetky vaše zariadenia v sieti. Veľmi pekné, keď sa niečo pokazí ..

Domáci server používam s veľkým potešením už roky. Všetko je na ňom a je ľahko prístupné. Moje mediálne centrum (HTPC so systémom Windows 8 v kombinácii s Windows Mediacenter) prehráva hudbu a filmy v obývacej izbe na domácom serveri. Všetky svoje dokumenty ukladám centrálne do svojho notebooku. Týmto spôsobom je všetko ľahko dostupné mimo domova, veľmi pohodlné.

Hardvér

Ako domáci server som mal malú skrinku: Acer Aspire EasyStore H340, ale neponúkal dostatok možností rozšírenia. Teraz som sám zostavil väčšiu skrinku, ktorá využíva energiu čo najhospodárnejšie. A to je dôležité, pretože je to 24 hodín denne. Teraz by som napríklad mohol rozšíriť server o karty televízneho tunera. Teraz môžem sledovať televíziu na rôznych televízoroch v dome cez domáci server, bez toho, aby bol celý dom preplnený koaxiálnymi káblami.

Okrem televízneho servera však takýto domáci server ponúka aj ďalšie aplikácie, ktoré môžu byť veľmi užitočné. Popremýšľajte, ako spravovať svoju zbierku filmov, a tieto filmy si potom môžete pozrieť na všetkých vašich klientoch v sieti. Nasledovať budú ďalšie blogy, ktoré vysvetlia, na čo používam domáci server. Pokračovanie nabudúce...

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found