Ako

Prispôsobte si prihlasovaciu obrazovku vo Windows 10

Prihlásenie do počítača je často jednou z prvých vecí, ktoré robíme každý deň. Prihlasovacia obrazovka však nie je priamo najpríjemnejšou alebo najinformatívnejšou časťou systému Windows. Kedykoľvek musíte zadať svoje používateľské meno a heslo, urobíte to iba preto, že „musíte“. Windows 10 ponúka viac ako ktorákoľvek predchádzajúca verzia systému Windows a umožňuje prispôsobiť si prihlásenie podľa svojich predstáv. Personalizujte si prihlasovaciu obrazovku v 13 krokoch.

Tip 01: Prosím zaregistrujte sa

Už dávno nebolo ani potrebné prihlásiť sa do systému Windows pomocou používateľského mena a hesla, aby bolo používanie počítača čo najjednoduchšie. Ale tie dni skončili. Spoločnosť Microsoft chce, aby bol systém Windows osobnejší, a to vyžaduje, aby systém Windows vedel, kto je prihlásený. Preto je prihlásenie pomocou používateľského mena a hesla štandardom od niektorých verzií systému Windows. Prihlásenie do systému Windows 10 má dve časti, nechýba uzamknutá obrazovka a prihlasovacia obrazovka. Prvou je obrazovka, ktorú systém Windows zobrazuje, keď nie je nikto prihlásený alebo počítač nie je uzamknutý. Obrazovka Prihlásenie je ďalšou obrazovkou, na ktorej zadávate používateľské meno a heslo. Obe obrazovky spolu úzko súvisia a tiež sa označujú ako prihlasovacia alebo prihlasovacia obrazovka.

Riadenie prístupu

Používateľské meno a heslo sú prvým krokom v procese nazývanom kontrola prístupu. Pomocou používateľského mena sa identifikujete: poviete, kto ste. Počítač skontroluje svoj zoznam používateľov, aby zistil, či sa v ňom nachádzate. Ak nie, nebude vám udelený prístup a proces sa tu zastaví. Ak ste na zozname, musíte ešte dokázať, že ste skutočne tou osobou, o ktorej hovoríte. Toto sa nazýva autentifikácia. Najčastejšie používaným dôkazom je heslo, ale môže to byť aj odtlačok prsta alebo karta, ktorú máte, alebo ich kombinácia. Ak je dôkaz správny, autentifikácia je pripravená a môžete zadať. Čo môžete robiť ďalej v počítači, závisí od vašej roly a práv. To spadá do ďalšieho kroku procesu riadenia prístupu, autorizácie.

Tip 02: Možnosti registrácie

V závislosti od verzie a hardvéru má Windows 10 rôzne možnosti, ako prispôsobiť spôsob prihlásenia a vzhľad prihlasovacej obrazovky podľa vašich vlastných preferencií. Ak začnete používať nový počítač alebo sa prvýkrát prihlásite pomocou nového používateľského konta, najnovšia verzia systému Windows 10 vám v tejto súvislosti tiež položí niekoľko otázok. Môžete sa napríklad okamžite rozhodnúť prihlásiť sa pomocou PIN kódu alebo pomocou biometrických údajov namiesto hesla. Prihlásenie pomocou kódu PIN je dokonca novou štandardnou metódou, musíte si ju iba nakonfigurovať Ďalší a potom vyberte PIN. Neskôr môžete kedykoľvek zmeniť spôsob registrácie. Nájdete možnosť Možnosti prihlásenia v novom okne nastavení cez Štart / Nastavenia / Účty.

Tip 03: Foto

Prvá položka na obrazovke Účty je Vaše informácie. Tu skutočne nájdete iba možnosť, ako svoje osobné údaje na prihlasovacej obrazovke skrášliť fotografiou. kliknite na fotoaparát ak chcete fotografovať pomocou webovej kamery, kliknite na ikonu Hľadať obrázok ak chcete použiť fotografiu alebo obrázok, ktorý je už v počítači. Vyberte obrázok a zvoľte Vyberte obrázok. Obrázok, ktorý použijete, nemusí byť iba vašou fotografiou, ale uľahčuje to používanie počítača s viacerými účtami.

Windows 10 ponúka viac možností ako kedykoľvek predtým, ako vylepšiť prihlásenie

Tip 04: Možnosti hesla

Možnosti registrácie sú vľavo Možnosti prihlásenia kliknúť. Najvyššou možnosťou je prihlásenie s rozpoznávaním tváre cez Windows Hello. Táto možnosť nebude k dispozícii na mnohých počítačoch. K dispozícii je možnosť nastavenia kódu PIN. Podľa spoločnosti Microsoft je kód PIN bezpečnejší ako heslo, pretože sa nastavuje pre každé zariadenie. Vaše heslo používate pri prihlasovaní pomocou konta Microsoft, koniec koncov na akomkoľvek zariadení.

Ak sa chcete odteraz prihlásiť pomocou kódu PIN, kliknite na Pridať pod nadpisom Pripnúť. Najskôr zadajte aktuálne heslo a potom kliknite na tlačidlo Prihlásiť Se. Potom zadajte dvakrát kód, ktorý chcete odteraz používať na prihlásenie do tohto počítača. PIN musí byť aspoň štyri číslice dlhý a nesmie mať konkrétny vzor: lepšie sú viac číslic a variácie. Potvrďte pomocou Ok. Ak to chcete vyskúšať, kliknite na ikonu Štart, potom na fotografii vášho účtu a ďalej Odhlásiť Sa. Otvorte prihlasovaciu obrazovku a uvidíte, kde je to prvé heslo teraz stál Pripnúť štát. Zadajte PIN a stlačte Zadajte prihlásiť sa.

Ahoj Windows

V možnostiach prihlásenia sa bude opakovane zobrazovať výraz Windows Hello. Je to súhrnný názov pre všetky nové funkcie vo Windows 10 po prihlásení. Prihlásenie pomocou PIN je súčasťou systému Windows Hello, ale tiež sa prihlási pomocou hesla k obrázku, pomocou odtlačku prsta a pomocou rozpoznávania tváre. Windows Hello uľahčuje prihlásenie, ale možnosti bohužiaľ závisia výlučne od hardvéru. Napríklad heslo k obrázku funguje najlepšie s dotykovou obrazovkou a prihlásenie pomocou odtlačku prsta vyžaduje zodpovedajúci skener odtlačkov prstov. A na prihlásenie pomocou rozpoznávania tváre stačí iba veľmi obmedzený počet webových kamier a fotoaparátov, ktoré vlastne nájdete iba v drahších notebookoch a tabletoch.

S webovou kamerou Logitech Brio, ktorú môžete pripojiť k ľubovoľnému počítaču cez USB, je možné prihlásenie pomocou rozpoznávania tváre. S cenou začínajúcou na 175 eurách nie je táto 4k ultra hd webkamera bohužiaľ lacná.

Tip 05: Obrázok

Ešte ďalšou náhradou hesla je heslo k obrázku. V zásade ide o nakreslenie fixného vzoru na určitý obrázok pomocou myši. Obrázok a vzor si môžete zvoliť sami. Kliknite nižšie Obrázok heslo na Pridať. Najskôr zadajte bežné heslo a kliknite na tlačidlo Ok. Potom kliknite na Vyberte obrázok a vyberte obrázok. kliknite na Na otvorenie a potvrďte, že sa jedná o správny obrázok pomocou Použite tento obrázok. Potom musíte na obrázok trikrát nakresliť vzor pomocou myši alebo prstov, ak je v počítači obrazovka citlivá na dotyk. Potom vzor opakujte, kým nebude inštalácia hesla k obrázku úspešná. Potvrďte prostredníctvom Dokončené. Nové heslo môžete znova otestovať tak, že sa odhlásite z Windows a prihlásite sa znova.

Podľa spoločnosti Microsoft je prihlásenie pomocou kódu PIN bezpečnejšie ako prihlásenie pomocou hesla

Tip 06: E-mail alebo nie

Keď sa prihlásite do systému Windows pomocou identifikátora Microsoft ID, systém Windows 10 zobrazí okrem názvu účtu aj ďalšie informácie. To ešte nie je veľa, ale napríklad je možné zobraziť zodpovedajúcu e-mailovú adresu. To môže byť užitočné alebo zábavné, ale tiež to znamená, že ktokoľvek, kto vidí váš počítač po odhlásení, si môže prečítať vašu e-mailovú adresu. Ak to nechcete, zapnite obrazovku Možnosti prihlásenia nazval spodná možnosť Zobraziť podrobnosti účtu na prihlasovacej obrazovke od. Ak nenájdete na obrazovke problém alebo je to užitočné, ale na prihlasovacej obrazovke nevidíte žiadne ďalšie informácie s názvom účtu, zapnite túto možnosť.