Preskúmanie

Sprievodca rozhodnutím: 10 najlepších elektronických čítačiek súčasnosti (december 2020)

Na dovolenku ste si so sebou zobrali kufor plný kníh. V dnešnej dobe už nemusíte ťahať, aby ste strávili dovolenku čítaním. Elektronická čítačka, ktorá váži asi 200 gramov, stačí na to, aby na jedno nabitie batérie uniesla tisíce kníh a čítala celé týždne. Čo potrebujete vedieť o elektronických čítačkách?

Top 10 najlepších smerovačov
 • Amazon Kindle Oasis 3
 • 2. Kobo Forma
 • 3. Kobo Clara HD
 • 4. Kobo Aura H2O
 • 5. Amazon Kindle PaperWhite
 • 6. PocketBook AQUA 2
 • 7. PocketBook Touch Lux 4
 • 8. Amazon Kindle
 • 9. PocketBook InkPad 3
 • 10. Kobo Libra H2O
Tipy pre váš smerovač
 • Tichá obrazovka / a>
 • Energeticky úsporné
 • Osvetlenie
 • Vlastné rozloženie
 • Kupujte e-knihy
často kladené otázky
 • Môžete zdieľať e-knihy?
 • Existujú nejaké bezplatné elektronické knihy?
 • Sú e-knihy lacnejšie?
 • Koľko kníh sa zmestí do elektronickej čítačky?
 • Má elektronická čítačka nevýhody?
 • Prečo obraz elektronickej čítačky bliká?
 • Ako dosiahnete najlepšiu výdrž batérie?
 • Ako fungujete elektronickú čítačku?
 • Dokážete čítať e-knihy aj na iných zariadeniach?
 • Dokážete viac ako čítať v elektronickej čítačke?

Top 10 elektronických čítačiek (december 2020)

Amazon Kindle Oasis 3

Čítanie kníh vo veľkom štýle 10 Skóre 100

+ Obrazovka a podsvietenie

+ Budujte kvalitu

+ Posúvacie tlačidlá

- Malé novinky v porovnaní s Oasis 2

Najlepším modelom elektronických čítačiek Amazon je Kindle Oasis 3. Kovová konštrukcia je vynikajúca, je vodotesná a fyzické tlačidlá uľahčujú čítanie. LED podsvietený 300 ppi e-atramentový displej je veľmi dobrý, podľa našich skúseností len o niečo lepší ako iné špičkové alternatívy. Obrazovka má samozrejme osvetlenie. Je skvelé, že toto osvetlenie podporuje rôzne teploty farieb. Oáza vyniká nielen svojou väčšou obrazovkou, ale aj fyzickými posúvacími tlačidlami. To vám umožňuje čítať jednou rukou, pretože môžete rolovať palcom a súčasne držať Oasis. Prečítajte si našu recenziu tu.

2. Kobo Forma

Pohodlné čítanie jednou rukou 8 Skóre 80

+ Tlačidlá fyzického prehliadania

+ Jemné podsvietenie

+ Veľká obrazovka

- Kryt odolný proti poškriabaniu

Spoločnosť Forma spoločnosť Kobo pridáva do ponuky elektronických čítačiek nový a špeciálny špičkový model. Napríklad Forma má peknú veľkú osempalcovú obrazovku s rozlíšením 1440 x 1920 pixelov. Najvýraznejší je však nový dizajn s posúvacími tlačidlami v širokom bočnom ráme. Tlačidlá sú zakomponované do širokej hrany, takže kobo uchopíte bez toho, aby ste sa palcom dotkli obrazovky. S hmotnosťou 197 gramov je Forma dostatočne ľahký na to, aby sa dal držať jednou rukou. Posúvacie tlačidlá je možné použiť v ľubovoľnej orientácii, pretože obrázok sa automaticky otáča. Kobo Forma je vynikajúca elektronická čítačka s peknou veľkou obrazovkou, posúvacími tlačidlami a príjemným osvetlením obrazovky. Najkrajšia elektronická čítačka súčasnosti nie je logicky lacná a gumové prevedenie nie je príliš pekné. Prečítajte si našu recenziu tu.

3. Kobo Clara HD

Vodeodolný s farebnou teplotou 8 skóre 80

+ Pokrytie, kapacita a výkon

+ Užívateľsky prívetivé

+ Zigbee a bluetooth

- Nie

Kobo Clara HD je elektronická čítačka so 6-palcovou obrazovkou. Clara HD bohužiaľ nie je vodotesná. Ak často čítate na pláži alebo na vode, potom je pekná myšlienka, že to gadget dobre zvládne. Kobo Clara HD skutočne ponúka všetko, čo od elektronickej čítačky očakávate, okrem vodotesného krytu. A to za relatívne nízku cenu. Teraz je čas na plynulejší operačný systém, ale okrem toho je možné zariadeniu naozaj len málo čo vytknúť. Kompaktný dizajn je hlavným dôvodom pre výber tejto elektronickej čítačky. Tisíce kníh, doslova vo vrecku. To hovorí za všetko. Chcete vedieť viac? Prečítajte si našu recenziu tu.

4. Kobo Aura H2O

Čítanie v kúpeli 8 Skóre 80

+ Pohodlie pri čítaní

+ Vodotesná konštrukcia

+ Osvetlenie

- Pomaly

Pokiaľ to názov nedáva: Kobo Aura H2O je vodotesný. Kobo Aura H20 je solídna elektronická čítačka, ktorá pohodlne číta. Napríklad 6,8-palcová obrazovka je väčšia ako štandardná 6-palcová obrazovka. Je tiež pekné, že farba podsvietenia je nastaviteľná, takže v noci môžete čítať aj bez modrého svetla. Za zmienku stojí aj jeho vodotesné puzdro a vynikajúca výdrž batérie. Kobo Aura H20 však môže fungovať o niečo plynulejšie. Určitú pozornosť si vyžaduje aj sortiment výrobkov Kobo Plus a vstavaného kníhkupectva. Prečítajte si našu recenziu tu.

5. Amazon Kindle PaperWhite

Hladká elektronická čítačka 9, skóre 90

+ Vodeodolný

+ Osvetlená obrazovka

+ Audioknihy

- Žiadna teplota farieb

Spoločnosť Amazon's Paperwhite je už vo svojej štvrtej generácii. Podľa nás je štvrtou iteráciou štandardný Kindle. Zariadenie je ľahké, má ostro podsvietenú obrazovku a je vodotesné. Posledná menovaná je určite vítaným doplnkom predchádzajúcej varianty, najmä preto, že obrazovka sa teraz skladá z plochej dosky. To, čo nám v porovnaní s Kobom chýba, je nastaviteľná teplota farieb, ale je tu plynulejšie rozhranie a vynikajúci ekosystém. Musíte si kupovať knihy od Amazonu, so zabezpečenými ePub nemôžete na Kindle robiť nič. Prečítajte si našu recenziu tu.

6. PocketBook AQUA 2

Vodotesná elektronická čítačka 7, skóre 70

+ Fyzické tlačidlá

+ Vodeodolný

- Pomalé rozhranie

- Menej ostrá obrazovka

PocketBook AQUA 2 je veľmi podobný PocketBook Touch Lux 4, s hlavným rozdielom, že táto elektronická čítačka je vodotesná. Elektronická čítačka má 6-palcovú obrazovku, ale rozlíšenie obrazovky je o niečo nižšie ako elektronické čítačky s porovnateľnou cenou od spoločností Amazon a Kobo. Dotykový displej je osvetlený, ale farbu nie je možné upraviť. Rovnako ako Touch Lux 4, aj AQUA 2 má 8 gigabajtov pamäte, ale v takom prípade ho nemožno rozšíriť pomocou pamäťovej karty.

7. PocketBook Touch Lux 4

Prechádzajte pomocou tlačidiel 7, skóre 70

+ Fyzické tlačidlá

+ Micro-SD

- Pomalé rozhranie

- Menej ostré

PocketBook Touch 4 je najlacnejší model švajčiarskeho PocketBook s dotykovou obrazovkou. Elektronická čítačka má 6-palcovú obrazovku, ale rozlíšenie obrazovky je o niečo nižšie ako elektronické čítačky s porovnateľnou cenou od spoločností Amazon a Kobo. Dotykový displej je osvetlený, ale farbu nie je možné upraviť. Šikovné je, že môžete listovať aj pomocou tlačidiel. Elektronická čítačka má 8 GB zabudovanej pamäte a je možné ju rozšíriť pomocou pamäťových kariet. Zábavné je, že PocketBook ponúka jednoduché ďalšie aplikácie, ako sú hry a poznámky, softvér je bohužiaľ niekedy pomalý.

8. Amazon Kindle

Nakoniec ľahká 9 Skóre 90

+ Robustné puzdro

+ Cena

+ Osvetlená obrazovka

- Obrazovka Ostrosť

Amazon svoju najlacnejšiu e-čítačku jednoducho nazýva Kindle. V roku 2019 sa najlacnejšia elektronická čítačka spoločnosti Amazon stala veľmi zaujímavou, pretože konečne pribudlo osvetlenie obrazovky. Jedná sa samozrejme o jednofarebné osvetlenie, ale s dvadsiatimi štyrmi úrovňami jasu je to veľmi užitočné osvetlenie. Najväčším rozdielom od drahšieho Kindle Paperwhite je menej ostrá obrazovka. Pri bežných knihách to však nerobí veľké rozdiely, zatiaľ čo Kindle je oveľa lacnejší. Musíte si kupovať knihy od Amazonu, so zabezpečenými ePub nemôžete na Kindle robiť nič. Prečítajte si našu recenziu tu.

9. PocketBook InkPad 3

Pekná veľká obrazovka 8 Skóre 80

+ Veľká obrazovka

+ Osvetlenie s farebnou teplotou

+ Fyzické tlačidlá

- Nie je odolný voči vode

InkPad 3 je špičkový model PocketBook a vyniká veľkou 7,8-palcovou obrazovkou. Pod názvom SMARTlight je obrazovka vybavená podsvietením, ktorého farbu je možné upraviť. Rovnako ako PocketBook Touch HD 3, aj InkPad 3 podporuje zvuk, v tomto prípade prostredníctvom adaptéra. Rovnako ako ostatné čítačky PocketBook, aj InkPad má 3 fyzické rolovacie tlačidlá. PocketBook vyniká svojimi extra aplikáciami, ako sú hry a poznámky. Škoda, že tento špičkový model od PocketBook nie je odolný voči vode.

10. Kobo Libra H2O

Naozaj všade čítajte 8 skóre 80

+ Dobrý výkon

+ Dobré možnosti

+ Krásny dizajn

- Príliš drahé

Pokiaľ ide o špecifikácie, Kobo Libra H2O je veľmi podobná Kindle Oasis 3 od Amazonu: 7-palcová obrazovka s rozlíšením 1680 x 1264 pixelov s osvetlením, ktorého farebná teplota je nastaviteľná. Kobo tiež sleduje rovnaký plán ako tlačidlá fyzického prehľadávania. Existuje iba jeden dôležitý rozdiel: Libra H2O nie je top modelom spoločnosti Kobo, koniec koncov, to je 8-palcový Forma. Váhy H2) s cenovkou 179 sú preto oveľa lacnejšie ako 229 eur, ktoré si Amazon pýta za porovnateľného čitateľa. Skrátka zaujímavý model pre tých, ktorí hľadajú luxusnejšiu čítačku.

Tipy pre vašu elektronickú čítačku

Elektronická čítačka je zariadenie, ktoré je určené na čítanie elektronických kníh, a je na to zvlášť vhodné vďaka špeciálnej atramentovej obrazovke E. Elektronická čítačka je kompaktné zariadenie, váži relatívne málo a má priestor pre stovky až tisíce kníh.

Napriek tomu, že moderná elektronická čítačka je vybavená dotykovou obrazovkou, elektronická čítačka nedokáže oveľa viac, ako zobrazovať elektronické knihy alebo iné textové dokumenty. Existujú vodeodolné elektronické čítačky, ktoré bez problémov prežijú aj veľkú kvapku vody. Perfektné na čítanie knihy na okraji bazéna.

Tichá obrazovka

E-knihy sú malé súbory a dajú sa tiež ľahko otvoriť na smartfóne alebo tablete. Aj keď má tablet ako iPad krásnu obrazovku s ostrými písmenami, stále si všimnete, že vaše oči sa pri čítaní unavujú alebo vysušujú rýchlejšie ako pri čítaní knihy.

Pri elektronickej čítačke sú zážitky z čítania rovnaké ako pri bežnej knihe a vaše oči sú oveľa menej podráždené. Tajomstvo elektronickej čítačky spočíva v atramentovej obrazovke E, technológii obrazovky, ktorá pripomína papier a má dobrý kontrast. Samotná obrazovka s atramentom E nevyžaruje svetlo a rovnako ako bežný papier je aj atrament E ľahšie čitateľný, keď na ňu dopadne viac svetla. Vďaka tomu je atramentová obrazovka E dokonale čitateľná vonku na jasnom slnečnom svetle. A pretože atramentová obrazovka E nesvieti, je obrazovka pre vaše oči oveľa menej namáhavá ako obrazovka tabletu.

Energeticky úsporné

Obrazovka s atramentom E je nielen veľmi tichá, ale aj veľmi energeticky efektívna. Je to tak preto, lebo obrazovka spotrebováva elektrinu iba pri vytváraní nového obrázka. Atrament E pozostáva z buniek s kvapalinou, v ktorých boli spracované častice čierneho a bieleho pigmentu. Aplikáciou napätia na článok sa dá určiť, či sú zobrazené čierne alebo biele častice. Po vytvorení obrázka sa na jeho zobrazenie nespotrebuje viac energie. Aj keď obrazovka nespotrebúva takmer žiadnu energiu, elektronická čítačka samozrejme obsahuje procesor a dotykovú obrazovku. Napriek tomu hovoríme o týždňoch namiesto hodín výdrže batérie.

Osvetlenie

Aj keď je neosvetlená obrazovka elektronickej čítačky výhodou, obrazovky mnohých elektronických čítačiek majú v dnešnej dobe stále osvetlenie. Nejde o podsvietenie, ale o osvetlenie, ktoré vďaka špeciálnej vrstve osvetľuje obrazovku zboku.

To je pre vaše oči menej namáhavé ako obrazovka s podsvietením, porovnajte s lampou na čítanie. Výhodou zabudovaného osvetlenia je, že nie ste závislí od externého zdroja svetla, čo je veľké plus, najmä na ceste. Ale aj keď chcete čítať, zatiaľ čo váš partner chce spať, hodí sa vám zabudované svetlo. Posledným vývojom je osvetlenie, pre ktoré môžete nastaviť teplotu farieb. Večer potom môžete čítať s väčším množstvom žltého svetla, aby osvetlenie nemalo vplyv na váš spánkový rytmus.

Vlastné rozloženie

Elektronická čítačka má oproti bežnej knihe veľa výhod. Týmto spôsobom môžete zmeniť rozloženie textu sami. Ak ste v normálnej knihe uviaznutí v typografii, ktorú si vybral vydavateľ, v prípade elektronickej knihy to tak nie je. V elektronickej čítačke môžete sami zmeniť veľkosť písma, okraje a riadkovanie. Písmo si tiež môžete zvoliť sami a pomocou elektronickej čítačky Kobo môžete dokonca kopírovať písma z počítača do elektronickej čítačky. Tiež užitočné: elektronický čitateľ si na knihu pamätá, kde ste prestali. Nie je teda problém prečítať niekoľko kníh súčasne.

Kupujte e-knihy

Samozrejme chcete čo najskôr po zakúpení naplniť svoju elektronickú čítačku obľúbenými knihami. Elektronické knihy si môžete kúpiť na čoraz väčšom počte miest. Spravidla si ich môžete kúpiť od dodávateľa samotnej elektronickej čítačky, napríklad Kobo aj Amazon majú rozsiahlu škálu elektronických kníh. Môžete tiež zájsť do známych obchodov, ktoré predávajú papierové knihy, ako napríklad Bol.com alebo Bruna. Upozorňujeme, že väčšina obchodov predáva elektronické knihy vo formáte ePub. Na Kindle to nemôžete prečítať bez konverzie. Ak sa použije ochrana proti kopírovaniu vo forme vodoznaku, môžete knihu ľahko previesť pomocou programu Calibre. Pri použití DRM vo forme Adobe Digital Editions nie je konverzia povolená.

Mimoriadne užitočné je, že elektronické knihy si zvyčajne môžete kúpiť priamo vo svojej elektronickej čítačke v zabudovanom kníhkupectve. Kniha je po zakúpení okamžite stiahnutá do vašej elektronickej čítačky. K tomu samozrejme potrebujete pripojenie na internet cez WiFi. Amazon tiež predáva Kindles so vstavaným 4G, ktoré vám poskytuje bezplatný prístup do vstavaného kníhkupectva kdekoľvek na svete.

často kladené otázky

Môžete zdieľať e-knihy?

Zakúpené e-knihy nemôžete s nikým zdieľať. Súbory DRM (správa digitálnych práv) sa často používajú ako ochrana proti kopírovaniu, pomocou ktorej môžete knihy používať aj pre obmedzený počet čitateľov. Týmto spôsobom môžete zdieľať knihy napríklad so svojou rodinou. U elektronických kníh vo formáte ePub však existuje trend smerujúci ku knihám bez ochrany proti kopírovaniu. Zakúpené knihy potom môžete použiť v ktorejkoľvek elektronickej čítačke. Šikovné je tiež to, že zakúpený ePub bez ochrany proti kopírovaniu môžete ľahko previesť na mobi pomocou programu Caliber. Takto môžete stále čítať súbory ePub bez DRM, ktoré si kúpite na Amazon Kindle, takže máte väčší výber. Spoločnosť Amazon neponúka knihy bez ochrany proti kopírovaniu. Existuje však, ale, pretože namiesto ochrany proti kopírovaniu, obchody pridávajú neviditeľné vodoznaky, pomocou ktorých je možné knihu vystopovať až k vám ako kupujúcemu, a ktoré teda môžete považovať za formu DRM. Takže nedistribuujte také knihy ako vaša vlastná rodina.

Existujú nejaké bezplatné elektronické knihy?

Autorské práva na knihy vypršia sedemdesiat rokov po smrti autora. Mnoho klasík z minulosti si preto môžete stiahnuť úplne legálne zadarmo. Známym webom, na ktorom môžete navštíviť klasiku zadarmo, je Project Gutenberg. Digitálna knižnica pre holandskú literatúru je webová stránka v holandskom jazyku. Kníhkupectvá, kde si môžete kúpiť e-knihy, niekedy ponúkajú aj výber e-kníh zadarmo. Môžete sa tiež pozrieť na normálnu knižnicu. Ak ste členom knižnice, obvykle máte tiež prístup k zbierke elektronických kníh, ktoré si môžete požičať. To je možné iba u elektronických čítačiek, ktoré podporujú ePub, napríklad Kobo.

Sú e-knihy lacnejšie?

Aj keď si možno myslíte, že elektronické knihy by mali byť oveľa lacnejšie ako tlačené knihy, nie sú to tak. Tlač a distribúcia fyzických kníh tvorí menšiu časť celkových nákladov, ako by ste si mysleli. Nové elektronické knihy sú preto zvyčajne rovnako drahé ako ich fyzické náprotivky. Dobré ponuky často nájdete na starších elektronických knihách. Okrem toho majú Amazon aj Kobo predplatné, v ktorom si môžete prečítať neobmedzené množstvo kníh. Zaujímavé pre mnohých čitateľov, aj keď s takýmto predplatným nezískate prístup k celej škále elektronických kníh. Je to výber z celkového rozsahu.

Koľko kníh sa zmestí do elektronickej čítačky?

Veľkou výhodou elektronickej čítačky je, že v ľahkom prístroji (s hmotnosťou do 200 gramov) môžete nosiť stovky až tisíce kníh. Elektronická kniha zaberie v priemere asi 2 megabajty priestoru. Keď si uvedomíte, že aj tá najlacnejšia elektronická čítačka má už 4 gigabajty pamäte, stačí to na uloženie asi dvoch tisíc kníh. A drahšie elektronické čítačky majú dokonca 8 gigabajtov pamäte. Existujú elektronické čítačky s ešte väčšou pamäťou, ale to je skôr určené na čítanie (japonských) komiksov.

Má elektronická čítačka nevýhody?

Aj keď je elektronická čítačka najlepším zariadením na čítanie kníh, najväčšou nevýhodou je, že tam zostane. Všetky elektronické čítačky, ktoré si momentálne môžete kúpiť, majú obrazovku s obmedzeným počtom odtieňov šedej, vďaka čomu sú vhodné iba na čítanie bežných kníh. Kvôli nedostatku farieb si obrázky menej prídu. Porovnajte to s tabletom, na ktorom môžete vďaka farebnej obrazovke sledovať filmy, prehliadať a používať aplikácie. Elektronická čítačka je skrátka užitočná iba v prípade, že naozaj chcete čítať knihy.

Prečo obraz elektronickej čítačky bliká?

Niektorým ľuďom prekáža elektronická čítačka, pretože pri rolovaní na novú stránku bliká obrazovka. Pri starších elektronických čítačkách je obraz skutočne prebudovaný na každej stránke a na chvíľu uvidíte blikanie celej obrazovky. Súčasná generácia elektronických čítačiek neaktualizuje po každej stránke celý obrázok, ale napríklad každú kapitolu. To zaisťuje, že sa nasledujúca stránka zobrazí rýchlejšie a spotrebuje menej energie, ale môže to spôsobiť ľahké „obrázky duchov“. Ak nenávidíte duchové obrázky, môžete zvyčajne nastaviť, aby sa obraz obnovoval častejšie.

Ako dosiahnete najlepšiu výdrž batérie?

Elektronická čítačka je nútená čítať čo najdlhšie. Na predĺženie životnosti batérie nemôžete urobiť veľa. Vstavané osvetlenie prirodzene spotrebúva pomerne veľké množstvo energie, takže nastavte osvetlenie na čo najnižšiu úroveň, ak neočakávate, že budete môcť svoju e-čítačku dlhšie dobíjať. Ďalšou vecou, ​​ktorú môžete urobiť, je vypnutie Wi-Fi. Ak ste do svojej elektronickej čítačky vložili niekoľko kníh, nepotrebujete funkciu WiFi. Takže ho vypnite, aby ste ušetrili energiu.

Ako fungujete elektronickú čítačku?

V knihe, ktorú prechádzate zo stránky na stránku, nemá elektronická čítačka samozrejme žiadne fyzické stránky. Moderná elektronická čítačka má preto dotykovú obrazovku, kde hornú časť elektronickej čítačky tvorí plochá doska. O niečo staršie alebo lacnejšie modely majú dotykovú obrazovku so samostatnou vyššou hranou okolo. Prechádzať môžete dotykom prsta na obrazovke (zvyčajne palcom). Obrazovka je rozdelená na zóny, napríklad napríklad na rolovanie späť alebo na otvorenie ponuky. Tieto zóny si môžete zvyčajne nastaviť sami. Starší elektronickí čitatelia nemali dotykovú obrazovku a boli vybavení tlačidlami. Tieto tlačidlá spočiatku zmizli s príchodom dotykových displejov, v dnešnej dobe sa však vrátili k najdrahším modelom. Tieto majú tlačidlá na lunete ako užitočný doplnok k dotykovej obrazovke.

Dokážete čítať e-knihy aj na iných zariadeniach?

Elektronické knihy, ktoré si kúpite, je možné čítať aj na iných zariadeniach, ako sú napríklad smartfóny alebo tablety, s vhodnými aplikáciami. Amazon aj Kobo majú svoje vlastné aplikácie na čítanie elektronických kníh pre smartfóny a tablety.V kombinácii s knihami zakúpenými v našich vlastných kníhkupectvách je možné synchronizáciu čítania medzi elektronickou čítačkou a aplikáciou. Takto môžete pokračovať v čítaní na svojom smartfóne bez toho, aby ste museli nosiť svoju elektronickú čítačku. Za týmto účelom musí byť samozrejme zapnuté WiFi na vašej elektronickej čítačke.

Dokážete viac ako čítať v elektronickej čítačke?

Na niektoré modely môžete pripojiť slúchadlá na prehrávanie hudby alebo audiokníh, čo však nefunguje veľmi pohodlne. Váš smartphone je vhodnejší na prehrávanie zvuku. Okrem toho je takmer každá elektronická čítačka vybavená internetovým prehliadačom, ktorý sa zvyčajne označuje ako funkcia beta. Takýto prehliadač nefunguje príliš dobre, je to skôr doplnok, pretože elektronická čítačka má vďaka zabudovanému kníhkupectvu pripojenie na internet.