Ako

Týmto spôsobom môžete ľahko kalibrovať svoj nový televízor HDTV

Pri rozbaľovaní a nastavovaní vášho krásneho nového televízora HDTV pravdepodobne slovo kalibrácia nepríde okamžite na myseľ. Predvolené nastavenia však nemusia byť ideálne, takže na získanie dobrého obrazu je veľmi dôležitá správna kalibrácia. Tieto jednoduché kroky vám v tom pomôžu.

Prepnite zariadenie do domáceho režimu

Pri prvom zapnutí televízora sa vás môže opýtať, či ho plánujete používať doma alebo v obchode. Vyberte si domáci režim. Obchodný režim je navrhnutý tak, aby poskytoval čo najjasnejší obraz, takže vo vitríne plnej televízorov zariadenie priťahuje pozornosť kupujúcich. V obchodnom režime nie je obraz presný - a jas je nastavený tak vysoko, že pravdepodobne stúpne aj váš účet za elektrinu.

Ak ste omylom nastavili televízor do obchodného režimu, pozrite si príručku a zistite, ako vypnúť obchodný režim, alebo znova vykonajte počiatočné nastavenie.

Správny režim obrazu

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zlepšiť kvalitu obrazu na vašom televízore, je nastavenie správneho režimu obrazu. Predvolene je režim obrazu nastavený na Štandardné alebo Normálne - čo zvyčajne nie je dobrým vyjadrením pôvodného obsahu. V ponuke televízora by ste mali mať na výber z mnohých možností vrátane režimov ako napr Hra, Šport, Dynamický, Živý, Film, Kino, THX a ISF Expert. Každý režim upraví nastavenia spôsobom, ktorý výrobca považuje za vhodný pre každý typ obsahu.

Najskôr niečo o teplote farieb a o tom, prečo by ste si mali zvoliť určité režimy obrazu a nie iné. Najlepšie je nastaviť teplotu farieb na 6504K (skrátene D65). Pre televízory je D65 najbežnejšie používaný štandard stanovený neziskovou Medzinárodnou komisiou pre osvetlenie (známa pod francúzskou skratkou CIE), ktorá určila, že denné svetlo má teplotu 6504 stupňov Kelvina.

Keď sa pozriete na Kelvinovu stupnicu, teplejšie farby (nižšie čísla) vytvárajú červenkasté odtiene, zatiaľ čo studenšie farby (vyššie čísla) vytvárajú modrejšie odtiene. Ak nastavíte televízor na D65, získate správnu teplotu farieb na presné zobrazenie obsahu a farby verné tým, ktoré sú určené pre zdrojový materiál.

Naše mnohé testy televízorov HDTV nás naučili, že na dosiahnutie D65 sú potrebné určité režimy.

- Režim ISF alebo THX: Pokiaľ je to možné, použite najskôr jeden z týchto režimov. Ak je režim k dispozícii, znamená to, že výrobca spolupracoval s ISF (Imaging Science Foundation) alebo THX na certifikácii televízora podľa štandardov ISF alebo THX. Tieto režimy vás dovedú najbližšie k 6504K.

- Režim filmu alebo kina: Ak váš prístroj nemá režimy certifikované ISF alebo THX, vyberte si jeden z režimov filmu. Nie sú to presne 6504 tis., Ale blížia sa k tomu dosť blízko.

Nepoužívajte nastavenia ako Vivid a Dynamic, ktoré vytvárajú veľmi jasný a živý obraz, ale môžu tiež vytvoriť modrastý, neprirodzený efekt. Môžu tiež skrátiť životnosť vášho televízora.

Po úprave režimu obrazu musíte svojim očiam dať trochu času, aby si zvykli na nové nastavenia. Je pravdepodobné, že si na začiatku myslíte, že je obrázok príliš žltý alebo príliš červený. Je to jednoducho preto, lebo ste zvyknutí na režimy s vyššou teplotou, ktoré vyzerajú modrejšie.

Stále nie ste spokojní?

Zmena režimu obrazu je dobrý prvý krok, ale pre niektorých ľudí je výsledný obraz príliš tmavý alebo má príliš malý kontrast. Podľa mojich skúseností sa režimy ISF, THX a film najlepšie používajú v úplnej tme. To je skvelé, keď sledujete film pri vypnutom svetle, ale vo väčšine prípadov budete pozerať televíziu s nejakým osvetlením alebo s otvorenými závesmi. Obrázok môžete opraviť nastavením jasu, kontrastu a podsvietenia.

Nastavte si prostredie televízora: Predtým, ako niečo zmeníte, nezabudnite, že na kvalitu obrazu bude mať vplyv prostredie aj čas. Ak zvyčajne sledujete televíziu po práci, povedzme medzi 18:00 a 22:00, kalibrujte svoj prístroj v tom čase. Ak sledujete televíziu so zapnutými svetlami, prispôsobte osvetlenie tak, aby zodpovedalo osvetleniu, ktoré máte pri sledovaní televízie.

Úprava jasu: Ovládač jasu nastavuje úroveň čiernej farby vášho televízora. To určuje, koľko podrobností môžete vidieť v tmavých oblastiach. Ak nastavíte príliš nízky jas, jaskyne budú čiernočierne, tmavé vlasy nebudú mať žiadne detaily a čierne koberce nebudú mať textúru. Ak nastavíte príliš vysoký jas, tmavé oblasti budú šedivé a vyblednuté.

Dobrým spôsobom, ako upraviť jas, je vyhľadať scénu vo filme alebo televíznom programe, ktorá je skutočne tmavá alebo kde má niekto oblečené čierne oblečenie. Jedna z mojich najobľúbenejších scén pre tento film je z disku Blu-ray The Dark Knight, kapitola 9. Scéna je koktailovou párty, na ktorej majú všetci oblek. Ak pozastavíte film počas priblíženia jednej z čiernych farieb, môžete upraviť jas televízora počnúc najnižším nastavením. Posúvajte sa nahor, kým neuvidíte trochu podrobností, ale aby sa oblek nestal šedým.

Úprava kontrastu: Ovládanie kontrastu je opakom ovládania jasu, pretože upravuje úroveň bielej v obraze. Ak je kontrast nastavený príliš nízky, obraz bude pôsobiť matne a nevýrazne. Ak nastavíte príliš vysoký kontrast, mraky stratia všetku svoju definíciu a vyzerajú ako biele škvrny a bielemu oblečeniu alebo snehovým scénam chýbajú detaily. Vyskúšajte scénu so snehom, napríklad na Hothovi v snímke The Empire Strikes Back alebo v novom Star Treku od J.J. Abrams z roku 2009. Začnite s kontrastom pri maximálnom nastavení a posúvajte sa nadol, kým neuvidíte podrobnosti v snehu.

Úprava podsvietenia: Keď nastavíte správny jas a kontrast, nechajte ich sedieť a namiesto toho upravte nastavenia podsvietenia. Ak zmeníte podsvietenie, zmení sa s ním kontrast a jas, takže môžete zachovať detaily v tmavých aj svetlých častiach obrázka. Keby ste teraz nastavili iba kontrast, obraz by vyzeral dobre v bielych oblastiach, ale jeho jas by bol príliš tmavý na to, aby ste ho videli - pokiaľ ho tiež neprispôsobíte. Navyše, čím viac pracujete s jasom a kontrastom, tým je pravdepodobnejšie, že dosiahnete horší výsledok, ako keď ste začínali.

Čo tak farba, odtieň a ostrosť? Na úpravu týchto troch nastavení potrebujete testovací vzor a farebné filtre. Ak si myslíte, že je sýtosť farieb príliš vysoká, tóny pleti nie sú správne alebo text nie je dostatočne ostrý, môžete vyskúšať bezplatné testovacie vzory programu AVSForum. Fórum tiež poskytuje pokyny na napaľovanie vzorov na disk a PDF s popisom ich použitia. Aby ste mohli upraviť farbu a odtieň, budete si musieť kúpiť modrý farebný filter.

Kúpte si kalibračný disk

Ak chcete s nastaveniami pracovať podrobnejšie, alebo ak nechcete kupovať samostatný farebný filter alebo vypaľovať testovacie vzory, môžete si kúpiť kalibračný Blu-ray disk za zhruba 35 eur.

V laboratóriu sme použili program Joe Kane Digital Video Essentials HD Basics (40 dolárov na Amazone), ktorý skvele fungoval pri úprave piatich základných nastavení (jas, kontrast, odtieň, farba a ostrosť). Disk obsahuje vysvetlenie každého testu, farebné filtre RGB a všetky testovacie vzory potrebné na správne nastavenie každého nastavenia. THX vyrába podobný kalibračný disk, aký sme použili, ale je k dispozícii iba študentom zúčastňujúcim sa ich výcvikových kurzov.

Majte prehľad o všetkom

Po dokončení kalibrácie si nezabudnite zapísať svoje nové nastavenia. Niektoré televízory ukladajú vaše nastavenia iba pre vstup, ktorý ste použili na kalibráciu (napríklad HDMI 1). Možno budete chcieť použiť nastavenie kalibrácie na ďalšie vstupy, ktoré chcete použiť, takže si ich niekde zapíšte. Ak aktualizácia firmvéru vášho televízora vymaže vaše vlastné nastavenia, môžete ich znova zadať, akonáhle si ich niekde zapíšete. Nakoniec, ak máte televízor so systémom správy farieb a úpravou vyváženia bielej, nehrajte sa s tým, pokiaľ nemáte správny softvér a kalibračné vybavenie.

Toto je voľne preložený článok z našej americkej sesterskej stránky TechHive.com. Popísané výrazy, akcie a nastavenia sa môžu líšiť podľa regiónu.