Preskúmanie

Rozhodovacia pomoc: 10 najlepších routerov súčasnosti (december 2020)

Ak máte pripojenie na internet, máte k dispozícii aj smerovač. Moderný smerovač nie je len srdcom domácej siete, ale poskytuje aj bezdrôtové pokrytie v domácnosti. Smerovač, ktorý získate od svojho poskytovateľa internetu, nie je určite vždy najideálnejším zariadením v bezdrôtovej oblasti. Na čo si treba dať pozor, ak si chcete kúpiť nový router?

Top 10 najlepších smerovačov
 • 1. Netgear Orbi RBK50
 • 2. TP-Link Deco M4
 • 3. TP-Link Deco M9
 • 4. Netgear Orbi RBK23
 • 5. ASUS AiMesh AX6100
 • 6. Synology MR2200AC
 • 7. AVM Fritz! Box 7530
 • 8. TP-Link Deco M5
 • 9. D-Link Covr 1203
 • 10. Linksys Velop
Tipy pre váš smerovač
 • Čo potrebuješ?
 • Rýchly, rýchlejší, najrýchlejší?
 • Sieť: jednoducho dokonalé pokrytie
 • Nastaviť a optimalizovať
 • Extra zabezpečenie
často kladené otázky
 • Je rýchlejší router lepší?
 • Čo je to sieťový systém WiFi?
 • Koľko bodov siete potrebujem?
 • Čo je to Wi-fi 5? A čo je to Wi-fi 6?
 • Ako umiestnim router za router?
 • Ako môžem nastaviť smerovač?
 • Čo znamenajú čísla ako AC1900 alebo AC5400?
 • Čo je dvojpásmové a čo je trojpásmové?
 • Kam dáte router?

Top 10 routerov (december 2020)

1. Netgear Orbi RBK50

Najlepší sieťový smerovač 10, skóre 100

+ Užívateľsky prívetivé

+ Vynikajúci výkon

+ Vynikajúci rozsah

- Vysoká cena

Spoločnosť Netgear ako prvá uviedla na trh sieťový systém Wi-Fi s Orbi RBK50, ale okamžite to urobila veľmi dobre. Prvý Orbi spoločnosti Netgear je stále najlepším sieťovým systémom Wi-Fi, ktorý si môžete kúpiť. Je to preto, že RBK50 je stále jediný systém AC3000 na holandskom trhu. Rozsah je vynikajúci a výkon pôsobivý. Vďaka pôsobivej technológii (na uzol) je však RBK50 najdrahším systémom, ktorý si môžete kúpiť. Chcete vedieť viac? Prečítajte si našu recenziu tu.

2. TP-Link Deco M4

Lacné a dobré 9 Skóre 90

+ Hodnota za peniaze

+ Dobré pokrytie a výkon

+ Užívateľsky prívetivé

- AC1300: obmedzená kapacita

Nový TP-Link Deco M4 je zďaleka najlacnejším sieťovým systémom na trhu, ale so svojím „bratom“ Deco M5 sa radí k najvýkonnejším produktom vo svojej triede. Systém boduje tam, kde sa počíta: inštalácia je užívateľsky príjemná a vhodná pre najväčšieho laika, a to platí aj pre aplikáciu. Prečítajte si našu recenziu tu.

3. TP-Link Deco M9

Sieť so Zigbee 10, skóre 100

+ Pokrytie, kapacita a výkon

+ Užívateľsky prívetivé

+ Zigbee a bluetooth

- Nie

Vďaka trojpásmovému riešeniu TP-Link Deco M9 Plus sa TP-Link snaží prilákať aj intenzívnejšieho používateľa. A s úspechom, pretože ide v priemere o najrýchlejší sieťový systém AC2200. Len riešenia AC3000 sú rýchlejšie. Deco M9 Plus má režim prístupového bodu, káblové pripojenie typu backhaul, rozsiahle možnosti zabezpečenia (antivírus, firewall), sieť pre hostí a tiež o niečo pokročilejšie veci, ako je presmerovanie portov. Nastavenia sa vykonávajú pomocou aplikácie; neexistuje webové rozhranie, aj keď nanajvýš skutočným Prosumers bude chýbať. Priemerný spotrebiteľ ocení rozsiahle možnosti pre rodičov a extra vrstvu zabezpečenia vrátane antivírusu a brány firewall. Prečítajte si našu recenziu tu.

4. Netgear Orbi RBK23

Powerhouse za konkurenčné ceny 10, skóre 100

+ Užívateľsky prívetivé

+ Výkon a dojazd

+ Konkurenčné ceny

- Nie

Netgear má najlepší sieťový systém WiFi s Orbi RBK50, ale Netgear zaujme aj RBK23 v pomalšej triede AC2200. Táto sada sa skladá z troch samostatných vežičiek, ale o jednu veľkosť menších, s jediným dôsledkom toho, že satelity majú teraz dva namiesto štyroch portov LAN. Táto sada je k dispozícii aj s routerom a jedným satelitom typu RBK20. Výkon je v triede AC2200 v poriadku, ale to sa týka napríklad aj technicky porovnateľného TP-Link Deco M9 Plus. Chcete sa dozvedieť viac o RBK23? Prečítajte si našu recenziu tu.

5. ASUS AiMesh AX6100

Prvá sieť s Wifi 6 9, skóre 90

+ Wifi 6 bleskurýchlo

+ Rozsiahly firmvér

- Iba jedno rádio wifi6

- Rozsah ôk

Odborníci na produkty spoločnosti ASUS vedia, kde výrobca vyniká: pokiaľ ide o skutočne inovatívne produkty. WiFi systém ASUS AiMesh AX6100 (pozostávajúci z 2x RT-AX92U, ak ho chcete rozšíriť) si bezpochyby zaslúži inovatívny titul. Je to prvý sieťový systém s 802.11ax alebo Wi-Fi 6. Stručne povedané: potenciálne veľmi rýchly. Je však AX6100 okamžite prirodzenou voľbou pre sieťoviny? Spochybňujeme to, pretože iba jedno z dvoch rádií 5 GHz podporuje WiFi 6. Ak AX6100 používa toto rýchlejšie rádio WiFi6 ako backhaul, potom je váš klient na inom prístupovom bode stále obmedzený na rýchlosť WiFi5.

6. Synology MR2200AC

Pre fanúšikov nas 9 Skóre 90

+ Schopnosti a správa

+ Dobrý výkon

- Cena

- Vyžaduje sa prax

MR2200AC od spoločnosti Synology je sieťový systém WiFi, ktorý si kúpite za kus. To znamená o niečo vyššiu cenu, ak potrebujete dve alebo tri. Je tiež možná kópia, pretože MR2200AC je viac ako iné sieťové systémy tradičný router plný možností. Ak máte operačný systém Synology, všetko bude okamžite známe. Cez aplikácie môžete pridávať všetky druhy funkcií. Skvelý smerovač alebo sieťový systém WiFi pre majiteľov zariadení Synology NAS.

7. AVM Fritz! Box 7530

Modem a router 8 Skóre 80

+ Rozsiahle možnosti

+ Podpora Dect

+ Dohľad (ak je k dispozícii)

- Ako router nie je konkurencieschopný z hľadiska ceny

Hľadáte rýchly modemový smerovač ADSL / VDSL s telefóniou DECT? Potom je výber obmedzený. S produktom AVM FRITZ! Box 7530 prináša AVM túto kombináciu na trh za skromnú cenu. Ak sa zameriame na funkčnosť smerovača, vyzerá FRITZ! Box 7530 ako primerane štandardný model triedy 2x2 AC1200. Dvojprúdové WiFi WiFi, aké sme našli aj v prístroji FRITZ! Box 4040, ktorý stojí okolo 90 eur, je vynikajúcim základom pre väčšinu použití. Je to rozsiahly softvér FRITZ! OS, ktorý tvorí základ každého zariadenia AVM, kde hľadáme pridanú hodnotu. Kikerom v tomto prípade je však rozsiahla funkčnosť DECT pre služby VOIP, s ktorou 7530 funguje ako telefónna ústredňa. Prečítajte si našu recenziu tu.

8. TP-Link Deco M5

Dostupné, ale s antivírusom 9 Skóre 90

+ Cena

+ Dobré pokrytie a výkon

+ Užívateľsky prívetivé

- AC1300: obmedzená kapacita

TP-Links Deco M5 vyniká svojou konkurenčnou cenou. Za relatívne málo peňazí získate tri uzly, pomocou ktorých môžete poskytnúť celej svojej domácnosti bezdrôtovú sieť. Pokiaľ ide o rýchlosť, Deco s hardvérom AC1300 podľa očakávania nie je na vrchole, ale Deco boduje lepšie, ako by sme na základe špecifikácií očakávali. Ako doplnok môžete tiež pripojiť káblové uzly. Okrem toho má TP-Link zabudované zabezpečenie od spoločnosti Trend Micro, vďaka čomu stojí Deco M5 za zváženie. Viac sa dočítate v našom porovnávacom teste sieťových systémov WiFi. Prečítajte si našu recenziu tu.

9. D-Link Covr-1203

Najjednoduchšia inštalácia 8 Skóre 80

+ Najjednoduchšia inštalácia

+ Elegantný výkon a dojazd

+ Očarujúci kompaktný dizajn

- Konkurencia rýchlejšia a lacnejšia

D-Link sa javí ako jediný výrobca, ktorý pochopil, že musí urobiť niečo pre to, aby konkuroval tvrdšej konkurencii s TP-Link. Inštalácia systému D-Links je ešte ľahšia ako u systému TP-Links. Ak musíte prepojiť satelity so všetkými ostatnými značkami, robí to Covr automaticky. Tieto podrobnosti spôsobujú rozdiel. Vzhľad je tiež pozoruhodný: povrchová úprava z ružového zlata bude mať pravdepodobne pre niektoré dámy vyšší faktor akceptácie.

10. Linksys Velop

Mnoho funkcií 8 Skóre 80

+ Dobrý výkon

+ Dobré možnosti

+ Krásny dizajn

- Príliš drahé

Linksys bol zaneprázdnený: máloktorý systém sa zlepšil rovnako ako trojpásmový Velop. Minulý rok si tento systém počínal primerane dobre, ale jednoznačne minul aj body. Napríklad je teraz ľahké urobiť prvý bolestivo pomalý postup inštalácie. Funkčne sa z neho teraz stal prakticky kompletný prosumer router a v tohtoročnom teste bol výkon ešte lepší ako minulý rok. Cena trojkolky Velop klesla, ale aj konkurencia. Napriek dobrému výkonu je cenový rozdiel pri rovnako vynikajúcom Orbi RBK23 ťažko odôvodniteľný.

Tipy pre váš smerovač

Smerovač je stredom vašej domácej siete a riadi spojenie medzi domácou sieťou a internetom. Doma sa router obvykle kombinuje s prístupovým bodom WiFi, hovoríme mu tiež bezdrôtový smerovač.

Bezdrôtový smerovač často dostanete od poskytovateľa internetu, ktorý obsahuje aj modem, modemový smerovač. Smerovač vášho poskytovateľa internetu môžete použiť ako základ pre domácu sieť, ale zvyčajne budete mať obmedzené možnosti.

Ak chcete mať kontrolu nad všetkými nastaveniami, potrebujete vlastný smerovač. Niekedy môžete vymeniť smerovač vášho poskytovateľa internetu, ale zvyčajne to nie je možné z dôvodu funkčnosti modemu a svoj vlastný smerovač pripojíte k modemovému smerovaču poskytovateľa internetu.

Čo potrebuješ?

Smerovače sú k dispozícii vo všetkých druhoch variantov. Nekupujte teda iba prvý router, na ktorý narazíte v obchode, pretože existuje veľká šanca, že zariadenie nebude optimálne vyhovovať vašim želaniam a požiadavkám.

Preto si zostavte zoznam želaní, ktoré musí váš router spĺňať. Samozrejme, špecifikácie sú dôležité: do veľkej miery určujú, čo router dokáže. Môžete urobiť dôležitý počiatočný výber na základe rýchlosti sieťových pripojení. Skontrolujte, či je smerovač vybavený gigabitovými sieťovými portami (1 000 Mbit / s). Aj keď sa smerovače s pomalšími rýchlymi ethernetovými portami (100 Mbit / s) začínajú stávať vzácnym javom, stále sa s nimi stretnete.

Niektoré smerovače majú okrem sieťových pripojení aj jeden alebo viac portov USB. Môžete ho použiť na zdieľanie externého pevného disku so sieťou, takže router môžete používať ako jednoduchý NAS. Ďalej je dôležitý bezdrôtový štandard, ktorý router podporuje. Pred niekoľkými rokmi bol štandardom 802.11n a stále si môžete kúpiť také smerovače. Lepšie je však kúpiť si smerovač 802.11ac.

Rýchly, rýchlejší, najrýchlejší?

S touto voľbou pre smerovač 802.11ac nie ste tam, pretože smerovače striedavého prúdu sú rozdelené do rôznych rýchlostí. Tam, kde sme začali so smerovačmi AC1750 a AC1900, si dnes môžete kúpiť smerovače AC5400. Vyššie číslo v zásade znamená vyššiu rýchlosť, to však neznamená, že by ste si mali kúpiť len najrýchlejší smerovač.

Určite preto, že najrýchlejšie smerovače sú oveľa nákladnejšie ako napríklad smerovače AC1900, ktoré sú tiež stále na predaj. Otázkou podľa vášho účelu je, či si skutočne všimnete rozdiel v rýchlosti. Nie je to tak, že router AC5300 je v praxi napríklad viac ako dvakrát rýchlejší ako router AC1900. Pravdepodobne si pri obmedzenom počte klientov rozdiel ani nevšimnete.

Číslo ako AC5300 vyjadruje celkovú rýchlosť smerovača, kde sa sčítava rýchlosť všetkých rádií. Chcete vedieť presný rozdiel napríklad medzi AC1900 a AC5300? Analyzovali sme všetky čísla. Väčšina smerovačov má dve alebo tri rádiá, zatiaľ čo sa váš klient pripája iba k jednému rádiu súčasne. „Najrýchlejšie“ smerovače sú preto obzvlášť užitočné, ak chcete používať veľa zariadení súčasne. Pre väčšinu používateľov je router AC1900 dosť skoro.

Sieť: jednoducho dokonalé pokrytie

Stále častejšie sa jeden bezdrôtový smerovač ukazuje ako nedostatočný na bezdrôtové pokrytie všade v domácnosti. Riešenie ponúka nový typ smerovača, takzvaný WiFi mesh systém.

Namiesto jedného smerovača získate pri zakúpení systému WiFi mesh viac prístupových bodov WiFi. Rovnako ako akýkoľvek iný smerovač, aj hlavný smerovač pripojíte káblom k modemu (smerovaču) vášho poskytovateľa internetu. Ďalšie prístupové body Wi-Fi sa pripájajú bezdrôtovo k hlavnému smerovaču a rozširujú bezdrôtové pokrytie.

Zvyčajne si zakúpite sieťový systém WiFi v balení s dvoma alebo tromi prístupovými bodmi WiFi, ktoré poskytujú pokrytie v celej vašej domácnosti.

Nastaviť a optimalizovať

Keď nájdete perfektný smerovač, prirodzene chcete zo svojho zariadenia vyťažiť maximum. Svoj router môžete optimalizovať prostredníctvom webového rozhrania, kde môžete upraviť veľké množstvo nastavení.

Mimochodom, čoraz viac smerovačov môžete tiež nastaviť (čiastočne) pomocou aplikácie pre váš smartphone. Niektoré sieťové systémy WiFi, vrátane TP-Links Deco M5 a Google Wifi, je možné dokonca nakonfigurovať pomocou aplikácie. Nastavenia bezdrôtového pripojenia môžete optimalizovať vo webovom rozhraní. Nielenže nastavíte svoj vlastný názov siete, môžete tiež zmeniť použitý kanál, ak sa zdá, že samotný smerovač nevyberie ten najoptimálnejší kanál.

Extra zabezpečenie

Váš smerovač je doslova stredom vašej siete. Zároveň sa napríklad v dôsledku rozmachu vybavenia inteligentnými domami inštaluje do domácej siete čoraz viac zariadení, o ktorých okamžite neviete, aké informácie sa zdieľajú.

Výrobcovia smerovačov na to reagujú zabudovaním bezpečnostných schopností do svojich smerovačov. Spoločnosti TP-Link a ASUS sa rozhodli uzavrieť partnerstvo s výrobcom antivírusov Trend Micro. Okrem toho sa stáva aj pravý opak: tradiční výrobcovia zabezpečenia, ako sú Norton a F-Secure, prinášajú svoje produkty do domácej siete v podobe vlastného smerovača. Bez ohľadu na to, ktorý smerovač je vybraný: bezpečnosť a dohľad budú v nasledujúcom období jednou z najdôležitejších tém v oblasti smerovačov.

často kladené otázky

Je rýchlejší router lepší?

Lepšie znamená vo všeobecnosti lepšie pokrytie. V tom prípade je odpoveď nie. Smerovače Wi-Fi obsahujú rádiá, ktoré musia spĺňať zákonné požiadavky na prenosový výkon. Drahší a teda rýchlejší smerovač zvyčajne obsahuje viac rádií v porovnaní s lacnejším. To znamená, že k smerovaču je možné súčasne pripojiť viac zariadení vysokou rýchlosťou. Neznamená to však, že sa zvýši dosah smerovača. Jednotlivé rádiá musia predsa len spĺňať zákonné požiadavky. Drahší smerovač je preto obzvlášť zaujímavý, ak chcete vo svojom dome používať veľa zariadení (desať a viac) na jednom mieste. Ak však máte problémy s pokrytím, napríklad v podkroví, budete musieť nájsť riešenie, ktoré využíva viac prístupových bodov WiFi, ako je sieťový systém WiFi, opakovač, adaptér elektrickej siete s WiFi alebo káblový prístupový bod.

Čo je to sieťový systém WiFi?

Nie toľko rýchlosti, ale pokrytie je v dnešnej dobe čoraz viac hlavným problémom Wi-Fi. Problém s pokrytím nemôžete vyriešiť pomocou jedného drahšieho alebo rýchlejšieho smerovača, potrebujete niekoľko prístupových bodov rozmiestnených po celej domácnosti. Systém WiFi mesh je bezdrôtový smerovač, ktorý je podporovaný zahrnutými prístupovými bodmi WiFi. Tieto prístupové body, ktoré sa tiež nazývajú uzly, sú k smerovaču pripojené bezdrôtovo. To vám umožní zabezpečiť celý váš dom komplexnou bezdrôtovou sieťou bez nutnosti vedenia káblov. Sieťové systémy Wi-Fi sa dodávajú v rôznych cenových reláciách v závislosti od konfigurácie rádia. Najlacnejším systémom sú systémy AC1200 / AC1300, kde vzájomná komunikácia medzi uzlami prebieha cez rovnaké rádiá ako pri komunikácii s klientmi. Drahšie systémy majú samostatné rádio pre komunikáciu s uzlami a dajú sa rozpoznať podľa typizácie AC2200 alebo AC3000. Ak chcete iba trochu surfovať alebo ak nemáte veľkú rodinu, postačí lacnejší systém. Ak máte vyššie nároky na WiFi, je lepšie zvoliť si drahší systém.

Koľko bodov siete potrebujem?

Sieťové systémy Wi-Fi sa predávajú v setoch po dvoch alebo troch uzloch. Koľko ich však potrebujete? Výrobcovia často sľubujú určitý počet metrov štvorcových na uzol, ale títo americkí výrobcovia zvyčajne nepredpokladajú holandskú bytovú výstavbu. Pokiaľ ide o metre štvorcové, priemerný holandský dom zvyčajne nie je veľmi pôsobivý, ale použitie podláh a železobetónu znamená, že je stále potrebných niekoľko uzlov. Dobrým pravidlom v domácnosti je jeden uzol na poschodie. Viaceré uzly sú užitočné aj vo väčšom byte, ich šikovným rozmiestnením dosiahnete vynikajúce pokrytie. Prax ukazuje, že najvýkonnejší systém na trhu, Netgear Orbi RBK50, si vedie dobre v štandardnej sade pozostávajúcej z dvoch uzlov. Pri lacnejších systémoch AC1200 / AC1300 je lepšie okamžite zvoliť súpravu s tromi uzlami. Potom si môžete u všetkých systémov kúpiť ďalšie uzly, ktoré sú však v porovnaní s tým, čo platíte za štartovaciu súpravu, pomerne drahé.

Čo je to Wi-fi 6? A čo je to Wi-fi 5?

Wifi je k dispozícii od konca deväťdesiatych rokov a odvtedy sa pravidelne objavujú nové generácie, čo spôsobuje výrazné zvýšenie rýchlosti WiFi. Donedávna boli rôzne generácie WiFi známe pod číslom s písmenami. Napríklad štandard 802.11n nahradil súčasný štandard 802.11ac, ktorý čoskoro nahradí štandard 802.11ax. Namiesto 802.11ac sa súčasný štandard WiFi označoval aj ako AC. Aliancia Wi-Fi, ktorá spravuje štandard Wi-Fi, si myslela, že nie je dostatočne jasná, a prišla s niečím novým. Okrem existujúcich označení, ako je napríklad 802.11ac, sa nedávno používalo Wi-Fi, po ktorom nasledovalo aj množstvo. Súčasný štandard 802.11ac je rovnaký ako Wi-Fi 5. Z čoskoro vydaného štandardu 802.11ax sa stane Wi-Fi 6, zatiaľ čo Wi-Fi 4 označuje staršiu technológiu 802.11n.

Ako umiestnim router za router?

Zvyčajne dostanete router od svojho poskytovateľa internetu a často nie je možné ho nahradiť vlastným routerom. Ak stále chcete mať svoj vlastný smerovač, napríklad na väčšiu kontrolu nad sieťou alebo lepšie bezdrôtové pokrytie, budete musieť tento smerovač pripojiť k smerovaču vášho poskytovateľa internetu. Existujú dva spôsoby pripojenia smerovača k inému smerovaču. Pri prvom spôsobe pripojíte WAN alebo internetový port vlastného smerovača k LAN portu smerovača vášho poskytovateľa internetu. Váš vlastný smerovač potom funguje ako smerovač. Musíte pripojiť všetky svoje zariadenia k novému vlastnému smerovaču, aby ste zabránili vzniku dvoch sietí, ktoré bránia vzájomnej komunikácii zariadení. Pretože je váš smerovač pripojený za iným smerovačom, nemá priame pripojenie k internetu, čo môže spôsobiť problémy, ak napríklad chcete otvoriť porty. Aby ste sa čo najviac vyhli problémom, môžete do smerovača dmz (demilitarizovanej zóny) smerovača vášho poskytovateľa internetu pridať vlastný smerovač.Ešte lepšie je nastaviť smerovač vášho poskytovateľa internetu ako modem, ktorý sa tiež nazýva režim mosta. To však často nie je možné.

Existuje druhý spôsob pripojenia vlastného smerovača k smerovaču od vášho poskytovateľa internetu. Je to tak, že nastavíte svoj vlastný smerovač ako prístupový bod WiFi. Táto metóda je preto vhodná, iba ak chcete na vylepšenie svojej siete WiFi použiť vlastný smerovač. Na správu siete budete naďalej používať smerovač vášho poskytovateľa internetu. Všetky smerovače môžete nastaviť ako prístupové body vypnutím vstavaného servera dhcp a zadaním pevnej adresy IP zariadeniu. Potom pripojíte sieťový kábel k normálnemu sieťovému pripojeniu, ktoré pripojíte k normálnemu sieťovému pripojeniu k druhému smerovaču. Niektoré smerovače majú oficiálny režim prístupového bodu, ktorý konfiguruje smerovač ako prístupový bod. Potom môžete použiť port WAN trasy na pripojenie k portu LAN na smerovači vášho poskytovateľa internetových služieb.

Ako môžem nastaviť smerovač?

Po pripojení smerovača bude zariadenie zvyčajne fungovať okamžite. Stále sa budete musieť ponoriť do nastavení, pretože si pravdepodobne budete chcieť zvoliť názov bezdrôtovej siete (ssid) a heslo sami. Na nastavenie smerovača použite webové rozhranie smerovača. Na toto webové rozhranie sa zvyčajne dá dostať zadaním adresy IP 192.168.1.1 vo vašom prehliadači, niekedy sa však používa iná adresa IP. Na stránke, ktorá sa otvorí, sa môžete prihlásiť do smerovača pomocou používateľského mena a hesla. Ak ste to sami nenastavili, nájdete správne informácie na štítku smerovača. S aplikáciou môžete tiež nastaviť čoraz viac smerovačov. Takáto aplikácia je užitočná napríklad na rýchle zapnutie siete hostí, ak máte hostí.

Čo znamenajú čísla ako AC1900, AC3200 alebo AC5400?

Výrobcovia klasifikujú svoje bezdrôtové routery do rýchlostných tried ako AC1900, AC3200 alebo dokonca AC5400. Smerovače logicky spájame s vyšším číslom a lepším výkonom. Tieto čísla súvisia s konfiguráciou rádia v smerovači. Ako zjednodušené pravidlo môžete povedať, že vyššie číslo ponúka väčšiu rádiovú kapacitu. Väčšina používateľov však nemá problém s kapacitou svojho bezdrôtového smerovača (koľko zariadení je možné súčasne plne využívať), ale skôr s dosahom bezdrôtovej siete (kde máte v domácnosti stále dobré pokrytie). . Vo väčšine prípadov router AC1900 určite ponúka dostatočnú kapacitu, zatiaľ čo vy sa dostanete tiež s ešte lacnejším routerom AC1200. Ak chcete väčšie pokrytie, potrebujete viac prístupových bodov.

Čo je dvojpásmové a čo je trojpásmové?

Wifi funguje v dvoch rôznych frekvenčných pásmach: v pásme 2,4 a 5 GHz. Dvojpásmové pripojenie znamená, že smerovač obsahuje 2,4 GHz aj 5 GHz rádio. Dnes je možné obe rádiá používať súčasne, ale nie vždy to tak bolo v minulosti. Logicky teda trojpásmový router obsahuje tri rádiá. Nie je však použité žiadne tretie frekvenčné pásmo, namiesto toho je použité druhé 5GHz rádio, ktoré pracuje na inom kanáli ako prvé 5GHz rádio. Týmto spôsobom je možné súčasne pripojiť vysoké zariadenie k rýchlemu pásmu 5 GHz vysokou rýchlosťou. Trojpásmový smerovač je preto určený pre pokročilých používateľov s veľkým počtom zariadení WiFi.

Kam dáte router?

V dnešnej dobe často používame pásmo 5 GHz, ktoré ponúka väčšiu šírku pásma a rýchlosť, ale menší rozsah. Pre dobré pokrytie musí byť váš smerovač alebo prístupový bod umiestnený čo najcentrálnejšie. Bežne používaná metrová skriňa na to zvyčajne nie je také dobré miesto. Ak máte jeden smerovač, skúste ho zavesiť na schodisko medzi prízemím a prvým poschodím. Alebo si vložte router do svojej obývačky. Ak hľadáte najlepší výkon, musíte vidieť router alebo prístupový bod. Moderný smerovač je preto navrhnutý tak, aby bol viditeľný, čo vidíte napríklad v stojacich uzloch mnohých systémov WiFi mesh. Ak chcete mať doma kvalitnú a rýchlu sieť, s jedným zariadením to už nie je možné. Rýchle pásmo 5 GHz má na to príliš malý rozsah, zatiaľ čo pásmo 2,4 GHz s väčším rozsahom sa v dnešnej dobe využíva natoľko, že je upchaté, čo znamená, že sklamaním je aj pokrytie a rýchlosť cez 2,4 GHz. Skutočným riešením je práca s viacerými prístupovými bodmi. To je možné napríklad pomocou systému WiFi mesh, opakovačov alebo adaptérov powerline s WiFi.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found