Ako

10 tipov pre MS-DOS v systéme Windows 10

MS-DOS, predchodca systému Windows, je stále veľmi živý! Vo Windows 10 bol systém DOS dokonca vylepšený po prvýkrát po mnohých rokoch. V systéme DOS veci stále idú oveľa rýchlejšie ako v systéme Windows a v systéme DOS môžete robiť veci, ktoré systém Windows stále nedokáže.

Tip 01: Spustite DOS

Zistenie adresy IP sieťového pripojenia v systéme Windows 10 trvá šesť kliknutí. Alebo otvoríte príkazový riadok a spustíte príkaz ipconfig von, ide to rýchlejšie a poskytuje lepšie informácie. Správcovia systému teda vedia, že príkazový riadok používajú nielen na zistenie adresy IP.

Príkazový riadok v systéme Windows je príkladom rozhrania príkazového riadku (CLI), čo je spôsob výpočtu, pri ktorom zadávate a spúšťate textové príkazy. Pomocou príkazu môžete požadovať informácie, ale môžete aj konfigurovať veci. Linux a OS X majú tiež také CLI. Windows má dokonca dva, pretože okrem výzvy systému DOS existuje aj PowerShell, ktorý je výkonnejší, ale aj náročnejší. Príkazový riadok spustíte kliknutím na ikonu Štart a zadajte hľadaný výraz Príkazový riadok alebo cmd (teda koniec koncov kratšie). Príkazový riadok sa nachádza, kliknite na neho alebo stlačte kláves Enter, čím spustíte príkazový riadok. Alebo ešte rýchlejšie: kliknite ľavým tlačidlom myši Štart a vyber si Príkazový riadok.

Stručná história systému DOS

MS-DOS bol operačný systém pred Windows. DOS nebol grafický a nepoužíval myš. Keby ste mali spustený DOS, obrazovka by bola prázdna a tmavá a na zadanie príkazu by vás vyzýval iba blikajúci kurzor. Potom by ste mohli spustiť program (jeden po druhom) alebo zmeniť niečo o konfigurácii systému DOS, napríklad to, ako sa používa pamäť. Používatelia systému DOS tomu venovali veľa času. DOS je program, vďaka ktorému je Microsoft vynikajúci. Spoločnosť DOS kúpila v roku 1981 od malého podniku v Seattli a pomenovala ju MS-DOS.

Vzostup systému MS-DOS začal, keď spoločnosť IBM uviedla počítač na osobné použitie a dodala systém MS-DOS s každým počítačom ako operačný systém. Bola to revolúcia: behom niekoľkých rokov bol na každom stole počítač a na každom počítači bol systém MS-DOS. Počítače sa stali výkonnejšími a myš sa objavila. Spoločnosť Microsoft reagovala vývojom systému Windows, programu, ktorý spustíte zo systému DOS a ktorý dáva počítaču grafický shell. Až v systéme Windows 95 nebol systém Windows závislý od systému DOS a od tej doby sa rola systému DOS s každou verziou systému Windows znižovala. Teraz už v systéme Windows nie je žiadny systém DOS, ale v systéme Windows stále existuje systém DOS, kde môžete stále vykonávať príkazy systému DOS.

Tip 02: Transparentnosť

Príkazový riadok alebo príkazový riadok systému DOS boli v systéme Windows 10 transparentné. To je užitočné, ak spustíte príkaz, ktorý môžete čítať napríklad v prehliadači. To by mohlo byť praktické aj na počítačoch s malou obrazovkou, napríklad na notebooku alebo tablete. Transparentnosť má však aj veľkú nevýhodu: priehľadným sa stáva nielen pozadie okna, ale aj text. A skutočne sa stáva oveľa menej čitateľným. Túto aktualizáciu príkazového riadka systému Windows môžete vrátiť späť čo najskôr. V takom prípade kliknite pravým tlačidlom myši na záhlavie príkazového riadku a vyberte príkaz Vlastnosti / Farby. Táto možnosť sa nachádza v dolnej časti tejto karty Matný. Posunutím posúvača doprava znížte priehľadnosť a potom kliknite Ok. Ak sa niekedy budete chcieť pozrieť cez okno, môžete to kedykoľvek urobiť naživo pomocou znakov Ctrl + Shift + Plus alebo Ctrl + Shift + Mínus alebo stlačením klávesu Ctrl + Shift otočíte rolovacím kolieskom myši.

Tip 03: Upravte farby

Kvôli prehľadnosti bola na snímkach obrazovky tohto článku úplne vypnutá priehľadnosť, nemusíte to nevyhnutne robiť sami, priehľadnosť môže byť veľmi pekná a praktická. Okrem priehľadnosti majú farby tiež veľký význam pre ľahkosť čítania textu. Štandardné farby sú dobré, ale môžu byť aj lepšie, potom však lepšie prečítate vstup aj výstup.

Aj preto musíte kliknúť na kartu Farby byť. Napríklad vyberte Text na obrazovke a potom na fialovom paneli nižšie vyberte fialovú, zelenú alebo červenú farbu alebo inú farbu. Zmena sa nezobrazí okamžite v príkazovom okne, na samotnej karte je však ukážka. Môžete mať aj iný Pozadie obrazovky Vyberte, ktorá nahradí čiernu farbu, a to isté platí pre text a pozadie vybratého textu pomocou Vyskakovací text a Vyskakovacie pozadie. Ak je všetko pekné a čitateľné, kliknite na Ok.

Krátky kurz MS-DOS

Ak chcete používať systém DOS, ale ovládanie príkazového riadku a systému DOS vám nie je známe, začnite tu. Po spustení príkazového riadku bude blikať vodorovná pomlčka. To je kurzor a každý príkaz, ktorý zadáte, sa tam umiestni. Vykoná sa iba po stlačení klávesu Enter. Výsledok príkazu sa takmer vždy zobrazí tu v okne. Zadajte príkaz ipconfig a spustite ho stlačením klávesu Enter. Teraz uvidíte zoznam sieťových kariet („adaptér Ethernet“) a pre každú z nich podrobnosti o sieti vrátane adresy IPv4. Ak chcete získať viac informácií o príkaze, použite voľbu za príkazom /?. Takže ipconfig /? poskytuje informácie o príkaze ipconfig plus všetky možnosti, ktoré môžete použiť. Dozviete sa viac príkazov v systéme DOS? Okrem príkazov v tomto článku je ich ešte veľa a veľa informácií o nich nájdete online.

Tip 04: Veľkosť okna

V závislosti od príkazu sa vráti viac alebo menej výstupu. Ťažko však niekedy bude užitočné, keď je výstup taký široký, že sa minie z obrazovky, alebo keď musíte všetko scrollovať. Vo Windows 7 a 8 (.1) bolo preto lepšie kliknúť na kartu Rozloženie s možnosťami Šírka a Výška zmeniť veľkosť okna. Vo Windows 10 to už nie je potrebné. Obrazovku môžete samozrejme zväčšiť, užitočná je najmä výška, ale šírka je teraz nahradená možnosťou Zmeniť veľkosť výstupu zalamovania textu. Môžete začať iba úzkym oknom a ak je text príliš široký, pomocou myši ho zväčšite. Text sa potom v okne usporiada rovnako ako v textovom procesore a stane sa viditeľným to, čo nebolo viditeľné. Opätovné vykonávanie príkazu ako v systéme Windows 7 a 8 (.1), ktoré nie je vždy žiaduce, už nie je potrebné.

Tip 05: Vyberte text

Výber textu bol v predchádzajúcich verziách príkazového riadku drámou. Najprv ste museli kliknúť pravým tlačidlom myši a označiť, že chcete zvýrazniť text, a potom ste mohli text vyberať iba pomocou výberu bloku. Výber bloku znamená, že nakreslíte štvorec a všetko v ňom je vybrané a zvyšok nie. Vo Windows 10 sa to upravilo a výber textu funguje rovnako, ako sme zvyknutí napríklad z Wordu. Do režimu môžete prepnúť kombináciou klávesov Ctrl + M Označiť a môžete to vidieť aj v záhlaví. Teraz môžete kliknúť kdekoľvek v okne myšou a potom ľavým tlačidlom myši zvoliť presne to, čo chcete. Stále chcete vybrať blok (čo môže byť určite užitočné pri príkazoch ako r a r / w priečinky a súbory), najskôr stlačte a podržte kláves Alt, kým nevyberáte pomocou myši.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found