Preskúmanie

Nvidia GeForce RTX 3070 - najlepšia grafická karta v hodnote 500 EUR

V nadväznosti na ich 720 euro RTX 3080, Nvidia vydáva svoju novú grafickú kartu stredného rozsahu, GeForce RTX 3070. Mala by to byť momentálna grafická karta pre každého, kto chce minúť maximálne 5 až 6 sto eur a najmä: každý, kto má rýchly herný monitor s vysokým rozlíšením (1440p). O tom, či je to tak, sa dočítate v našej recenzii Nvidia GeForce RTX 3070.

Nvidia GeForce RTX 3070

cena € 519,-

10 Skóre 100

  • Pros
  • Špičkový výkon pri 1440p a 1080p
  • Primeraný výkon pri 4K
  • Praktické funkcie pre autorov
  • Efektívnejšie a rýchlejšie ako ktorýkoľvek iný existujúci grafický procesor
  • Negatíva
  • Súťaž ešte musí zverejniť svoju odpoveď

Karta bez súťaže

RTX 3070 je v skutočnosti pre Nvidiu hračkou, pretože v tejto alebo vyššej cenovej relácii nateraz nemajú konkurenciu. Vďaka tomu je testovanie novej Geforce RTX 3070 hlavne vnútornou bitkou, v ktorej môže Nvidia ukázať, o koľko rýchlejšia je ich nová karta ako v predchádzajúcej generácii. A nebude prekvapením, že urobili veľký krok v porovnaní so svojimi kartami 20 sérií z rokov 2018 a 2019. V závislosti od hry a nastavení je RTX 3070 asi o 25 až 30% rýchlejší ako RTX 2070 SUPER, ktorý bol už predtým známy ako vynikajúca herná karta pre monitory 1440p. S RTX 3070 môžete hrať všetky hry v rozlíšení 1440p vo vysokých nastaveniach a často pri vysokých obnovovacích frekvenciách.

A to je skvelé a s vedomím, že pre ňu zatiaľ neexistuje žiadny konkurent, je možné urobiť aj okamžitý záver: spadá táto karta do vášho rozpočtu a chcete hrať hry na monitore s rozlíšením 1440p, ideálne s vysoká (144 Hz +) obnovovacia frekvencia, potom je to karta pre vás. Staršie karty kategórie 350 eur alebo vyššej už vlastne nie je možné vzhľadom na enormný rozdiel vo výkone u RTX 3070 ospravedlniť a o krok rýchlejšie vás bude okamžite stáť minimálne o 200 eur viac.

Príliš krátke pre 4K, nadmerné pre 1080p

Ak stále chcete viac alebo hráte v rozlíšení 4K, drahšia RTX 3080 je logickejšou voľbou. Najmä pri 4K rozlíšení, ktoré táto karta vyjde lepšie, je RTX 3080 v priemere o 30% rýchlejší pri hraní 4K ako RTX 3070 a je mimoriadne užitočný, pretože nie všetky hry dosahujú plynulých 60 FPS pri 4K rozlíšení s vysokými nastaveniami na RTX 3070.

Ak stále hráte hry na tradičnom monitore s rozlíšením 1080p, najmä ak ide o 60Hz model, model RTX 3070 poskytuje vynikajúci výkon, ale v skutočnosti je trochu príliš výkonný. Pre túto cieľovú skupinu odporúčame počkať si na pripravovanú RTX 3060 Ti, ktorá bude fungovať dobre aj v tomto rozlíšení, za nižšiu cenu. Nákup karty série RTX 20 práve teraz nie je nič, čo by sme odporúčali. Zatiaľ je to buď RTX 3070, alebo sa čaká na niečo novšie v nižšom segmente.

Nové funkcie

S novou generáciou grafických kariet budú nasledovať niektoré nové funkcie. Napríklad Nvidia vydáva Reflex, techniku ​​na zníženie latencie vašej hry. To znamená, že chcú nielen dosiahnuť vyššiu rýchlosť snímkovania, ale že každý obrázok sa na ňom skutočne zobrazí rýchlejšie. Je to niečo, čo si budeme môcť sami vyskúšať a overiť až neskôr.

Broadcast je funkcia, ktorú môžete okamžite použiť. Pomocou tohto nástroja je možné odfiltrovať šum pozadia z mikrofónu. Toto tiež funguje skvele a je užitočné, ak máte pri komunikácii nepríjemný šum v pozadí. ČIERO streamujete hru alebo jednoducho organizujete schôdzku so zväčšením firmy, s funkciou Vysielanie môžete tento filter ľahko použiť. Rovnaký nástroj tiež prináša do webovej kamery ďalšie funkcie, napríklad dokáže odstrániť pozadie, akoby ste mali zelenú obrazovku, alebo môžete pozadie jednoducho mierne zjemniť pre pokojnejší alebo neprehľadnejší obrázok.

Nvidia tiež ako prvá pridáva do svojich grafických kariet HDMI 2.1, čo umožňuje využívať 120Hz funkciu na 4K OLED televízoroch, napríklad od LG. Podporujú tiež technológiu Nvidia G-Sync, vďaka ktorej je hranie hier na týchto televízoroch veľmi zaujímavé.

Praktické tipy

Ak uvažujete o RTX 3070, nezabudnite, že táto karta spotrebuje približne 220 wattov. V kombinácii so systémom strednej triedy sa priblížite k celkovej spotrebe 350 W počas hrania v kombinácii so špičkovým systémom 500 W. Určite sa odporúča aj slušný 650 Wattový zdroj, aký odporúča samotná Nvidia. Pre odolný herný počítač založený na RTX 3070.

Rovnako ako vždy vyjde veľa rôznych variantov tohto čipu RTX 3070, napríklad od výrobcov ako ASUS, MSI alebo Gigabyte. O tom čoskoro zverejníme porovnanie, ale štandardná verzia Nvidia od Founders Edition je tiež naozaj dobrá. Táto relatívne kompaktná karta, ktorú si objednáte priamo od spoločnosti Nvidia, zostane chladná a pri hraní je prakticky nepočuteľná.

Budúcnosť

Nvidia je v súčasnosti dominantná, ale zmena je vo vzduchu, pretože AMD sa chystá vydať po prvý krát po prvýkrát high-end grafické karty, séria Radeon RX 6000, známa tiež ako „Big Navi“, pomenovaná po ich architektúru Navi. V súčasnej dobe môžeme porovnávať iba RTX 3070 so staršími kartami alebo drahšou RTX 3080, ale ak sa nemusíte veľmi ponáhľať, môže byť vhodné s nákupom chvíľu počkať. Tieto nové karty AMD sa údajne dostanú na trh v novembri, takže ktovie, možno sa z krátkodobého hľadiska situácia v oblasti grafických kariet opäť zmení.

Záver

Dovtedy má Nvidia ríšu sama o sebe a v rukách majú najlepšiu 500-eurovú grafickú kartu so širokou rezervou: mimoriadne rýchla na všetkých herných monitoroch až do rozlíšenia 1440p a vynikajúce podporné funkcie. Pre kohokoľvek, kto nemôže alebo nechce čakať na to, čo prinesie budúcnosť, je to momentálne grafická karta stredného rozsahu.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found