Ako

Dualboot s Ubuntu - perfektné spojenie Windows a Linux

Systém dualboot, pri ktorom inštalujete Ubuntu vedľa systému Windows, je hračkou. Ubuntu však predpokladá, že chcete umiestniť distribúciu Linuxu na rovnaký disk ako Windows. Čo ak máte v počítači dve jednotky? Potom musíte vedieť, čo robíte.

01 Postupnosť zavádzania v systéme BIOS

Najskôr zaznamenáme správne poradie bootovaní vašich diskov v systéme BIOS. Najprv optická jednotka alebo USB kľúč, z ktorého inštalujete Ubuntu, potom pevný disk, na ktorý chcete nainštalovať Ubuntu, a tretí pevný disk obsahujúci Windows. To zaisťuje, že nielen inštalácia začne hladko, ale aj to, že po inštalácii uvidíte bootovacie menu Ubuntu s možnosťou voľby medzi Ubuntu a Windows. Ak používate USB kľúč, najskôr ho vložte do počítača pred úpravou poradia bootovania v BIOSe.

02 Zavedenie systému Ubuntu

Potrebujeme médium (zapisovateľné CD alebo USB kľúč), ktoré obsahuje inštalačné súbory Ubuntu. CD si vytvoríte stiahnutím a napálením iso súboru z www.ubuntu.com. Tu je postup, ako vyrobiť bootovateľný USB kľúč. Teraz bootujte z novovytvoreného média. Pracovnú plochu získate z Ubuntu. Vyberte jazyk vľavo Holandsky. Potom kliknite na Nainštalujte si Ubuntu. V dolnej časti môžete podľa bodiek vidieť, ako ďaleko ste v inštalácii. Ak si nie ste istí, či je Ubuntu pre vás, kliknite na ikonu Vyskúšajte Ubuntu.

03 Príprava

V ďalšom kroku inštalačný program skontroluje, či váš počítač spĺňa niekoľko základných požiadaviek na úspešné dokončenie inštalácie: potrebujete dostatok voľného miesta na disku, počítač musí byť pripojený k zdroju napájania (inak budete mať neúplnú inštaláciu, ak váš vybije sa batéria notebooku) a musíte byť pripojení k internetu. Zaškrtnite obidve Stiahnutie aktualizácií počas inštalácie ako Nainštalujte si tieto programy tretích strán. S posledným začiarknutím môžete ihneď po inštalácii prehrávať súbory MP3 a Flash. Potom kliknite na Ďalej.

C:, D:, E:, Z:

V systéme Windows sa oddiely vašich pevných diskov a iných úložných médií nazývajú C:, D:, E: a tak ďalej až do Z:. Písmená jednotiek A: a B: boli historicky vyhradené pre disketové jednotky, a preto sa už nepoužívajú. Oddiel systému Windows, ktorý používate, sa vždy nazýva C:. D: a E: sú často priradené k akýmkoľvek jednotkám DVD alebo CD-DROM, ale nemusia. Sieťové disky majú často na konci abecedy písmená.

sda1, sdb5, mmcblk0p1, sr0

V systéme Linux sa oddielom neposkytujú po sebe idúce písmená, ale zložitejšie názvy. Moderné disky, vrátane diskov SATA, SSD a USB, sa nazývajú sda, sdb, sdc atď. Názov karty SD, ktorú vložíte do čítačky kariet, je mmcblk0. Pre oddiel, ktorý na disk pridáte, napríklad sda1, a pre karty SD existuje ďalšie p, napríklad mmcblk0p1. Optická jednotka má iné meno, napríklad sr0.

04 Typ inštalácie

Ďalšia obrazovka je trochu zavádzajúca. Ubuntu si všimne, že na jednom z vašich pevných diskov je operačný systém Windows, a navrhuje nainštalovať vedľa neho Ubuntu. Ak si zvolíte túto predvolenú možnosť, bude sa Ubuntu nachádzať na rovnakej jednotke ako Windows. Ďalšou možnosťou je nahradiť Windows za Ubuntu, ale ani to nechceme. Obe možnosti predpokladajú, že máte v počítači iba jeden pevný disk. Vyberte si teda toto Niečo iné a kliknite na Ďalej. Získate tak úplnú slobodu nad diskami a oddielmi, ktoré chcete použiť pre Ubuntu.