Ako

Vyčistenie disku v systéme Windows 10

V skutočnosti čakáte, že moderný operačný systém viac-menej vyčistí svoj vlastný neporiadok. V prípade Windows 10 sa to aj tak celkom nedeje. A tak nevyhnutným nástrojom zostáva starý známy v podobe Čistenia disku.

Systém Windows má pre používateľov už takmer dlho akýsi nejasný nástroj s názvom Čistenie disku. Počas používania tohto operačného systému sa v priebehu času nenávratne zhromažďujú haraburdy. Zvážte napríklad rozširujúcu sa zbierku dočasných súborov. Ktoré sa zjavne potom uchovávajú menej dočasne. Alebo niečo také jednoduché ako dáta webových stránok vo vyrovnávacej pamäti. Alebo - oveľa horšie - obrovské množstvo súborov, ktoré napríklad po aktualizácii alebo aktualizácii zostanú. Ak ste nikdy nespustili Čistenie disku, môžete zrazu uvoľniť až desiatky gigabajtov miesta na disku. Je to však otázka trpezlivosti. Vyčistenie systému, ktorý nebol nikdy vyčistený, môže trvať veľa času. Vopred tiež malé varovanie: niekedy sa zdá, že samotné čistenie disku má problémy. Trpezlivo čakať je rada. Zvyčajne to nakoniec vyjde samo.

Pracovať

Vyčistenie disku nájdete v ponuke Štart pod Správa systému Windows. Samozrejmosťou je tiež možnosť vyhľadať správu diskov pomocou známej lupy v systéme Windows 10. Nástroj má v skutočnosti dva režimy: čistenie „bežných“ súborov a čistenie súborov v systéme. Ak chcete vyčistiť naozaj veľký neporiadok, je rozumné stlačiť tlačidlo S.vyčistiť systémové súbory kliknúť. Potom sa spustí proces analýzy, ktorý môže chvíľu trvať. Teraz uvidíte rovnaký zoznam ako predtým. Niektoré ďalšie možnosti sú k dispozícii iba v režime čistenia systémových súborov. V našom príklade vidíme viac ako 9 GB starých, už nepotrebných súborov Windows Update. To je veľa, ak používate notebook s trochu skromnejším (SSD) úložným médiom, a preto sa vám upratovanie vyplatí. Venujte teda chvíľu času kontrole všetkých možností. V zásade môžete bezpečne vymazať to, čo je tu uvedené na odstránenie. Po výbere kliknite na Ok a akciu potvrďte kliknutím na Vymazať súbory. Potom si na chvíľu sadnite. Po dokončení akcie (niekedy s povzdychom „konečne“) sa okno s indikátorom priebehu zavrie a program pomoci si už nevšimnete. Ak však skontrolujete, koľko voľného miesta na disku máte teraz na systémovom disku, môže vás to príjemne prekvapiť! Stručne povedané: stačí spustiť program Čistenie disku každú chvíľu, určite raz za mesiac, napríklad po povinnom mesačnom kole aktualizácií systému Windows.