Ako

11 tipov pre WPS Office - bezplatná alternatíva k MS Office

Microsoft Office je stále najpopulárnejším kancelárskym balíkom a podľa mnohých aj najlepším. Celá táto krása však prichádza s mastnou cenou. WPS Office je bezplatná alternatíva pre Windows, Android a iOS a - viac ako OpenOffice alebo LibreOffice - kompatibilný s kancelárskymi balíkmi Microsoft.

Tip 01: Kancelária WPS?

WPS Office, donedávna Kingsoft Office, je čínskeho pôvodu. Jedná sa o kancelársky balík, v ktorom sú nielen dokumenty takmer úplne kompatibilné s dokumentmi spoločnosti Microsoft, ale aj kde sú rozhranie a funkcie zreteľne naladené od rozhraní a funkcií balíka MS Office. Každý, kto pozná Microsoft Office, sa bude vo WPS rýchlo cítiť ako doma. Sada sa skladá z troch hlavných častí: Writer, Presentation a Spreadsheets. Pravdepodobne vám nemusíme povedať, o čo sa jedná. Tu si môžete zadarmo stiahnuť WPS Office pre Windows a pre mobilné zariadenia (Android a iOS) môžete navštíviť oficiálne obchody s aplikáciami. K dispozícii je tiež platená verzia WPS Office, ak napríklad potrebujete podporu makier. Ďalšie informácie nájdete v poli „Zadarmo verzus platené“. Prečítajte si tiež: 14 užitočných funkcií balíka Office 2013.

Zadarmo verzus platené

Na webovej stránke WPS Office získate prehľad hlavných rozdielov medzi bezplatnou verziou Personal Edition a verziou Business Edition. Teraz je pravda, že s inštaláciou bezplatnej edície môžete využívať všetky funkcie platenej verzie, ale tejto zábave je po 30 dňoch koniec. Po tomto období sa na vašich vytlačených dokumentoch a na dokumentoch, ktoré odtiaľto uložíte ako PDF, objaví vodoznak. Ukladanie do súborov doc, xls a ppt je naďalej možné, ale súbory docx, xlsx a pptx už nie sú zahrnuté (posledné je však možné otvoriť). Stratíte tiež podporu pre VBA a makrá. Konkrétne pre program Writer strácate možnosť hromadnej korešpondencie (zoznamy adries), s programom Prezentácia sa opierate o menej pokročilé animácie a v tabuľkách márne hľadáte pokročilé vzorce a kontingenčné tabuľky.

Ak si myslíte, že je to všetko príliš reštriktívne, môžete kedykoľvek upgradovať na vydanie Business Edition. Doživotná licencia na jeden počítač stojí okolo 73 eur s neobmedzeným používaním na mobilných zariadeniach (čo je stále výrazne menej ako v prípade MS Office).

Tip 02: Inštalácia

Inštalácia verzie pre Windows je jednoduchá. Jazyk rozhrania môžete zmeniť na úvodnej obrazovke, bohužiaľ holandčina nie je zahrnutá (našťastie sa zdá, že je možná kontrola pravopisu v holandčine: pozri tip 4). Skrz Zmeniť nastavenia môžete zmeniť cestu inštalácie, určiť, či chcete predvolene prepojiť WPS Office s typmi súborov doc, xls a ppt a či chcete predvolene ukladať dokumenty v týchto formátoch. S Nainštalovať teraz inštaláciu môžete dokončiť za pár okamihov. Na pracovnej ploche nájdete ikony troch programových komponentov, ale v programovej skupine Kancelária WPS tiež nájdete mapu Kancelárske nástroje WPS do, obsahujúce WPS Office Configuration Tool. Ak má WPS Office problémy, môžete sa dostať ku konfiguračnému nástroju stlačením jediného tlačidla Začnite s opravou Resuscitujte kanceláriu WPS. Cez tlačidlo Pokročilé okrem iného môžete zmeniť nastavenia, ktoré ste mohli predtým používať Zmeniť nastavenia upravil.

Tip 03: Konfigurácie

Okrem tohto všeobecného konfiguračného nástroja je samozrejme možné rozsiahlo nastaviť aj každú z troch programových súčastí. Urobíte to pomocou farebného tlačidla na ľavej strane panela s ponukami, ktoré potom vyberiete možnosti kliknutia. Možnosti, ktoré tu uvidíte, samozrejme závisia samozrejme od modulu, s ktorým momentálne pracujete (Writer, Presentation alebo Spreadsheets), ale od rubriky Všeobecné a Uložiť v každom prípade nájdete možnosť nastaviť predvolené umiestnenie ukladania dokumentov alebo určiť, ako často chcete automatické zálohovanie otvorených dokumentov. V sekcii Bezpečnosť nájdete možnosť chrániť aktuálny dokument heslom. V každom prípade vám odporúčame prejsť si všetky časti: určite sa nájdu možnosti, ktoré vás samých zaujmú.

Tip 04: Pravopis

Ako už bolo spomenuté, tvorcovia WPS Office zatiaľ neposkytujú holandské rozhranie; v tucte ďalších jazykov. Prepínanie sa deje pomocou tlačidla s písmenom A vpravo hore. Môžete však aktivovať holandskú kontrolu pravopisu. Je to celkom jednoduché: otvorte ponuku Preskúmanie a kliknite na tlačidlo úplne vľavo Kontrola pravopisu, po ktorom vy Nastaviť jazyk vybrať. Zobrazí sa dialógové okno, do ktorého zahrniete Holandsky nájsť späť. Vyberte toto a kliknite Nastaviť predvolené. Ak teraz spustíte kontrolu pravopisu - čo je tiež možné pomocou skratky F7 -, bude môcť používať holandčinu.

Môžete tiež pridať správne, ale nerozpoznané slová: vyberiete ich v rozbaľovacom okne Kontrola pravopisu pred Pridať do slovníka. Alebo kliknete na VlastnéSlovníky zahrnúť slovo do vlastného slovníka. Potom kliknite na Upraviť, potom pridáte slovo do slovníka CUSTOM.DIC. Cez tlačidlo Pridať je tiež možné vytvoriť si vlastné slovníky alebo ich importovať od iných používateľov. Tieto slovníky sa potom pridajú do priečinka Zoznam slovníkov doplnené: začiarknite políčko pred ním, ak chcete, aby to kontrola pravopisu odteraz zohľadňovala.