Preskúmanie

Samsung Galaxy S10: smartphone je každým dňom atraktívnejší

Ak hľadáte nový špičkový smartphone so systémom Android, nemôžete ignorovať Samsung Galaxy S10. Aké sú klady a zápory a je lepšia ako konkurencia? Dozvieme sa to v tejto rozsiahlej recenzii Samsung Galaxy S10.

Samsung Galaxy S10

MSRP € 899,-

Farby Zelená, čierna, biela, modrá

OS Android 9.0 (jedno používateľské rozhranie)

Obrazovka 6,1 palcový OLED (3040 x 1440)

procesor 2,7 Ghz oktacore (Samsung Exynos 9820)

RAM 8 GB

Skladovanie 128 GB alebo 512 GB (rozšíriteľný)

Batéria 3 400 mAh

fotoaparát 12, 12 a 16 megapixelov (zadný), 10 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC

Formát 14,9 x 7 x 0,8 cm

Váha 157 gramov

Iné Monitor srdcového tepu, snímač odtlačkov prstov pod obrazovkou, port pre slúchadlá

Webová stránka www.samsung.com/sk 8 Skóre 80

  • Pros
  • Aktualizovať pravidlá
  • Vynikajúci hardvér
  • Prémiové, moderné bývanie
  • Negatíva
  • Zahŕňa veľa komerčných aplikácií
  • Sklenená zadná strana je veľmi hladká
  • Batéria sa nabíja pomerne pomaly

Recenzia Samsung Galaxy S10 po poklese ceny

Séria Samsung Galaxy S sa tento rok premiérovo skladá z troch zariadení. Okrem bežnej S10 a väčšej S10 Plus predáva Samsung aj S10e. Tento model má menší displej a menej dobrý hardvér, a preto je lacnejší.

Apropo ceny: všetky tri varianty S10 po vydaní 8. marca výrazne poklesli. Navrhovaná maloobchodná cena modelu S10e bola 749 eur, avšak v čase zverejnenia dostanete smartfón za necelých 600 eur. Bežná S10 vyšla za 899 a teraz sa predáva za 760 eur. A S10 Plus v hodnote najmenej 999 eur sa teraz predáva za 880 eur. Ide o poklesy cien o dvanásť až dvadsať percent za niečo viac ako mesiac.

Pre rýchlo klesajúce ceny neexistuje oficiálne vysvetlenie. Všeobecne to znamená, že smartphone sa nepredáva dobre (dosť), ale spoločnosť Samsung tvrdí, že je spokojná s číslami predaja. V každom prípade sú nižšie ceny dobrou správou pre vás ako spotrebiteľa, pretože rovnaký smartphone získate za menej peňazí. Majte to na pamäti pri čítaní recenzie kolegu Jorisa na Galaxy S10 Plus.

Prevedenie: pozor, hladké

Samsung Galaxy S10 má elegantný a moderný vzhľad. Predná strana sa skladá takmer výlučne z obrazovky a vpravo hore má otvor pre selfie kameru. Vertikálne hrany obrazovky sú zaoblené, čo je dizajnová voľba, ktorú ste už roky videli na drahších zariadeniach Samsung. Na zadnej strane nájdete trojitý modul fotoaparátu, ktorý je o niečo hrubší ako zvyšok krytu. Vydutie je také minimálne, že sa smartphone nekýve, keď je na stole s obrazovkou hore. Nebude vás to teda trápiť.

Môže sa vám zdať otvor na fotoaparáte na obrazovke rušivý, ale rýchlo som si zvykol. Môžete namietať, či je toto riešenie lepšie ako tradičný zárez obrazovky. Menej príjemné je umiestnenie vypínača. Je na pravej strane, takmer na vrchu. Ako pravák s priemernými rukami si myslím, že tlačidlo je umiestnené príliš vysoko.

S10 je solídny smartphone, ktorý pravdepodobne dokáže zabiť. Puzdro stále nie je nadbytočným luxusom, najmä preto, že sklenená zadná strana je veľmi hladká. Zariadenie vykĺzne z vašich rúk pomerne rýchlo, najmä ak máte mokré prsty. Sklo je navyše citlivé na odtlačky prstov a citlivé na pád a poškodenie nárazom. Výhodou je, že smartphone podporuje bezdrôtové nabíjanie - niečo, o čom sa budem podrobnejšie rozprávať neskôr. Je pekné, že Galaxy S10 je odolný voči vode a prachu a má 3,5 mm konektor pre slúchadlá. Tento káblový zvukový port už nie je štandardom pre drahšie smartfóny.

Displej so špeciálnym snímačom odtlačkov prstov

Obrazovka Galaxy S10 meria 6,1 palca, čo je dosť veľké, najmä v porovnaní so smartfónmi spred niekoľkých rokov. Preto je ťažké používať telefón jednou rukou. Napriek tomu je zariadenie menšie, ako by ste si mysleli, čo je dané minimálnymi okrajmi okolo obrazovky. Robia smartphone fyzicky väčším, ale S10 má veľmi úzke okraje obrazovky. Zakrivené strany dodajú displeju futuristický vzhľad a spríjemnia prechádzanie z okrajov obrazovky. Existujú aj nevýhody: hrany sa odrážajú viac ako na zvyšku obrazovky a náhodne sa niečoho dotknete častejšie.

Rovnako ako Huawei P30 Pro a OnePlus 7, aj Samsung Galaxy S10 má pod obrazovkou skener odtlačkov prstov. Pokiaľ však prvé dve zariadenia používajú optický skener, spoločnosť Samsung sa rozhodla pre ultrazvukový skener. Musí to byť presnejšie a bezpečnejšie. Položením prsta na určené miesto na displeji sa zariadenie odblokuje. Skener má jasnú krivku učenia. Pretože je odomykacia obrazovka vypnutá a skener je na displeji, necítite a nevidíte, kam by ste si mali položiť prst. Po niekoľkých dňoch sa to pekne rozbehlo a som voči skeneru celkom pozitívny. Je rýchly a takmer vždy funguje. Páči sa mi rovnako ako skener na Huawei P30 Pro - ktorý som použil pre S10. Kľúčovou otázkou je, či je skener odtlačkov prstov pod displejom vylepšením v porovnaní s „normálnym“ skenerom, napríklad na zadnej strane vášho zariadenia. Nie pre mňa, a hovorím o jednoduchosti použitia, rýchlosti a presnosti.

Fantastický je aj samotný displej. To nie je prekvapením: Drahé smartphony Samsung majú vždy vynikajúce obrazovky, ktoré pochádzajú z vlastnej továrne. Model S10 využíva 6,1-palcový OLED panel s ostrým QHD rozlíšením. Obrazovka má veľmi dobrý kontrast, môže byť veľmi jasná a tmavá a zobrazuje nádherné farby.

Hardvér: najlepší z najlepších

Ako by ste čakali od drahého smartfónu, Galaxy S10 má sadu pôsobivých špecifikácií. Sú rovnaké ako v prípade S10 Plus. Vďaka výkonnému procesoru Exynos a 8 GB RAM je zariadenie bleskurýchle. Všetky populárne hry tiež bežia bez problémov. Pamäť má predvolene 128 GB, čo znamená, že môžete ukladať množstvo fotografií, videí a aplikácií. Pohodlne môžete zvýšiť pamäť pomocou karty micro-SD.

S10 ponúka tiež podporu pre najnovšiu a najrýchlejšiu formu WiFi, má Bluetooth 5.0 a napríklad NFC čip pre bezkontaktné platby. Mimochodom, podpora 5G chýba. Spoločnosť Samsung predáva v zahraničí špeciálnu S10 s 5G, ktorá tu však nie je uvedená, pretože Holandsko nedostane sieť 5G skôr ako v roku 2020.

Výdrž batérie a nabíjanie

Batéria Galaxy S10 nie je vyberateľná a má kapacitu 3 400 mAh. To je bežné pre špičkový smartphone s touto veľkosťou obrazovky. Posledné týždne som bol bez obáv schopný ísť na dlhý deň a neskoro v noci mi zvyčajne zostávalo 15 až 25 percent energie. Ak ste náročný používateľ, napríklad preto, že hráte veľa hier, batéria sa môže pred spánkom vybiť. Na druhej strane: ak to budete mať jednoduchšie, pravdepodobne budete musieť vytiahnuť zástrčku až po dvoch dňoch. Celkovo je výdrž batérie dostatočne dobrá, aj keď existujú zariadenia, ktoré vydržia dlhšie.

Nabíjanie je možné vykonať dvoma spôsobmi. Dodávaná zástrčka nabíja batériu 15 W, čo znamená, že batéria je úplne nabitá do dvoch hodín. To nie je také rýchle. Konkurenčné zariadenia od spoločností OnePlus a Huawei sa nabíjajú rýchlejšie vďaka 30 W alebo dokonca 40 W nabíjačkám. Aj Samsung Galaxy A50 a Motorola Moto G7 Plus, teda zariadenia, ktoré stoja menej ako 300 eur, majú nabíjačky s výkonom 25 W a 27 W.

Galaxy S10 môžete nabíjať aj bezdrôtovo pomocou nabíjacej stanice Qi. Bezdrôtové nabíjanie je možné s maximom 12W a je obzvlášť zaujímavé, ak sa kvôli nižšej rýchlosti neponáhľate. Napríklad preto, že je vaše zariadenie v noci na bezdrôtovej nabíjačke. Ak chcete rýchlo natankovať trochu elektriny, je lepšie použiť káblovú nabíjačku. S10 dokáže bezdrôtovo nabíjať aj ďalšie zariadenia. Ak umiestnite zariadenie obrazovkou smerom nadol, môžete na zadnú stranu umiestniť ďalší produkt podporujúci Qi. Výkonom S10 môžete napríklad nabíjať modernú elektrickú zubnú kefku, nové AirPods alebo iný smartphone. Pekné, ale nabíjanie trvá dlho a stratí sa veľa energie. Navyše nie je praktické, že nemôžete používať svoj S10. Existuje teda veľká šanca, že túto funkciu nebudete takmer používať.

Tri fotoaparáty sú dobré, ale nie najlepšie

Samsung Galaxy S10 a S10 Plus majú na zadnej strane rovnaké tri fotoaparáty. Týka sa to primárneho 12-megapixelového objektívu, 16-megapixelového širokouhlého objektívu a 12-megapixelového teleobjektívu. Posledný menovaný ponúka dvojnásobné optické zväčšenie a na lacnejšom Galaxy S10e chýba. Je to zlé? Nie je pre mňa. Pomocou optického priblíženia priblížite objekt bez kompromisov v strate kvality. Pekné a funguje to dobre. Dvojnásobné zväčšenie však nie je veľa, takže užitočnosť je obmedzená. Rozdiel oproti Oppo Reno 10x Zoom (799 eur, 5x optické zväčšenie) je veľký a Huawei P30 Pro (999 eur) je na tom ešte lepšie. Teleobjektív fotoaparátu S10 je príjemným doplnkom, dúfam však, že na Note 10 uvidím pokročilejší systém priblíženia.

Som viac nadšený z primárneho fotoaparátu. Fotí veľmi pekné fotografie pri dostatočnom svetle, s dobrými farbami a veľkým dynamickým rozsahom. V skratke: veľmi solídny fotoaparát. V tme to má ťažšie, ale aj tak môžete urobiť pekné momentky - aj bez blesku. Musí vyrovnať drahší Huawei P30 Pro, fotoaparát smartfónu s najlepším nočným režimom.

Režim portrétu fotoaparátu S10 funguje veľmi pekne a môžete využívať všetky druhy zaujímavých doplnkov, vrátane natáčania v ultrpomalých záberoch vo vysokom rozlíšení videa.

Ďalej vidíte tri fotografie z primárneho fotoaparátu S10 nasnímané v automatickom režime.

Tretím fotoaparátom v modeli S10 (Plus) je širokouhlý objektív. Približne sa priblíži na 0,5-násobné zväčšenie, aby ste zachytili väčšiu časť prostredia. Funguje to správne, aj keď niekedy nemôžete uniknúť efektu akvária. Niektoré objekty pôsobia šikmo alebo konvexne. Napriek tomu je širokouhlý fotoaparát príjemným doplnkom, ktorý by som rád videl na všetkých smartfónoch.

Pretože obrázok má hodnotu tisíc slov, môžete si nižšie pozrieť tri širokouhlé fotografie S10. Tieto boli nasnímané v automatickom režime bezprostredne po bežnej fotografii, na úplne rovnakom mieste.

Softvér a aktualizácie

Pri vydaní Galaxy S10 bežal na Androide 9.0 (Pie) s procesorom OneUI od spoločnosti Samsung. OneUI je najnovšia verzia proprietárnej softvérovej vrstvy spoločnosti Samsung. Podľa výrobcu je škrupina optimalizovaná pre veľké obrazovky smartfónov a do spodnej časti displeja umiestňuje dôležité tlačidlá a nastavenia. Text je umiestnený vyššie. Máte pravdu, s tromi snímkami obrazovky na ilustráciu. OneUI funguje dobre a vyzerá sviežo, premyslene a moderne. Podľa môjho názoru by mohol byť softvér o niečo tichší, najmä čo sa týka farebného použitia.

Pred rokmi spoločnosť Samsung nainštalovala na svoje zariadenia desiatky vlastných aplikácií, čo bolo frustráciou niektorých používateľov. Našťastie je táto éra za nami: na Galaxy S10 si môžete vybrať, ktoré aplikácie spoločnosti Samsung chcete a nechcete inštalovať na Galaxy S10.

Vylepšil sa dokonca aj priemerný digitálny asistent spoločnosti Samsung Bixby. Môžete nastaviť, aby sa stlačením špeciálneho tlačidla Bixby (na ľavej strane) spustila vaša obľúbená aplikácia alebo vykonala činnosť. Napríklad zapnutie alebo vypnutie WiFi alebo bluetooth. Ak dvakrát stlačíte tlačidlo, spustí sa Bixby - bohužiaľ tomu nemôžete uniknúť. Digitálna pomoc je stále chaotická a hlúpa a nevie po holandsky. Spoločnosť Samsung by rada urobila produkt Bixby voliteľným, pretože holandskí spotrebitelia sú na tom s Google Assistant lepšie.

Spoločnosť Samsung zaručuje softvérovú podporu do februára 2021, teda dva roky po vydaní modelu S10. Výrobca sa „snaží“ poskytovať smartfónu aktualizáciu zabezpečenia každý mesiac počas tohto obdobia. V posledných rokoch dostali drahé Galaxy dve až tri hlavné aktualizácie systému Android. Pravdepodobne to platí aj pre sériu S10.

Záver: kúpiť Samsung Galaxy S10?

Nie je prekvapením, ale Samsung Galaxy S10 je vynikajúci smartphone. Zariadenie má nádherný dizajn, fantastický displej a všetky špecifikácie, ktoré od vlajkovej lode očakávate. Softvér OneUI funguje dobre, tri dobré fotoaparáty vám poskytnú veľa možností a batéria vydrží bez problémov jeden deň. Nie je to však desiatka. Batéria sa nabíja dosť pomaly, asistent Bixby sa postaví do cesty a nový snímač odtlačkov prstov nemá pocit, že by bol vylepšený. A doba, kedy mal najlepší smartphone spoločnosti Samsung najlepší fotoaparát, je s Huawei P30 Pro tiež za nami.

Pri vydaní som Samsung Galaxy S10 z celého srdca neodporúčal, čo je hlavne preto, lebo v tom čase stál 899 eur. To sú veľmi peniaze za smartphone. Teraz, keď zariadenie výrazne pokleslo na cene, je to tiež lepšia kúpa.

Ak vás S10 láka, ale zdá sa vám príliš veľký a / alebo príliš drahý, môžete sa pozrieť na S10e. Má menšiu obrazovku a stojí menej, ale šetrí aj niekoľko špecifikácií. Ak hľadáte väčšiu S10, môžete ísť na - drahšiu - S10 Plus. Samsung tak ponúka niečo pre každého. Len keď hľadáte najlepší fotoaparát pre smartphone, môžete sa lepšie pozrieť na Huawei.