Blog

Čo je zlé na EMUI spoločnosti Huawei?

Vždy si ju prečítate v recenziách na smartfóny Huawei: sú to nádherné smartfóny, často za atraktívnu cenu. Ale v oblasti softvéru a každej aktualizácie Huawei sa často veci zhoršia, pretože Android s EMUI od Huawei nie je Číňanmi prispôsobený k lepšiemu. Ale je za tým viac.

Vlani na jar sa objavila séria Huawei P20, ktorú tvoria Huawei P20, P20 Lite a absolútne špičkový model P20 Pro. Posledne menovaný je nádherné zariadenie s nádherným displejom, výkonnými špecifikáciami a trojitým fotoaparátom na zadnej strane, ktorý dokáže konkurovať tým najlepším fotoaparátom pre smartphony. Napriek nádhernému hardvéru nemôžem zariadenia z celého srdca odporúčať, pretože pokožka Androidu sa skôr zhoršuje ako napreduje.

Emui

Séria P20 prišla s verziou 8 EMUI, čo je názov Android skin, ktorý Huawei inštaluje na svoje smartfóny. Keďže Android je otvorený zdroj, výrobcovia sa môžu s operačným systémom pohrávať, aby sa odlíšili od ostatných výrobcov. Ale fandovia sa môžu tiež pohrať s tým, že do svojho zariadenia dajú inú verziu systému Android, takzvané ROM. Známe príklady sú LineageOS, Resurrection Remix OS a Paranoid Android.

Huawei prispôsobuje Android až na malé detaily, ale zvyčajne nie k lepšiemu. Dá sa očakávať, že bloatware možno nájsť vo forme nepotrebných antivírusových programov a optimalizačných aplikácií, reklamných aplikácií, hier a všetkých druhov služieb spoločnosti Huawei, bohužiaľ tak často robia aj iní výrobcovia. EMUI spoločnosti Huawei však vyniká negatívne, a to vďaka mnohým hlúpym pravopisným chybám, pravidlám nesprávneho zarovnania a zastaranému vzhľadu, ktorý je z iOS Apple príliš zrejmý. S tým je v poriadku pracovať, a ak sa vám nepáči, nainštalujte si ďalší spúšťač, napríklad Nova Launcher: Android koniec koncov jednoducho ponúka používateľom túto slobodu.

Mnoho procesov na pozadí je v EMUI skrátených, vrátane procesov, ktoré radšej spustíte

Znepokojujúce

Tam, kde je všetko znepokojujúcejšie, je to, že s EMUI Huawei prerezáva nohy stoličiek slobôd Androidu. Tento znepokojivý vývoj sa začal pred niekoľkými rokmi, keď spoločnosť Huawei v nastaveniach skryla možnosť alternatívneho spúšťača a úplne nesprávne varovala používateľov, či skutočne zmenia predvolený spúšťač.

S príchodom EMUI 8, ktorý sa nachádza na smartfónoch P20, spoločnosť Huawei investovala značné prostriedky do výdrže batérie. To je tiež dosť optimalizované, aby bola dobrá výdrž batérie dobrá. Má to však tiež svoju cenu: mnoho procesov na pozadí je prerušených, vrátane tých, ktoré chcete radšej spustiť, napríklad aktívne pripojenie VPN alebo správca hesiel. Zdá sa, že s týmito možnosťami si môžete pohrať, ale v praxi sú tieto aplikácie stále zatvorené na pozadí. Táto dôsledná politika vypínania dokonca spôsobila, že vývojári známeho prehrávača médií VLC už nesprístupňujú svoju aplikáciu v obchode Play pre zariadenia Huawei.

Žiadna sloboda

Pokročilí používatelia, ktorí by chceli zariadenie vybaviť inou ROM, aby netrpeli týmito nevýhodami a aby si mohli vychutnať výkonné smartfóny Huawei, budú tiež ukrátení. Spoločnosť Huawei už neposkytuje možnosť odomknúť zariadenie (čo je potrebné urobiť pred inštaláciou ROM). Aktualizácia, ktorú spoločnosť Huawei vydala toto leto, dokonca frustruje vývojárov programu Magisk, ktorý sa používa na odomykanie a rootovanie smartfónov Huawei. Títo vývojári sa po aktualizácii zrazu ocitli s nepracujúcim zariadením.

podpora

Tento znepokojivý vývoj sa deje v nešťastnom časovom období. V niekoľkých krajinách, napríklad v USA, Veľkej Británii a dokonca aj v Holandsku, boli nedávno smartphony Huawei zakázané z dôvodu obáv o súkromie okolo čínskeho výrobcu. Tí, ktorí zdieľajú tieto obavy, nemajú inú možnosť, ako vymeniť svoj smartphone Huawei za smartphone od iného výrobcu.

Spoločnosť Huawei má tiež veľmi priemernú reputáciu, pokiaľ ide o podporu systému Android verziami a bezpečnostnými aktualizáciami. Ak zbavíte používateľov slobody spravovať Android sami s nainštalovanými ROM, ste úplne závislí od podpory samotného Huawei. Čo teda zatiaľ zanecháva niečo, po čom túžime.

Vedzte, do čoho idete

Neodporúčajú sa smartfóny Huawei? Určite nie pre tých, ktorí si potrpia na vynikajúcu výdrž batérie, nádherné fotoaparáty, kvalitu, atraktívne ceny a výkonný hardvér, s ktorým smartphony Huawei často prichádzajú, a ktorý softvéru prikladá menšiu hodnotu. Pamätajte však, že okolo spoločnosti Huawei existujú veľké obavy: vlády, spoločnosť Emui, jej politika aktualizácií a ochrana osobných údajov.

Budúcnosť

Bohužiaľ sa zdá, že problém s Emui sa skôr zhoršuje ako zlepšuje, najmä v letných mesiacoch roku 2018 sa hromadili negatívne správy o Emui. Napriek tomu existujú svetlé škvrny. Huawei v súčasnosti tvrdo pracuje na Emui 9, ktorý sa na nových smartfónoch Mate 20 objaví v októbri. Spoločnosť Huawei môže byť schopná vyhladiť záhyby. Google tiež zabudoval niečo nové do systému Android 8.0 Oreo: Treble. Vďaka tomu budú budúce aktualizácie rýchlejšie a ľahšie zavediteľné, čo spoločnosti Huawei poskytne každú príležitosť na zlepšenie jej reputácie v oblasti aktualizačných zásad. Program Android One od spoločnosti Google sa tiež začína presadzovať. Kto vie, spoločnosť Huawei sa v budúcnosti môže rozhodnúť vydať niektoré smartphony s Androidom One, aby z krásnych smartfónov vyťažila viac a zmiernila tak obavy používateľov o ochranu súkromia a aktualizácií.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found