Ako

Batériu notebooku pravidelne kalibrujte

Batérie a batérie nie sú veci, ktorým často venujeme pozornosť. Nabíjame ich a používame. Napriek tomu si tieto súčasti zaslúžia viac pozornosti, ak ich chcete vedieť používať dlhodobo. Ale prečo je to nevyhnutné? A ako presne sa o to lepšie staráš?

Prečo kalibrovať batérie?

Keď ste si práve kúpili notebook, batéria pracuje na plný výkon. To znamená, že keď prenosný počítač naznačuje, že je k dispozícii stopercentná kapacita, skutočne je a že keď označuje 5 percent, nemusíte sa obávať, že sú to v skutočnosti iba 3 percentá.

Bez ohľadu na to, ako dobre sa o batériu staráte, kapacita sa časom zníži, s tým sa nedá nič robiť. Ak však s batériami manipulujete neopatrne, môžete ich životnosť výrazne skrátiť. Potom môžu nastať situácie, keď váš laptop naznačuje, že má 100 percent, a potom o päť minút neskôr zrazu naznačuje 40 percent. Alebo hovorí, že máte stále 10 percent a o minútu neskôr sa váš notebook bez varovania vypne.

V takýchto chvíľach (najlepšie však oveľa skôr ako štandardný postup) je rozumné kalibrovať batériu. Je to preto, že, jednoducho povedané, samotná batéria už nevie presne, čo je 0 percent a 100 percent, a všetky hodnoty medzi nimi sú iba hrubým odhadom.

Batéria notebooku, ktorú nekalibrujete, môže zobrazovať nereálne hodnoty.

Kalibrujte batériu ručne

Aj keď existujú výrobcovia notebookov, ktorí poskytujú nástroje, ktoré umožňujú automatickú kalibráciu batérie, tieto nástroje nie sú dostupné pre každý prenosný počítač. Manuálna kalibrácia je navyše zaujímavá, pretože vám dáva predstavu o tom, o čo ide.

Ak chcete kalibrovať batériu vášho notebooku, najskôr notebook úplne nabite, a to na 100 percent. Potom nechajte batériu odpočívať minimálne dve hodiny zavesením notebooku na nabíjačku, aby fungoval na striedavý prúd a batéria mala šancu vychladnúť.

Na ovládacom paneli môžete teraz nastaviť prenosný počítač na prepnutie do režimu spánku, keď zostane 5 percent batérie. Odpojte nabíjačku. Teraz môžete laptop používať, kým nedosiahne 5 percent, alebo ho môžete jednoducho nechať bez použitia. V druhom prípade sa uistite, že prenosný počítač neskĺzne do režimu spánku, pretože ho nepoužívate, inak bude tento proces málo použiteľný.

Akonáhle počítač prejde do režimu spánku na 5 percent, nechajte ho odpočívať minimálne 5 hodín. Potom znova uchopte nabíjačku a notebook nabite na celých 100 percent (laptop môžete používať aj počas nabíjania). Ak odteraz budete notebook používať, zobrazenie zostávajúcej kapacity bude lepšie zodpovedať realite.

Po úplnom vybití a nabití batérie je batéria kalibrovaná.