Ako

Týmto spôsobom môžete ľahko upravovať nespracované fotografie

V predvolenom nastavení sa fotografie vo formáte jpg prenášajú z fotoaparátu. Tieto obrázky už môžu vyzerať celkom pekne, ale mohlo by to byť lepšie! Nastavením fotoaparátu na „surový“ skutočne využijete fotoaparát naplno. Existuje tiež viac možností na uloženie menej úspešnej fotografie pri následnom spracovaní.

Tip 01: Hotové

Sme zvyknutí na fotografie pripravené na použitie, ktoré vychádzajú z našich digitálnych fotoaparátov. Tieto súbory jpg môžeme okamžite zobraziť, vytlačiť a zdieľať. Je menej známe, že mnoho fotoaparátov má aj odlišný formát súborov. To je surový formát. Surový súbor však nie je hotová fotografia. Ani zďaleka nie. Obsahuje iba stavebné bloky, z ktorých skladáte fotografiu; nespracované údaje z obrazového snímača. Čo z toho pre vás?

Porovnajte fotografiu vo formáte jpg a jedlo pripravené na konzumáciu. Musíte to len zohriať. Pekné, ľahké a rýchle. Môžete s tým urobiť len málo, pretože všetko je už pripravené. Nanajvýš môžete pridať trochu soli alebo korenia, ale to je všetko. Môžete vidieť surový pilník ako prísady potrebné na prípravu jedla. Stále ho môžete použiť na všetky strany a pripraviť si jedlo podľa vlastnej chuti. Potrebujete lekársky predpis a trávite viac času.

Tip 01 S hrubým súborom si môžete zostaviť akoby vlastné jedlo.

Tip 02: Surové fotografie

Predpokladajme, že fotografia je príliš svetlá, tmavá alebo sú farby nesprávne. Ak je to fotografia vo formáte jpg, môžete ju obnoviť iba v obmedzenej miere v editore fotografií. Škoda, mohol to byť taký krásny obraz. Pokiaľ ide o nespracovaný súbor, potom je tu zrazu čo opravovať. Expozíciu je možné do značnej miery vylepšiť a farby je možné úplne obnoviť bez poškodenia fotografie. Je to preto, že nespracovaný súbor ukladá čisté informácie obrazového snímača. Ak fotografujete vo formáte jpg, fotoaparát upraví tieto informácie o obrázku: nastavia sa farby, zvýši sa kontrast, zaostrí sa fotografia a použije sa redukcia šumu.

Fotoaparát teda určuje, ako má fotografia vyzerať, a vy s tým musíte urobiť. V editore fotografií môžete vykonať drobné opravy, ale radikálna zmena fotografie nebude fungovať. To je možné iba vtedy, ak fotografujete vo formáte RAW. Nakoniec fotoaparát zmení veľkosť fotografie jpg, aby šetril miesto. Počas tohto procesu sa stratí obrovské množstvo cenných údajov. Surové súbory obsahujú všetky pôvodné obrazové informácie. Na pamäťovej karte preto zaberajú viac miesta, ale stojí to za to.

Tip 02 Surový súbor obsahuje nespracované údaje priamo zo senzora.

Ktorý fotoaparát

Akákoľvek zrkadlovka dokáže fotografovať do formátu RAW, rovnako ako fotoaparáty so systémom. S kompaktnými fotoaparátmi to dokážu iba pokročilejšie modely. Ako zistíte, či to váš fotoaparát dokáže? V ponuke nájdete možnosť, pomocou ktorej určíte, či má fotoaparát fotografovať vo formáte jpg alebo RAW. Ak si nie ste istí, či to váš fotoaparát podporuje, alebo ak nenájdete túto možnosť, prečítajte si príručku k zariadeniu.

Na mnohých fotoaparátoch si môžete zvoliť, že budete mať napísané aj oba formáty. Takže vždy, keď fotografujete, dostanete ako (malý) jpg, tak nespracovaný súbor. Pamäťová karta sa teraz zapĺňa ešte rýchlejšie, ale veľkou výhodou je, že môžete používať pripravené súbory jpg, pokiaľ sú fotografie v úplnom poriadku. Iba v prípade potreby úpravy fotografie uchopíte nespracovaný súbor a pomocou editora fotografií vytvoríte svoju vlastnú optimalizovanú fotografiu. Takto nemusíte zbytočne upravovať tisíc fotografií z dovolenky.

Tip 03: Fotoeditor

Surový súbor nie je zobraziteľná fotografia. Koniec koncov, týka sa to nespracovaných údajov z obrazového snímača. Vždy je potrebné, aby sa z editora fotografií stala skutočná fotografia. Ktorý editor fotografií potrebujete? Existuje veľká šanca, že váš fotoaparát obsahuje editor fotografií. Toto je často softvér samotného výrobcu a je špeciálne určený pre nespracované súbory tejto jednej značky. S týmto sa asi dá vychádzať.

Existujú aj známejšie editory fotografií, napríklad Adobe Photoshop Elements alebo Corel Paintshop Pro. Vedia, čo majú robiť so surovými súbormi všetkých známych značiek fotoaparátov. K dispozícii je tiež softvér špeciálne na správu a úpravu nespracovaných fotografií, napríklad Adobe Lightroom a Corel AfterShot. Tento softvér je obzvlášť užitočný, ak pracujete takmer výlučne s nespracovanými súbormi a chcete to robiť čo najefektívnejšie. Nakoniec existuje aj slobodný softvér, ako napríklad Raw Therapee. Pretože Photoshop Elements je populárny a široko používaný balík, ukážeme vám, ako s ním upravovať vaše surové súbory. Ak sami použijete iný balík, pravdepodobne môžete tiež vykonať (takmer) všetky tieto operácie, prípadne iným spôsobom.

Tip 03 Pomocou editora fotografií urobíte fotografiu nespracovaného súboru.

Tip 04: Adobe Camera Raw

Hneď ako otvoríte nespracovaný súbor pomocou aplikácie Photoshop Elements, okamžite sa v editore fotografií nezobrazí tak, ako ste zvyknutí. Najskôr skončíte v aplikácii Adobe Camera Raw (ACR). Toto je ďalší program, ktorý je súčasťou aplikácie Photoshop. Je to akýsi predný portál, v ktorom vykonávate všetky dôležité operácie. Až potom sa fotografia zobrazí v samotnom Photoshop Elements. Zámerom je, aby ste s fotografiou v ACR makali čo najviac, pretože tak vzniká najlepšia kvalita obrazu.

Po spustení služby ACR sa zobrazí ukážka fotografie. Spravidla je menej iskrivý, ako ste zvyknutí z fotoaparátu. Nerobte paniku, je to preto, že sa pozeráte na čisté obrazové informácie, ktoré váš fotoaparát ešte nepoužil. Teraz môžete fotografiu optimálne upraviť sami. Nad fotografiou vidíte rad nástrojov a napravo od fotografie histogram s tromi kartami dole. Najdôležitejšie operácie nájdete na prvých dvoch záložkách. Tretiu záložku tak skoro nebudete potrebovať.

Tip 04 Hneď ako otvoríte nespracovaný súbor, spustí sa program Adobe Camera Raw.