Ako

Aké sú alternatívy k TrueCryptu?

Pre mnohých používateľov počítačov je TrueCrypt nástroj na šifrovanie súborov, diskových oddielov a diskov. Ale zrazu vývojári strhávajú ruky z nástroja otvoreného zdroja. Čo sa stalo? A čo teraz?

Šifrovaním svojich súborov a diskov pomocou TrueCrypt môžete chrániť svoje dáta pred každým, kto ich chce vidieť, od škodlivých strán až po spoločnosti a dokonca aj bezpečnostné služby. Rozhodujúce pre údaje spoločnosti a osobné údaje. Tŕňom v oku však bezpečnostným službám ako NSA a súdnictvo, ktoré so zašifrovanými údajmi bez hesla nemôžu nič robiť.

Skončil z ničoho nič

Na stránke so sťahovaním TrueCryptu sa 29. mája náhle objavila správa, že používanie tohto programu je nebezpečné, po ktorom nasledoval sprievodca šifrovaním v systéme Windows 8 pomocou nástroja BitLocker. BitLocker je súčasťou systému Windows a je zabudovaný do systému Windows 8. Používatelia systémov Windows 7 a Vista môžu používať nástroj BitLocker, iba ak majú edíciu Enterprise alebo Ultimate systému Windows.

Webová stránka TrueCrypt sa vás snaží prinútiť používať BitLocker.

Podľa stránky TrueCrypt už nie je vo vývoji a fungoval by iba ako nástroj na dešifrovanie zväzkov a súborov, ktoré boli predtým šifrované pomocou TrueCrypt. Najnovšia verzia TrueCrypt (7.2) bola vydaná súčasne s oznámením, a preto je schopná iba dešifrovanie. TrueCrypt 7.1a je najnovšia verzia, ktorú je možné použiť tak, ako ste zvyknutí z programu.

Prvé reakcie

Správa na stránke sťahovania TrueCrypt bola prijatá s veľkým skepticizmom. Bola stránka napadnutá? Stretli sa vývojári v kóde s neriešiteľnými zraniteľnosťami? Alebo sa v zákulisí deje viac, čo by sa nemalo zverejňovať? To nie je celkom nemysliteľné, pretože tajné služby často využívajú metódy prístupu k údajom, pri ktorých sú dotknuté osoby súdené.

Uskutoční sa pokus o oživenie TrueCrypt. Stránka TrueCrypt.ch bola nastavená. Z tohto webu chcú vývojári vdýchnuť programu nový život pokračovaním v zdrojovom kóde TrueCrypt 7.1a. Existujúci zdrojový kód musí byť tiež úplne preskúmaný, aby sa zistilo zraniteľnosť alebo zadné vrátka. To si samozrejme vyžaduje pomoc vývojárov. Pomoc sa vyžaduje aj v právnych záležitostiach. Stránka je hostená vo Švajčiarsku, aby sa ukončili americké bezpečnostné služby.

Zdá sa však, že ešte chvíľu potrvá, kým budeme môcť znova použiť bezpečnú verziu TrueCryptu. Otázkou je, či to bude ešte niekedy možné.