Preskúmanie

Xiaomi Poco F2 Pro - viac za menej

Je pravdepodobné, že meno Poco nezvoní. Je to pomerne neznáma podznačka čínskeho Xiaomi. Poco F2 Pro je smartphone so špičkovými špecifikáciami za konkurencieschopnú cenu. Stále existuje niekoľko výhrad.

Xiaomi Poco F2 Pro

cena od 549, - €

Farba Šedá

OS Android 10 (MIUI 11)

Obrazovka 6,7 palca amoled (2 400 x 1 080)

procesor 2,8 Ghz oktacore (Snapdragon 865)

RAM 6 alebo 8 GB

Skladovanie 128 alebo 256 GB

Batéria 4 700 mAh

fotoaparát 64, 13, 5 megapixelov (zadný), 20 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC

Formát 16,3 x 7,5 x 0,9 cm

Váha 219 gramov

Iné dualsim, infračervený port, 3,5 mm jack, vyskakovacia kamera

Webová stránka www.poco.net

8,5 skóre 85

  • Pros
  • Pomer cena / kvalita
  • Životnosť batérie
  • Obrazovka
  • Dizajn
  • Výkonné technické parametre
  • Negatíva
  • 5G podvod
  • MIUI

Prvým smartfónom spoločnosti Poco bol Pocophone F1 od roku 2018, ktorý bol v tom čase skutočným rozpočtovým topperom za zhruba 350 eur. Jediné ústupky, ktoré ste museli urobiť, boli v skutočnosti v oblasti kvality zostavenia, fotoaparátu a vzhľadu systému Android. Problémom bola aj dostupnosť. Táto druhá generácia postúpila v oblasti ceny o veľký krok: okolo 550 eur. Pretože spoločnosť Xiaomi teraz oficiálne predáva svoj hardvér v Holandsku, je Poco F2 Pro našťastie široko dostupný.

Keď vezmete špecifikácie a dostanete do rúk zariadenie, nemôžete urobiť nič iné, ako byť hlboko ohromený tým, čo za túto cenu získate. V prvom rade vzhľad: smartphone vyzerá, akoby bol dvakrát drahší, so solídnou kvalitou vyhotovenia a krásnym dizajnom. Oslovila ma aj farba nášho modelu, ktorý bol testovaný, akási metalická šedá. Poco F2 Pro je vyrobený zo skla a má dookola kovovú hranu. Smartfón je pomerne ťažký a nemá certifikáciu odolnosti proti vode. Na poškodenie vodou sa preto záruka nevzťahuje, hoci spoločnosť Xiaomi vnútorne použila niektoré gumy a lepidlo, ktoré zadržiavajú vodu.

Celá (hodná) obrazovka

Pozornosť upúta aj obrazovka - v prenesenom význame. Poco F2 je veľké zariadenie, ktorého celá predná strana (okrem niekoľkých tenkých okrajov obrazovky) pozostáva zo 6,7-palcovej obrazovky s primerane predĺženým pomerom obrazovky 20 ku 9. Neexistuje žiadny zárez obrazovky alebo otvor pre fotoaparát, predná kamera vysunie ľavú hornú stranu zariadenia. Vyskakovacia kamera je dnes pomerne zriedkavá a aj keď som bol spočiatku vždy skeptický ohľadom odolnosti týchto kamier, je to príjemná vlastnosť. Aplikácie sa nemôžu nepozorovane priblížiť k prednej kamere, čo je samozrejmé. Mechanika tejto vyskakovacej kamery sa tiež cíti robustná a pevná.

Amolovaná obrazovka nemá vyššiu obnovovaciu frekvenciu ani rozlíšenie, a udržuje ju tak na 60 Hz, respektíve 1080P. Mne osobne na tom nič nechýba, najmä preto, že kvalita zobrazenia obrazovky je veľmi vysoká. Obrazovka je jasná a farby sú dobre kalibrované. Ale tí, ktorí oceňujú plynulejší obraz smartfónov s obrazovkami s vyššou obnovovacou frekvenciou, môžu byť na tom so smartfónom od OnePlus lepšie.

Skener odtlačkov prstov sa spracováva za obrazovkou. Tento skener bohužiaľ nerozpoznal môj palec častejšie ako on. To bolo veľmi frustrujúce, pretože ako väčšina skenerov odtlačkov prstov za obrazovkou sa cíti ako krok späť od fyzických skenerov odtlačkov prstov, napríklad na zadnej alebo bočnej strane smartfónu.

Nenechajte sa zmiasť ikonami 5G na zariadení a na krabici.

Výkonný

Hlboký dojem robia aj špecifikácie. Smartfón má najvýkonnejší čipset Snapdragon. Poco F2 sa dodáva vo verzii so 128 GB úložiskom a 6 GB RAM a v jednej s 256 a 8 GB. Variant s väčšou pracovnou a úložnou pamäťou je asi o 50 eur drahší. Nezabudnite skontrolovať, koľko úložného priestoru potrebujete, pretože to nemôžete rozšíriť pomocou pamäťovej karty.

Čipset v Poco F2 Pro oficiálne podporuje 5G. Ak však hľadáte na trhu smartphone, ktorý využíva túto novú sieťovú technológiu, je lepšie tento smartphone ignorovať. Toto leto budú prvé 5G siete zapnuté pri šírke pásma 700 mHz. Toto pásmo nie je podporované, iba 3,5 GHz pásmo, ktoré holandské siete 5G nebudú v nasledujúcich rokoch využívať. Nenechajte sa preto oklamať ikonami 5G na zariadení alebo na krabici.

Koncesie a doplnky

Poco F2 Pro teda chýba zopár vecí, ako napríklad spomínaná podpora 5G, obrazovka s vysokou obnovovacou frekvenciou a vodeodolnosťou. Bezdrôtové nabíjanie tiež nie je možnosťou. Ale to je v skutočnosti dobré žiť, vzhľadom na cenu smartphonu. Navyše s týmto smartfónom vlastne nemusíte robiť žiadne ústupky. K dispozícii je port pre slúchadlá a dokonca aj infračervené svetlo, aby ste mohli smartphone používať ako diaľkové ovládanie. Príjemné tiež je, že je tu pomerne veľká batéria (4 700 mAh), ktorú pomerne rýchlo nabijete 33-wattovou nabíjačkou. Plná batéria zaručuje, že vydržíte deň alebo dva, aj keď to samozrejme záleží na vašom použití.

fotoaparát

Všestranný fotoaparát je umiestnený v zadnej časti zariadenia. To je krásne zakomponované do kruhového ostrovčeka pre fotoaparát. Tu vidíte štyri šošovky. Primárnym objektívom je 64-megapixelový snímač (Sony IMX686). Poco F2 Pro má navyše 13-megapixelový širokouhlý objektív a 5-megapixelový zoom objektív. Štvrtým objektívom je hĺbkový senzor, ktorý slúži na snímanie hĺbky ostrosti, napríklad pre režim na výšku. V praxi to znamená, že vďaka širokouhlému objektívu môžete „priblížiť“ 0,6x, a priblíženie až 2x.

Objektív so zoomom je vhodný najmä pre makro fotografie. Kvalita tohto objektívu je ale skutočne znateľne nižšia ako v prípade primárneho a širokouhlého fotoaparátu. Použite to hlavne vtedy, ak chcete fotografovať detailné objekty zblízka, napríklad kvety. Preto ho radšej nepoužívajte ako transfokačný objektív, ak budete môcť urobiť krok späť, s primárnym fotoaparátom ste na tom oveľa lepšie.

Primárny a širokouhlý objektív sa veľmi nelíšia v kvalite fotografie. Rozdiel si začnete všimnúť až pri fotografovaní v sťažených svetelných podmienkach. Myslite na slabé svetlo, veľa podsvietenia alebo silno zamračené vonkajšie prostredie. V takýchto prípadoch je najlepšie spadnúť späť na primárnu šošovku, ktorá to lepšie zvládne. Rozdiel je však v topperoch fotoaparátov, ako sú špičkové zariadenia spoločnosti Samsung alebo drahšie telefóny iPhone. Pokiaľ ide o zachytenie farieb, detaily a hĺbku ostrosti, tieto zariadenia sú v dostatočnom predstihu. Ak je k dispozícii veľmi málo svetla, môžete s fotoaparátom fotoaparátu Poco F2 Pro bohužiaľ zachytiť relatívne málo. Nočný režim tiež neponúka útechu.

Zľava doprava: teleobjektív, hlavný objektív a širokouhlý objektív. Pozn. Nezabudnite (ako ja) vypnúť zvláštny vodoznak v nastaveniach fotoaparátu.

MIUI 11

Možno vás zaujímalo, prečo môže byť smartphone, ktorý má čo ponúknuť, stále oveľa lacnejší ako konkurencia. Keď zapnete Poco F2 Pro, všimnete si, že spoločnosť Xiaomi využíva iné zdroje príjmu v podobe reklám vo svojom Androidskin MIUI. Preto nezabudnite pri počiatočnej konfigurácii zrušiť začiarknutie prispôsobených reklám.

Okrem toho vás MIUI zlým spôsobom dostane ďaleko od vynikajúcich základov systému Android 10. Detské farby, ikony a zvuky sú všade. Taktiež pre vás získate veľa bloatware, ktorý obsahuje aj reklamy. Najmä RAM Jet a zabudovaný antivírus sú znepokojivo nepotrebné - a sú maskované ako systémová aplikácia, takže sú nezmazateľné. Tento systém je tiež dosť dôsledný, pokiaľ ide o skrátenie procesov na pozadí, čo niekedy spôsobuje nestabilitu aplikácií.

Dôrazne sa preto odporúča odstrániť veľa predinštalovaných aplikácií a nainštalovať samostatný spúšťač, napríklad Nova Launcher.

MIUI je plné reklamy a bloatware.

Alternatívy k Poco F2 Pro

Poco F2 Pro mi veľmi pripomína Xiaomi Mi 9T Pro z minulého roku, ale vylepšený lepšími špecifikáciami, obrazovkou a o niečo vyššou cenou. 9T Pro je stále k dispozícii a je skvelou (lacnejšou) alternatívou. Pokiaľ hovoríme o starších zariadeniach, ktoré v čase písania článku stoja približne rovnako: Galaxy S10 + (lepší fotoaparát a softvér) a OnePlus 7T (lepší softvér) sú tiež vynikajúcou alternatívou.

Najväčšou chybou Poco F2 Pro musí byť softvér. Ak je to pre vás tiež dôležité, potom stojí za zváženie iPhone SE (2020), alebo si možno budete chcieť na Pixel 4A od Googlu počkať o niečo dlhšie.

Záver: Chcete si kúpiť Poco F2 Pro?

Poco F2 Pro je jedným z najlepších obchodov so smartfónmi, aké práve teraz môžete získať. Získate špičkové technické parametre, veľmi luxusné zariadenie s vyskakovacím fotoaparátom, všestranný fotoaparát, nádhernú obrazovku a vynikajúcu výdrž batérie. Stále však existujú úlovky, ktoré musíte brať do úvahy. V prvom rade je Androidskin MIUI vrátane bloatware fackou. Pečiatka 5G na zariadení je tiež jednoducho zavádzajúca.