Ako

Takto získate stratené heslo

V dnešnej dobe potrebujete prihlasovacie údaje pre mnoho webových stránok a môže sa stať, že zabudnete heslo. Našťastie to nie je katastrofa. Existuje mnoho techník, pomocou ktorých stále môžete nájsť svoje stratené heslo.

Do redakcie pravidelne dostávame otázky od čitateľov, ktorí sa zúfalo pýtajú, ako získať zabudnuté heslo. Rovnako to hovorí, že hľadaný výraz ako „zabudnuté heslo“ v službe Google prináša 25 miliónov prístupov. V tomto článku sa bližšie pozrieme na rôzne nástroje a techniky na obnovu zabudnutých hesiel alebo na vyriešenie tohto problému napríklad vytvorením nového hesla. Podrobne si rozoberieme Windows, potom si povieme niečo o WiFi sieťach, rôznych softvérových a webových službách. Poznámka: ide o získanie vášho vlastného zabudnutého hesla a nie o hackovanie ostatných používateľov! Prečítajte si tiež: Ľahko si pamätajte všetky svoje heslá.

Windows

01 Obnoviť heslo

V predvolenom nastavení sa musíte prihlásiť, aby ste mohli pracovať s Windows (pozri tiež rámček Reštartovať). Ak tu zadáte nesprávne heslo, systém Windows vám automaticky zobrazí pripomenutie, ktoré ste zadali pri vytváraní tohto účtu. Systém Windows to však robí iba pre lokálny účet, a nie pre účet Microsoft, ako sa dá použiť v systéme Windows 8 (pozri tiež krok 11). Dúfajme, že to bude stačiť na pripomenutie správneho hesla. Ak nie, Windows ponúka iné východisko prostredníctvom možnosti na prihlasovacej obrazovke obnoviť heslo. Funguje to však iba vtedy, ak ste predtým vytvorili „disketu na obnovenie hesla“.

Ide to takto. Prejdite do systému Windows Ovládací panel a vyber si Používateľské účty a rodičovská kontrola / používateľské účty. kliknite na Vytvorte disketu na obnovenie hesla v ľavom paneli, potom budete postupovať podľa ďalších pokynov sprievodcu zabudnuté heslo nasleduje. Potrebujete USB kľúč a budete tiež musieť zadať svoje súčasné heslo systému Windows. Túto hokejku zapojíte, keď zabudnete svoje heslo a svoje obnoviť heslo chcete použiť.

Reštart

V predvolenom nastavení si od vás systém Windows pri spustení vyžiada heslo. To je bezpečné, ale menej užitočné, ak ste jediným používateľom alebo ak ste od prírody veľmi zábudliví. Môžete však vykonať automatické reštartovanie systému Windows. Takto to funguje vo Windows 7 a vyšších. Stlačte kláves Windows + R a spustite príkaz netplwiz od. Okno Používateľské účty objaví sa. Vyberte svoj účet a zrušte začiarknutie vedľa Používatelia musia na používanie tohto počítača uviesť používateľské meno a heslo. Potvrďte pomocou Ok a zadajte heslo (2x), ktoré patrí k tomuto účtu. Potvrďte znova pomocou Ok.

02 Prístup do priečinka profilu

Čo však robiť, ak vám nápoveda z predchádzajúceho kroku nič nehovorí a nevytvorili ste disketu na obnovenie hesla. To, ako budete postupovať, závisí hlavne od toho, či si pamätáte heslo účtu správcu. Ak je to naozaj tak a zabudli ste iba heslo jedného zo svojich ďalších účtov, rýchlo ste vyriešili tento problém. Nie je vôbec žiadny problém získať prístup k súborom (v priečinku profilu) tohto iného účtu. Prihláste sa pomocou účtu správcu a pomocou programu Windows Prieskumník prejdite do priečinka profilu zabudnutého účtu, napríklad c: \ Users \ Documents. Pri pokuse o otvorenie sa zobrazí správa, že do tohto priečinka momentálne nemáte prístup. Potom stačí kliknúť Nastúpte a dvere sa otvoria. Tieto údaje potom môžete niekde zabezpečiť a pre zábudlivého používateľa vytvoriť nový účet, ak chcete.

03 Zmena hesla

Obnova pôvodného hesla bohužiaľ nie je taká ľahká (pozri tiež krok 7), ale našťastie existuje iná možnosť. Po prihlásení pomocou účtu správcu prejdite do ovládacieho panela a vyberte ikonu Používateľské účty a bezpečnosť rodiny / Používateľské účty / Spravovať iný účet. Tu vyberiete problémový účet a vyberiete Zmeňte heslo, potom zadajte nové heslo. Upozorňujeme, že ak používateľ tohto účtu zašifroval svoje údaje pomocou vstavanej funkcie EFS systému Windows (systém šifrovania súborov), nebude mať k týmto šifrovaným súborom prístup (znova si pozrite krok 7)!

04 Živé médium

V predchádzajúcich dvoch krokoch predpokladáme, že poznáte heslo účtu správcu. Ale ak nie, bude to trochu komplikovanejšie. Rovnako ako v kroku 2, vám najskôr ukážeme, ako získať prístup k údajom problémového účtu bez hesla správcu. Robíme to pomocou živého média Linux. To znie zložito, ale s nasledujúcimi krokmi bude určite úspešné.

Označte, že chcete stiahnuť Ubuntu Desktop (najlepšie 64bitovú verziu). Ak neuvažujete o dare, kliknite na ikonu Teraz nie. Prejdite ma na stiahnutie a stiahnite si iso súbor cez Stiahnuť ▼- tlačidlo. Stiahnite si YUMI. Vložte USB kľúč do počítača, spustite YUMI (inštalácia nie je nutná) a kliknite na Súhlasím. V rozbaľovacej ponuke vyberte písmeno jednotky USB flash a začiarknite políčko vedľa nej Format X: Drive (Erase Content). Majte na pamäti, že všetky údaje na tejto páske budú čoskoro prepísané! V druhej rozbaľovacej ponuke si vyberiete Ubuntu a odkázať vás prostredníctvom Prechádzaťna práve stiahnutý iso súbor. Potvrďte pomocou Vytvoriť a s Áno. Potom sa YUMI spýta, či chcete inú distribúciu na hokejke, ale nemusíte.

05 Prístup k údajom

Teraz by ste mali zaviesť systém zo živého disku Ubuntu. Možno budete musieť nastaviť poradie zavádzania v systéme BIOS počítača, aby sa počítač najskôr pokúsil zaviesť systém z vymeniteľného média. Väčšina systémov však má skratku, pomocou ktorej môžete vyvolať ponuku bootovania, v ktorej okamžite naznačíte, že chcete bootovať z USB kľúča. V prípade potreby si prečítajte príručku k vášmu systému. Krátko po zavedení počítača z hokejky vyberte Vyskúšajte holandčinu / Ubuntu (nie: Nainštalujte Ubuntu!), po ktorom sa zobrazí desktopové prostredie Ubuntu. Na ľavej strane nájdete niekoľko ikon. Tretie tlačidlo zhora (Dopravné zápchy) je vstavaný prehľadávač súborov, ktorý vám umožní prejsť na oddiel, ktorý obsahuje dátové priečinky problémového účtu. Tieto priečinky môžete zabezpečiť tak, že ich skopírujete napríklad na pripojený disk USB ich presunutím.

06 Nový účet správcu

Teraz máte svoje údaje späť, ale pomocou inteligentného triku je tiež možné prihlásiť sa do systému Windows pomocou dôveryhodného účtu. Tento trik platí pre Windows Vista a novšie verzie. Naštartujte systém pomocou živého kľúča Ubuntu a otvorte prehliadač súborov (pozri krok 6). Prejdite do priečinka Windows v počítači a otvorte podpriečinok system32 tu. V tomto podpriečinku kliknite pravým tlačidlom myši na súbor Utilman.exe a premenujte ho napríklad na Utilman.old. Potom urobte kópiu súboru cmd.exe a premenujte ju na Utilman.exe. Takže pôvodný súbor cmd.exe nechajte nedotknutý. Vypnite Ubuntu a bootujte Windows ako obvykle. Hneď ako sa zobrazí prihlasovacie okno, stlačte kláves Windows + U.

Za normálnych okolností sa možnosti dostupnosti systému Windows zobrazujú teraz, ale zásah vás práve teraz umiestni na miesto správcu v príkazovom riadku (cmd.exe). Tu potom postupne vykonáte nasledujúce príkazy, zakaždým ich potvrdíte klávesom Enter:

čistý užívateľ adminextra tajomstvo / pridať

net localgroup administrators adminextra / add

Týmto sa vytvorí účet správcu „adminextra“ s heslom „tajný“. Prihláste sa pomocou tohto nástroja do systému Windows. Potom môžete pomocou ovládacieho panela zmeniť heslo pôvodného účtu správcu (pozri krok 3).

07 Bezva heslo

Ak ste zabudli svoje heslo a zašifrovali ste svoje údaje pomocou systému EFS (pozri tiež krok tipu 3), zostáva len jedna možnosť, ako získať prístup k svojim údajom: obnoviť pôvodné heslo. To je možné pomocou špeciálneho „crackera hesiel“, ako je Ophcrack, ktorý je možné nainštalovať ako živé médium. Rovnako ako v prípade Ubuntu, aj v prípade YUMI to môžete urobiť (pozri krok 4). Tentokrát si vyberiete z rozbaľovacej ponuky na Krok 2 možnosť Ophcrack Vista / 7 (vyhľadávač hesiel) a vedľa neho začiarknite políčko Odkaz na stiahnutietakže YUMI môže načítať distribúciu sám. Po dokončení stlačte Prechádzaťa pozrite si stiahnutý iso súbor. S Vytvoriť umiestnite distribúciu Ophcrack na USB kľúč. Spustite tým svoj Windows (Vista alebo novší).

Ophcrack vás prípadne požiada, aby ste označili správny oddiel systému Windows. Potom sa nástroj spustí a pokúsi sa prelomiť heslá zistených účtov. Výsledky sa zobrazia v okne programu. Všimnete si: Ophcrack dokáže nájsť krátke a jednoduché heslo veľmi rýchlo, ale zložité a dlhé sa môže ukázať ako nemožná úloha. Inštaláciou takzvaných dúhových tabuliek v Ophcrack (z ponuky Tabuľky) zvyšujete šancu na rýchlejšie nájdenie zložitých hesiel. Nájdete ju tu a ďalšie základné informácie nájdete tu.

Wifi

08 Cez smerovač

Pred časom ste nastavili bezdrôtovú sieť a zabezpečili ste ju dobre pomocou protokolu WPA2. Teraz chcete poskytnúť ďalšiemu zariadeniu prístup, ale už vôbec netušíte, aké je heslo. Existuje niekoľko východísk. Ak si stále pamätáte heslo smerovača, môžete to urobiť rýchlo. Prejdite na príkazový riadok na počítači so systémom Windows, ktorý je pripojený k vašej sieti (bezdrôtovej alebo inej), a zadajte tam príkaz ipconfig od. Zapíšte si adresu IP, ktorá sa dodáva Predvolená brána a zadajte ju do panela s adresou prehliadača, potom sa prihlásite do smerovača.

Ak si tiež nepamätáte heslo smerovača, ale pôvodné heslo ste nezmenili, pravdepodobne ho nájdete, keď v službe Google vyhľadáte niečo ako „predvolené heslo“ v kombinácii s modelom smerovača. Po pristátí na ovládacom paneli smerovača vyhľadajte časť ako Bezdrôtový a otvorte okno nastavení zabezpečenia bezdrôtovej siete. Za normálnych okolností si tu môžete prečítať heslo, pravdepodobne budete musieť kliknúť na možnosť ako Odmaskovať heslo alebo Ukázať heslo kliknutím zobrazíte heslo.

09 Z Windows

Ak sa vám to nepodarí, môžete to vyskúšať prostredníctvom počítača so systémom Windows, ak je pripojený k bezdrôtovej sieti. Pravým tlačidlom myši kliknite na ikonu siete na systémovej lište systému Windows a vyberte ikonu Otvorte Centrum sietí a zdieľania. Tu si vyberiete Spravujte bezdrôtové siete. Vyberte sieť a kliknite na ňu pravým tlačidlom myši. Vyberte si Vlastnosti a otvorte kartu Bezpečnosť. Hneď ako začiarknete políčko Zobrazenie znakov zobrazí sa príslušné heslo.

Ak to stále nefunguje, je čas použiť externý nástroj, napríklad bezplatný program WirelessKeyView. K dispozícii je 32-bitová aj 64-bitová verzia). Rozbaľte stiahnutý súbor ZIP, ignorujte všetky varovania z brány firewall alebo antivírusu a spustite program. Zistené siete by ste mali okamžite vidieť vrátane hesiel v čitateľnej podobe.

Softvér a služby

10 aplikácií

Existujú aj iné programy (napríklad miestni e-mailoví klienti), ktoré skryjú heslá za bodkami alebo hviezdičkami. V niektorých prípadoch táto forma zabezpečenia znamená málo a bezplatný nástroj ako BulletsPassView ju dobre využíva (32bitová aj 64bitová verzia). Okno programu s hviezdičkami zabudnutého hesla nechajte otvorené na pracovnej ploche a spustite extrahovaný BulletsPassView. Nástroj detekuje okno a, dúfajme, že vám zobrazí vaše heslo v čitateľnej podobe. Od rovnakého výrobcu tu nájdete množstvo ďalších pomocníkov s heslami pre prehľadávače a niekoľko ďalších aplikácií. Tieto bezplatné nástroje sú samy osebe v dobrej viere, ale vzhľadom na svoju povahu generujú sériu poplachov.

Aj keď ich nahráte do antivírusovej služby, ako je www.virustotal.com. To isté platí pre nástroje SecurityXploded, ale nemôžeme zaručiť, že tieto nástroje nebudú mať nakoniec skrytú agendu. Počas inštalácie sa uistite, že neinštalujete žiadny ďalší softvér. Možno ho budete musieť niekoľkokrát spustiť Preskočiť alebo Pokles stlačiť. Takéto nástroje v každom prípade používate výlučne na svoje vlastné riziko!

Trezor hesla

Používanie rovnakého ľahko zapamätateľného hesla všade nie je úplne bezpečné riešenie. V dnešnej dobe existuje veľa „mnemotechnických pomôcok“, ktoré uľahčujú zapamätanie hesla, ale môžete tiež použiť digitálny trezor hesiel. Jedným z lepších bezplatných nástrojov je LastPass. V zásade si vyberiete (a pamätáte) jedno veľmi silné hlavné heslo, ktoré uzamkne trezor hesiel. Keď sa potom budete chcieť prihlásiť na webové stránky a do služieb, program LastPass, ktorý sa nainštaluje ako rozšírenie prehliadača, vás požiada o uloženie ID účtu. Tieto informácie sú bezpečne zašifrované, uložené v cloude a podľa potreby synchronizované s vašimi ďalšími zariadeniami. LastPass podporuje aj viacfaktorovú autentizáciu, vďaka čomu je používanie ešte bezpečnejšie.

Netrúfate si na svoje heslá využívať cloudovú službu? Potom použite offline program, ako je KeePass.

11 Webové služby

Existuje samozrejme aj veľa webových služieb, ktoré na získanie prístupu vyžadujú účet a heslo. Našťastie väčšina z týchto služieb ponúka funkciu „Zabudli ste heslo?“. Spravidla to znamená, že zadáte svoju e-mailovú adresu a po stlačení tlačidla dostanete správu, pomocou ktorej môžete zmeniť svoje heslo. Niekedy musíte najskôr odpovedať na bezpečnostnú otázku, ktorú ste si predtým nastavili pri vytváraní účtu.

Zabudli ste heslo k účtu Microsoft, pomocou ktorého sa môžete prihlásiť do systému Windows 8 a novších? Potom si zmeňte heslo. Podobné postupy existujú pre služby ako Google, Facebook, Twitter a podobne. V registračnom okne potom môžete kliknúť na odkaz, ktorý vám pomôže na vašej ceste: napríklad zabudol si heslo? alebo Potrebuješ pomoc?.

Správa hesiel

Ak ste zabudli heslo, ktoré ste si uložili vo svojom prehľadávači a ktoré sa automaticky vyplní, môžete ho rýchlo nájsť pomocou správy hesla vo svojom prehľadávači. Napríklad v prehliadači Chrome kliknite na tlačidlo s tromi pomlčkami a vyberte postupne Nastavenia / Zobraziť rozšírené nastavenia / Správa hesiel (v časti Heslá a formuláre). Vo Firefoxe tiež kliknete na tlačidlo s tromi pomlčkami a vyberiete Možnosti / Zabezpečenie / Uložené heslá / Zobraziť heslá / Áno. Nakoniec v prehliadači Internet Explorer kliknite na Možnosti Internetu / Obsah / (horné tlačidlo) Nastavenia / Správa hesiel, otvorte požadovaný účet a vyberte vyhliadka.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found