Ako

Pripojenia k PC - Spoznajte všetky porty počítača

Na prednej a zadnej strane počítača a na oboch stranách notebooku je k dispozícii pomerne veľa pripojení. Zvážte napríklad HDMI, DVI, VGA, Displayport, USB, Ethernet, eSata a S / PDIF. Už sa vám točí hlava? Podrobne vysvetlíme, ktoré spojenia s PC plnia ktorú funkciu a ako všetko správne prepojiť.

Tip 01: HDMI

Každý počítač má (integrovanú) grafickú kartu, ktorá prevádza grafické výpočty na obrazový signál. Táto grafická karta potom prostredníctvom kábla odošle obrázky na monitor. Najbežnejšie používaným výstupom je dnes HDMI, ktoré je rozpoznateľné podľa dvoch odrezaných rohov na boku. Výhodou tohto digitálneho výstupu je, že dokáže prenášať videá vo vysokom rozlíšení. Napríklad na vhodnom monitore si môžete vychutnať Full HD kvalitu (1 920 x 1 080 pixelov) alebo dokonca vyššie rozlíšenie, ak to grafická karta podporuje. Pripojenie je rýchle, pretože nezáleží na tom, ktorú stranu kábla zapojíte do monitora alebo počítača. Okrem obrázkov môže kábel HDMI prenášať aj zvukový signál, čo je užitočné najmä pre monitory so zabudovanými reproduktormi.

Verzie HDMI

Existujú rôzne verzie HDMI. Čím vyšší je štandard, tým viac funkcií obsahuje digitálne pripojenie. Napríklad prvá verzia podporovala iba prenos videa vo Full HD, zatiaľ čo HDMI 1.4 dokáže prenášať aj signál Ultra HD (3 840 x 2 160 pixelov). V dnešnej dobe je HDMI 2.1 najnovšou verziou HDMI. To dokonca umožňuje prenášať videá v maximálnom rozlíšení 7680 x 4320 pixelov na vhodný monitor. Tento vývoj je však obzvlášť zaujímavý pre budúce televízory s (enormne) uhlopriečkou veľkej obrazovky. Vo väčšine prípadov môžu priemerní používatelia počítačov ľahko pracovať s nižším štandardom HDMI.

Tip 02: Displayport

Existujú aj ďalšie digitálne spojenia, ktoré umožňujú prenos obrazu vo vysokom rozlíšení. Najmä Displayport je čoraz viac viditeľný na grafických kartách pre počítače a monitory. Toto pripojenie opticky pripomína konektor HDMI, s tým rozdielom, že na bočnej strane je viditeľný iba jeden odrezaný roh. Displayport podporuje aj vysoké rozlíšenia, v ktorých hrá rozhodujúcu úlohu použitá verzia. Mnoho zariadení podporuje Displayport 1.2, s ktorým je možné dosiahnuť kvalitu Ultra HD pri vysokej obnovovacej frekvencii. Na prenos zvuku môžete okrem videosignálu použiť aj kábel DisplayPort. Ak má monitor zabudované reproduktory, nemusíte v takom prípade pripájať ďalší kábel. Displayport je vhodný aj na pripojenie viacerých monitorov pomocou jedného pripojenia. Táto funkcia sa nazýva reťazenie „daisy chaining“. Pamätajte, že nie všetky monitory túto funkciu podporujú.

Displayport 1.2 podporuje ultra hd s vysokou obnovovacou frekvenciou

Tip 03: Dvi-d

Na prenos video signálu z počítača do monitora sa uprednostňuje vyššie popísané pripojenie HDMI a displayport. Nie každý používa nový hardvér, preto v tomto článku vyzdvihujeme aj „datované“ spojenia. Existuje mnoho typov štandardu DVI, z ktorých je DVI-D (dual link) stále veľmi rozšírený. Ak si kupujete nový počítač a / alebo monitor, je veľká šanca, že obsahuje konektor DVI-D. Toto digitálne pripojenie obvykle spoznáte podľa bielo zafarbeného konektora s priestorom pre 24 pinov a vodorovným pinom. Uistite sa, že používate kábel DVI-D (dual link) so správnymi kolíkmi. Pripojenie je jednoduché, pretože prepichnete kábel v konektore. Ak je to potrebné, kábel bezpečne pripevnite pomocou oboch skrutkových spojov na boku. Na rozdiel od HDMI a DisplayPort, DVI-D nepodporuje prenos zvukového signálu. Maximálne rozlíšenie je navyše vo väčšine prípadov 2 560 x 1 600 pixelov.

Tip 04: Vga

Posledné video pripojenie, ktoré sa v roku 2017 stále vyskytuje pravidelne, je VGA (známe tiež ako d-sub). Toto analógové pripojenie používajte, iba ak neexistuje iná možnosť. Kvalita videa je v porovnaní s HDMI, DisplayPort a DVI-D výrazne nižšia. Najmä na veľkých obrazovkách je zreteľne viditeľný rozdiel od predtým diskutovaných pripojení digitálneho videa. Toto video pripojenie nie je vhodné pre vysoké rozlíšenie. Okrem toho VGA nedokáže zvládnuť prenos zvuku. Ak ste nútení nadviazať spojenie VGA medzi počítačom a monitorom, použite modro zafarbený konektor s priestorom pre pätnásť pinov. Keď je kábel správne pripojený, bezpečne ho zaistite utiahnutím oboch skrutkových spojov. Spôsob upevnenia VGA je podobný ako v prípade DVI-D.

Adaptérová zástrčka

Často sa stáva, že dostupné video pripojenia v počítači a monitore sa nezhodujú. Napríklad na zadnej strane počítača je k dispozícii iba pripojenie HDMI, zatiaľ čo monitor podporuje iba DVI-D. Najmä keď k grafickej karte pripojíte dve obrazovky, rýchlo sa dostanete k tomuto problému. Našťastie existuje veľa druhov adaptérov, pomocou ktorých môžete tento problém vyriešiť. Napríklad existujú adaptéry z HDMI na DVD-D a z Displayport na HDMI. Okrem toho sú k dispozícii aj všetky druhy káblov adaptérov. Napríklad môžete pripojiť pripojenie displayport priamo k monitoru pomocou HDMI, DVI-D alebo dokonca VGA.

Tip 05: Monitor na notebooku

Aj tie najmenšie notebooky majú zvyčajne bočný extra videovýstup. Spravidla ide o (mikro) HDMI, ale rovnako dobre to môže byť (mini) port displeja, VGA alebo USB-C (pozri tip 7). Tieto pripojenia slúžia na pripojenie ďalšieho monitora k notebooku. V skutočnosti ním rozšírite pracovnú plochu, aby ste mali viac miesta. To funguje oveľa lepšie, pretože už nemusíte minimalizovať dialógové okná na paneli úloh. Po pripojení externého monitora operačný systém vášho notebooku zvyčajne automaticky rozpozná obrazovku. V prípade potreby choďte na Štart / nastavenie / Systém / Displej a vyberte si na Viac monitorov pre túto možnosť Rozbaľte tieto displeje. Získate tak obrovskú plochu. Môžete tiež zvoliť duplikovanie obrazoviek. To je užitočné napríklad vtedy, keď je k notebooku namiesto monitora pripojený projektor. Beamer tak zobrazuje presne rovnaké obrázky ako obrazovka vášho notebooku. Toto je užitočné, keď máte prezentáciu alebo prezentáciu!

Tip 06: USB porty

Každý používateľ počítača je oboznámený s používaním portov USB. Tento plochý konektor v počítači slúži na pripojenie všetkých druhov periférií k systému, ako sú napríklad klávesnica, myš, tlačiareň, USB kľúč, externá jednotka, digitálny fotoaparát, smartphone a tablet. Je výhodné, že USB pripojenie prenáša dáta v dvoch smeroch. Môžete napríklad kopírovať údaje z externého pevného disku do počítača a naopak. Vhodný port USB ďalej poskytuje napájanie aj pre mobilné zariadenia. Takto nemusíte do siete pripájať externý 2,5-palcový disk. Bez problémov môžete nabíjať aj smartfóny a tablety cez USB. Je dôležité, aby ste správne zapojili USB zástrčku do USB portu. Venujte zvýšenú pozornosť hornej a spodnej časti a netlačte na ne, ak existuje odpor. Okrem bežnej zástrčky USB-A existujú aj káble s menšími zástrčkami s mini-USB a micro-USB.

USB štandardy

Okrem rôznych pripojení USB existujú aj rôzne štandardy USB. Čím vyššie je číslo verzie, tým rýchlejší je možný prenos dát. „Staromódny“ port USB1.1 podporuje maximálnu rýchlosť 12 Mbit / s, zatiaľ čo USB 2.0 je teoreticky dobrá pre 480 Mbit / s. Najnovším štandardom je USB 3.1. Je mätúce, že existujú dve varianty, a to usb 3.1 gen1 a usb 3.1 gen2. Aj keď je rozdiel v pomenovaní obmedzený, na dátový tok sa to nevzťahuje. USB 3.1 gen1 je vhodný na teoretický prenos dát 5 Gbit / s, zatiaľ čo USB 3.1 gen2 zdvojnásobuje dátovú rýchlosť na 10 Gbit / s.

Tip 07: USB-c

Už niekoľko rokov existuje aj nový variant tradičného USB pripojenia, konkrétne USB-C. V porovnaní s bežnými portami USB-A je toto moderné pripojenie oveľa všestrannejšie. Okrem prenosu dát a energie prostredníctvom bežných štandardov USB (pozri rámček „Normy USB“) podporuje USB-C aj všetky druhy ďalších protokolov. Môžete napríklad použiť USB-C na pripojenie videa cez HDMI, DVI, VGA, Displayport a Thunderbolt. Posledný uvedený štandard nájdete na MacBookoch. Okrem výstupu ostrého obrazového signálu môžu používatelia počítačov MacBook nabíjať aj mobilné zariadenia a prenášať dáta.

Je výhodné, že USB-C je vybavených čoraz viac zariadení, ako sú napríklad smartfóny, tablety, notebooky, monitory, powerbanky a externé disky. Pretože je možné prenášať energiu, dáta a video súčasne pomocou jedného kábla, očakáva sa, že v budúcnosti bude potrebných čoraz menej káblov. Bohužiaľ to ešte nie je tak ďaleko, pretože nie všetky potenciálne funkcie sú automaticky dostupné na zariadeniach s pripojením USB-C. Niektoré produkty napríklad nemôžu byť nabité počítačom cez USB-C, zatiaľ čo je možný prenos dát. Kompatibilita sa našťastie zlepšuje. Na rozdiel od tradičného USB portu nemá USB-C hornú a spodnú časť. Chybné pripojenie je preto nemožné vďaka reverznej zástrčke! Používate novší počítač s USB-C, ale vaše ďalšie periférie ešte nie sú vhodné? V takom prípade ponúka riešenie zástrčka adaptéra USB-C na USB-A.

Okrem prenosu údajov a napájania je USB-C vhodný aj na pripojenie videa

Tip 08: Ethernetový port

Všetky stolné počítače a väčšina notebookov majú ethernetový port. K tomu pripojíte sieťový kábel, aby sa zariadenie pripojilo k internetu. Zasuniete takzvaný konektor rj45 kábla do portu, kým nezapadne na miesto. Na stavových svetlách môžete zistiť, či v súčasnosti prebieha dátový prenos. Ak chcete kábel znova odpojiť, jemne zatlačte plastovú svorku dole a potom vytiahnite zástrčku z konektora. Každý ethernetový port podporuje maximálnu rýchlosť. Staršie zariadenia majú väčšinou sieťový adaptér s dátovým tokom až 100 Mbit / s. Ak je váš počítač alebo stolný počítač o niečo novší, je pravdepodobné, že port Ethernet podporuje rýchlosť 1 Gbit / s. Na záver existujú aj sieťové karty, ktoré vydržia rýchlosť 10 Gbit / s. Rýchlosť 1 Gbit / s je v roku 2017 veľmi častá, je preto potrebné, aby túto priepustnú rýchlosť zvládol aj router, akékoľvek prepínače a sieťové káble.

Bezdrôtové alebo pevné?

Máte na výber medzi bezdrôtovým alebo pevným pripojením na internet? Pokiaľ ide o stabilitu, vždy sa uprednostňuje káblové pripojenie. Rádiové vlny pripojenia WiFi sú citlivé na rušenie, napríklad v dôsledku susedných sietí alebo zariadení, ktoré vysielajú na rovnakej frekvencii. Ďalej je obmedzená šírka pásma signálu bezdrôtovej siete. To môže spôsobiť problémy, najmä ak streamujete filmy vo vysokom rozlíšení alebo hráte náročné sieťové hry.

Tip 09: Klávesnica a myš

Ak stále používate staršiu myš a klávesnicu, môžete tieto operačné zariadenia pripojiť k takzvaným konektorom PS / 2 na zadnej strane počítača. Jedná sa o dva okrúhle vstupy, so zeleným konektorom pre myš a fialovým konektorom pre klávesnicu. Veľa spojenia. Uistite sa, že čapy zodpovedajú otvorom. Namiesto dvoch samostatných pripojení má veľa počítačov k dispozícii iba kombinované pripojenie PS / 2. V takom prípade potrebujete špeciálny kábel adaptéra, aby ste mohli stále pripojiť obe ovládacie zariadenia. Klávesnice a myši s pripojením ps / 2 už nie sú k dispozícii, hoci v niektorých (webových) obchodoch stále existujú. Pripojenie sa zvyčajne teraz deje pomocou USB. Mnoho ovládacích zariadení ďalej funguje bezdrôtovo pomocou špeciálneho adaptéra USB alebo rozhrania Bluetooth.

Tip 10: Zvukový výstup

Mnoho monitorov má integrované reproduktory, ale kvalita zvuku nie je vďaka malému zvukovému boxu ideálna. Pre lepší zvuk pripojte externé reproduktory k počítaču. K tomu použijete (zvyčajne) zeleno zafarbený zvukový výstup 3,5 mm. Je dôležité, aby ste používali konkrétne reproduktory PC. Obvykle sa to týka aktívnych reproduktorov s integrovaným zosilňovačom, pre ktoré je súčasťou vhodný prepojovací kábel s 3,5 mm konektorom. Súpravy priestorového zvuku často vyžadujú viac zvukových vstupov 3,5 mm, napríklad pre stredový reproduktor a zadné priestorové reproduktory. Niektoré počítačové reproduktory je možné alternatívne pripojiť k počítaču prostredníctvom optického spojenia s / pdif (nazývaného aj toslink), aj keď sú pomerne zriedkavé. Alternatívne sa S / PDIF zvyčajne používa na pripojenie počítača ako zdroja k zosilňovaču alebo prijímaču. Takto môžete napríklad prehrávať súbory MP3 priamo na stereofónnom systéme. Optický výstup s / pdif je štvorcový, okrem jednej strany a zvyčajne obsahuje čierny kryt proti prachu. Alternatívnym spôsobom, ako poslať zvuk do zosilňovača alebo prijímača, je koaxiálny výstup s / pdif. Je okrúhle a zvyčajne oranžovej farby.

Na pripojenie reproduktorov použite farebný 3,5 mm zvukový výstup

Tip 11: eSata

Niektoré notebooky a počítače majú pripojenie eSata. Jeho funkcia je jednoduchá, a to pripojenie externého interného disku. Užitočné, ak stále máte niekde pevný disk, pre ktorý chcete načítať údaje. Týmto spôsobom nie je potrebné inštalovať pevný disk. Tiež si môžete vychutnať vyššiu rýchlosť prenosu, ako je zvyčajne možné dosiahnuť pomocou externej jednotky USB. Pre toto pripojenie je mimochodom potrebný dátový kábel eSata. Výrobcovia zvyčajne kombinujú pripojenie eSata s bežným portom USB.