Ako

Starý softvér spustený v systéme Windows 10

Málokto vie, že Windows 10 Pro má zabudovanú schopnosť virtualizovať ďalšie operačné systémy. Windows XP, Windows Vista, Windows 7 a dokonca aj Linux je možné vo Windows 10 Pro ľahko použiť bez toho, aby ste si museli inštalovať ďalší softvér tretích strán. To je možné s Hyper-V.

Tip 01: Podmienky

Než začneme, celá virtualizácia a Hyper-V sa môžu cítiť celkom ohromujúce. Preto si najskôr prediskutujeme niektoré pojmy, aby bolo jasné, o čom hovoríme, a dúfame, že lepšie pochopíte, čo je virtualizácia a čo môže a čo nemôže.

Virtuálny prístroj: virtuálny stroj je stroj nainštalovaný vo virtuálnom prostredí, ktoré napodobňuje váš hardvér. Toto je „nad“ váš normálne nainštalovaný operačný systém.

Hypervízor: virtuálny stroj beží v hypervízore. Hypervisor riadi prístup k procesoru, grafickej karte, pamäti a disku pre každý ďalší operačný systém, ktorý inštalujete, a zaisťuje, aby nedošlo k zlyhaniu počítača a aby virtuálny stroj pracoval nezávisle od vášho hlavného operačného systému.

Hosťujúci OS: akýkoľvek operačný systém nainštalovaný v hypervízore je hosťom vo vašom vlastnom operačnom systéme, takže to logicky nazývame hosťovaný operačný systém alebo skrátene hosťujúci OS.

Hostiteľský OS: operačný systém, ktorý sami používate, je „hostiteľ“, hostiteľ. Toto ponúka priestor pre ďalšie operačné systémy, ktoré inštalujete a ktoré sú spravované samotným hypervisorom.

Obmedzenia virtuálneho stroja

Virtuálny stroj je užitočný na spustenie starého softvéru, musíte však brať do úvahy niekoľko obmedzení. Po prvé, výkon sa môže medzi počítačmi líšiť. Virtuálny stroj odporúčame nastaviť iba v prípade, že máte minimálne 4 GB vnútornej pamäte a 64bitový procesor s minimálne 1,4 GHz. Budete tiež musieť vziať do úvahy, že tento virtuálny stroj nemôžete použiť na staré hry: Hyper-V nemôže aplikovať 3D akceleráciu, je to skutočne určené pre pracovné aplikácie - pre ktoré je veľmi dobré použiť.

Príprava počítača

Tip 02: Povolte Hyper-V

Ak chcete skutočne povoliť Hyper-V, postupujte podľa pokynov uvedených nižšie. Ovládací panel otvoríte priamo na pravej stránke kliknutím pravým tlačidlom myši na tlačidlo Štart a výberom možnosti Programy a príslušenstvo. Táto možnosť sa nachádza na ľavej strane bočného panela Povolenie alebo zakázanie funkcií systému Windows. Ak na to kliknete, otvorí sa nové okno. Začiarknite možnosť v tomto zozname Hyper-V a kliknite Ok. Windows teraz nainštaluje ďalšie súčasti a otvorí ďalšieho sprievodcu, ktorý vyhľadá požadované súbory. Pre nás tento proces trval veľmi krátko. Potom kliknite Reštartuj teraz skutočne zapnúť Hyper-V. Počítač sa dvakrát reštartuje a nakonfiguruje ďalšie funkcie.

Tip 03: Nastavte správu

Aby sme skutočne nainštalovali iný operačný systém, teraz otvoríme správcu Hyper-V. Ak to chcete urobiť, otvorte ponuku Štart a zadajte text hyper-v. Možnosť Správa Hyper-V Na obrazovke sa zobrazí. Kliknutím ho otvoríte. Názov vášho počítača sa zobrazí v ľavej časti panela pod možnosťou Správa Hyper-V. Toto je hostiteľský počítač: váš vlastný počítač. Kliknite na názov vášho počítača, v našom prípade klikneme na APOLLO. Vpravo na obrazovke sa teraz zobrazia rôzne možnosti. Nevidíte svoj počítač vľavo? Potom kliknite pravým tlačidlom myši na Pripojiť k serveru.

Otvorí sa nové dialógové okno. Vyberte si Lokálny počítač a kliknite na Ok. Teraz by ste mali byť pripojení k službe Hyper-V a mali by ste vidieť panel Akcie vpravo s položkami, ako sú Nastavenia Hyper-V a Upraviť disk. Ak sa zobrazí chybové hlásenie, že hypervisor nefunguje, môžete vyskúšať nasledovné: kliknite pravým tlačidlom myši na tlačidlo Štart a vyberte možnosť Príkazový riadok (správca). Potom zadajte nasledujúci príkaz: bcdedit / nastaviť hypervisorlaunchtype auto a stlačte kláves Enter. Potom to skúste znova.

Tip 04: Virtuálne disky

Je potrebné mať k dispozícii dostatok miesta na disku pre virtuálne stroje, ktoré sa chystáme nainštalovať. Pre Windows 7 odporúčame minimálne 40 GB. Ak máte viac pevných diskov, môže byť užitočné umiestniť virtuálne stroje na jednotku s najväčším priestorom. Za týmto účelom môžete nastaviť umiestnenie virtuálnych pevných diskov. Pravým tlačidlom myši kliknite na aplikáciu na správu Hyper-V (pozri tip 3) na Akcie o možnosti Nastavenia Hyper-V. V hornej časti sa automaticky otvára možnosť s názvom Virtuálne pevné disky, môžete pokračovať Listy Kliknutím vyberte priečinok, kam by sa mali disky skutočne umiestniť.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found