Preskúmanie

Aký je najlepší disk pre váš NAS?

Netajíme, že sme veľkým zástancom SSD pre každý počítač. Ale pridaná hodnota skutočne rýchleho úložiska na vašom NAS je pre väčšinu spotrebiteľov veľmi obmedzená a pri veľkých kapacitách je polovodičové úložisko drahé. Hľadali sme teda najlepší 4 TB pevný disk pre váš NAS.

V zásade je to skutočne konkurenčná cena za gigabajt, vďaka ktorej sú pevné disky stále také populárne. Nepripadá nám veľmi čudné, že v porovnaní cien sú v súčasnosti najpopulárnejšie disky so 4 TB úložiskom. Za gigabajt zaplatíte za disk 1 TB bez ohľadu na značku takmer dvakrát toľko ako za model 3 TB alebo 4 TB. Nie je prekvapením, že také malé disky upadli do nemilosti.

V tomto porovnávacom teste sa zameriavame špeciálne na disky určené na použitie v systéme nas. Pre túto cieľovú skupinu uviedol každý z troch zostávajúcich výrobcov pevných diskov (spoločnosť Hitachi Global Storage Technologies vo vlastníctve spoločnosti Western Digital) konkrétne série. Aj keď sú to všetko štandardné 3,5-palcové disky SATA (koniec koncov, to je tvarový faktor pre väčšinu všetkých systémov NAS), v praxi sme medzi piatimi testovanými modelmi zistili výrazné rozdiely.

Hlavne pre nas

Aj keď technické rozdiely medzi diskmi pre počítače a systémami nas sú minimálne - pre technikov ostrá debata - mali by sme s nimi zaobchádzať inak. Napríklad nas disk je zvyčajne zapnutý 24/7 a my musíme vážiť väčšiu spotrebu energie ako pri disku v počítači, ktorý je zapnutý príležitostne alebo ktorý funguje ako externé úložisko cez USB. Je tiež potrebné zvážiť odlišný výkon: dáta z vášho NAS sa dostanú k vášmu počítaču, tabletu alebo telefónu cez sieť a je veľmi malá šanca, že momentálne máte NAS (natož domácu sieť), ktorý je rýchlejší ako 1 Gbit / s a bolo potrebné vyťažiť z jednotiek maximum. Každý z týchto piatich diskov dokáže pohodlne naplniť túto maximálnu priepustnosť, čo z hodnoty rýchlejších pevných diskov urobí niečo pre malú priečku majiteľov NAS.

Hluk a spotreba energie

Moderný pevný disk určujú tri prvky: rýchlosť, produkcia hluku a spotreba energie. Pretože nas je „vždy zapnutý“, v tomto teste veľmi vážime spotrebu energie, najmä spotrebu v pokoji. Pravidlo, ktoré používame, je, že 1 watt po celý rok vás ročne stojí asi 2 eurá za elektrinu. 4bay-NAS s najefektívnejšími diskami v teste šetrí 10 wattov s najmenej efektívnym, takže ročne ušetrí 20 eur.

Miera, do akej je produkcia hluku dôležitá, sa bude líšiť od človeka k človeku. Pre nas v obývacej izbe je ticho plus. Používateľ, ktorý má svoj nos v meracej skrinke alebo suteréne, tomu pripisuje pravdepodobne menšiu hodnotu. Mimochodom, miesto v spálni neodporúčame ani pri najtichších diskoch.

Produkciu zvuku testujeme na vzdialenosť desiatich centimetrov v troch scenároch: v pokoji (nečinnosť), počas postupného načítania (streamovanie video súboru) a počas testovania náhodného prístupu. Posledný menovaný je najhorším scenárom z hľadiska produkcie hluku. Disky nazývame v tejto vzdialenosti tiché až do približne 37 decibelov a okolo 40 decibelov hovoríme o ľahko počuteľných diskoch. Výsledky, ktoré idú na 50 decibelov, nazývame dôrazne prítomnými, dokonca aj v útulnej obývacej izbe budete s týmito diskami naďalej počuť nas.

Výkon menej dôležitý

Ako sme už spomenuli, výkon disku je často obmedzený sieťami s rýchlosťou 1 Gbit / s, ktoré nájdeme takmer v každej domácnosti alebo malej kancelárii. Napriek tomu ich porovnávame pre situácie, v ktorých by si vyššie rýchlosti prišli na svoje, napríklad pre situáciu, keď je k dispozícii sieť 10 Gbit / s, alebo pre nas, v ktorom sú dve sieťové spojenia spojené do jedného (truning).

Ale aj v takom prípade zriedka skutočne využijete celú šírku pásma. Pri prístupe k vášmu notebooku prostredníctvom WiFi alebo streamovania médií určite nepoužívate šírku pásma. Ak pravidelne musíte načítať veľké súbory a máte nas s podporou trunkov alebo sieťou 10 Gbit / s, iba by sme to zvážili. Časy prístupu, ktoré meriame, sú teoreticky relevantné pre typické účely NAS, ale praktický dopad je veľmi obmedzený.

Spoľahlivosť?

Spoľahlivosť pevného disku je teoreticky najdôležitejším prvkom. V praxi „spoľahlivosť“ jednoducho nie je niečo, čo môžete testovať spoľahlivým a reprezentatívnym spôsobom. To si vyžaduje obrovské čísla a roky testovania. V čase, keď môžete povedať niečo zmysluplné o modeloch X a Y, boli tieto modely už dlho nahradené alternatívou. História nám hovorí, že každá značka mala za sebou čoraz menej úspešné série. Cloudový gigant Backblaze hlási metriky spoľahlivosti od rôznych značiek niekoľkokrát ročne, väčšinou však testuje spotrebiteľské disky v scenári so silným cloudovým serverom. Zaujímavé čítanie pre geekov na pevnom disku, ale pre naše dnešné úvahy má obmedzený význam. Pre nadšenca.

Dôležitejšia je skutočnosť, že každý disk môže zlyhať a dlhšia záruka nechráni pred možnou stratou údajov. Ktorý disk si nakoniec kúpite, nič nezmení na skutočnosti, že musíte brať do úvahy zlyhanie jedného alebo viacerých vašich diskov NAS, inými slovami, vždy zaistite spoľahlivú zálohu! Hlavne z tvojho nas!

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found