Ako

Takto obnovíte Windows 10, ak sa počítač už nespustí

Môže sa stať, že sa váš počítač nespustí zo dňa na deň. Možno budete musieť obnoviť Windows 10, ale ako to urobíte? To si vysvetlíme v tomto článku.

Keď sa váš počítač so systémom Windows 10 už nespustí, môže to mať rôzne príčiny. Môže dôjsť k poruche samotného zariadenia, napríklad k strate pevného disku alebo grafickej karte, ktorá už neprenáša signál na monitor. V takýchto prípadoch je prostredie obnovy systému Windows málo použiteľné. To je užitočnejšie, ak sa situácia pokazí iným spôsobom: Windows sa už nespustí, napríklad kvôli škodlivému softvéru alebo poškodeným súborom, alebo sa systém stal nestabilným. V takom prípade môžeme Windows obnoviť niekoľkými spôsobmi.

Tip 01: Plne automatický

Pri inštalácii systému Windows do počítača sa na váš disk automaticky umiestni niekoľko súborov, ktoré sú potrebné na spustenie systému Windows v špeciálnom režime obnovenia. Toto sa tiež nazýva WinRE (Windows Recovery Environment) a je založené na vysoko odizolovanom variante Windows s názvom WinPE, čo je skratka pre Windows Preinstallation Environment (pozri tiež rámček „Vďaka WinPE“). Napríklad, ak dôjde k poškodeniu dôležitých bootovacích údajov z bootovacej ponuky systému Windows, potom sa pri spustení systému toto prostredie obnovy zvyčajne vyvolá automaticky a sprievodca sa odtiaľ pokúsi obnoviť niekoľko vecí. To, či sa to podarí, závisí od povahy alebo závažnosti škody.

Tip 02: Z Windows

Môže sa stať, že sa systém Windows stále reštartuje, ale niečo nie je v poriadku: niektoré (systémové) komponenty napríklad nefungujú tak, ako by mali. V takom prípade môžete naďalej vyvolať prostredie na obnovenie zo samotného systému Windows a vykonávať opravy týmto spôsobom. Ak to chcete urobiť, otvorte ponuku Štart systému Windows a postupne vyberte Nastavenia / Aktualizácia a zabezpečenie / Obnovenie systému. Potom stlačte tlačidlo na pravom paneli Reštartuj teraz, v časti Pokročilé možnosti zavedenia. Váš systém sa reštartuje a vy vyberáte postupne Riešenie problémov / Pokročilé možnosti. Teraz sa objavia rôzne možnosti, ako napr Obnova systému, Oprava pri spustení a Príkazový riadok. Ďalej sa k tomu ešte v tomto článku vrátime.

Mimochodom, do tohto prostredia na obnovenie sa dá dostať zo systému Windows aj iným spôsobom: kliknite na tlačidlo Napájanie v ponuke Štart systému Windows a potom vyberte OpäťZačiatok pri získavaní Posuntlačidlo.

Kredit pre WinPE

WinPE, výrazne zbavená verzia systému Windows, je nielen základom prostredia na obnovenie systému Windows (WinRE), ale dychtivo ho využívajú aj výrobcovia všetkých druhov nástrojov pre systém Windows. WinPE môžu ťažiť najmä z programov, ktoré vám tiež musia byť schopné pomôcť mimo (pracovnej) inštalácie systému Windows. Patria sem správcovia oblastí, antivírusové nástroje a programy zálohovania a obnovy. Vezmime si ako príklad druhé, použijeme bezplatné Macrium Reflect Free. Takto môžete vytvárať zálohy a klonovať pevný disk.

Nainštalujte nástroj. Spustite program a vyberte Ďalšie úlohy / Vytvorenie záchranného média. Potvrďte pomocou Ďalšie (3x) a potom vyberte požadované bootovacie médium: Napaľovačka diskov CD / DVD alebo USB zariadenie. O niečo neskôr máte bootovacie médium s Macrium Reflect založené na WinPE.

Macrium Reflect má v bezplatnej verzii niekoľko možností. Rovnako tak môžete robiť rozdielové zálohy a môžete zmenšovať alebo meniť veľkosť a preskupovať oddiely.

Tip 03: Inštalačné DVD

Samozrejme sa môže stať, že sa Windows už nespustí a že už nebude možné spustiť (automaticky) z nainštalovaného prostredia na obnovenie. V takom prípade máte stále niekoľko možností. Jedným z nich je bootovanie z inštalačného DVD systému Windows. Nabootujte svoj nevrlý systém z tohto DVD. Vyberte požadovaný jazyk, krajinu a klávesnicu a stlačte Ďalší. Tentokrát si nevyberaj Nainštalovať teraz ale kliknite vľavo dole na Resetujte počítač. Potom kliknite na Problémyriešenie problémov / pokročilé možnosti: prostredie pre zotavenie je teraz pripravené pre vás.

Tip 04: Živý USB kľúč

Ak také inštalačné DVD nemáte - alebo ak nemáte DVD mechaniku - ešte nezúfajte. Živé médium na obnovenie môžete vytvoriť aj na USB kľúči z (iného, ​​stále fungujúceho) systému Windows 10. Stlačte lupu na stavovom riadku systému Windows a vyhľadajte výraz obnovovacia jednotka. Vyberte si Vytvorte jednotku na obnovenie. Ak si myslíte, že by ste niekedy mohli preinštalovať Windows z tohto média, začiarknite políčko vedľa neho Zálohujte systémové súbory na jednotku obnovy. V opačnom prípade túto značku začiarknite. So znakom začiarknutia musíte mať pripravený disk USB s minimálne 8 GB (a proces tiež trvá dlhšie); inak je 2 GB flash disk viac ako dostačujúci. Potvrďte pomocou Ďalší. Vyberte USB kľúč a znovu stlačte Ďalší a ďalej Vyrobiť. Skončiť s Dokončené. Majte na pamäti, že všetky údaje na páke budú prepísané.

S touto hokejkou potom naštartujete váš neposlušný systém. kliknite na Zobraziť viac rozložení klávesnice kým nevyberiete požadovanú klávesnicu. Potom pokračujte po ceste do prostredia obnovy cez Riešenie problémov.

Ak sa vám nedarí nabootovať systém z tohto disku (alebo ak si napriek tomu želáte DVD), môžete si DVD pre obnovenie vytvoriť nasledujúcim spôsobom. Otvorte ponuku Štart systému Windows a vyberte ikonu Nastavenia / Aktualizácia a zabezpečenie / Zálohovanie / Prejsť na Zálohovanie a obnovenie (Windows 7) / Vytvorenie disku na opravu systému. Vyberte jednotku DVD a začnite proces s Vytvorte disk. V zásade preto, pretože v praxi to nie vždy funguje dobre: ​​iba otestujte, to je správa.

V prípade potreby môže byť „zotavovacia stanica“ užitočná!

Stiahnutie systému Windows

Existuje ešte jedna možnosť, ako získať bootovacie médium, z ktorého potom môžete získať prístup do prostredia obnovy systému Windows. Prejdite tu (pre Windows 10) tu a kliknite Stiahnite si utilitu. Spustite stiahnutý súbor .exe a vyberte Vytvorte inštalačné médium pre iný počítač. Nastavte jazyk, verziu a architektúru systému Windows (64-bitová alebo 32-bitová) a stlačte Ďalší. Vyberte si USB flash disk (poskytnúť disk s veľkosťou najmenej 4 GB) alebo ISO súbor. K tomuto súboru potom môžete získať prístup cez Otvoriť / napáliť DVD napaľovačku previesť na bootovacie DVD. Na konci jazdy budete mať k dispozícii inštalačné médium Windows a podľa vysvetlenia tipu 03 sa dostanete do prostredia obnovy.

Tip 05: Obnovenie systému

V prvej časti tohto článku sme videli, ako môžete rôznymi spôsobmi spustiť tandemový WinPE-WinRE. Teraz zisťujeme, ktoré možnosti obnovy sa z tohto prostredia vyskytujú.

Prostredníctvom možnosti Obnova systému je možné obnoviť (nespustiteľný) Windows, aspoň ak máte bod obnovenia. Pokiaľ ide o poškodený register, napríklad po neúspešnej inštalácii hardvéru alebo softvéru, máte veľkú šancu na zotavenie. Ak bola táto funkcia obnovenia systému povolená, je pravdepodobné, že máte nedávny bod obnovenia. Vytvorí sa to napríklad pri inštalácii nového softvéru alebo hardvéru. Skontrolujete to nasledovne. Pravým tlačidlom myši kliknite na tlačidlo Štart vo Windows a zvoľte Systém. Vyberte si Rozšírené nastavenia systému a otvorte kartu Zabezpečenie systému. Pripojte sa Bezpečnostné nastavenia skontrolujte, či požadovaný disk (oddiel) Povolené štát. Ak nie, vyberte disk (oddiel) a kliknite na ikonu Konfigurovať, kliknite Zabezpečenie systémuprepínač a potvrďte pomocou Uplatňovať. Vždy je tiež možné vytvoriť si taký bod obnovy sami: v takom prípade stlačte tlačidlo Vyrobiť a postupujte podľa pokynov.

Tip 06: Inštalačný obrázok

Pre možnosť sú vytvorené body obnovy Obnova systému (pozri tip 5) stále do veľkej miery automatický, potom musíte ísť po možnosti Obnoviť pomocou obrázka už zámerne vopred vytvorili obraz systému. Potom ho môžete použiť na obnovenie systému Windows a systémového oddielu pomocou predtým vytvorenej kópie. Ukážeme vám, ako to urobiť v systéme Windows 10 (ale takýto obrázok môžete skutočne vytvoriť lepšie pomocou externého nástroja, ako je Macrium Reflect: pozri tiež textové pole). Otvorte ponuku Štart systému Windows a vyberte ikonu Nastavenia / Aktualizácia a bezpečnosť/Zálohovanie. kliknite na Choďna zálohovanie a obnovenie (Windows 7) a potom ďalej Vytvorte obraz systému. Vyberte vhodné záložné médium a stlačte Ďalší a ďalej Spustiť zálohovanie.

Ak sa chcete k tejto kópii kedykoľvek vrátiť, môžete tak urobiť prostredníctvom tejto možnosti Obnoviť pomocou obrázka. Skontrolujte, či je pripojené záložné médium. Ak všetko pôjde dobre, sprievodca ho automaticky nájde a môžete zvoliť požadovanú a možno aj najnovšiu kópiu.

Tip 07: Oprava pri spustení

Ďalšou možnosťou z prostredia obnovy systému Windows je Oprava pri spustení. To je vlastne sprievodca, ktorý sa Windows zvyčajne spustí automaticky, keď sa ukáže, že systém už nie je možné normálne spustiť. Ak sa sprievodca nespustil automaticky a nemôžete spustiť systém Windows, stále ho môžete spustiť manuálne pomocou tejto metódy. Môžete urobiť viac, než čakať a uvidíte, čo čarodejnícke pokusy priniesli.

(Automatická) oprava pri spustení: vynikajúci nástroj, ale môžete iba čakať a uvidíte.

Tip 08: bootrec

Ak Windows nie je možné použiť s Oprava pri spusteníSprievodca, stále sa môžete pokúsiť vyriešiť problémy so zavedením systému sami. Windows poskytuje niekoľko výkonných príkazov z príkazového riadku. Kliknite na ikonu Príkazový riadok v prostredí obnovy systému Windows a po zobrazení výzvy vyberte účet správcu. Na príkazovom riadku vykonajte požadovaný príkaz, ktorý zakaždým potvrdíte klávesom Enter. S príkazom východ môžete znova opustiť príkazový riadok.

Vo Windows 7 už môžete použiť príkaz bootrec. Ak chcete poznať možné parametre, spustite príkaz bootrec /? od:

bootrec / fixmbr: obnoví hlavný bootovací záznam (prvý fyzický sektor vášho disku);

bootrec / fixboot: obnoví bootovací záznam vášho oddielu Windows;

bootrec / scanos: vyhľadáva možné inštalácie systému Windows na vašom disku;

bootrec / rebuildbcd: Skúste do konfigurácie zavádzania pridať akúkoľvek inštaláciu systému Windows, ktorú už nie je možné nájsť kvôli poškodeniu.

Nie vždy sa však zdá, že tento príkaz bootrec funguje (správne) vo Windows 8 a 10.

Tip 09: bcdboot

Našťastie existuje alternatívny príkaz, ktorý vám za normálnych okolností dokonca umožňuje zrekonštruovať celého správcu zavádzania naraz, a to aj v systémoch Windows 8 a 10. Tento príkaz zaisťuje, že sa do systémového oddielu skopírujú všetky potrebné zavádzacie súbory. Predpokladom však je, že poznáte správne písmeno jednotky vášho - poškodeného - oddielu Windows. Všimnite si, že to zvyčajne nie je (!) Oddiel c, aj keď to je písmeno jednotky počas normálneho zavádzania. Ak sa chcete z prostredia obnovy dostať na správne písmeno jednotky, môžete urobiť trik. Na príkazovom riadku spustite príkazový poznámkový blok: Poznámkový blok sa spustí. Otvorte ponuku Súbor a vyberte Uložiť ako). kliknite na Tento počítač a otvorte jednu z dostupných (miestnych) jednotiek. Ak poznáte typické priečinky Windows, ako sú Používatelia, Programové súbory a Windows, máte správnu jednotku. Ukončite program Poznámkový blok a spustite nasledujúci príkaz, ktorý nahradí písmeno x správnym písmenom jednotky: bcdboot x: \ windows / l nl-nl. Parameter / l (znamená lokálny) sa tu vzťahuje na holandsko-holandský jazyk, ale v prípade potreby ho možno zmeniť na nl-be, čo znamená holandsko-belgický. Teraz by sa mala zobraziť správa „Zavádzacie súbory sa úspešne vytvorili“ a reštartujte systém Windows.

Tip 10: Príkazový riadok: sfc

Samozrejme sa tiež môže stať, že systém Windows sa nebude chcieť reštartovať, pretože došlo k poškodeniu niektorého systémového súboru, teda mimo skutočného bootovacieho záznamu. Nezaškodí nechať si to skontrolovať z prostredia obnovy. Postará sa o to nasledujúci príkaz: sfc / scannow / offbootdir = x: \ / offwindir = y: \ windows. Upozorňujeme, že tu musíte nahradiť písmená x: aj y: príslušnými písmenami jednotiek. Písmeno x: nahraďte písmenom jednotky bootovacieho oddielu. Zvyčajne je to c: ale môžete to skontrolovať použitím triku Poznámkový blok (pozri predchádzajúci tip): obvykle dostal tento oddiel popis „Rezervované systémom“. Písmeno y: nahraďte oddielom, na ktorom je nainštalovaný systém Windows (pozri predchádzajúci tip). Celý proces skenovania môže chvíľu trvať, ale dúfajme, že Windows bude potom opäť fungovať.

Tip 11: Predchádzajúca verzia

Túto možnosť môžete mať aj v prostredí obnovy Vraciame sa k predchádzajúcej verzii. Týmto sa doslova vrátite k verzii pre Windows, ktorá bola nainštalovaná vo vašom počítači pred aktualizáciou na aktuálnu verziu systému Windows. Táto možnosť je bežne k dispozícii iba 10 dní po aktualizácii na Windows 10. Pamätajte však, že toto vrátenie späť spôsobí stratu aplikácií, ktoré ste nainštalovali po aktualizácii, ako aj zmeny v osobných nastaveniach. Aj keď sa do systému Windows prihlasujete pomocou miestneho účtu (namiesto účtu Microsoft), budete sa musieť po návrate do systému Windows znova prihlásiť pomocou starého hesla.

Túto možnosť nájdete aj prostredníctvom Nastavenia / Aktualizácia a zabezpečenie / Obnovenie systému / Prejsť späťna staršiu verziu.

Vrátiť späť

V poslednom tipe (11) sme sa skutočne vzdali odvahy obnoviť našu súčasnú inštaláciu systému Windows. Od Windows 8.1 bola pridaná funkcia, ktorá dokonale zapadá do daného letového scenára. Otvorené nastavenie a vyber si Aktualizuje sa a zabezpečenie / obnovenie systému. Túto možnosť nájdete tu Resetujte tento počítač On. Pokúša sa vrátiť váš systém do pôvodného nastavenia, kde si môžete vybrať medzi Uchovať moje súbory (odstránia sa iba aplikácie a nastavenia) a Odstrániť všetko.

Vo výročnej edícii systému Windows 10 bol predstavený ďalší nový nástroj. Vyberte si znova Nastavenia / Aktualizácia a zabezpečenie / obnovenie systému, posuňte sa nadol a kliknite Začnite odznova čistou inštaláciou systému Windows. Dostanete sa na webovú stránku, kde si môžete stiahnuť „obnovovací nástroj“. To následne stiahne obraz systému Windows (približne 3 GB) a obnoví systém Windows. Aj tu si môžete vybrať medzi Uchovávajte iba osobné súbory (nastavenia a aplikácie budú odstránené) a Nič (konzervovať). Na rozdiel od funkcie Resetujte tento počítač je to „čistá“ inštalácia a žiadny crapware a súvisiace súbory od dodávateľa systému nebudú znova aktivované.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found