Ako

Kalibrácia obrazovky v systéme Windows

S nastaveniami svojej obrazovky nemusíte takmer nikdy robiť nič. Môže sa však stať, že sa farby časom mierne líšia, že sa obraz javí ako príliš jasný alebo príliš tmavý. V systéme Windows s tým môžete ľahko niečo urobiť.

]

Hardvérová kalibrácia

Kalibráciu obrazovky je možné vykonať niekoľkými spôsobmi. Najskôr ide o hardvérovú metódu cez samotný displej. Prostredníctvom nastavení obrazovky (pomocou klávesov na hardvéri) môžete často meniť farby, upraviť jas atď. Ale to je ťažké, ak neviete presne, čo je správne nastavenie.

Môžete si tiež kúpiť zariadenie nazývané kolorimeter, ktoré držíte pred obrazovkou. Takéto zariadenie však stojí veľa peňazí (viac ako 100 eur) a je trochu prehnané pre tých párkrát, ktoré musíte kalibrovať. Našťastie to dokáže aj Windows.

Kolorimeter je nákladná metóda kalibrácie displeja.

Softvérová kalibrácia

Pred kalibráciou sa uistite, či je obrazovka zapnutá najmenej pol hodiny a či dostala príležitosť „zahriať sa“. Kliknite na Štart a zadajte Kalibrovať potom kliknite Kalibrujte farbu displeja keď sa táto možnosť zobrazí na obrazovke.

Stlačte Ďalší a uvidíte, ktorý obrázok predstavuje správnu hodnotu gama. Keď sa teraz vrátiš Ďalší musíte posunúť posúvač tak, aby sa obraz podobal obrázku zobrazujúcemu správnu hodnotu gama. Znovu stlačte Ďalší a teraz uvidíte, ktorý obrázok má správne nastavený jas. Keď sa vrátite späť Ďalší jas môžete upraviť pomocou posúvača. Zopakujte to tak, aby sa výsledok podobal obrázku, ktorý ste práve videli. Týmto spôsobom preklikáte zvyšok Sprievodcu, kde vždy získate príklady požadovaného výsledku a musíte sa ho pokúsiť čo najviac priblížiť. Po dokončení sprievodcu sa obrazovka kalibruje.

Našťastie to dokáže aj samotný Windows.