Ako

Vyhnite sa obmedzeniam s prístupom root v systéme Android

Smartfóny s Androidom sú (v menšej miere ako konkurencia spoločnosti Apple) zabudované, takže máte obmedzený prístup k všetkým druhom systémových funkcií. Získaním prístupu do systému k vášmu zariadeniu (rootnutím) je možné uniknúť z tejto kazajky, po ktorej môžete spustiť všetky zaujímavé programy a dokonca nainštalovať alternatívny firmvér.

Bezpečnostné riziká

Predtým, ako nadšene začnete rootovať svoj smartphone s Androidom, uvedomte si, že aplikácie s prístupom root už nie sú škrtené, takže môžu spôsobiť väčšie poškodenie vášho telefónu. To sa nestane pri dobre napísanom softvéri, ale neopatrný programátor môže vo svojej aplikácii urobiť chybu. Pretože rootovaná aplikácia má prístup aj k údajom z iných aplikácií, môžete kvôli tejto chybe náhle stratiť dáta. A potom už ani nehovoríme o aplikáciách, ktoré zámerne vykonávajú škodlivé veci. Takže udeľujte práva root iba aplikáciám, ktorým dôverujete! To platí ešte viac pre alternatívny firmvér: nainštalujte si iba vlastnú ROM zo spoľahlivého zdroja!

V tomto článku si ukážeme, ako rootnúť telefón s Androidom. Budeme diskutovať o metóde, povieme vám niekoľko užitočných aplikácií, ktoré môžete použiť po zakorenení, a nakoniec nainštalujeme alternatívny firmvér na náš smartphone.

1 Čo je zakorenenie?

V systéme Android je veľa vecí z dôvodu ochrany používateľa predvolene chránených. Máte iba obmedzené práva a nemôžete napríklad pretaktovať svoj smartphone, robiť snímky obrazovky, meniť základné systémové programy atď. Pre prístup ku všetkým týmto funkciám sa musíte volať root-získať práva. V systéme Android (rovnako ako v systéme Linux) je „root“ používateľský účet, ktorý môže robiť všetko. Android vám predvolene nedáva možnosť používať účet root. Ak chcete získať túto možnosť, musíte najskôr rootnúť svoj telefón, niečo ako útek z väzenia iPhone. Ak budete postupovať podľa pokynov správne, rootovanie telefónu je dosť neškodné a nebude to trvať dlho, na rozdiel od inštalácie alternatívneho firmvéru (pozri krok 13), ktorý je oveľa riskantnejší. Zvyšok vašej inštalácie systému Android zostane po zakorenení nedotknutý. Pretože rootovanie vám poskytuje oveľa viac možností vo vašom smartfóne jednoduchým spôsobom, určite sa odporúča pre pokročilých používateľov. Mnoho aplikácií pre Android z Android Marketu zistí, či je vaše zariadenie rootované, a ponúka ďalšie možnosti, ak je. Niektoré špecializované aplikácie dokonca vyžadujú rootovanie vášho zariadenia, pretože nemôžu ponúkať svoje funkcie bez prístupu root. Pred zakorenením nezabudnite: nie všetky rootové nástroje majú schopnosť vrátiť sa do pôvodnej situácie.

S koreňovým telefónom môžete dokonca do terminálu zadávať príkazy systému Linux.