Ako

Takto môžete opraviť všetky chyby systému Windows

Je pravda, že Microsoft položil stabilný operačný systém s Windows 10. To neznamená, že sa OS občas dostane do problémov z dôvodu chybného hardvéru, zastaraných ovládačov, poškodených systémových súborov alebo čohokoľvek iného. Budeme pracovať s najtrvalejšími problémami alebo typickými chybovými hláseniami systému Windows a samozrejme poskytneme aj riešenia!

1 Pípnutie a kódy LED

Môj počítač nerobí nič iné ako blikanie niektorých LED diód a pípanie. Čo teraz?

Ako každý druhý deň, aj teraz zapnete počítač, ale tentokrát bezvýsledne. Z vášho systému nebudete mať viac ako niekoľko zvukových signálov alebo nejaké blikanie LED. Malá útecha: Chyba nemôže byť sama osebe, pretože ešte ani nemal šancu začať. Problém musíte hľadať skôr v procese zavádzania: kódy pípania a LED zvyčajne pochádzajú z takzvaného POST (autotest pri zapnutí), ktorý je súčasťou vášho systémového biosu. Ak chcete zistiť, čo sa presne deje, je najlepšie vyhľadať to v príručke k základnej doske alebo systému alebo sa obráťte na webovú stránku výrobcu vášho počítača alebo počítača so systémom BIOS. Stlačte kláves Windows + R a zadajte msinfo32 von, aby ste sa dozvedeli viac o vašom biose. Význam kódov pípania alebo LED pravdepodobne nájdete v príručke alebo online. Možno budete googliť pípacie kódy alebo led kódy, v kombinácii so značkou alebo modelom vášho počítača. Táto stránka je tiež užitočná. V praxi sa často ukáže, že ide o problémy s pamäťou, pričom už ich môže pomôcť vybratie a pevná výmena modulov piestu.

2 vybitá batéria CMOS

Čo mám robiť, ak sa na mojom počítači zobrazuje iba chyba Low CMOS Battery?

Chybové hlásenie typu Batéria s nízkym CMOS alebo Údaje / čas CMOS nie sú nastavené musíme Windows znova oslobodiť. To má všetko spoločné s pamäťovým čipom, ktorý z dôvodu batérie ukladá niektoré údaje o spustení systému BIOS. Výsledkom je, že niektoré nastavenia už nie sú správne a spôsobujú, že počítač sa odmietne zaviesť. Alebo sa váš počítač bude naďalej spúšťať, ale váš systémový čas sa neustále zobrazuje nesprávne. To posledné môže mať tiež následky pri surfovaní: potom sa môžu zobraziť oznámenia ako napr Platnosť bezpečnostného certifikátu uplynula alebo nie je platná. Je to tak preto, lebo váš prehliadač sa pri hodnotení platnosti certifikátu SSL spolieha na váš - nesprávny - systémový čas.

Riešením je takmer vždy výmena batérie cmos. Väčšinou sa jedná o gombíkovú batériu typu CR2032. Najskôr si prečítajte príručku k vášmu systému: tá vám poradí, kde nájsť batériu a ako presne ju vymeniť. Najprv vytiahnite napájací kábel z počítača.

3 Nesprávne bootovacie médium

Môj počítač naznačuje, že sa nenašiel žiadny operačný systém, čo sa tu stalo?

Potom, čo bios vykoná svoju prácu, je na rade hlavný bootovací záznam, bootovací kód vášho operačného systému. Počas tejto fázy sa ale tiež môže niečo pokaziť. Ak sa zobrazí správa naznačujúca, že na bootovacom médiu chýbajú určité údaje, najskôr skontrolujte nastavenia biosu, venujte zvláštnu pozornosť bootovacej postupnosti. Môže sa jednať o chybné bootovacie médium namiesto vášho systémového disku.

Toto nastavenie sa ukazuje ako správne, ale problém zostáva, často pri správach ako Chýbajúci operačný systém, Chyba pri načítaní operačného systému, nebol nájdený žiadny operačný systém, chýba BOOTMGR alebo Pri pokuse o načítanie konfiguračných údajov zavádzania sa vyskytla chyba (alebo v holandskej verzii), môže dôjsť k poškodeniu bootovacieho záznamu vášho disku, napríklad po nesprávnej inštalácii alebo (opätovnom) rozdelení disku. Pozri k tomu ďalšiu otázku 4.

4 Žiadny operačný systém

Čo robiť, ak je poškodený hlavný bootovací záznam môjho počítača?

Poškodený bootovací záznam môžete zvyčajne obnoviť pomocou prostredia Windows Recovery Environment (WinRE). Naštartujte počítač pomocou inštalačného DVD alebo inštalačného disku Windows 10 (tu nájdete pokyny na vytvorenie inštalačného disku). Vyberte si svoj jazyk a rozloženie klávesnice a potom zvoľte Tvoj počitačobnoviť. Pokusy o obnovenie poškodeného zavádzacieho média. Ak to nefunguje, môžete to skúsiť manuálne, ak nemáte veľkú šancu, že to uspeje. Funguje to však takto: rozhodnúť sa pre Riešenie problémov / Pokročilé nastavenia, po ktorom pridáte Príkazový riadok otvorte a dáte príkaz bcdboot x: \ windows / l nl-nl (alebo nl-be pre Holandsko - Belgicko). Nahraďte týmto X: správnym písmenom jednotky vášho oddielu Windows. To nemusí byť nutne c:, aj keď to môže byť prípad bežného reštartu. Pomocou triku stále nájdete správne písmeno: zadajte príkaz do príkazového riadku poznámkový blok a vyber si Súbor / Otvoriť, potom skontrolujte, ktorá jednotka obsahuje priečinok \ Windows (s typickými súbormi Windows). To je písmeno jednotky, ktoré potrebujete. Niekedy po spustení tohto príkazu sa snáď zobrazí správa typu: „Zavádzacie súbory boli úspešne vytvorené“. Potom môžete systém Windows znova normálne spustiť.

5 Knižnica dynamických odkazov

Zobrazuje sa mi správa, že chýba súbor DLL. Môžem jednoducho stiahnuť súbor s rovnakým názvom?

Dll alebo dynamicky prepojená knižnica je zdieľaný súbor, ktorý môžu rôzne programy volať na vykonanie konkrétnej akcie. DLL sú zvyčajne zabudované do Windows, takže nie každý program musí poskytovať svoju vlastnú metódu na spustenie niečoho v systéme. Zobrazí sa vám správa typu: „Program nemožno spustiť, pretože vo vašom počítači chýba […] .dll“? Potom je pravdepodobne skvelá tendencia okamžite vyhľadať chýbajúci súbor DLL a vyhľadať ho v systéme v priečinku \ Windows \ System32.

Nakoľko ste si však istí, že ide o aktuálnu verziu a že neobsahuje napríklad malvér? Pokúste sa najskôr vyriešiť takýto problém inak. Najskôr znova nainštalujte sťažujúcu sa aplikáciu, čo môže okamžite vyriešiť váš problém. Alebo sa vráťte do bodu obnovenia systému z doby, keď aplikácia ešte stále bežala hladko: stlačte Windows + R a spustite sveter od.

Ak to stále nefunguje, skontrolujte, či sú ovládače, ktoré majú pravdepodobne niečo spoločné s aplikáciou, ako napríklad grafický adaptér, tlačiareň alebo sieťová karta, aktualizované (pozri tiež otázku 11). Užitočná môže byť aj kontrola systémových súborov (pozri otázku 6).

6 Divné zavesenia

Môj Prieskumník sa niekedy náhle vypne a niekedy Windows dokonca prestane fungovať úplne. Musím teraz preinštalovať Windows?

Jeden alebo viac programov náhle a bez väčšieho vysvetlenia prestane fungovať, alebo ešte horšie: Windows sa zrazu vzdá v rôznych časoch. Existuje veľká šanca, že budete musieť vyriešiť poškodený systémový súbor. V takom prípade je na vyhľadanie vinníka najlepšie použiť zabudovanú kontrolu systémových súborov. Najskôr otvorte príkazový riadok ako správca. Teraz spustite dism.exe / online / vyčistenie-obrazu / restorehealth od. Môže to trvať dlho, až dvadsať minút. Tento príkaz používa funkciu Windows Update na opravu zistených chýb. Ak to nefunguje, pretože samotný klient Windows Update je už poškodený, musíte ako zdroj opravy použiť funkčnú inštaláciu systému Windows. To je možné vykonať zadaním nasledujúcich parametrov po uvedenom príkaze: / source: c: \ restore source \ Windows / limitaccess, kde ty c: \ obnovovací zdroj \ Windows nahradí umiestnením zdroja opravy, napríklad DVD / USB kľúča Windows. Potom vykonáte zadanie sfc / scannow off, ktorý skenuje všetky chránené systémové súbory a nahradí poškodené kópie súborom medzipamäte.

7 Stanica neprístupná

Môj externý pevný disk sa už v programe Explorer nezobrazuje, je disk poškodený?

Už sa jedna z vašich (externých) jednotiek nezobrazuje v programe Explorer, takže už nemáte prístup k údajom? To potom nemusí nutne znamenať, že je disk zlomený. Najskôr skontrolujte, či je disk stále (fyzicky) rozpoznaný v časti Správa diskov Windows / Vykonáte to tak, že stlačte Windows + R a zadajte diskmgmt.msc od. Skontrolujte, či tu nájdete jednotku a či je k nej priradené písmeno jednotky. Ak to vidíte v prehľade, ale bez písmena jednotky, kliknite pravým tlačidlom myši na jednotku a vyberte Zmeňte písmená a cesty jednotiek, Stlačte Pridať, vyberte vhodné písmeno a potvrďte pomocou Ok.

Má váš disk ikonu so šípkou na červenom pozadí vrátane indikácie Neznáme a Nekapitalizované, potom sa správa súborov na vašom disku zjavne stala nejasnou, takže to vyzerá, že už nie je správne rozdelená a naformátovaná. Potom skúste zapojiť disk do iného portu alebo - ešte lepšie - pripojiť ho k inému počítaču v nádeji, že týmto spôsobom budete mať prístup k svojim súborom, a v prípade potreby disk znova rozdeľte.

8 Modrá obrazovka v prípade havárie

Pomocník, môj počítač zobrazuje takú zvláštnu modrú obrazovku a potom sa vypne!

Vždy to bolo jedno z najobávanejších chybových správ: takzvaný BSOD, modrá obrazovka smrti. Bude obsahovať lakonickú správu ako: „Vyskytol sa problém s týmto počítačom a je potrebné ho reštartovať“ spolu s tajným kódom zastavenia, ako napríklad „driver_irql_not_less_or_equal“ alebo „page_fault_in_nonpaged_area“. Ak narazíte na takúto „modrú obrazovku“ raz, nemusí to byť katastrofa: často stačí reštart a pred touto katastrofou ste ďalej chránení.

Ak sa BSOD vyskytujú pravidelne, vyžaduje si to ďalšie vyšetrovanie. Problém je v tom, že existuje celá rada stop kódov a každý z nich môže mať rôzne príčiny. Pozrite si zoznam kódov na tejto stránke spoločnosti Microsoft. Ak sa vyskytne taký BSOD, skúste si zapísať jeho kód. Potom choďte sem a postupujte podľa krokov podpory spoločnosti Microsoft. Snaží sa nájsť príčinu a prostredníctvom cielených otázok prísť s riešením.

Takáto modrá obrazovka je často spôsobená chybnou alebo nedostatočnou pamäťou alebo poškodeným alebo chybným ovládačom (pozri tiež otázku 11). Alebo ste možno nedávno pridali alebo zmenili hardvér a niečo sa pokazilo. V druhom prípade skúste podľa možnosti použiť počítač bez tohto hardvéru. Ak neviete, čo by sa mohlo pokaziť, skúste vyhľadať na internete zadaný stop kód. Je pravdepodobné, že to vás dovedie k vinníkovi. Okrem toho by mal systém Windows „minimalizovať“ pamäť, keď sa vyskytne BSOD. Skontrolujte, či je systém Windows nastavený správne: potrebné pokyny nájdete tu. Ak sa BSOD vyskytne aj potom, môžete si po reštartovaní stiahnuť a spustiť bezplatný nástroj BlueScreenView. Bude čítať minidump, aby ste získali viac informácií o chybe. Pravdepodobne budete stále potrebovať pomoc Google, aby ste zistili, čo presne máte robiť, použite pri vyhľadávaní kód na kontrolu chýb.

9 Náhle zrážky

Môj počítač zamrzne a prestane reagovať, zdá sa, že pomôže iba reštart. Čo s tým môžem urobiť?

Windows (alebo akákoľvek iná aplikácia, ktorá sa zrúti) tu nie je taký galantný: váš systém zamrzne alebo sa reštartuje bez toho, aby ste dostali akékoľvek informácie o tom, čo sa presne pokazilo. Ťažké, pretože možných príčin je neúrekom. Vybratie a vloženie pamäťových modulov môže problém vyriešiť, ale rovnako to môže byť spôsobené hromadením prachu vo vašej systémovej skrini alebo vo ventilátoroch. Nestabilný systém môže spôsobiť aj pretaktovaný procesor alebo GPU. Ak ide vždy o ten istý program, vyberte ho zo systému a potom ho znova nainštalujte.

Ak to všetko nepomáha, skontrolujte správne fungovanie pamäte. To je možné pomocou zabudovaného programu Memory Control. Choď do toho Ovládací panel a vyberať postupne Systém a zabezpečenie / Nástroje na správu / Kontrola pamäte systému Windows / Reštartujte teraz a skontrolujte problémy (odporúčané).

10 Prístup odmietnutý

Pokúšam sa otvoriť priečinok, ale systém Windows mi hovorí, že nemám dostatočné povolenia. Aj keď som sa prihlásil ako správca. Ako sa tam dostanem?

Pravým tlačidlom myši kliknite na priečinok v programe Explorer a vyberte Vlastnosti. Otvorte kartu Bezpečnosť a stlačte Pokročilé. V hornej časti si môžete prečítať, komu patrí tento priečinok. Je pravdepodobné, že si tu Aktuálneho vlastníka sa nedá zobraziť číta. kliknite na Upraviť a doliať Zadajte názvy objektov svoj vlastný účet v skupine alebo zo skupiny ako Správcovia. Stlačte Skontrolujte mená na overenie, či Windows rozpoznáva meno. Potvrďte pomocou Ok a znova otvorte okno pokročilých nastavení zabezpečenia. Zaškrtnite políčko vedľa Vymeňte vlastníka detských nádob a predmetov a znova potvrďte pomocou Ok.

Vlastníctvo ako správca môžete prevziať aj z príkazového riadka. To sa deje pomocou nasledujúcich dvoch príkazov:

takeown / f "cesta_do_priečinka" / r / d r

icacls "path_to_folder" / správcovia grantov: F / T

Evidentne nahraďte "path_to_folder" úplnou cestou k nevrlej zložke.

11 Neznáme zariadenie

Preinštaloval som systém Windows, ale teraz moja bezdrôtová sieťová karta náhle prestala fungovať. Pred preinštalovaním to stále fungovalo. Ako to znova dosiahnem?

Windows ste nainštalovali správne, ale zdá sa, že určitý hardvér alebo funkcie nepracujú (optimálne). Keď vyvoláte Správcu zariadení (stlačte kláves Windows + R a zadajte devmgmt.msc vypnuté) všimnete si „typ zariadenia“ Neznáme zariadenie na. To okamžite znamená, že Windows nemohli nainštalovať príslušný ovládač. V takom prípade kliknite pravým tlačidlom myši na zariadenie a vyberte možnosť Vlastnosti. Otvorte kartu Detaily a vyber si ID hardvéru v rozbaľovacej ponuke. Teraz sa objaví jeden alebo viac textových reťazcov, do ktorých obvykle zadáte ID dodávateľa (VEN alebo VID), ako aj ID zariadenia (V alebo DID), kód triedy (CC) a revízia (REV).

Google spočiatku pre najpodrobnejšie - id: je pravdepodobné, že vás presmerujú na stránky s príslušným ovládačom. Ak hľadanie neprinesie užitočné výsledky, skúste to s kratším, trochu menej podrobným ID. Mimochodom, existuje aj bezplatný nástroj, ktorý uľahčuje hľadanie ID hardvéru: Neznámy identifikátor zariadenia. Poskytuje nielen hardvérové ​​ID, ale tiež vám povie, kto je producent a prípadne aj to, o ktoré zariadenie ide. Cez menu Vodiči / NájsťVodič program potom okamžite pošle vhodný vyhľadávací dopyt spoločnosti Google.

12 Chyba aktualizácie

Windows občas dáva chybové správy a nedávno som videl chybový kód 0x80070057. Nie sú nainštalované žiadne ďalšie aktualizácie. Čo robiť?

Chyba 0x80070057 sa objavuje od Windows XP a mnoho používateľov už toto chybové hlásenie videlo. Zvyčajne to naznačuje problém s aktualizačnou službou Windows a často ho sprevádzajú správy ako „Parameter je nesprávny“ alebo „Neznáma chyba“. Môžete to vyskúšať pomocou zabudovanej kontroly systémových súborov (sfc / scannow: pozri otázku 6). Ak to nepomôže, stlačte kláves Windows + R a spustite% systemroot%, po ktorom nájdete podpriečinok Distribúcia softvéru premenuje na niečo ako Softvérová distribúcia STARÁ. Reštartujte počítač a skontrolujte, či bol problém vyriešený.

Stále nie? Potom vezmite editor databázy Registry: stlačte kláves Windows + R a spustite regedit od. Otvorte kľúč HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ WindowsUpdate \ UX. Dvakrát kliknite na IsConvergedUpdateStackEnabled a nastavte hodnotu na 0. To isté urobte pre parameter UxOption v HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ WindowsUpdate \ UX \ Settings. Zatvorte editor registrátora a reštartujte počítač. Malo by.

13 Používa sa

Prečo nemôžem odstrániť priečinok v priečinku s dokumentmi?

Môže sa stať, že určitý program už nebude možné otvoriť alebo že súbor nebude možné vymazať. Môže sa tiež stať, že si aplikácia sťažuje, že určitý program stále beží, aj keď ste ho skutočne zavreli. Najskôr skontrolujte prostredníctvom Správcu úloh, či (spomínaná) aplikácia už nie je aktívna: stlačte Ctrl + Shift + Esc a v prípade potreby kliknite Viac detailov. Zobraziť zoznam: ak je proces alebo aplikácia stále aktívna, kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a vyberte Do konca.

Ak to nefunguje, reštartujte počítač a skontrolujte, či bol problém teraz vyriešený. V prípade potreby spustíte Windows v takzvanom bezpečnom režime. Viac sa dočítate tu. Nie je možné vylúčiť, že aplikácia alebo proces sa spustí automaticky počas (normálneho) spustenia systému Windows.

Ak sa súbor sám neodstráni, skúste to pomocou bezplatného nástroja LockHunter. Stiahnite si tento nástroj a spustite ho ako správca. Pozrite si nevrlý súbor tu: LockHunter vám povie, aký proces je v jeho zovretí. Kliknite pravým tlačidlom na proces a vyberte Odomknite vybraný proces prípadne Ukončiť vybraný proces.

14 Dokumenty vo fronte

Čo môžem urobiť, ak moja tlačiareň už nechce tlačiť moje dokumenty?

Najskôr skontrolujte, či je všetko v poriadku s hardvérom: sú pripojené káble, je tlačiareň zapnutá, je v tlačiarni papier a atrament? Ak je to v poriadku, otvorte nastavenie z Windows a vyberte si tu Zariadenia / Tlačiarne a skenery. Vyberte tlačiareň, zvoľte Otvorený rad a odstráňte všetky dokumenty.

Ak nie je možné dosiahnuť zavedenie výtlačkov pomocou novej tlačovej úlohy, musíte resetovať zaraďovač tlače. Stlačte kláves Windows + R a spustite services.msc. Prejdite na Zaraďovač tlače a kliknite na ľavú hornú časť Prestaň. Prejdite pomocou Prieskumníka do priečinka C: \ Windows \ system32 \ spool \ printers a odstráňte všetky súbory z tohto priečinka. Znova prejdite do modulu Služby a kliknite na Zaraďovač tlače na Spustite službu. Reštartujte počítač: problém by mal byť teraz vyriešený.

15 Stick nepoužiteľný?

Ako získam USB kľúč, ktorý odmieta pracovať?

USB kľúče a SD karty sú veľmi užitočné, ale bohužiaľ tiež dosť náchylné na chyby. Mnohým sa už stalo, že karta alebo kľúč už nie sú prístupné a systém Windows naznačuje, že je potrebné ich preformátovať. Alebo ešte viac: Windows ho stále odmieta preformátovať. Zlá správa: s najväčšou pravdepodobnosťou ste stratili údaje.

Aby ste mohli stick znovu používať, môžete zvyčajne začať s komplexnými príkazmi z príkazového riadku diskpart (viac informácií nájdete tu). Môže to však byť oveľa jednoduchšie a efektívnejšie: s bezplatným nástrojom SD Card Formatter. Tento program je k dispozícii pre systémy Windows a macOS. Mimochodom, nenechajte sa oklamať názvom nástroja: funguje to rovnako dobre aj pre USB kľúče. Ovládanie je veľmi jednoduché: vložte kartu alebo kľúč do počítača, spustite nástroj ako správca a vyberte správne médium. Nech (aspoň spočiatku) Rýchly formát vybrané, zadajte meno a stlačte tlačidlo Formát. Potvrďte, že je možné vymazať všetky údaje na médiu. Ak nefunguje rýchlou metódou, použite predĺžený, ale pomalší spôsob.

Copyright projectwriteasmile.com 2021