Ako

Týmto spôsobom počúvate rádio na počítači

Všetci sme na Spotify & co zvyknutí, ale samozrejme stále existuje niečo ako živé rádio. A na to už nepotrebujete fyzickú skrinku: streamovanie je hračka.

Rozhlas stále existuje a táto forma médií nepochybne prežije v nasledujúcich desaťročiach. Dôvod je jednoduchý. Spotify a ďalšie služby na streamovanie hudby sú úžasné. Ale niekedy vám v tomto chýba aj „ľudský faktor“. Navyše, väčšina rozhlasových staníc tiež upustila od nekonečne potiacich sa DJov, dnes sa z nich stalo oveľa viac rozhlasových programov. A potom existujú spravodajské kanály a rozhlasové vysielanie. Možno konkurenti podcastov, ale keď sa v našej malej krajine dejú veľké správy, Rádio 1 alebo BNR často fungujú oveľa lepšie. Väčšina rozhlasových staníc je dnes počuť ako stream vo vynikajúcej digitálnej kvalite. To je možné vykonať priamo z prehľadávača. Napríklad navštívte Allradio a po kliknutí myšou si vypočujte svoju obľúbenú stanicu. Staré holandské FM je tiež skvelým východiskovým bodom.

Softvér

Veľkou výhodou počúvania rádiového toku cez prehliadač je, že trik funguje všade. Napríklad aj v práci, kde často nemôžete a nemôžete inštalovať softvér a podobne do vášho pracovného systému. Nevýhodou je, že okno prehľadávača musí byť vždy otvorené. Ak omylom zavriete dané okno alebo dôjde k zlyhaniu prehliadača, stream je tiež preč. Bežiaci prehliadač navyše vyžaduje viac zdrojov ako napríklad jednoduchý prehrávač rádia. Posledná uvedená kategória programov je k dispozícii v obchodoch s aplikáciami rôznych bežných operačných systémov. Napríklad myTuner Radio Pro je vynikajúcou voľbou pre macOS, Windows, iOS a Android. Môžete počúvať rozhlasové streamy z celého sveta, ale aj podcasty. K dispozícii je bezplatná aj platená verzia tejto aplikácie.

Vyladiť

Veľmi známym hráčom v oblasti streamovacieho rádia je TuneIn. Tento softvér nenájdete len pre všetky známe mobilné operačné systémy, ale aj pre rôzne hudobné prehrávače pre obývaciu izbu. Rozhodne sa odporúča pre váš smartphone alebo tablet. Môžete si vybrať z bezplatnej verzie sponzorovanej reklamou a platenej verzie pre. Príjemné na druhej variante je, že s ňou môžete nahrávať aj rozhlasové toky. Záznamy sú, žiaľ, šifrované a dostupné iba v rámci aplikácie. Nie sú ani exportovateľné. Na druhej strane: ak ste skutočne vytvorili jedinečný záznam, nič vám nebráni v pripojení smartphonu alebo tabletu k linkovému vstupu zvukovej karty pomocou zvukového kábla, a tým k vytvoreniu nezašifrovaného záznamu.

NAS

Niektoré NAS - napríklad Synology - majú aplikáciu prehrávača hudby. Zahŕňa tiež „prijímač“ rádiových prúdov. Streamy môžete počúvať pomocou sprievodnej mobilnej aplikácie na rovnako mobilnom zariadení alebo prostredníctvom ľubovoľného prehliadača. O to väčšia zábava bude, keď k NAS pripojíte digitálno-analógový prevodník USB. Potom môžete pripojiť NAS k zosilňovaču alebo k množine aktívnych reproduktorov cez DAC. A nechajte to hrať úplne nezávisle. Ďalšia výhoda tohto riešenia: nie ste viazaní iba na rozhlasové toky, ale môžete týmto spôsobom prehrávať aj celú svoju hudobnú zbierku, ktorá sa nachádza na vašom NAS.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found