Ako

Premeňte svoje Raspberry Pi na lacný NAS

Vkladať stovky eur na NAS? Nie! Za pár dolárov a nejaký voľný čas môžete zostaviť NAS, ktorý je ovládaný Raspberry Pi 3. Jednoducho pripojíte jeden alebo viac pevných diskov k mini-počítaču cez USB. Ako operačný systém NAS používate OpenMediaVault, ktorý má prehľadné webové rozhranie. Je dokonca možné nakonfigurovať vaše pevné disky v RAID. V tomto článku vysvetlíme, čo potrebujete pre svoj DIY NAS a ako na to.

1 Rýchlosť obmedzená rozhraním USB

Najprv slovo varovania. NAS z Raspberry Pi si môžete vyrobiť lacno, nečakajte však monštrum rýchlosti. Pripojenie pevných diskov cez USB 2.0 poskytuje maximálnu prenosovú rýchlosť 20 až 30 MB / s. Okrem toho je tiež obmedzená rýchlosť ethernetového portu 100 Mb / s a ​​tento port je tiež pripojený k rovnakému internému rozbočovaču USB ako porty USB. Ethernet a USB musia preto zdieľať šírku pásma. Wifi dosahuje teoreticky vyššie rýchlosti, ale v praxi je sklamaním. V skutočnosti môžete pri sťahovaní súborov z vášho NASberry Pi dosiahnuť maximálnu rýchlosť okolo 10 MB / s. Prečítajte si tiež: Windows 10 na vašom Raspberry Pi v 16 krokoch.

2 Stiahnite si OpenMediaVault

Ak sa necítite príliš obmedzený nízkou priepustnosťou, ktorú môžete dosiahnuť s Raspberry Pi, stiahnite si jeden z obrázkov OpenMediaVault pre Raspberry Pi 2 alebo 3. V čase písania tohto článku bola v čase písania článku najnovšou stabilnou verziou OpenMediaVault 2.2.5. . Poznámka: OpenMediaVault nepodporuje Raspberry Pi 1.

3 Napíšte obrázok na kartu microSD

Stiahnutý obrázok je komprimovaný súbor gz. Extrahujte ho, napríklad pomocou programu 7-Zip. Otvorte súbor gz pomocou programu 7-Zip a kliknutím na položku Extrahovať rozbaľte súbor img do neho. Potom vložte kartu microSD do čítačky kariet vášho počítača a spustite program Win32DiskImager. Vyberte písmeno jednotky na karte microSD, vyberte súbor OpenMediaVault img a kliknite na ikonu Napíš aby ste zapísali operačný systém na svoju kartu.

4 Zavedenie Raspberry Pi

Vložte kartu microSD do vášho Raspberry Pi a pripojte mini počítač k domácej sieti ethernetovým káblom. K portom USB už môžete pripojiť jeden alebo viac pevných diskov, aj keď to môžete urobiť neskôr. A nakoniec pripojte napájací zdroj, aby sa váš Raspberry Pi naštartoval. Nepotrebujete klávesnicu a myš, pretože OpenMediaVault ovládate cez webové rozhranie. Vyhľadajte IP adresu svojho Pi, napríklad v zozname prenájmov DHCP na vašom smerovači (alebo pomocou mobilnej aplikácie, ako je Fing), a posuňte sa na túto adresu v prehliadači. Vyberte si jazyk, zadajte ho ako používateľské meno admin a ako heslo openmediavault a prihlás sa.

5 Prehľad

V predvolenom nastavení sa teraz zobrazuje ovládací panel so všetkými druhmi diagnostických údajov. V hornej časti uvidíte zoznam všetkých povolených a spustených služieb. Krátko po inštalácii je povolené iba SSH, takže sa môžete prihlásiť do príkazového riadku vášho NAS pomocou nástroja PuTTY. V miniaplikácii nižšie vidíte systémové informácie, ako napríklad využitie procesora a pamäte. Kliknite hore Pridať na pridanie widgetov pre váš súborový systém a vaše sieťové rozhrania. Krížikom odstránite widget a pomocou ikony vedľa neho widget zložíte.

6 Diagnostika

OpenMediaVault vám môže zobraziť oveľa viac ako informácie o systéme na ovládacom paneli. V ľavom stĺpci nájdete pod nadpisom Diagnostika okrem ovládacieho panela aj ďalšie tri časti. Kliknutím na Systémové informácie nielenže získate rovnaký prehľad ako na ovládacom paneli, ale na ďalších kartách získate ešte podrobnejšie informácie o systéme vrátane štatistík výkonu. V prípade problémov sa určite porozhliadnite Súbory denníka systému: dúfajme, že tu nájdete kľúč k riešeniu. A pod Služby Okrem prehľadu služieb získate tiež príležitosť zistiť, kto je na týchto službách aktívny.

7 Nastavte si NAS

Ďalšia vec, ktorú urobíte, sú všetky časti pod Systém vypnite niektoré základné nastavenia. Heslo správcu používateľa pre webové rozhranie môžete zmeniť pomocou položky Systém / Všeobecné nastavenia / Heslo od správcu webu. nižšie Dátum a čas nastavte správne časové pásmo. Ak ste pod Oznámenie Zadajte nastavenia servera SMTP poskytovateľa, budete dostávať upozornenia e-mailom. A v Správa aktualizácií označte svoje aktualizácie a kliknite na Aktualizuje sa aktualizovať váš systém. Kedykoľvek niečo zmeníte, nezabudnite kliknúť na Uložiť v ľavom hornom rohu hlavného panela a potom kliknúť napravo Uplatňovať.