Ako

Vylepšite výkon systému Windows 10 pomocou virtuálnej pamäte

Vedeli ste, že váš počítač má dva typy pamäte RAM? Okrem známej pamäte s náhodným prístupom (RAM) existuje aj virtuálna pamäť (nazývaná tiež virtuálna pamäť). Všetky programy používajú operačný systém RAM, ale ak nie je k dispozícii dostatok pamäte, počítač sa prepne na virtuálnu pamäť. Potom sa vytvorí takzvaný súbor stránky. Vďaka tomu môžu programy naďalej vykonávať svoju prácu bez toho, aby okamžite havarovali alebo podobne.

Čím viac pamäte RAM má počítač, tým rýchlejšie programy sa dajú spustiť. Ak máte príliš málo RAM, je lákavé rozšíriť virtuálnu pamäť. To nie je vždy najlepšia voľba. Informácie z pamäte RAM sa načítajú rýchlejšie ako z pevného disku, kde je zaparkovaná virtuálna pamäť. Ak sa vám niekde zobrazí správa, že nemáte dostatok pamäte RAM, je vhodné rozšíriť svojho operačného systému. Ak to však nefunguje, možnosť virtuálnej pamäte je tiež možná.

Takto vypočítate virtuálnu pamäť

Existuje vzorec na výpočet správneho množstva virtuálnej pamäte. Počiatočná veľkosť je jeden a pol násobok veľkosti pamäte RAM v počítači. Maximálna veľkosť virtuálnej pamäte je trojnásobok jej počiatočnej veľkosti. V našom prípade pracujeme na notebooku s 8 GB RAM. Presne to je 8192 MB. Ak toto číslo vynásobíme 1,5, dostaneme 12 228 MB. To je počiatočný priestor. Maximálny priestor je v tomto prípade 12 228 krát 3; potom prídeme k 36 864 MB. Tento notebook teda môže mať až 36 GB virtuálnej pamäte.

Takto zmeníte virtuálnu pamäť

Na úpravu virtuálnej pamäte ideme na Systém-strana. Robíte to skrz Preskúmajte otvorte ho a kliknite pravým tlačidlom myši na ľavú ponuku Tento počítač kliknúť. Toto je tiež stránka, kde nájdete svoje vlastné množstvo pracovnej pamäte. Teraz kliknite doľava Rozšírené nastavenia systému. Pod záložkou Pokročilé štát Výkon, pomocou tlačidla nastavenie. Stlačte to. Na ďalšej obrazovke stlačte Pokročilé (druhá karta v hornej časti). Tam nájdete pohár Virtuálna pamäť vrátane tlačidla Upraviť.

V hornej časti je teraz značka začiarknutia Automaticky spravovať veľkosť stránkovacieho súboru pre všetky disky. Zrušte začiarknutie a vyberte hneď Vlastná veľkosť. Sem zadajte počiatočnú a maximálnu veľkosť uplatnením vyššie uvedeného výpočtu na základe vlastnej pracovnej pamäte. Zadajte tieto čísla a potom stlačte Nastaviť. Teraz zatvorte všetky okná buď so zapnutým Ok alebo Uplatňovať kliknúť. Teraz ste oficiálne rozšírili virtuálnu pamäť vášho počítača.