Ako

Takto ukladáte súbory APK do telefónu s Androidom

V službe Google Play môžu byť viac ako dva milióny aplikácií, to však neznamená, že vždy nájdete to, čo hľadáte. Aj keď je vlastný obchod s aplikáciami od spoločnosti Google najjednoduchším spôsobom, ako sťahovať aplikácie pre váš smartphone alebo tablet s Androidom, existuje ešte jeden spôsob: prostredníctvom súborov APK.

APK je skratka pre Android Package. Sú to archívne súbory podobné súborom zip alebo JAR, ktoré obsahujú kód aplikácie. Tieto súbory môžete použiť na vloženie aplikácií do zariadenia s Androidom, ktoré (zatiaľ) nie sú k dispozícii v službe Google Play.

Nebezpečenstvo

Začnime tým najdôležitejším: sťahovanie aplikácií mimo Google Play má svoju nebezpečnú stránku. Súbory APK môžu obsahovať malware alebo vírusy a v žiadnom prípade sa nehovorí, že robia presne to, čo hovoria. Rovnako sa nemôžete spoľahnúť na to, že s vašimi údajmi bude zaobchádzané bezpečne.

Google schvaľuje všetky aplikácie, ktoré skončia v Google Play, takže šanca na vyššie uvedené nebezpečenstvo je veľmi malá. To nie je vždy prípad súborov APK, ktoré získate z internetu. Uistite sa preto, že viete, čo dostávate, a pri zverejňovaní osobných údajov v aplikácii buďte opatrní.

APKMirror

To znamená, že existuje web, ktorý v zásade neskončí so súbormi obsahujúcimi malware. Tým webom je APKMirror a je to súbor aplikácií, ktoré nie sú v službe Google Play, alebo beta verzie známych aplikácií, ako sú WhatsApp alebo Facebook. APKMirror kontroluje autentickosť aplikácií a to, či ich nahráva oficiálny výrobca aplikácií. V každom prípade to viete takmer určite nedostanete nečestný softvér.

Ak chcete sťahovať súbory APK, prejdite na svojom zariadení s Androidom na adresu apkmirror.com. Nájdete tam dlhý zoznam aplikácií, ktoré boli nedávno vydané alebo aktualizované. Vpravo hore nájdete funkciu vyhľadávania, ktorú môžete použiť, ak už viete, ktorú aplikáciu chcete.

Stiahnite si súbory APK

Ak chcete sťahovať súbory APK, musíte sa najskôr ubezpečiť, že váš smartphone alebo tablet má prístup k súborom mimo Google Play. Ak to chcete urobiť, choďte na Nastavenia> Zabezpečenie a zaškrtnite pod záložkou Správa zariadení možnosť Neznáme zdroje On. Vaše zariadenie už nebude trucovať, ak sa pokúsite stiahnuť neznámy súbor.

Znova prejdite na apkmirror.com, nájdite požadovanú aplikáciu a stlačením zobrazte ďalšie informácie. Prejdite nadol a stlačte Stiahnite si APK. Môžete tiež priamo stlačiť tlačidlo sťahovania (šípka nadol) v zozname výsledkov vyhľadávania. Teraz uvidíte ďalšie varovanie, pretože sa pokúšate stiahnuť súbor z neznámeho zdroja. Stlačte Ok a súbor sa stiahne.

Potom v prístroji otvorte priečinok Stiahnuté súbory a stlačte súbor, ktorý ste práve stiahli (alebo použite centrum správ). Na ďalšej obrazovke stlačte inštalovaťpo prijatí akýchkoľvek nových povolení. Aplikácia sa teraz umiestni do vášho zariadenia. Beta verzie sa na váš smartphone ukladajú ako samostatná aplikácia, takže stále môžete používať staršiu, oficiálnu verziu.

Ostatné zdroje

Okrem APKMirror existuje nespočet ďalších zdrojov, ktoré ponúkajú súbory APK. Nie všetky sú však rovnako bezpečné. Niektoré známe weby, ktoré v službe Google Play nemajú oficiálne aplikácie, na svojom webe ponúkajú súbory APK. Napríklad webové stránky s hazardnými hrami môžu stále mať aplikáciu, aj keď si ju nemôžete stiahnuť prostredníctvom oficiálnych kanálov.

Ďalšie známe stránky APK sú apkfiles.com a android-apk.org. Oba sú všeobecne bezpečné, ale to tiež znamená, že ponuka je trochu obmedzená. Najlepší spôsob je často vyhľadávať pomocou vyhľadávača Google stiahnutie apk [názov aplikácie] robiť. V týchto prípadoch však musíte byť veľmi opatrní, odkiaľ súbor získate. Pre istotu sa uistite, že máte dobrú zálohu zariadenia alebo súborov pre prípad, že by ste dostali malware. A ako to vždy platí pri sťahovaní súborov: používajte zdravý rozum.