Ako

Týmto spôsobom môžete digitalizovať svoje staré videokazety

Ak stále máte staré videokazety, ktoré by ste si chceli ponechať, je lepšie ich digitálne uložiť bezprostredne predtým, ako bude neskoro. Tu vysvetľujeme, ako na to.

Mnoho ľudí má stále doma staré videokazety VHS, na ktoré boli zaznamenané programy alebo filmy, ktoré ešte (zatiaľ) neboli zverejnené na YouTube, DVD alebo Blu-ray, ku ktorým sú stále pripojené, alebo záznamy svadieb, večierkov a iných dôležitých udalostí ktoré si radi nechajú. Prečítajte si tiež: Archivujte svoje súbory tak, aby vydržali po celé generácie.

Ak ste svoje videokazety ešte nedigitalizovali, teraz je naozaj čas tak urobiť, jednak preto, lebo kvalita kaziet sa časom výrazne zhoršuje, jednak preto, že bude čoraz ťažšie nájsť zariadenia, s ktorými je možné hrať a / alebo prenášať.

V súčasnosti nájdete v obchode iba kombinované prehrávače VHS / DVD, prehrávač, ktorý prehráva iba VHS, si budete musieť kúpiť z druhej ruky. Našťastie ste na tom lepšie s kombinovaným prehrávačom, pretože takmer všetky tieto modely majú funkciu, ktorá vám umožňuje kopírovať videopásky na disk DVD-R.

Ako to funguje?

Najprv teda musíte zohnať takého kombinačného hráča. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak si namiesto použitého zariadenia kúpite nový prehrávač, pretože ešte nepodlieha opotrebovaniu a je vo vnútri úplne čistý. Kvalita prehrávača určuje kvalitu zobrazenia a kvality vašej kópie.

Najskôr vyskúšajte prehrávač na videokazete, ktorá je v poriadku, ak ju zje. Vložte nedôležitú pásku do prehrávača a rýchlo dopredu a dozadu skontrolujte, či jednotka funguje správne.

Ak chcete začať kopírovať, je užitočné prepojiť kombinovaný prehrávač s televízorom, aby ste videli, čo sa deje. Vložte videokazetu, ktorú chcete kopírovať, do prehrávača a vložte prázdny disk DVD-R do zásobníka DVD.

Lacné

Potom môžete v možnostiach prehrávača zvoliť kvalitu záznamu. Čím vyššia je kvalita, tým kratšie môžete nahrávať, pretože zaberá veľa miesta. Napriek tomu je vhodné zvoliť najlepšiu kvalitu, pretože archivujete niečo dôležité, čo si chcete nechať na neskôr. Nahrávky VHS aj tak nemajú veľkú kvalitu, takže nie je dobré zaviesť ešte väčšiu stratu kvality. Okrem toho sú disky DVD-R v dnešnej dobe veľmi lacné. Keď je prvý disk plný, môžete zastaviť nahrávanie a pokračovať na ďalšom disku.

Začnite prehrávať videokazetu a stlačením tlačidla nahrávania DVD na diaľkovom ovládaní spustite kopírovanie. Ak sa na začiatku videokazety vyskytnú nejaké haraburdy, môžete s nahrávaním DVD počkať, kým sa spustí časť, ktorú si chcete ponechať. Proces kopírovania prebieha v reálnom čase, takže budete musieť počkať, kým sa videopáska nedokončí alebo kým nie je disk plný.

Trhanie

Po dokončení nahrávania budete musieť DVD finalizovať, aby ste ho mohli sledovať na iných zariadeniach. Spravidla musíte prejsť do ponuky nastavení a vyhľadať možnosť s názvom „Finalizovať disk“, „Upraviť disk“ alebo niečo podobné. Nikdy nevyberajte disk bez toho, aby ste ho najskôr finalizovali, inak ho nebudete môcť prehrať.

Aj keď sa disk v polovici kopírovania videopásky zaplní, musíte ho pred vybratím z prehrávača uzavrieť. Pozastavte videokazetu, finalizujte disk, vložte nový disk, začnite nahrávať a pokračujte v prehrávaní videa.

Ak chcete preniesť obsah DVD do počítača, budete musieť na kopírovanie DVD použiť softvér. Kvalita nahrávok z VHS zvyčajne nie je veľká, takže by mohlo byť dobré obsah aj tak roztrhnúť a pokúsiť sa použiť niektoré filtre, aby sa kvalita trochu zlepšila.