Ako

Vytvárajte súbory PDF pomocou tlačiarne PDF v systéme Windows 10

Vzal si veľa verzií Windows, ale Windows 10 má konečne štandardne aj PDF Converter. Tento nástroj funguje rovnako ako tlačiareň, ibaže nepotrebujete papier a atrament, iba pevný disk.

Čítanie PDF je samozrejmé. Alebo na to použijete prehliadač Edge - vo Windows 10. Alebo si nainštalujete špeciálne navrhnutý program, ako je bezplatný program Adobe Reader. Týmto zostane vytváranie súborov PDF. To je jedna vec, ktorá je vo Windows o niečo menej zrejmá. Alebo lepšie: oneskorenie. Pretože od Windows 10 má tento operačný systém konečne možnosť vytvárať súbory PDF zadarmo bez inštalácie ďalších nástrojov. A funguje to veľmi jednoducho. Zadajte príkaz na tlač v ľubovoľnom programe, ktorý podporuje tlač. Napríklad cez menu Súbor a potom Tlač. Potom vyberte ako tlačiareň v otvorenej ponuke vzadu názov pred Microsoft Print to PDF. kliknite na Ok alebo Tlač (niekedy ako vo Firefoxe si nejaký musíte nasadiť Ok a ďalej Tlač na paneli nástrojov) a zobrazí sa výzva na zadanie umiestnenia vytvoreného súboru PDF. To je všetko.

Archív

Je zrejmé, že vytváranie súborov PDF ponúka tisíc a jednu možnosť. Asi jedným z najzaujímavejších je vytvorenie archívu webových stránok, ktoré by vás zaujímali. Uložte si obľúbenú dielňu niekde online ako lokálny súbor PDF. Alebo čo s tým pekným, ale o niečo dlhším článkom na nejakú tému, ktorá vás zaujíma? Vytvorte si z neho súbor PDF a potom ho preneste napríklad do svojho e-mailu do svojho smartphonu alebo tabletu, aby ste si ho mohli pokojne prečítať vo vlaku do práce alebo na štúdium. Bez toho, aby ste potrebovali pripojenie na internet.

Viac možností

Nevýhodou štandardnej „tlačiarne PDF“ od spoločnosti Microsoft je, že má nulové možnosti nastavenia. Ak chcete v tomto ohľade viac možností, pozrite sa na bezplatný program PrimoPDF. Tento nástroj existuje už veľa rokov a dáva vám kontrolu nad konečnou kvalitou PDF. A s tým aj o veľkosti súboru.