Ako

Toto sú najlepšie bezplatné alternatívy k balíku Office

Prečo platiť za drahú licenciu v balíku Microsoft Office, keď sa dá robiť aj zadarmo? Google, LibreOffice a dokonca aj Microsoft ponúkajú kancelárske programy zadarmo. Tieto balíčky sú v poriadku pre drvivú väčšinu spotrebiteľov. V tomto článku sa bližšie pozrieme na (online) možnosti bezplatných alternatív k balíku Office.

Rodinné predplatné služieb Office 365 stojí desať eur mesačne alebo 99 eur ročne. Pretože v obehu je pomerne veľa bezplatných kancelárskych programov, môže byť toto opakované vydanie zbytočné. Väčšina ľudí koniec koncov používa na vytváranie textov, tabuliek a prezentácií iba základné funkcie programov balíka Office. Bezplatné aplikácie, ako sú Office Online a Dokumenty Google, nevyžadujú žiadny konkrétny softvér, pretože ho používate priamo v prehliadači. Užitočné, pretože vám poskytuje prístup k dokumentom v rôznych systémoch. Ak niekedy pracujete na miestach bez pripojenia na internet, môžete na serveri LibreOffice zavolať. Tento softvér je tiež zadarmo.

01 Kancelária online

Spoločnosť Microsoft ponúka bezplatný kancelársky balík pod názvom Office Online. Týka sa aplikácií Word, Excel a PowerPoint. Aj keď sú to vyňaté verzie, často používané úlohy môžete vykonávať bez problémov. Prejdite na www.office.com s počítačom alebo notebookom a kliknite na Prihlásiť Se. Hneď po prihlásení pomocou účtu Microsoft sú online aplikácie pripravené pre vás. Aplikácia Office Online pohodlne automaticky ukladá vaše dokumenty do cloudu, aby ste mali prístup k súborom na ľubovoľnom počítači, notebooku, tablete alebo smartfóne. Tí, ktorí sú oboznámení s bežnými programami MS Office, potrebujú trochu času na to, aby si zvykli na online aplikácie. Užívateľské prostredie vykazuje veľké podobnosti, samozrejme s rozpoznateľnou stuhou nad pracovným poľom. Mimochodom, online verzia bohužiaľ obsahuje menej dizajnových možností, ale priemerným používateľom tieto funkcie nebudú chýbať tak rýchlo.

02 Formátovanie dokumentov

Spracovanie textu vo Word Online je vynikajúce, pretože všetky bežne používané funkcie formátovania sú ľahko dostupné. Týmto spôsobom urobíte slová kurzívou (tiež jednoducho pomocou kombinácie klávesov Ctrl + I) a dáte písmenám farbu. Môžete tiež pridať odrážky a čísla a odsadiť text. Pamätajte, že online verzia má menej fontov, aj keď ich je stále viac ako štyridsať. Máte prístup k štýlom, aby ste textu dodali logickú štruktúru, a je tu rozsiahla vyhľadávacia funkcia. Prostredníctvom karty Vložte Ak je to žiaduce, môžete nahrávať obrázky z pevného disku, hoci obrázky môžete pridávať aj prostredníctvom cloudového prostredia OneDrive a vyhľadávacieho nástroja Bing. Pokiaľ ide o druhú možnosť, prejdite na Online obrázky / fotografie z Bingu a zadajte kľúčové slovo. Nájdené obrázky prenesiete priamo do dokumentu. Každý, kto sa bojí jazykových chýb, podrobí text kontrole. V Office Online bohužiaľ nie sú k dispozícii funkcie na pridanie webových videí a umeleckých písmen WordArt.

Okrem online verzie Wordu sú pomerne rozsiahle aj webové vydania Excel a PowerPoint. Vytváranie pokročilých vzorcov a atraktívnych prezentácií nie je vôbec žiadny problém. Napríklad tabuľkový procesor má dobre známu funkciu AutoSum. Karta Vzorce bohužiaľ chýba, aby bolo možné ľahko pridať všetky druhy jednotiek.

Nahrajte súbor

Podľa potreby môžete v cloude upravovať miestne súbory balíka Office. Je to užitočné napríklad vtedy, ak ste dostali dokument e-mailom. Otvorené na www.office.com Stať sa, Excel alebo Power Point a kliknite vpravo hore Nahrajte dokument, Nahrajte zošit alebo Nahrajte prezentáciu. Vyberte súbor na pevnom disku. Potom sa v okne úprav online otvorí kópia pôvodného dokumentu.

03 Spolupracovať

Môžete zdieľať dokumenty z Office Online, po ktorom môžu viacerí účastníci dokonca upravovať obsah súčasne bez rizika viacerých verzií jedného dokumentu. V textovom dokumente, tabuľke alebo prezentácii kliknite vpravo hore zdieľam. Potom zadajte jednu alebo viac e-mailových adries požadovaných účastníkov. Pridajte krátku poznámku, ako uznáte za vhodné. Nechcete, aby dotyčná osoba dokument upravovala? Potom kliknite dole Príjemcovia môžu upravovať a vyberte možnosť Príjemcovia môžu iba zobraziť. V prípade potreby môžete neskôr upraviť práva. Potvrďte pomocou zdieľam.

Keď sa kontakt rozhodne otvoriť textový dokument, tabuľku alebo prezentáciu v režime úprav, môžete úpravy vykonávať súčasne. Je užitočné, aby ste okamžite zistili, aké zmeny robia iní ľudia. Vpravo hore vidíte na obrazovke meno alebo mená ľudí online. Vďaka integrovanej funkcii Skype nie je predbežná konzultácia vôbec žiadny problém. Vykonáte to pomocou tlačidla na paneli s ponukami Písať si okamžite začať chatovať. Okrem výmeny textových správ môžete rovnako ľahko začať aj videohovor. Dokončili ste úpravy? Office Online predvolene ukladá verziu do svojho cloudového prostredia OneDrive, ale súbor môžete uložiť aj lokálne. V takom prípade si vyberte File / Save as / Download a copy / Download. Prípadne môžete tiež uložiť dokument PDF vo formáte PDF.

04 História verzií

V Office Online môžete na dokumentoch ľahko pracovať s viacerými ľuďmi, ale to je tiež pasca súčasne. Čo ak niekto počas vašej neprítomnosti úplne pokazil text alebo prezentáciu? Nebojte sa, pretože manuálna korekcia nie je našťastie nutná. Prihláste sa pomocou svojho konta Microsoft a otvorte priečinok Dokumenty. Potom kliknite pravým tlačidlom myši na príslušný dokument, potom otvoríte v kontextovej ponuke sekciu História verzií. V pravom stĺpci vidíte predchádzajúce verzie. Poriadne sa pozrite na čas a dátum. Využite možnosti Obnoviť a / alebo Uložiť zachovať správnu verziu. Takto sa v prípade potreby vrátite v čase späť!

Mobilná kancelária zadarmo?

Na mobilných zariadeniach s malou dotykovou obrazovkou nemôžete online kancelárske aplikácie spoločnosti Microsoft otvoriť v prehliadači. Americká softvérová spoločnosť našťastie vyvinula aplikácie pre iOS a Android. V App Store a Play Store nájdete aj aplikácie Word, Excel a PowerPoint. Berte do úvahy značné vyčerpanie úložného priestoru vášho smartphonu s veľkosťou stoviek MB na aplikáciu.

Po inštalácii sa prihláste pomocou účtu Microsoft. Otvorte dokument v režime úprav a upravte obsah podľa svojho uváženia. Navigačná štruktúra mobilných aplikácií balíka Office si vyžaduje určité zvyky, najmä na malých obrazovkách. Ďalej je funkčnosť bez plateného predplatného služieb Office 365 do istej miery obmedzená. Napríklad v programe Word nemôžete pridávať hlavičky a päty alebo meniť orientáciu. Najznámejšie formátovacie funkcie sú k dispozícii všetkým zadarmo!

05 Disk Google

Okrem spoločnosti Microsoft existuje ešte jeden veľký poskytovateľ online kancelárskych aplikácií, a to Google. Potrebujete na to účet Google (adresu Gmailu). Prejdite na www.google.com/drive pomocou prehliadača pre stolné počítače a prihláste sa cez Na Disk Google s informáciami o vašom účte. Ak ste predtým ukladali dokumenty na Disk Google, nájdete ich tu. Rovnako ľahko môžete vytvoriť aj nový dokument. Kliknite vľavo hore Nový a vyberať medzi Google Dokumenty, Tabuľky Google a Prezentácie Google. Skrz Prázdny dokument objaví sa prázdny pracovný priestor. Prípadne si vyberiete Na základe šablóny, takže nemusíte vytvárať dokument od nuly. Užitočné v prípade, že si chcete pripraviť napríklad životopis, motivačný list, cestovný plánovač alebo rozpočet. Pokiaľ ide o funkčnosť, online kancelársky balík od spoločnosti Google môže veľmi dobre konkurovať Office Online. Môžete si vybrať zo stoviek typov písma a výpočtových vzorcov. Na rozdiel od niekoľkých rokov dozadu Google podporuje všetky bežné formáty súborov spoločnosti Microsoft. Súbory vo formáte MS Office môžete ukladať online aj lokálne. V prípade potreby môžete použiť oba online balíčky vedľa seba, aj keď stále existuje šanca na chyby, najmä v dokumentoch s veľkým formátovaním.