Ako

Nainštalujte si teda aplikáciu CyanogenMod na svoj Android

Vedeli ste, že do smartphonu alebo tabletu môžete nainštalovať ďalšie verzie systému Android? S takýmto „prispôsobeným rom“ môžete vdýchnuť nový život starému zariadeniu, ktoré už neprijíma aktualizácie, rozšíriť možnosti svojho zariadenia alebo ho zvýšiť rýchlosťou. Začnime s CyanogenMod.

Každý telefón s Androidom zakúpený v obchode je vybavený mobilným operačným systémom spoločnosti Google. Existujú rozdiely: napríklad zariadenia Nexus od spoločnosti Google sa dodávajú s najčistejšou verziou systému Android, ako to Google zamýšľal pre operačný systém. Ostatní výrobcovia si k tomu natierajú vlastnú omáčku. Spoločnosť Samsung to robí pomocou svojho rozhrania TouchWiz, HTC so Sense a Huawei prináša užívateľské rozhranie Emotion.

Ak nie ste spokojní s verziou systému Android vo svojom zariadení, môžete si do zariadenia nainštalovať alternatívnu verziu systému Android („rom“). Má to niekoľko dôvodov. Hlavným dôvodom je často to, že veľa alternatívnych ROM ponúka ďalšie funkcie, ktoré v Androide nenájdete štandardne. U väčšiny ROM tiež netrpíte bloatwarom (predinštalované programy, ktoré sa často nedajú odstrániť). Vaše zariadenie preto využíva menej pamäte a pracuje rýchlejšie.

A nakoniec, alternatívna ROM je ideálny spôsob, ako do zariadenia získať najnovšiu verziu systému Android, ak výrobca už neposkytuje aktualizácie.

Ostatné ROM

V tomto kurze začneme s CyanogenMod, ale nie je to jediný ROM, ktorý si môžete nainštalovať na svoje zariadenie Android. Nezaškodí pozrieť sa na ďalšie ROM, pretože všetky sa špecializujú na trochu odlišné veci. Napríklad je tu AOKP (Android Open Kang Project), ktorý rozširuje Android okrem iného o väčšiu kontrolu nad LED notifikáciami a upravené vibračné vzorce pre ľudí, ktorí vám volajú.

Ďalšou populárnou ROM je Paranoid Android, funguje však iba na zariadeniach Nexus. V Číne je populárny MIUI (vyslovuje sa „Me You I“), ROM so výrazne upraveným používateľským rozhraním. A tí, ktorí si cenia úplnú open source ROM, sa môžu obrátiť na Replicant, ktorý podporuje hlavne zariadenia Samsung Galaxy a niektoré staršie zariadenia Nexus.

Obmedzte sa na známe ROM a stiahnite si ich iba z oficiálnych webových stránok. Koniec koncov, existuje aj veľa amatérov, ktorí na fórach ponúkajú domáce ROM, často pochybnej kvality.

Alternatívna verzia AOKP sa označuje ako „Android naplnený magickými bajtmi jednorožca“.

CyanogenMod

Najobľúbenejšou ROM pre Android je CyanogenMod, ktorá má na celom svete viac ako desať miliónov aktívnych inštalácií. CyanogenMod existuje od roku 2009, prvý pre HTC Dream (T-Mobile G1), prvý komerčný telefón s Androidom. Medzitým ROM oficiálne podporuje viac ako 220 modelov telefónov a neoficiálne ešte viac. Program CyanogenMod je založený na zdrojovom kóde systému Android, ktorý vydáva spoločnosť Google. Pridáva veľa funkcií, z ktorých niektoré si ukážeme neskôr v tomto kurze.

Existuje niekoľko verzií CyanogenMod a nie každá verzia je podporovaná každým zariadením. Najlepšie je preto najskôr prehľadať stránku CyanogenMod wiki a zistiť tak podporu vášho zariadenia. Ak sa ukáže, že posledná podporovaná verzia je CyanogenMod 7, nemá veľký zmysel pokračovať v inštalácii, pretože je založená na veľmi starom Androide 2.3 (Gingerbread). CyanogenMod 9, 10, 10.1 a 10.2 sú založené na Androide 4.0 (Ice Cream Sandwich), 4.1, 4.2 a 4.3 (Jelly Bean). Väčšina relatívne nedávnych telefónov s Androidom je v súčasnosti podporovaná programom CyanogenMod 10.1 alebo 10.2. Vybraný počet zariadení už podporuje CyanogenMod 11, založený na Androide 4.4 (KitKat).

Mali by ste tiež vedieť, že pre každé zariadenie existuje veľa verzií. Hlavné sú stabilné, mesačné a nočné. Stabilnou verziou je v súčasnosti Cyanogenmod 10.2 pre mnoho zariadení. Bol rozsiahlo testovaný. Každý mesiac vychádza verzia každý mesiac, ktorá dostane písmeno M v čísle verzie, napríklad 10.1-M2. Nakoniec, takmer verzie sú experimentálne verzie, z ktorých v zásade každú noc vychádza nová.

Skontrolujte wiki, či CyanogenMod podporuje vaše zariadenie.

CyanogenMod sa dodáva v mnohých verziách.