Preskúmanie

Fossil Gen 5 - inteligentné hodinky Wear OS sú príliš drahé

Fossil Gen 5 sú najlepšie inteligentné hodinky so softvérom Wear OS, to však neznamená, že tieto inteligentné hodinky odporúčame všetkým. Dozviete sa všetko o inteligentných hodinkách v našej recenzii Fossil Gen 5.

Fosílne Gen 5

cena € 299,-

Farby Čierna a strieborná

Displej 1,28 palcový OLED (328 ppi)

Formát 4,4 x 3,8 x 1,2 cm

Váha 48 gramov

procesor Quadcore (Snapdragon Wear 3100)

RAM a úložisko 1 GB a 8 GB

OS Noste OS

Pripojiteľnosť GPS, WiFi, bluetooth 4.2, NFC

Iné optický monitor srdcového tepu, odolný voči vode, 22 mm remienok

Webová stránka www.fossil.com 6 Skóre 60

  • Pros
  • Pekný dizajn
  • Vhodný na volanie
  • Pohodlie pri nosení
  • Negatíva
  • Noste OS teraz aj čoskoro
  • Príliš veľa režimov šetrenia batérie
  • Drahý
  • Monitor s obmedzenou srdcovou frekvenciou
  • Výdrž batérie pri bežnom používaní

Tí, ktorí si chcú kúpiť inteligentné hodinky, si môžu vybrať z niekoľkých známych operačných systémov. Apple predáva Apple Watch s Watch OS, ktorý je kompatibilný iba s iPhone. Spoločnosť Samsung ponúka hodinky Galaxy s procesorom Tizen, ktoré fungujú na platformách Android a iOS. Na inteligentných hodinkách Watch GT od spoločnosti Huawei fungujú systémy LiteOS (Android a iOS) a potom existuje celá rada značiek, ktoré používajú operačný systém Google Wear OS (Android a iOS). Fossil Group dominuje na druhom uvedenom trhu a operačný systém už roky inštaluje na hodinky od vlastných a partnerských značiek Fossil, Misfit, Skagen Denmark, Michael Kors a Emporio Armani. Pekné a pekné, ale trh s hodinkami Wear OS vo všeobecnosti nie je veľmi dobrý. Populárnejšie sú najmä inteligentné hodinky od spoločnosti Apple a Samsung. Nový Fossil Gen 5 (nie najlepšie meno, ak sa ma pýtate) by to mal zmeniť. Zvládate to?

Pekný dizajn

Dizajn je do značnej miery presvedčivý. Gen 5 vyzerá podozrivo ako tradičné hodinky. Má okrúhle kovové puzdro (priemer 44 mm), ktoré je na hrubej strane hrubé 12 mm, a má tri tlačidlá na pravej strane. O chvíľu sa k tomu vrátime. Hodinky majú priemernú hmotnosť a pohodlne sa nosia, ak máte normálne až hrubšie zápästie. Tí, ktorí majú tenké zápästie, pravdepodobne budú považovať inteligentné hodinky za príliš objemné. Základná verzia modelu Gen 5 sa dodáva s 22 mm gumovým remienkom, ktorý môžete zmeniť do desiatich sekúnd. Užitočné. Drahší model má kovový remienok. Inteligentné hodinky sú odolné voči vode. Môžete ho udržiavať pri športe, umývaní rúk a v daždi, ale nemali by ste s ním plávať ani sa sprchovať.

Pás 22 mm môžete ľahko zmeniť

Na spodnej časti hodiniek je monitor srdcového tepu. Aby správne fungovali, musia byť inteligentné hodinky priliehajúce k pokožke. Monitor srdcového tepu je bohužiaľ obmedzený: pravidelne zobrazuje váš srdcový rytmus, ale nevaruje vás, keď máte veľmi vysoký alebo nízky srdcový rytmus, a tiež mu chýba funkcia EKG na vytvorenie jednoduchého filmu o srdci. Hodinky Apple môžu.

Tri tlačidlá a obrazovka (pje)

Aby sme sa vrátili k trom tlačidlám: sú celkom užitočné. Stredným, najväčším tlačidlom aktivujete obrazovku a otvoríte zoznam aplikácií. Otočením kolieska prechádzate medzi aplikáciami na hodinkách. Tlačidlá v hornej a dolnej časti otvárajú aplikáciu podľa vášho výberu, ktorú je možné nastaviť prostredníctvom aplikácie Fossil (Android a iOS). Napríklad jedným dotykom spustím časovač a prezerám si svoje úlohy Todoist.

1,3-palcová OLED obrazovka produkuje nádherné farby, vyzerá ostro a je dobre čitateľná v interiéri aj na jesennom slnku. Za slnečného dňa musíte na čítanie textu nakloniť ruku nad obrazovku. V nastaveniach je režim, ktorý dočasne zvyšuje jas obrazovky, musíte však niekoľkokrát kliknúť a stlačiť; to nie je užitočné, ak displej vidíte zle.

Viac pamäte pre lepší výkon

Inteligentné hodinky s Wear OS majú už roky dva veľké problémy: softvér nefunguje plynulo a batéria je zvyčajne po jednom dni vybitá. Spoločnosť Fossil sa predtým pokúsila vyriešiť tento posledný bolestivý bod pomocou nového procesora Snapdragon Wear 3100. Je energeticky efektívnejšia ako predchádzajúce čipy. V praxi bol rozdiel bohužiaľ minimálny. Wear 3100 je tiež v novom Fossil Gen 5 spolu s inováciou, ktorá by mala vyriešiť prvý bod. Fossil vybavil svoje hodinky dvojnásobne väčšou RAM ako iné inteligentné hodinky Wear OS (1 GB vs 52 MB). Softvér musí pracovať lepšie kvôli extra pracovnej pamäti. Máte pravdu: hodinky sú plynulejšie a dostatočne rýchle. Aj napriek tomu mi Wear OS stále pripadá menej citlivý ako konkurenčné inteligentné hodinky od Apple a Samsung. Jednoducho sa cítia o niečo rýchlejšie, napríklad pri spúšťaní aplikácií alebo spracovávaní hlasových príkazov. Tiež by ma zaujímalo, aký hladký bude Fossil Gen 5 o dva roky a aká ďalšia aktualizácia softvéru.

Je pravdepodobné, že budete musieť hodinky nabíjať každú noc

Životnosť batérie

Vrátiť sa k životnosti batérie: to nie je v prípade štandardného režimu nič zvláštne. Minulý týždeň som jednoducho nestihol vybiť batériu za jeden deň (07:00 - 23:00) a stále mi zostávalo asi dvadsať percent. Takže som každú noc alebo ráno musel hodinky nabíjať. Ak chcete mať dlhšiu výdrž batérie, môžete aktivovať úspornejší režim. Spomeňte si na „rozšírený“ režim, s ktorým inteligentné hodinky podľa Fossila vydržia niekoľko dní, pretože funkcie náročné na batériu sú povolené iba vtedy, keď ich práve potrebujete. Môžete tiež vytvoriť vlastný režim a zapnúť a vypnúť všetky druhy funkcií. Je skvelé, že je to možné, ale Fossil Gen 5 toho robí oveľa menej, a preto ako inteligentné hodinky stráca svoju hodnotu. Ak je batéria takmer vybitá, ale váš deň ešte neskončil, môžete aktivovať režim, kde sa na obrazovke zobrazuje iba čas. Takto sa predĺži výdrž batérie na niekoľko hodín.

Inteligentné hodinky nabíjate umiestnením dna na magnetickú nabíjaciu stanicu (sieť). Nezáleží na tom, ako hodinky umiestnite. Kábel nabíjacej stanice je dlhý jeden meter. Metóda nabíjania funguje dobre: ​​behom hodiny prejde Gen 5 z 0 na takmer 80 percent. Bolo by však lepšie, keby ste mohli hodinky nabíjať bezdrôtovo cez štandard qi, ako sa nabíjajú aj drahšie smartfóny, inteligentné hodinky Samsung a AirPods 2019. Teraz ste závislí od spôsobu nabíjania vyvinutého spoločnosťou Fossil, čo je mimoriadne nepríjemné, pretože pri bežnom používaní hodinky vydržia iba jeden až dva dni. Keď som jednu noc nečakane nespal doma, hodinky som mal ráno skoro prázdne a nemohol som si ich nabiť. Môžete si dokúpiť nabíjačku navyše a dať si ju napríklad do tašky, ale potom ste o tridsať eur chudobnejší.

Celkom zarážajúce je, že Fossil Gen 5 má zabudovaný reproduktor a mikrofón. Asistenta Google môžete zavolať vyslovením výrazu „Hey Google“ alebo stlačením tlačidla a následným vyslovením otázky alebo príkazu. Hodinky potom dajú hovorenú odpoveď a napríklad povedia, aký starý je jeden umelec alebo aké je počasie. Možné je aj prehrávanie hudby, napríklad cez Spotify. Hodinky majú 8 GB vnútornej pamäte na ukladanie aplikácií a hudby. Funguje to a hlasitosť je dosť vysoká, ale netuším, kedy by som ho chcel použiť.

Volajte pomocou hodiniek

Inteligentné hodinky sú vhodné aj na volanie, pokiaľ sú pripojené k vášmu telefónu cez Bluetooth. Nezáleží na tom, či máte zariadenie s Androidom alebo iPhone. Posledná menovaná je zvláštna, pretože predtým boli hodinky Apple Watch jediné hodinky, ktoré umožňovali hovory cez iPhone. Telefonovanie funguje, ale kvalita hovoru je výrazne nižšia ako pri bežnom volaní. Testoval som to v rôznych časoch a miestach po dobu jedného týždňa a zakaždým, keď môj partner v rozhovore zaznel ďaleko, počul som hluk a vŕzganie. Telefonovanie pomocou hodiniek funguje pekne so štupľami do uší, ale často to nie je užitočné pre reproduktor. Napokon, ostatní ľudia nemusia počuť, o čom s niekým diskutujete. Tí ľudia to zvyčajne tiež nepotrebujú.

Pohodlnejšie je, že hodinky majú svoje vlastné GPS. Ak idete behať alebo bicyklovať, nemusíte si so sebou nevyhnutne brať telefón: Gen 5 sleduje trasu.

Používanie Wear OS

Softvér Wear OS je užívateľsky príjemný. Všetko zvládnete do hodiny. Službám Google sa venuje veľká pozornosť; je to pochopiteľné, pretože Google vyvíja Wear OS. Od aplikácie Google Fit a kalendára po kontakty: kto je v ekosystéme Google, dokáže veľa. Hodinky majú tiež štandardné aplikácie, ako napríklad baterku (ktorá rozsvieti obrazovku a je málo používaná), stopky, časovač a budík. Ďalšie aplikácie si môžete nainštalovať prostredníctvom aplikácie Obchod Play na hodinkách. To platí aj pre ciferníky. Na hodinkách a v sprievodnej aplikácii Wear OS už nájdete pomerne veľa rôznych ciferníkov.

Záver: Kúpiť Fossil Gen 5?

Fossil chce s 299 eurami Gen 5 priamo konkurovať hodinkám Apple Watch a Galaxy od spoločnosti Samsung. To je možné vďaka dizajnu a funkciám, ako je GPS, ukladanie hudby a hlasový asistent bez použitia rúk. V iných oblastiach pôsobí Gen 5 menším dojmom. Obrazovka je na priamom slnku horšie čitateľná, monitor srdcového tepu je obmedzený a batéria je po dni zvyčajne vybitá. Konkurenčné inteligentné hodinky vydržia zhruba deň a pol. Softvér Wear OS funguje dobre, ale napriek vylepšenému hardvéru sa cíti menej hladký ako softvér od spoločností Apple a Samsung. Je zrejmé, že Fossil Gen 5 sú najlepšie inteligentné hodinky Wear OS, ale konkurencia v tomto smere nie je až taká veľká. Otázka znie: je Gen 5 lepšou kúpou ako napríklad nové hodinky Samsung Galaxy Watch Active2? (tiež 299 eur) ja si to nemyslím. Active2 má viac a lepších funkcií, dlhšiu výdrž batérie a prepracovanejší softvér. Apple Watch 4 z minulého roka tiež v mnohých oblastiach fungujú o niečo lepšie ako Gen 5, stoja však 399 eur a fungujú iba s iPhone. Zatiaľ sme netestovali nové hodinky Huawei GT2 od 229 €. Celkovo môže byť Fossil Gen 5 zaujímavou voľbou, ale čiastočne kvôli cene ho len tak neodporúčam.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found